STERLIN
23,2895
DOLAR
18,8047
EURO
20,4422
ALTIN
1.161,78
BIST
5.231,02

Okul toprağında yetiştirilen pamuktan 400 bin lira gelir

HATAY’da okul bahçesindeki tarım yerine yerli pamuk eken öğrenciler, hasat sonrası 400 bin TL gelir elde etti.

Okul toprağında yetiştirilen pamuktan 400 bin lira gelir
CyborNFT
11.12.2022 11:52
0
A+
A-

Okul toprağında yetiştirilen pamuktan 400 bin lira gelir
HATAY’da okul bahçesindeki tarım toprağına yerli pamuk eken öğrenciler, hasat sonrası 400 bin TL gelir elde etti.

Kentte tarım ve tarla bitkileri alanında eğitim veren Saadet Yusuf Mıstıkoğlu Çok Programlı Anadolu Lisesi öğrencileri, okula ilişkin 45 dönümlük tarım toprağında 22 ton yerli pamuk yetiştirdi. Hasat sonrası yaptıkları satışla 400 bin TL gelir elde eden öğrenciler, bu parayla tarlanın imar düzenlemesini ve gübrelemesini yaparak, 35 dönüm buğday ve 10 dönüm arpa ekti. Okul Müdürü Barış Körü, Amik Ovası’nda 3 yıl evvel açılan ve tarım alanında eğitim verilen lisede öğrencilere, toprağın gübrelenmesinden satışına kadar her şeyi uygulamalı olarak öğrettiklerini söyledi.

Türkiye’nin en verimli topraklarında öğrencilerle tarım yaptıklarını ve güzel sonuç aldıklarını belirten Barış Körü, “60 dönüm üzerine kurulan okulumuzun 45 dönümünü öğrencilerimizle tarla olarak kullanıyoruz. Yüzde 100 yerli üretim. Bu pamukların satışından elde ettiğimiz 400 bin TL okulumuzun döner sermayesine konuldu. Öğrencilerimizin çalışıp, ürettiği, pamukla kazandığı bu para, yeniden öğrencilerimizin eğitimi için kullanılıyor’’ diye konuştu.

CyborNFT

ÇEŞİT ÇEŞİT ESER YETİŞİYOR

Mevsimine nazaran tarlada yetiştirdikleri eserlerin çeşitlilik gösterdiğini anlatan Körü, şunları söyledi:

“Tarlamızda yalnızca pamuk yetiştirmiyoruz. Biber, patlıcan, salatalık, acur, maydanoz, bamya, yeşil fasulye de yetiştiriyoruz. Bunların yanı sıra avokado, ejder meyvesi, yaban mersini ve enginar üzere etrafta ekimi çok yapılmayan çeşitleri de deniyoruz. Böylece hem öğrencilerimiz uygulamalarda çeşit görmüş oluyor hem de eserleri bölgede tanıtarak iktisada takviye olmak istiyoruz.”

Bu yıl okulun birinci mezunlarını vereceğini lisana getiren Körü, “Yaptığımız çalışmalarla temel gayemiz, öğrencilerimizin tam donanımlı olarak mezun olmasını sağlamak’’ dedi.

pamuk hasadının akabinde ektikleri buğdayların haziran ayında hasadını yapacaklarını anlatan Körü, eserleri ekmek üreten meslek liselerine göndereceklerini söyledi.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.