SON DAKİKA
“Ercan Havalimanı, Ramazan Bayramı Süresince 749 Uçağa ve Binlerce Yolcuya Hizmet Verecek”
30 Ocak Döviz Kurları – KIBRIS HABER
Güzellik ve SPA Merkezinde, sauna odası alev aldı! – KIBRIS HABER
Tabipler Birliği, Çalışma Bakanlığı’nı eleştirdi! – KIBRIS HABER
15 yaşındaki kızı taciz etmişti, işine son verildi! – KIBRIS HABER
Birçok noktada sel baskını yaşayacağız! – KIBRIS HABER
Ufuk Tomson mezarı başında anıldı! – KIBRIS HABER
Borsa’da yükseliş – KIBRIS HABER
29 Ocak Petrol Fiyatı – KIBRIS HABER
THY uçağına yıldırım isabet etti! – KIBRIS HABER
Sterlin 39’a dayandı! – KIBRIS HABER
Özersay, Rum lideri Hristodulides’i eleştirdi! – KIBRIS HABER
KKTC’yi soğuk ve karlı bir hafta bekliyor! – KIBRIS HABER
Rauf Raif Denktaş 100 yaşında! – KIBRIS HABER
Rum Yönetiminden Kıbrıslı Türklere yönelik 14 maddelik paket! – KIBRIS HABER
Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığından önemli duyuru! – KIBRIS HABER
Kuaför, 15 yaşındaki kızı taciz etti! – KIBRIS HABER
Temizlediği evleri soydu! – KIBRIS HABER
Kasaplar Birliği eylem yaptı! – KIBRIS HABER
Bakanlar Kurulu toplandı! Gözler görüşme sonrası yapılacak açıklamaya çevrildi – KIBRIS HABER
Beyköy Tatbikat alanında atış yapılacak! – KIBRIS HABER
Oğuz: İstatistik Kurumu’nun açıkladığı nüfusu muteber kabul etmeliyiz 
Soğuk ve yağmurlu hava etkili oluyor
İskele’de olaylı gün
Meteoroloji kurumları arasındaki işbirliği arttırılacak
III. Kıbrıs Türk Gençlik Kongresi: Enflasyona sebep olan faktörler kamu yükü ve vergilerdir
‘Olmazsa olmaz’ Herkes hasta… Uzman isim uyardı! Üçlü virüs salgınıyla mücadele için…
Instagram takip isteklerinde yeni dönem! Yorum yağdı… “CV de gönderelim tam olsun”
Ülkede 2014 yılından bu yana kaçak yaşayan zanlılar, cezaevine gönderildi.
Burak Maviş: Yasanın süresi bitiyor, deprem fonundaki para nerede bekletilecek?

Özer, gençlerle bir ortaya geldi

Özer, gençlerle bir ortaya geldi‘Yunus Emre Yolunda Genç Gönüllüler Buluşması’ programında Türkiye genelinden yaklaşık bin 500 gençle bir ortaya …

Özer, gençlerle bir ortaya geldi
Akacan The Mall
11.05.2022 13:37
0
A+
A-

Özer, gençlerle bir ortaya geldi
‘Yunus Emre Yolunda Genç Gönüllüler Buluşması’ programında Türkiye genelinden yaklaşık bin 500 gençle bir ortaya gelen Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “Bizlere düşen, medeniyet erlerimizi anlamak ve yeni bir lisan inşa edebilmek. Siz kıymetli gençler kolaya değil zora talip olan gençlersiniz” dedi.

Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in iştirakiyle Ankara Kızılcahamam’daki buluşmaya Türkiye genelinden yaklaşık bin 500 genç katıldı. Özer, BAŞKAN İmam Hatipliler Derneği tarafından düzenlenen programda yaptığı konuşmasına gönüllerin mimarı Yunus Emre’nin yolunda olan gençlerle böylesine bir buluşmada bir ortada olmaktan memnunluk duyduğunu belirterek başladı.

Bakanlık olarak gençleri dünyadaki akranlarıyla rekabet edebilir akademik marifetlerle donatırken bir taraftan da Türkiye’nin dünyada kelamı dinlenen bir ülke olması için gerekli marifetlerle onların psiko toplumsal gelişimlerini desteklediklerini belirten Bakan Özer, “Bu topraklar, yalnızca ilmin ve eğitimin olduğu topraklar değil; irfanın da olduğu topraklar. İlim ve irfanın harmanlandığı topraklar. Bu mayalanmada çok kıymetli gönül erleri misyon yaptı. Bizi bugün burada buluşturan Yunus Emre, o gönül erlerinden çok değerli biri. Burada yetişen beşerler oburunu cehennem değil, cennet olarak gören beşerler. Savaşların, kıtlıkların yaygınlaştığı bir periyotta gönül coğrafyamızı tefekkür etmeye çok daha fazla gereksinimimiz var” diye konuştu.

