SON DAKİKA
“Ercan Havalimanı, Ramazan Bayramı Süresince 749 Uçağa ve Binlerce Yolcuya Hizmet Verecek”
30 Ocak Döviz Kurları – KIBRIS HABER
Güzellik ve SPA Merkezinde, sauna odası alev aldı! – KIBRIS HABER
Tabipler Birliği, Çalışma Bakanlığı’nı eleştirdi! – KIBRIS HABER
15 yaşındaki kızı taciz etmişti, işine son verildi! – KIBRIS HABER
Birçok noktada sel baskını yaşayacağız! – KIBRIS HABER
Ufuk Tomson mezarı başında anıldı! – KIBRIS HABER
Borsa’da yükseliş – KIBRIS HABER
29 Ocak Petrol Fiyatı – KIBRIS HABER
THY uçağına yıldırım isabet etti! – KIBRIS HABER
Sterlin 39’a dayandı! – KIBRIS HABER
Özersay, Rum lideri Hristodulides’i eleştirdi! – KIBRIS HABER
KKTC’yi soğuk ve karlı bir hafta bekliyor! – KIBRIS HABER
Rauf Raif Denktaş 100 yaşında! – KIBRIS HABER
Rum Yönetiminden Kıbrıslı Türklere yönelik 14 maddelik paket! – KIBRIS HABER
Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığından önemli duyuru! – KIBRIS HABER
Kuaför, 15 yaşındaki kızı taciz etti! – KIBRIS HABER
Temizlediği evleri soydu! – KIBRIS HABER
Kasaplar Birliği eylem yaptı! – KIBRIS HABER
Bakanlar Kurulu toplandı! Gözler görüşme sonrası yapılacak açıklamaya çevrildi – KIBRIS HABER
Beyköy Tatbikat alanında atış yapılacak! – KIBRIS HABER
Oğuz: İstatistik Kurumu’nun açıkladığı nüfusu muteber kabul etmeliyiz 
Soğuk ve yağmurlu hava etkili oluyor
İskele’de olaylı gün
Meteoroloji kurumları arasındaki işbirliği arttırılacak
III. Kıbrıs Türk Gençlik Kongresi: Enflasyona sebep olan faktörler kamu yükü ve vergilerdir
‘Olmazsa olmaz’ Herkes hasta… Uzman isim uyardı! Üçlü virüs salgınıyla mücadele için…
Instagram takip isteklerinde yeni dönem! Yorum yağdı… “CV de gönderelim tam olsun”
Ülkede 2014 yılından bu yana kaçak yaşayan zanlılar, cezaevine gönderildi.
Burak Maviş: Yasanın süresi bitiyor, deprem fonundaki para nerede bekletilecek?

Oyun oynamak şahıslara ne yarar sağlar?

Oyun oynamak bireylere ne yarar sağlar?Oyun ekosistemi süratli bir formda gelişim göstermeye devam ediyor. Bu gelişimle birlikte oyun ve oyuncu …

Oyun oynamak şahıslara ne yarar sağlar?
Akacan The Mall
22.08.2022 13:52
0
A+
A-

Oyun oynamak bireylere ne yarar sağlar?
Oyun ekosistemi süratli bir formda gelişim göstermeye devam ediyor. Bu gelişimle birlikte oyun ve oyuncu sayılarında da önemli bir artış yaşanıyor. Oyuncu sayısında kaydedilen artış akıllara oyun oynamanın ne üzere yararlar sağlayacağı sorusunu getiriyor. SteelSeries Türkiye Ülke Müdürü İlkay Zirve oyun oynamanın bireylere sağlayacağı yararları beş başlıkta sıralıyor.

