STERLIN
20,0278
DOLAR
18,4822
EURO
17,8966
ALTIN
973,84
BIST
3.281,10
SON DAKİKA
Avrupa’yı korkutan sızıntılar! Güç kesimi alarma geçti…
Meksikalı TikTok yıldızı Karla Pardini’ye silahlı taarruz
Fenerbahçeli eski futbolcu Kemalettin Şentürk, Pazarspor’un başına geçecek
Dolar durdu, altın nefes aldı
KONDA Araştırması: Güç bağımsızlığının yolu yeşil güçten geçiyor
Goldman’ın AMB iddialarında ‘enflasyon’ güncellemesi
Galatasaray’da Okan Buruk’un ‘lüks’ telaşı! Adana Demirspor maçında Icardi, Mata, Dubois…
Fenerbahçe’nin eski hocası Philip Cocu’nun yeni kadrosu aşikâr oldu
27 Eylül Günlük Burç Yorumu ÖZEL HABER
Brent Petrol çakıldı peki ya akaryakıt fiyatlarına indirim gelecek mi? – KIBRIS HABER
Türkiye Güney Kore voleybol maçı ne vakit, saat kaçta, hangi kanalda? Filenin Sultanları FIVB Dünya Voleybol Şampiyonası ikinci maçında…
Döviz Kurlarında Son Dakika! – KIBRIS HABER
Şehit ve yaralı var! – KIBRIS HABER
3 yaşındaki çocuğun cansız bedeni derin dondurucuda bulundu! – KIBRIS HABER
ABD Lideri Biden’dan “petrol fiyatlarını düşürün” daveti
Arıklı’dan çok sert açıklamalar! – KIBRIS HABER
Goldman’dan paylar için ‘ağırlığı azalt’ tavsiyesi
Petrolde istikrar arayışı
Danimarka duyurdu: Rusya’nın Kuzey Akım 2 çizgisinde sızıntı var
O isim Ankara’ya alınmadı! – KIBRIS HABER
Özgür piyasada döviz açılış fiyatları (27.09.2022)
BM Temsilcisi: Haiti bir insani facia yaşıyor
TikTok, İngiltere’de 27 milyon sterlin ceza alabilir
27 Eylül 2022’ye ilişkin piyasa analiz raporu yayımlandı! – KIBRIS HABER
3 gün tutuklu! – KIBRIS HABER
Yabancılara Konut Satışı!
Alım gücü her geçen gün düşmeye devam ediyor! – KIBRIS HABER
40 Yılın En Düşük Seviyesine İndi! – KIBRIS HABER
Bu bölgelere elektrik verilmeyecek! – KIBRIS HABER
27 Eylül 2022 Nöbetçi Eczaneler

Özkızan: Bu ülkenin en “vasıfsız” kesimi, sermayedir!

Özkızan: Bu ülkenin en “vasıfsız” kesimi, sermayedir!
CyborNFT
29.07.2022 16:32
0
A+
A-

Bağımsızlık Yolu Genel Sekreteri Celal Özkızan, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda özel sektör patronlarını temsilen bulunan İşverenler Sendikası Başkan Yardımcısı Metin Arhun’un sözlerine ilişkin açıklamalarda bulundu…

İşverenler Sendikası Başkan Yardımcısı Metin Arhun’un, asgari ücretin az olmasına dönük tepkilere cevaben “Vasıfsız bir işçinin alacağı ücreti belirliyoruz. Ücretinden memnun olmayan çalışanlar, bakıp daha iyi iş bulacak” sözleri üzerine Özkızan, özel sektör çalışanlarının yarısından çoğunun asgari ücret aldığı veya maaşının asgari ücret üzerinden gösterildiği, geri kalan özel sektör çalışanlarının çoğunun dahi asgari ücretin en fazla 2-3 bin lira üstünde maaş aldığı bir ülkede yaşamaktayız dedi.

