SON DAKİKA
“Ercan Havalimanı, Ramazan Bayramı Süresince 749 Uçağa ve Binlerce Yolcuya Hizmet Verecek”
30 Ocak Döviz Kurları – KIBRIS HABER
Güzellik ve SPA Merkezinde, sauna odası alev aldı! – KIBRIS HABER
Tabipler Birliği, Çalışma Bakanlığı’nı eleştirdi! – KIBRIS HABER
15 yaşındaki kızı taciz etmişti, işine son verildi! – KIBRIS HABER
Birçok noktada sel baskını yaşayacağız! – KIBRIS HABER
Ufuk Tomson mezarı başında anıldı! – KIBRIS HABER
Borsa’da yükseliş – KIBRIS HABER
29 Ocak Petrol Fiyatı – KIBRIS HABER
THY uçağına yıldırım isabet etti! – KIBRIS HABER
Sterlin 39’a dayandı! – KIBRIS HABER
Özersay, Rum lideri Hristodulides’i eleştirdi! – KIBRIS HABER
KKTC’yi soğuk ve karlı bir hafta bekliyor! – KIBRIS HABER
Rauf Raif Denktaş 100 yaşında! – KIBRIS HABER
Rum Yönetiminden Kıbrıslı Türklere yönelik 14 maddelik paket! – KIBRIS HABER
Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığından önemli duyuru! – KIBRIS HABER
Kuaför, 15 yaşındaki kızı taciz etti! – KIBRIS HABER
Temizlediği evleri soydu! – KIBRIS HABER
Kasaplar Birliği eylem yaptı! – KIBRIS HABER
Bakanlar Kurulu toplandı! Gözler görüşme sonrası yapılacak açıklamaya çevrildi – KIBRIS HABER
Beyköy Tatbikat alanında atış yapılacak! – KIBRIS HABER
Oğuz: İstatistik Kurumu’nun açıkladığı nüfusu muteber kabul etmeliyiz 
Soğuk ve yağmurlu hava etkili oluyor
İskele’de olaylı gün
Meteoroloji kurumları arasındaki işbirliği arttırılacak
III. Kıbrıs Türk Gençlik Kongresi: Enflasyona sebep olan faktörler kamu yükü ve vergilerdir
‘Olmazsa olmaz’ Herkes hasta… Uzman isim uyardı! Üçlü virüs salgınıyla mücadele için…
Instagram takip isteklerinde yeni dönem! Yorum yağdı… “CV de gönderelim tam olsun”
Ülkede 2014 yılından bu yana kaçak yaşayan zanlılar, cezaevine gönderildi.
Burak Maviş: Yasanın süresi bitiyor, deprem fonundaki para nerede bekletilecek?

Özer, BM konferansında konuştu: 9 milyon öğrenci sıfır atık eğitimi aldı

Özer, BM konferansında konuştu: 9 milyon öğrenci sıfır atık eğitimi aldıMilli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “29 bin 400 okulumuz ‘Sıfır Atık Belgesi …

Özer, BM konferansında konuştu: 9 milyon öğrenci sıfır atık eğitimi aldı
Akacan The Mall
18.11.2022 15:22
0
A+
A-

Özer, BM konferansında konuştu: 9 milyon öğrenci sıfır atık eğitimi aldı
Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “29 bin 400 okulumuz ‘Sıfır Atık Belgesi’ ile sertifikasyon sürecini tamamlarken 1.325 okulumuzda ‘Sıfır Atık Kütüphanesi’ kuruldu ve 9 milyon öğrencimiz bu konuda eğitim aldı” dedi. Özer, iklim değişikliği konusunda Türkiye’nin eğitim alanındaki plan ve çalışmalarını Birleşmiş Milletler mensubu ülkelere anlattı.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Mısır’ın Şarm El Şeyh kentinde düzenlenen Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 27’inci Taraflar Konferansı’nda (COP27) katılımcı ülkelere video mesajla hitap etti. Özer, Eğitim Bakanları oturumunda sunulan videodaki mesajında Milli Eğitim Bakanlığı’nın ‘İklim Değişikliği ve Çevre’ konularında yapmış olduğu ve ileriye dönük planladığı çok yönlü çalışma ve faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