Mevcuttaki oyun ve oyuncu sayısı her geçen artış göstermeye devam ediyor. Oyun oynamak bir müddettir zevk ögesi olmanın ötesine geçerek bir iş kolu olma yolunda ilerliyor. Üstelik gelen her yeni jenerasyonun teknolojiyle daha erken tanışması, oyuncu yaş ortalamalarını düşürüyor. Tüm bunlar ise oyun oynamanın bireylere maddi çıkarın dışında ne cins yararlar sağlayacağını sorgulatıyor. SteelSeries Türkiye ülke müdürü İlkay Zirve bu yararları beş başlıkta sıralıyor.  

Yabancı lisan gelişimine katkı 

Akacan The Mall

Günümüzde birçok oyunun Türkçe lisan dayanağı bulunsa da hala İngilizce olarak oynanan oyunlar da mevcut. Bu oyunlara oyuncu olarak entegre olmak ve muvaffakiyet elde etmek için İngilizce bilgisine sahip olmak kıymetli bir etken olabiliyor. Öte yandan, oyun oynamak zevkli vakit geçirmenin yanı sıra toplumsal bir ortama dahil olunmasını sağlıyor. Bu toplumsal ortam vakit zaman farklı uluslardan bireylerin bir ortaya gelerek irtibat kurdukları bir ağ oluşturabiliyor. Tüm bu ögeler oyun oynayarak İngilizce öğrenmenin önünü açıyor. 

Ekip çalışması yatkınlığında artış 

Popüler birçok oyunun ya ekip moduyla oynama opsiyonunun olduğunu ya da direkt kadro oyunu olduğunu görüyoruz. Kadro halinde tek bir maksada odaklanarak oyun oynamak hem oyundan alınan tatmini hem de takım çalışmasına yatkınlığı artırıyor. Oyun esnasında yapılan misyon dağılımı üzere stratejik ögeler bireylerin karakter yapısında bulunabilecek liderlik özelliğini de ön plana çıkarabiliyor. Oyun oynayarak kazanılabilecek grup çalışmasına yatkınlık üzere kabiliyetler başta iş hayatı olmak üzere birçok alanda yarar sağlıyor. 

Yaratıcılığı geliştirme 

Oyunseverlerin tutkuyla oynadığı birçok oyun bireylere insiyatif alma özgürlüğü tanıyor. Böylelikle oyuncular belirli bir plan dahilinde hareket etmekten çok kendileri bir kurgu oluşturabiliyor. Bu da oyuncuların yaratıcılıklarının gelişmesinde tesirli olabiliyor. Gerçek hayatta birçok farklı yerde gereksinim duyulan bu özellik bir nevi oyun oynayarak simüle edilmiş oluyor. 

Analitik düşünme maharetlerini geliştirme 

Günümüzde en çok tercih edilen oyun cinslerinin başında strateji oyunları geliyor. Strateji oyunları, oynayanlara çok farklı taraflardan katkı sağlamakla birlikte en fazla analitik düşünme marifetinin gelişimine sunduğu katkıyla ön plana çıkıyor. Oyuncular muvaffakiyet elde etmek için oyun esnasında en gerçek atak yahut ataklar zincirini uygulamak zorunda. Bu mecburilik en yanlışsız kararları almaya yönlendiriyor. Lakin bu kararı alırken çok fazla vaktiniz olmayacak. Zira her an rakipleriniz önünüze geçebilir. O yüzden strateji oyunlarını oynarken ister istemez analitik düşünme marifetiniz gelişim kaydeder. 

El ve göz uyumunu sağlama 

Oynadığınız oyunlarda başarılı olmanın yollarından bir tanesi dikkatli ve süratli olmaktan geçiyor. Oyun esnasında dikkat odağınızın dağılmaması ve anlık gelişmelere süratli bir formda tepki göstermeniz gerekiyor. Bunu gerçekleştirmek için ise el ve göz uyumunun yüksek olması gerekir. Oyun oynayarak el ve göz uyumunu geliştirip gözünüzün algıladığı anlık gelişmeleri elinize komut olarak aktarabilirsiniz. Bu gelişim başta trafikte olmak üzere hayatın pek çok alanında karşımıza avantaj olarak çıkıyor.

Akacan The Mall
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.