STERLIN
19,7980
DOLAR
15,9735
EURO
16,7794
ALTIN
931,61
BIST
2.393,61
SON DAKİKA
Bakan Çavuşoğlu, Pakistanlı mevkidaşı Zardari ile görüştü
UEFA Avrupa Ligi’nde Rangers’ı deviren Eintracht Frankfurt şampiyon oldu (Maç özeti)
Son dakika: Mircea Lucescu: “Fenerbahçe’den önemli bir teklif aldım” | Transfer haberi
Beşiktaşlı futbolculardan SMA hastası çocuklara manalı takviye
New York Fed: Global tedarik zinciri baskıları berbatlaştı
Kripto paralar Rusya’da bir ödeme sistemi olarak yasallaşabilir
İSPARK ücretlerine zam
Çavuşoğlu: Türkiye’nin güvenlik endişeleri karşılanmalı
Küresel borçlar yılın ilk çeyreğinde rekor kırdı
BBVA’nın gönüllü pay alım teklifi sonuçlandı
‘E-ticarete yeni başlayan KOBİ’lere 360 derece hizmet sunuyoruz’
“İhracattaki en büyük sorun ihracat bedelinin %40’ının TL’ye dönmesi”
U19 Gelişim Ligi’ndeki derbide Galatasaray, Fenerbahçe’yi 2 golle geçti
ABD, Kiev Büyükelçiliğini yeniden açtı
Son dakika: ABD’den Türkiye açıklaması: Güvenlik kaygıları karşılanabilir
Savcılık mütalaasında yer aldı… Berlusconi’nin partilerinde seks köleleri vardı
ABD’li yazılım şirketi: Biden’ın Twitter takipçilerinin yarısı uydurma
ABD’nin konuştuğu taksi şoförü! Toplumsal medyada kahraman ilan edildi
Ukrayna savaşında bir ilk! Rus askeri mahkeme karşısında kabahatini kabul etti
19 Mayıs’a özel hatıra bileti
Hindistan’da fabrikanın duvarı çöktü: 12 kişi hayatını kaybetti
NASA imajları paylaştı… Uzaydan bile görülen patlama şok tesiri yarattı!
EKPSS sonuçları açıklandı
Rusya’dan peşe peşe misilleme kararı!
e-YDS giriş dokümanları erişime açıldı
Air France-KLM ile deniz taşıma devi ortasında kargo işbirliği
Rusya’dan tüyler ürperten talep! ‘Azovstal’dan çıkan askerler idam edilsin’
Girne’de 6 İşletme mühürlendi! – KIBRIS HABER
Güney Kıbrıs’ta hayvancılar isyanda – KIBRIS HABER
Beklenen ödeme yapılıyor – KIBRIS HABER

Öztürkler: KKTC üniversiteleri büyük başarılara imza attı

Öztürkler: KKTC üniversiteleri büyük başarılara imza attı
CyborNFT
05.05.2022 10:59
0
A+
A-

UBP Milletvekili Ziya Öztürkler, “Times Higher Education (THE) 2022 Dünya Üniversiteler Etki Sıralamasında” büyük başarı elde eden üniversiteleri tebrik etti.

Dünya’nın en iyi üniversitelerini belirleyen uluslararası üniversite derecelendirme kuruluşu  “Times Higher Education (THE) 2022 Dünya Üniversiteler Etki Sıralamasında” büyük başarılara imza atan üniversiteleri kişisel sosyal medya hesabından tebrik eden Öztürkler, “Üniversitelerimizin geleceğe dönük amaçlarını uluslararası boyutta düşünmeleri ve bu yönde hedefler belirlemeleri ülkemiz için hayati önem taşımaktadır” ifadelerine yer verdi.

ÖZTÜRKLERİN PAYLAŞIMININ TAMAMI İSE ŞU ŞEKİLDE:

Uluslararası düzeyde hedefler belirleyen üniversitelerimizi kutluyorum.

CyborNFT

Dünya genelinde oldukça önemli bir gösterge olan “Times Higher Education (THE) 2022 Dünya Üniversiteler Etki Sıralamasında” KKTC üniversiteleri büyük başarılara imza attı.

“Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ)” Times Higher Education Dünya Üniversiteleri Etki Sıralaması tüm etki kategorileri toplamı genel sıralamasında ada genelinde “birinci” oldu. KKTC’den 3, Güney Kıbrıs’tan 4 üniversite olmak üzere ada çapında 7 üniversitenin yer aldığı genel sıralamada DAÜ en üst bant olan 201-300 bandına yer aldı. DAÜ, Dünya genelinde 1406 üniversitenin katıldığı sıralamada, Birleşmiş Milletler (BM) Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları doğrultusunda belirlenen 17 kategorinin tümünde değerlendirmeye girerek ve 5 kategoride en üst bantta yer alarak, ada genelinde bu kategorilerde de “birinci” olma başarısı gösterdi.

“Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ)” de; Times Higher Education (THE) Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları doğrultusunda Dünya genelinde üniversitelerin etkilerini ölçtüğü araştırmada, “Nitelikli Eğitim” kategorisinde; KKTC’den 4, Güney Kıbrıs’tan 4 üniversite olmak üzere ada çapında 8 üniversitenin yer aldığı sıralamada “Dünya genelinde yedinci”, ada genelinde “birinci” oldu. YDÜ değerlendirmeye alındığı toplam 4 kategoriden 2 kategoride de en üst bantta yer alarak ada genelinde “birinci” oldu.

“Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi (KSTÜ)” Times Higher Education (THE) 2022 Dünya Üniversiteleri Etki Sıralamasında değerlendirmeye alındığı 10 kategoriden; ada çapında 5 üniversitenin değerlendirmeye alındığı “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” ve yine ada çapında 2 üniversitenin değerlendirmeye alındığı “Karasal Yaşam” kategorilerinde ada genelinde “birinci” oldu.

“Kıbrıs Ada Kent Üniversitesi” de Times Higher Education (THE) 2022 Dünya Üniversiteleri Etki Sıralamasında 4 kategoriden “Nitelikli Eğitim”, “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği”, “Sürdürülebilir Şehir ve Topluluklar” “Yoksulluğa Son” kategorinde değerlendirmeye alınarak ada genelinde dereceye girmeyi başardı.

Söz konusu liste, dünya genelindeki üniversiteleri BM Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları doğrultusunda gerçekleştirdiği faaliyetlere göre sıralıyor. Birleşmiş Milletler 2030 yılına kadar dünya için öncelikli 17 amaç belirledi: “Sorumlu Üretim ve Tüketim”, “İnsana Yakışır İş ve Ekonomik Büyüme” ile “Sağlık ve Kaliteli Yaşam”, “Nitelikli Eğitim”, “Yoksulluğa Son” başta olmak üzere, “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği”, “Sanayi, Yenilikçilik ve Altyapı”, “Açlığa Son”, “Eşitsizliklerin Azaltılması”, “Barış, Adalet ve Güçlü Kurumlar, “Sürdürülebilir Şehir ve Topluluklar”, “Erişilebilir ve Temiz Enerji”, “İklim Eylemi”, “Hedefler İçin Ortaklıklar”, “Sudaki Yaşam”, “Karasal Yaşam”, “Temiz Su ve Sanitasyon” olmak üzere 17 amaç bulunuyor.

Üniversitelerimizin geleceğe dönük amaçlarını uluslararası boyutta düşünmeleri ve bu yönde hedefler belirlemeleri ülkemiz için hayati önem taşımaktadır. Çağımızda bir ülkenin gücünü, üretilen bilgi ile onu teknolojiye dönüştüren insan ve kurumlar belirlemektedir. Bu nedenle refahın, ekonominin, kalkınmanın lokomotifi olan, uluslararası rekabet edebilirliği yüksek üniversitelere sahip olmak mühimdir.

Dünya’nın en iyi üniversitelerini belirleyen uluslararası üniversite derecelendirme kuruluşu “Times Higher Education (THE) Dünya Üniversiteler Etki Sıralamasında” yer alarak başarı gösteren üniversitelerimizi kutluyor, bu başarıların artarak devam etmesini diliyorum.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.