STERLIN
20,7329
DOLAR
18,5825
EURO
18,1988
ALTIN
1.021,40
BIST
3.553,85

Opsiyon piyasasında TL karamsarlığı yükseliyor

Opsiyon piyasasında TL karamsarlığı yükseliyorOpsiyon piyasasında Türk lirasının önümüzdeki günlerde daha da zayıflayacağına ait fiyatlamalar öne …

Opsiyon piyasasında TL karamsarlığı yükseliyor
CyborNFT
03.06.2022 09:52
0
A+
A-

Opsiyon piyasasında TL karamsarlığı yükseliyor
Opsiyon piyasasında Türk lirasının önümüzdeki günlerde daha da zayıflayacağına ait fiyatlamalar öne çıkıyor.

Piyasa aktörlerinin mevcut para siyasetinin artan enflasyona karşın en azından bir müddet daha değişmeyeceğine ikna olması ile birlikte opsiyon piyasasında Türk lirasının önümüzdeki periyotta zayıflayacağı ihtimali kuvvetlendi.

Bloomberg’in haberine nazaran opsiyon piyasasında süreç yapanlar Dolar/TL ’nin Eylül ayında rekor düzeyine yeniden ulaşılma ihtimalini yüzde 75 olarak fiyatlıyor. Bu ihtimal Mayıs başında yüzde 40 olarak fiyatlanıyordu.

CyborNFT

Dolar/TL Aralık ayında 18,3633 ile rekor düzeye ulaşmıştı. Türk lirasında kayıplar Mayıs ayı başından bu yana TCMB’nin para politkasında değişim olmayacağı sinyalini de vermesiyle hızlanmıştı.

Türk lirası yılbaşından bu yana yüzde 19 kayıpla en makus performansı gösteren gelişen ülke para ünitesi oldu.

“Merkez Bankası hedeflemesinin yokluğunda enflasyonun yüksek düzeylere demirlenmesi ve beklenti çıpasının büsbütün ortadan kalkması ana sorun” diyen Commerzbank Kıdemli EM Ekonomisti Tatha Ghose’a nazaran dolar/TL’de sıradaki büyük hareket fazla uzak değil.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.