Bırakın “daha iyi bir iş” bulmayı, insanlarımız işsizlikten ya da kölelik koşullarındaki işlerden dolayı göç etmek zorunda kalıyor diyen Özkızan, bizden bile yoksul yerlerden ülkemize gelen ucuz işgücünün bir kısmının bile artık aldığı paradan ve çalışma koşullarından memnun olmayıp ülkeden ayrılıyor açıklamasında bulundu.

Özkızan, özel sektör çalışanlarının düşük maaşa ve güvencesiz bir biçimde çalıştırıldığı yetmiyormuş gibi, artık açıktan hakarete ve alaya da maruz kaldıklarını aktardı.
Bu ülkenin en “vasıfsız” kesimi, sermayedir diyen Özkızan, “doğayı iliğine kadar sömürüp ülkenin altyapısını tarumar eden, ucuz ya da kayıt dışı işgücü ile demografik yapıyı ve toplumsal dokuyu mahveden, en temel çalışma yasalarına dahi hiçe sayıp özel sektörü kanun dışı vahşi bir hayata döndüren, ülkenin tüm kaynaklarını ve servetini bir avuç elde toplatıp sonra da en temel vergisini bile vermeden ülkeyi sefil ve yoksul bırakan sermayedir” ifadelerini kullandı.

CyborNFT

Özkızan, öyle vasıfsız bir sermaye düşünün ki, toplumsal kalkınmaya ve toplum refahına en ufak bir katkısı olmasın, tek bildiği şey yolları delik deşik etmek, denize bok dökmek, kamu hizmetlerinin altını oymak, doğayı mahvetmek, kanunları hiçe saymak, memleketi ucuz işgücüne çevirmek olsun dedi.

Özkızan, özel sektörü böylesine savunmasız, güvencesiz, örgütsüz, çaresiz bırakıp bu tür hakaretlere, aşağılamalara ve hak gasplarına uğramasına asıl sebebin, özel sektörde sendikalaşmayı asla gündemine almayan ya da ciddiye almayan sözde “solcular” olduğunu aktardı. Özel sektör çalışanlarına el uzatmayan çoğu kamu sendikası ve kamu çalışanı, özel sektör çalışanlarının hakarete uğramasının sebebidir diyen Özkızan, kamu çalışanlarının maaş kesintileri bile geriye alınırken, özel sektör çalışanlarına doğru düzgün artış bile yapılmıyor, üzerine bir de hakaret ediliyor vurgusunu yaptı. Umarım mutlusunuzdur şeklinde konuşan Özkızan, yok değilseniz, sendikalarınız aracılığıyla özelde sendikalaşma, servet vergisi ve asgari ücretin en düşük kamu maaşına endekslenmesi talebini ana gündeminiz yapmak için daha neyi bekliyorsunuz sorusunu sordu.

Özkızan, öte yandan, mecliste olmasına rağmen, halihazırda tasarı halinde bulunan “Özelde Sendikalaşma Yasası”nı meclise sunmayan, servet vergisi önerisini meclise sunmayan, asgari ücretin en düşük kamu maaşına endekslenmesi için mücadele vermeyen, zaten tüm bu taleplere karşı olduğunu yüzü kızarmadan söyleyen CTP, her gün asgari ücretliler ve özel sektör çalışanları için timsah gözyaşı dökmekte, özel sektör çalışanları için ortaya hiçbir somut talep koymadan popülist laflarla günü geçiştirmektedir dedi.

Özkızan, Bağımsızlık Yolu olarak, Asgari Ücret Tespit Komisyonu lağvedilmesini ve asgari ücret en düşük kamu maaşına endekslenmesini, bugüne kadar hiç bedel ödememiş ultrazenginlere Servet Vergisi uygulanmasını, 10 kişiden fazla işçi çalıştıran işyerlerinde sendikasız çalıştırılmanın yasaklanmasını yıllardır söylüyoruz yine tekrarlamanın vaktidir diyerek sözlerine son verdi.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.