SON DAKİKA
“Ercan Havalimanı, Ramazan Bayramı Süresince 749 Uçağa ve Binlerce Yolcuya Hizmet Verecek”
30 Ocak Döviz Kurları – KIBRIS HABER
Güzellik ve SPA Merkezinde, sauna odası alev aldı! – KIBRIS HABER
Tabipler Birliği, Çalışma Bakanlığı’nı eleştirdi! – KIBRIS HABER
15 yaşındaki kızı taciz etmişti, işine son verildi! – KIBRIS HABER
Birçok noktada sel baskını yaşayacağız! – KIBRIS HABER
Ufuk Tomson mezarı başında anıldı! – KIBRIS HABER
Borsa’da yükseliş – KIBRIS HABER
29 Ocak Petrol Fiyatı – KIBRIS HABER
THY uçağına yıldırım isabet etti! – KIBRIS HABER
Sterlin 39’a dayandı! – KIBRIS HABER
Özersay, Rum lideri Hristodulides’i eleştirdi! – KIBRIS HABER
KKTC’yi soğuk ve karlı bir hafta bekliyor! – KIBRIS HABER
Rauf Raif Denktaş 100 yaşında! – KIBRIS HABER
Rum Yönetiminden Kıbrıslı Türklere yönelik 14 maddelik paket! – KIBRIS HABER
Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığından önemli duyuru! – KIBRIS HABER
Kuaför, 15 yaşındaki kızı taciz etti! – KIBRIS HABER
Temizlediği evleri soydu! – KIBRIS HABER
Kasaplar Birliği eylem yaptı! – KIBRIS HABER
Bakanlar Kurulu toplandı! Gözler görüşme sonrası yapılacak açıklamaya çevrildi – KIBRIS HABER
Beyköy Tatbikat alanında atış yapılacak! – KIBRIS HABER
Oğuz: İstatistik Kurumu’nun açıkladığı nüfusu muteber kabul etmeliyiz 
Soğuk ve yağmurlu hava etkili oluyor
İskele’de olaylı gün
Meteoroloji kurumları arasındaki işbirliği arttırılacak
III. Kıbrıs Türk Gençlik Kongresi: Enflasyona sebep olan faktörler kamu yükü ve vergilerdir
‘Olmazsa olmaz’ Herkes hasta… Uzman isim uyardı! Üçlü virüs salgınıyla mücadele için…
Instagram takip isteklerinde yeni dönem! Yorum yağdı… “CV de gönderelim tam olsun”
Ülkede 2014 yılından bu yana kaçak yaşayan zanlılar, cezaevine gönderildi.
Burak Maviş: Yasanın süresi bitiyor, deprem fonundaki para nerede bekletilecek?

Okul baskınında 21 kişi hayatını kaybetmişti! ‘Teksas Katliamı’nın raporu yayınlandı

Okul baskınında 21 kişi hayatını kaybetmişti! ‘Teksas Katliamı’nın raporu yayınlandıABD’nin Texas eyaletindeki bir okulda, 21 kişinin vefatıyla …

Okul baskınında 21 kişi hayatını kaybetmişti! ‘Teksas Katliamı’nın raporu yayınlandı
Akacan The Mall
18.07.2022 05:22
0
A+
A-

Okul baskınında 21 kişi hayatını kaybetmişti! ‘Teksas Katliamı’nın raporu yayınlandı
ABD’nin Texas eyaletindeki bir okulda, 21 kişinin vefatıyla sonuçlanan atakla ilgili bir soruşturma raporu yayınlandı. Raporda, yetkililerin olaya müdahalede yetersiz kaldığı ve kolluk kuvvetlerinin saldırgana vaktinde müdahale etmediği aktarıldı.

ABD’nin Texas eyaletindeki bir okulda 24 Mayıs’ta gerçekleştirilen ve 19 öğrenci ile 2 öğretmenin vefatıyla sonuçlanan silahlı taarruza ait bir soruşturma raporu yayımlandı. ABD Eyalet Temsilciler Meclisi’nden Texas House Komitesi tarafından hazırlanan rapora nazaran, okuldaki yetkililer tarafında “sistemik arızalar” olduğu sonucuna varıldı. Raporda, olay yerindeki yetkililerin “genel olarak yetersiz bir yaklaşımı” olduğu vurgulandı.

Toplamda 21 kişinin vefatıyla sonuçlanan Texas’ın Uvalde kasabasındaki Robb İlköğretim Okulu’ndaki akın hakkındaki rapor, evvel katliamda hayatlarını kaybedenlerin ailelerine iletildikten sonra bugün kamuoyuyla paylaşıldı. Raporda, okulun silahlı bir saldırgan riskine karşı gereğince hazırlanmadığı ve okulun güvenlik siyasetlerine ters olarak, “kapıları açık bırakma alışkanlığına” sahip olduğu sonucuna vardı. Texas House Komitesi, yaklaşık 80 sayfadan oluşan raporda, atak sırasında ve sonrasında yaşananların en eksiksiz biçimde ortaya koyulduğunu söyledi.