Akacan The Mall

‘SİZ BEDELLİ GENÇLER KOLAYA DEĞİL ZORA TALİP OLAN GENÇLERSİNİZ’
Türkiye Cumhuriyeti’nin yalnızca gelişmiş bir ülke olmak istemediğini, tıpkı vakitte barışın, selametin, iyiliğin lisanını dünyaya tanıtan bir ülke olmak istediğini belirten Özer, şunları kaydetti:

“Bizlere düşen, medeniyet erlerimizi anlamak ve yeni bir lisan inşa edebilmek. Siz bedelli gençler kolaya değil zora talip olan gençlersiniz. Birebir vakitte diğerine yapılan güzelliğin cennetin de yolu olduğunun bilincindesiniz. Bu, aslında bir çağdaş dervişlik yolu. Burada, 81 vilayetten imam hatip liselerinden pırıl pırıl gençlerimiz var. Sizlerin, üzerindeki sorumluluğu her geçen gün artan bir ülkenin aydınlık gençleri olarak sorumluluğu var.”

‘OKULLAŞMA ORANI YÜZDE 90 OLDU’
Son 20 yılda eğitimde devasa dönüşümlerin yaşandığını anlatan Bakan Özer, şunları söyledi: “81 vilayet 922 ilçede bu milletin evlatlarını eğitime eriştirmek için devasa bir eğitim seferberliği yapıldı. Tüm vilayetlerimizde, tüm ilçelerimizde yeni okullar, yeni derslikler yapılarak gençlerin eğitimle buluşması sağlandı. 2000’li yıllarda, bu ülkede ortaöğretimde okullaşma oranı yüzde 44’ler düzeyindeydi. Bugün bu oran yüzde 90’lar düzeyine gelmiş bulunmaktadır. Okul öncesi eğitimde örneğin 5 yaştaki okullaşma oranı yüzde 14’tü, bugün yüzde 90 oldu. 350 binlik derslikten 855 bin dersliğin olduğu bir eğitim sistemine kavuştuk. Şunu hatırlamanızda büyük yarar var: Gelişmiş ülkeler 2. Dünya Savaşı’ndan sonra okullaşma oranlarını yüzde 100’e ulaştırırken biz bu oranlara son 20 yılda, 70 yıl gecikmeyle erişebildik.

Bugün eğitimin kalitesiyle ilgili konuşanların evvel şuna yanıt vermesi gerekir: Neden bu ülkenin evlatları eğitime erişebilmek için 70 yıl bekledi.

Son 20 yıl eğitimde devasa dönüşümler yapılırken birebir vakitte toplumsal taleplere demokratik tahliller üretildiği bir devir oldu. 1999 yılında kat sayı uygulaması diye bir uygulama ortaya kondu. Siz imam hatip lisesi öğrencilerinin ve meslek lisesi öğrencilerinin yükseköğretime gidişini kısıtlayan her iki okulu da kuruluş misyonundan uzaklaştıran bir uygulamaya Türkiye tanıklık etti. Katsayı uygulamasının ötesinde başörtüsü yasakları… Bugün bayana şiddetle ilgili konuşanlar,  genç kızlarımız başörtüsünden ötürü yurtdışında okumak zorunda kaldığında bir şey söylemedi.
Peygamberimizin hayatı, Kuran’ı Kerim eğitimiyle ilgili tüm gençlerimizin taleplerine yanıt verecek seçmeli dersler konuldu.”

Tüm bunların yapılabilmesi için çok güçlü bir liderlik gerektiğinin altını çizen Bakan Özer, “Bugün bu güçlü liderlikle siz bedelli gençlerin eğitime erişimini sağlamamıza takviye veren, eğitime her bütçede en büyük hissesi ayıran Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a en içten şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu.

Programa Ulusal Eğitim Bakan Yardımcısı Nazif Yılmaz ve Din Öğretimi Genel Müdürü Mehmet Nezir Gül, Temel Eğitim Genel Müdürü Tuncay Morkoç da katıldı.

Akacan The Mall
ETİKETLER: , , , , , ,
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.