Birleşmiş Milletler raporunu anımsatan Bakan Özer, raporda dünyada yaşanan iklim değişikliği sonucunda 2030’a kadar küresel sıcaklığın bir buçuk derece artacağını söyledi. “İnsan yaşamını ve doğayı büyük risklerin beklediği bu süreçte tehlikeyi azaltmak, gelecek nesilleri korumak ve onlara temiz bir dünya bırakmak hepimizin en önemli vazifesidir” diyen Özer, şöyle konuştu:

Akacan The Mall

“Bu bilinç ve sorumlulukla Millî Eğitim Bakanlığı olarak geleceğimizin teminatı olan öğrencilerimizin daha temiz, daha yeşil ve daha sağlıklı bir çevrede yaşamalarını sağlamak için çalışmalarımıza aralıksız devam ediyoruz.

SIFIR ATIK BİLİNCİ OLUŞTURUYORUZ
Türkiye’de okul öncesinden liseye kadar tüm kademelerdeki öğrencilerin çevre bilinci kazanmaları adına çalışıyoruz. İsraf ve tasarruf konularındaki hassasiyetlerinin gelişmesine, bu hususta bilgi, beceri ve tutumlarının oluşumuna katkı sunacak çalışmalar yürütüyoruz. Bakanlığımız çalışmaları kapsamında hayata geçirilen ve Emine Erdoğan Hanımefendi’nin himayesinde yürütülen ‘Sıfır Atık’ projesiyle, öğrencilerimizin sıfır atık yaklaşımını benimsemelerini ve sürdürülebilir bir çevrede yaşamalarını sağlamak için çalışıyoruz.

29 bin 400 okulumuz ‘Sıfır Atık Belgesi’ ile sertifikasyon sürecini tamamlarken bin 325 okulumuzda ‘Sıfır Atık Kütüphanesi’ kuruldu ve 9 milyon öğrencimiz bu konuda eğitim aldı. ‘Çevre Dostu 1000 Okul’ projesi kapsamında ise inşa ettiğimiz okullarımızda öğrencilerimizin çevre bilincini yaşayarak öğrenmelerini sağlıyoruz. Bu kapsamda enerji ve su tüketiminin azaltılmasına ve yenilenebilir enerji sağlanmasına yönelik okullarımızda uygunluk durumuna göre çatı ya da bahçe güneş enerji santralleri kuruyor, doğalgaz altyapısı olan okullarımızda ısıtma kazan sisteminin dönüşümünü sağlıyor, yağmur suyunun bahçe sulamada kullanılması amacıyla depolama sistemleri yapıyoruz.

EKOLOJİK OKURYAZARLIK BECERİLERİNİ ARTIRMAYI HEDEFLİYORUZ
Türkiye’nin iklim değişikliğiyle mücadelesinde genç nesillerin daha bilinçli olması için ortaokul düzeyinde öğretim programlarımızda çevre eğitimi ve iklim değişikliğine yer veriyoruz. Böylece öğrencilerimizin ekolojik okuryazarlık becerilerini artırmayı hedefliyoruz. Tüm bu çalışmalarımızı, hazırladığımız ‘İklim Değişikliği Eylem Planı’ ile bir adım öteye taşımayı istiyoruz. Söz konusu eylem planı kapsamında 2025 yılı sonu itibarıyla her tür ve seviyedeki öğretim programları, sürdürülebilir kalkınma doğrultusunda çevre ve iklim değişikliği konularına uyumlu hâle getirilecek. Öğretim programları ve eğitim materyallerinin çevre ve iklim değişikliği ile uyumunu değerlendiren bir envanter hazırlayacağız. Hazırlanan envanter raporu kapsamında ders kitaplarını da güncelleyeceğiz. Yaşanabilir bir dünya, eğitimle gelecektir. İklim değişikliği konusunda küresel düzeyde yapılacak çalışmalarla daha mutlu ve yaşanılabilir bir dünyanın temellerini de birlikte atmış olacağız. Ülkemiz bu konuda yapılan çalışmalarda her daim yer almış ve bundan sonra da yer almaya devam edecektir. İklim değişikliğiyle mücadele kapsamında bu oturuma katılan tüm katılımcılara teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum.”

Akacan The Mall
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.