Akacan The Mall

Raporda, “Robb İlköğretim Okulu’ndaki bakım ve sistemik başarısızlıklar nedeniyle, saldırgan muhtemelen rastgele bir müdahaleci binaya gelmeden evvel kurbanlarının birçoklarını öldürdü” denildi. Raporda, “Saldırganın binanın içine attığı yaklaşık 142 mermiden, 100’ünü binaya rastgele bir memur girmeden evvel süratle attığı neredeyse kesin.” sözlerini yer aldı.

“OLAY YERİNE ÇOĞUNLUĞU KOLLUK KUVVETLERİNDEN OLMAK ÜZERE 376 KİŞİ GÖNDERİLDİ”

Yayınlaman raporda, katliamın olduğu gün okulda çeşitli kurumlardan 376 kişilik bir grubun bulunduğu ve bunların çoğunlukla federal ve eyalet kolluk kuvvetlerinden olduğu belirtildi. Katliama ait raporda, 376 yetkiliden 149’u ABD Hudut Devriyesi’nden, 14’ünün İç Güvenlik Bakanlığı’ndan ve 91’i Texas Kamu Güvenliği Bölümü’ndendi. Raporda ayrıyeten 25 kişinin Uvalde Polis Departmanından, 16’sının San Antonio Polis Departmanından ve 16’sının Uvalde İlçesi Şerif Ofisinden olduğu belirtildi. Rapor lakin yetkililerden hangisinin olay yerine ne vakit vardıklarının belirtilmediğini söyledi.

KAPI KİLİTLERİ ÇALIŞMIYORDU

Raporda, Robb İlköğretim Okulu’nun “kapılarının ve kilitlerinin bakımıyla ilgili yinelenen sorunları” olduğu belirtildi. Texas House Komitesinin raporuna nazaran, “Robb İlköğretim Okulu’nun kapılarının ve kilitlerinin bakımıyla ilgili yinelenen sıkıntıları vardı. Bilhassa, 111 numaralı sınıfın kilitleme sisteminin yanılgılı olduğu biliniyordu, fakat tamir edilmedi” denildi. Raporda, “Robb İlkokulu, kapıların kilitli tutulmasını gerektiren güvenlik siyasetlerine uymama alışkanlığına sahipti ve bunun ölümcül olduğu ortaya çıktı” denildi.
Polisin saldırgana 77 dakika sonra müdahale ettiği ortaya çıktı

Texas House Komitesi, bu haftanın başlarında Texas’taki okul saldırısının basına yayılan CCTV imgelerine nazaran, polisin saldırgana 77 dakika sonra müdahale ettiğini belirtti. Raporda, “Yaralıların yardım için bir saatten fazla beklemesi ve saldırganın orta sıra ateş etmeye devam etmesi göz önünde bulundurulduğunda bu can kaybına katkıda bulunabilirdi” denildi.

The Austin American-Statesman isimli lokal gazete tarafından taarruza dair elde edilen imajlarda, 18 yaşındaki saldırganın 11.33’te okula girdiği ve silahlı akınlarına başladığı, polisin ise 11.36 civarında okulda bulunmasına karşın saldırgana 12.50 civarında müdahale ettiği ortaya çıktı.

“SALDIRGANIN İSTİKRARSIZ BİR HAYATI VARDI”

Texas House Komitesi tarafından hazırlanan rapor ayrıyeten, 18 yaşındaki saldırgan Salvador Ramos hakkında bilgiler yayımladı. Rapora nazaran, tetikçinin, husus bağımlılığı problemleriyle gayret eden bir anne ve baba figürü de dahil olmak üzere “dengesiz bir mesken hayatı” olduğu belirtildi. Tetikçinin ailesinin “sık sık taşındığı” ve “görece yoksulluk içinde yaşadığı” belirtildi. Raporda, Ramos’un okul hayatı boyunca akademik olarak düşük performans gösterdiği ve çok devamsızlık yaptığı belirtildi. Saldırganın toplumsal medya irtibatlarından, “tehditkar davranışlar sergilediği” bildirisinin ortaya çıktığı belirtildi.

“OKUL POLİS ŞEFİ KOMUTA SORUMLULUĞUNU ÜSTLENMEDİ”

Raporda, Robb İlköğretim Okulu polis şefinin “olay komuta sorumluluğunu” üstlenmediği sonucuna varıldı. Raporda, “Polis Şefi Pete Arredondo, kendisine evvelden atanmış bir sorumluluğu üstlenmedi. Telsizleri yanında olmadığı için öbür kolluk kuvvetleriyle emniyetli bağlantıdan yoksundu. Durumun aktif bir biçimde denetimini sağlayamadı. Olay yerinde kolluk kuvvetlerinin genel olarak yetersiz bir yaklaşımı vardı. Birçoğu için bunun nedeni, kendilerine yanlış bilgilerin verilmesiydi” sözleri yer aldı. Okul Polis Şefi Arredondo Temmuz başında istifa etmişti.

Akacan The Mall
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.