STERLIN
36,5131
DOLAR
28,8583
EURO
31,5557
ALTIN
1.891,35
BIST
7.940,93
SON DAKİKA
Birinin 6. diğerinin 4. tutuklanması! – KIBRIS HABER
629 Gündür ülkede kaçak yaşamış! – KIBRIS HABER
KKTC, Türk Devletleri Atletizm Birliği toplantısına katıldı! – KIBRIS HABER
“Rum yönetimi kışkırtıcı eylemlerine son vermeli”! – KIBRIS HABER
KTSO, İSO ile işbirliği protokolü imzaladı! – KIBRIS HABER
“Türkiye ile tam bir fikir birliği içerisinde hareket ediyoruz”! – KIBRIS HABER
Hamitköy’de 264 kilo kaçak et ele geçirildi! – KIBRIS HABER
İkamet izinsiz 6 kişi daha tutuklandı! – KIBRIS HABER
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bütçesi onaylandı! – KIBRIS HABER
Telekomünikasyon Dairesi, abonelerinin, 31 Ekim tarihine kadar olan borçlarını kapatmaları gerektiğini duyurdu! – KIBRIS HABER
Evlilik Yolculuğunuza Uygun: Mobilya Düğün Paketleri İle Evliliğinizi Şıklaştırın
Ateşkes 1 gün daha uzatıldı! – KIBRIS HABER
Haftalık hava durumu raporu – KIBRIS HABER
30 Kasım Döviz Kurları – KIBRIS HABER
Brent petrol fiyatında artış! – KIBRIS HABER
Bilişim verilerini kullanarak 24 milyon TL para temin ettiler! – KIBRIS HABER
Yarın bu bölgelerde elektrik kesintisi yaşanacak! – KIBRIS HABER
İkamet izinsiz 7 kişi tutuklandı! – KIBRIS HABER
Gazimağusa kötü kokudan kurtuluyor! – KIBRIS HABER
Ercan’da hava trafiği normale döndü! – KIBRIS HABER
Harup ödemeleri başladı! – KIBRIS HABER
Ercan’da uçuşlar durdu! – KIBRIS HABER
Gemikonağı’nda feci kaza! – KIBRIS HABER
“Yer Fıstığında Hasat ve Mekanizasyon” eğitimi! – KIBRIS HABER
Limasol’da bir genç kendisine kesilen 500 Euro’luk para cezasını madeni paralarla ödemeye kalkıştı! – KIBRIS HABER
Katil 14, maktul 15 yaşında! – KIBRIS HABER
Netflix’in en iyi 11 dizisi! – KIBRIS HABER
29 Kasım altın fiyatları – KIBRIS HABER
Brent petrol fiyatı! – KIBRIS HABER
Hava Durumu Raporu – KIBRIS HABER

Özersay; “Güney Kıbrıs’ın da NATO üyeliğini tartıştırmaya başlarlarsa şaşırmam”! – KIBRIS HABER

Özersay; “Güney Kıbrıs’ın da NATO üyeliğini tartıştırmaya başlarlarsa şaşırmam”! – KIBRIS HABER
CyborNFT
11.09.2023 19:04
0
A+
A-

HP Genel Başkanı Kudret Özersay, dünyada yaşanan sona gelişmeleri değerlendirerek, “Bugünlerde Ermenistan’ın NATO üyeliği düşüncesini ortaya atanlar yakın zamanda Güney Kıbrıs’ın da NATO üyeliğini tartıştırmaya başlarlarsa şaşırmam.” dedi…

Halkın Partisi (HP) Genel Başkanı Kudret Özersay, dünyada yaşanan son gelişmeleri değerlendirdi.

Özersay yazılı açıklamasında, “dünyanın en kritik bölgeleriyle ilgili olarak Türkiye’nin öneminin giderek arttığına” vurgu yaparak, “Uluslararası ilişkilerde dün kavga edenler, bugün müttefik, bugünün müttefikleri ise yarın birbirlerine düşman” ifadelerini kullandı.

Özersay, Ermenistan ile Kıbrıs Rum Yönetimi’nin önceleri Rusya ile yakınken, şimdilerde ABD ile yakınlaştıklarına ve NATO üyeliklerinin konuşulmaya başlandığına dikkat çekerek, önemli ve kritik kararların üretileceği bir döneme girildiğine işaret etti.

