STERLIN
23,1820
DOLAR
18,8075
EURO
20,5751
ALTIN
1.169,90
BIST
4.713,39
SON DAKİKA
Son dakika! FBI, ABD Başkanı Biden’ın evinde arama yaptı
Sıla Usar İncirli; “Derhal ilaç eksikliği kriz masası kurulmalıdır”! – KIBRIS HABER
Lefkoşa Kaymakamlığı müracaat için tarih verdi! – KIBRIS HABER
Almanya’da camideki çocuklara ırkçı tehdit
Hindistan’da çığ felaketi
İspanya’da göçmen ölümlerine karşı anlamlı protesto
Yeşil kuyruklu yıldız, 50 bin yıl sonra ilk kez Dünya’ya yaklaşıyor
Girne Antik Liman Yenileme Projesi! – KIBRIS HABER
Doktorlar virüs deyip antibiyotik verdi, beyin tümörü çıktı!
Eşini keserle öldürdü! – KIBRIS HABER
İngiltere’de dev grev: Yaklaşık 500 bin kişi iş bıraktı
Kar yağışı başladı! – KIBRIS HABER
NATO umutları suya düştü… Erdoğan’ın sözleri İsveç’te soğuk duş etkisi yarattı!
Bakan Özer Aliyev’le görüştü
BİLSEM öğrencileri uzay yolculuğunda
Eğlence parkında salıncak faciası: 8 yaralı
Filipinler’de 6 büyüklüğünde deprem
Bakan Çavuşoğlu’nun Estonya’daki temasları devam ediyor
El-Sen; “Üretim yetersizliğinden elektrik kesintilerinin devam edeceği görünüyor”! – KIBRIS HABER
3 Araç trafikten men edildi! – KIBRIS HABER
Maliye Bakanlığı’nda atamalar yapıldı! – KIBRIS HABER
Spot piyasada elektrik fiyatları (01.02.2023)
İnşaat işçisi 3’üncü kattan ağabeyinin üzerine düştü! – KIBRIS HABER
212, 70 milyon Euro’luk fon kuracak
Dünyanın konuştuğu ölüm! Şeytani plan polisi bile şaşırttı: ‘Olayların bu şekilde gelişmesini hiç beklemiyorduk’
Bafra’da otobüs içerisinde kavga! – KIBRIS HABER
Avrupa’da elektrikli otomobil satışları yükseldi
Euro Bölgesi’nde enflasyon beklentilerin altında kaldı
Rus saldırısı her şeyi değiştirdi… Almanya’dan itiraf gibi açıklama
Kremlin ve Belarus’tan peş peşe açıklamalar! Rus firmadan çok konuşulan teklif

Otomotiv ticaretinde yeni devir başlıyor

Otomotiv ticaretinde yeni periyot başlıyorİlk tescil tarihinden itibaren 6 ay ve 6 bin kilometreyi geçmeyen araba ve arazi taşıtlarına ticari …

Otomotiv ticaretinde yeni devir başlıyor
CyborNFT
14.09.2022 10:07
0
A+
A-

Otomotiv ticaretinde yeni periyot başlıyor
İlk tescil tarihinden itibaren 6 ay ve 6 bin kilometreyi geçmeyen araba ve arazi taşıtlarına ticari faaliyeti kapsamında pazarlama ve satış kısıtlaması kontrolleri 15 Eylül itibariyle başlıyor.

Otomotiv ticaretinde yeni devir 15 Eylül’de başlıyor.

Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada 16 Ağustos 2022 tarihinden evvel ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal edenler ismine tescil edilen araba ve arazi taşıtlarının pazarlanması yahut satışı için bu bireylere tanınan mühletin 15 Eylül 2022 tarihinde sona ereceği, bu tarihten sonra 6 ay ve 6 bin kilometre geçmeden bu taşıtların pazarlama ve satışının 1 Temmuz 2023 tarihine kadar yapılamayacağı belirtildi.

CyborNFT

İkinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal edenlere getirilen pazarlama ve satış kısıtlaması kontrollerine 15 Eylül 2022 tarihi prestijiyle başlanacak.

İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelikte 16 Ağustos 2022 tarihinde yapılan düzenlemeye nazaran ticari faaliyet kapsamında araba ve arazi taşıtlarının pazarlanması yahut satışı lakin bu taşıtların birinci tescil tarihinden itibaren 6 ay ve 6 bin kilometre geçmiş olması şartıyla yapılabilecektir.

Bu kurallar sağlanmadan ticari faaliyet kapsamında direkt yahut dolaylı olarak araba ve arazi taşıtlarının pazarlanması yahut satışı 1 Temmuz 2023 tarihine kadar yapılamayacak.