CyborNFT

Özersay, NATO çerçevesindeki gelişmelerin çok kritik olacağını, özellikle Kafkasya ve Doğu Akdeniz konularında Türkiye’nin kendi hak ve menfaatlerini nasıl koruyacağının KKTC açısından da belirleyici olacağını vurguladı.

Özersay, “Küresel dengelerin değiştiği ve yeni bir düzenin henüz kurulmadığı bu geçiş döneminde Türkiye’nin önemi artmış ama dış politika açısından da kendisini zor ve kritik bir konumda bulmuştur. Türkiye’nin Rusya ile özel ilişkisini kullanarak Batı ile ilişkilerini nasıl dengeleyebileceği, kendi hak ve menfaatlerini nasıl koruyup geliştirebileceği KKTC olarak bizim açımızdan da çok önemlidir. Her durumda izlediği dış politikayla, bulunduğu coğrafi konumu itibariyle ve bu bölgelerle tarihsel bağları nedeniyle Türkiye’nin önemi giderek artıyor” ifadelerini kullandı.

Halkın Partisi Genel Başkanı Kudret Özersay’ın değerlendirmesi şöyle:  

“Ermenistan yıllarca Rusya’nın desteğini alarak bölgede dış politikasını yürütürken şimdilerde Rusya ile giderek gerilen ilişkilere sahip, ABD ile yakınlaşmış durumda ve bugünden itibaren ABD-Ermenistan askeri tatbikatları başlıyor. Hatta NATO yetkilileri Ermenistan’a NATO’ya üye olma çağrısı yapıyor. ABD dünyanın başka coğrafyalarında olduğu gibi Kafkasya’da da Rusya’yı çevreleme ve kontrol altına almaya çalışıyor.

10 yıl önce Rus savaş uçakları Baf’taki Kıbrıs Rum hava üssünü kullanabiliyor, güneydeki limanlarda Rus savaş gemileri ikmal yapabiliyorken bugün Kıbrıs Rum yönetimi ABD’nin stratejik ortağı olarak tarif ediliyor, yıllarca süren silah ambargosu ABD tarafından Rumlar için kaldırılıyor. Artık Ruslar Kıbrıs Rum deniz ve hava limanlarına yanaşamıyor. Bir süre önce Kıbrıs Rum kamuoyunda NATO’ya üyelik tartışmasının yeniden alevlendirilmiş olması bana göre tesadüf değildir. Bugünlerde Ermenistan’ın NATO üyeliği düşüncesini ortaya atanlar yakın zamanda Güney Kıbrıs’ın da NATO üyeliğini tartıştırmaya başlarlarsa şaşırmam.

Kuşkusuz NATO açısından en önemli üyelerden birisi olan Türkiye’nin gerek Ermenistan gerekse Kıbrıs Rum yönetimiyle ilgili tavrı yok sayılarak üyelikleri konuşulamaz dahi ve Türkiye elbet buna izin vermez. Öte yandan herkesin çantada keklik saydığı İsveç’in NATO üyeliği konusundaki son gelişmelere bakınca, Türkiye’nin NATO içinde ABD ile ciddi bir mücadele ile haklarını koruyarak denge sağlamaya çalışacağını, her istenilene tamam demeyeceğini görmek lazım.

Gerek Kafkasya’da gerekse Doğu Akdeniz’de ve dünyanın başka bölgelerinde ABD-Rusya rekabeti, gerginliği ve karşılıklı çevreleme-dengeleme mücadelesi devam ederken Türkiye’nin Rusya ile özel ilişkisini kullanarak Batı ile ilişkilerini nasıl dengeleyebileceği, kendi hak ve menfaatlerini nasıl koruyup geliştirebileceği bizim açımızdan da çok önemlidir. Her durumda izlediği dış politikayla, bulunduğu coğrafi konumu itibariyle ve bu bölgelerle tarihsel bağları nedeniyle Türkiye’nin önemi giderek artıyor.

Dünya küresel güçlerin mücadelesi açısından tam bir geçiş dönemi içerisinde. Böyle bir dönemde dış politika bir nevi ince bir ip üzerinde yürüyebilme becerisini gerektiriyor. Bu açıdan diplomasi, esneklik ve yaratıcı yaklaşımlar şimdilerde çok daha önemli ve gerekli.”

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.