Denetimler üç farklı kanal üzerinden yapılacak

Kamuoyunda 6 ay ve 6 bin kilometre pazarlama ve satış kısıtlaması olarak bilinen düzenlemeye yönelik kontroller Ticaret Bakanlığı tarafından

1- Satış kayıtları günlük olarak takip edilecek

Türkiye Noterler Birliği tarafından tüm detaylarıyla birlikte Ticaret Bakanlığına iletilen ikinci el motorlu kara taşıtı satış kayıtları günlük olarak takip edilecektir.15 Eylül 2022 tarihinden itibaren ilgili bilgi sistemi üzerinden günlük olarak 6 ay ve 6 bin kilometrenin altında yapılan satışlar sorgulama ekranları aracılığıyla takip ve denetim edilecektir.

Bu kapsamda, yetki evrakıyla ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal edenlerin pazarlama ve satış kısıtlaması dâhilindeki her bir satışına direkt idari para cezası uygulanacaktır.

Ticari faaliyet kapsamında (bir takvim yılında 3’ten fazla satış yapan) yetki evrakı olmadan direkt yahut vekâleten araba ve arazi taşıtı satışı yapan gerçek yahut hükmî şahısların 6 ay ve 6 bin kilometrenin altındaki satışları tespit edilecek ve kelam konusu satışlara ait izahat talep edilecektir. Yapılan inceleme sonucunda ticari faaliyet kapsamında yapıldığı tespit edilen bu tıp satışların her biri için satış yapan gerçek yahut hukukî bireylere idari para cezası uygulanacaktır. Bu bireylere ayrıyeten yetki evrakı bulunmaksızın ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti faaliyetinde bulunmaktan da idari para cezası verilecektir.

Satış kayıtları üzerinden yapılan kontrollerde ekspertiz raporu alma ve bu raporu notere ibraz etme yükümlülüğü de denetim edilecektir.Yetki dokümanı olsun ya da olmasın ticari faaliyet kapsamında araba ve arazi taşıtı satışı yapan herkesin, her bir satıştan en fazla 3 gün evvel ekspertiz raporu alma ve bu raporu noter satışı sırasında notere ibraz etme yükümlülüğü bulunmaktadır.

Satış kayıtları üzerinden Ticaret Bakanlığınca yapılacak kontroller kapsamında bu yükümlülüğünü yerine getirmeyenler hakkında da ayrıyeten idari para cezası uygulanacaktır.

2- İş yerleri denetlenecek

15 Eylül 2022 tarihi sonrasında Ticaret Vilayet Müdürlükleri vasıtasıyla 81 vilayette oto galericiler, araç kiralama firmaları ve yetkili bayilerde iş yeri kontrolleri yapılarak 6 ay ve 6 bin kilometrenin altındaki taşıtlara yönelik pazarlama ve satış faaliyetleri incelenecektir.

Ticaret Vilayet Müdürlükleri tarafından gerçekleştirilecek iş yeri kontrolleri makul aralıklarla bu alanda faaliyet gösteren tüm işletmeler nezdinde devam edecektir.

Ayrıca, 6 ay ve 6 bin kilometre kısıtlaması kapsamındaki taşıtların satış yahut pazarlamasının yapıldığına yönelik şikâyetler kapsamında Ticaret Vilayet Müdürlükleri tarafından direkt iş yeri kontrolleri gerçekleştirilecektir.6 ay ve 6 bin kilometre pazarlama ve satış kısıtlaması kapsamındaki taşıtların bu işletmelerde pazarlanmasına yönelik faaliyetlerin tespit edilmesi halinde durum tutanak altına alınarak düzenlemeye karşıtlık teşkil eden hususu destekleyici bilgi ve dokümanlar ile birlikte Ticaret Bakanlığına iletilecektir.Ticaret Vilayet Müdürlükleri tarafından Ticaret Bakanlığına iletilen tutanak ve öbür bilgi ve evraklar üzerinden yapılacak inceleme sonucunda mevzuata karşıt hareket edenler hakkında her bir satış için başka farklı idari para cezası uygulanacaktır.

3- Taşıt ilanları denetlenecek

İlan sitelerinde pazarlaması yapılan taşıtlara ait ilan bilgileri nizamlı olarak bu sitelerden temin edilerek kelam konusu pazarlama ve satış faaliyetleri de takip edilecektir.

İdari para cezası uygulanacak

Yapılan takip, denetim ve kontroller sonucunda 6 ay ve 6 bin kilometre pazarlama ve satış kısıtlamasına ters hareket eden oto galericiler, araç kiralama firmaları, yetkili bayiler ile ticari faaliyet kapsamında satış yapan tüm gerçek yahut hukuksal şahıslara her bir satış için farklı başka olmak üzere idari para cezası uygulanacaktır.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.