STERLIN
20,0818
DOLAR
18,5454
EURO
17,9555
ALTIN
980,49
BIST
3.201,59
SON DAKİKA
Son dakika: Beşiktaş’ta Ersi Destanoğlu’nun kontrat krizi sona eriyor! Anlaşılan maaş…
Macar forinti euro karşısında rekor düşük düzeyde
İran’ın Loristan eyaletinde 120 kişi gözaltına alındı
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Milyonlarca kişi yüzünü Türkiye’ye döndü
ABD’de okula silahlı atak: 6 yaralı
Son Dakika: İstanbul Valiliği duyurdu: Üç büyüklerin maçlarına deplasman ekip seyircisi alınmayacak
29 Eylül Günlük Burç yorumu ÖZEL HABER
Yol ortasında ölü bulundu! – KIBRIS HABER
İngiltere Başbakanı Truss’tan geri adım yok
Miçotakis haddini aştı! Skandal Türkiye açıklaması: Hudutları ihlal eden cezalandırılır
Avrupa’da yeni alarm! Soruşturma açıldı, ordu devreye girdi…
Adana Demirspor’da maksat Galatasaray’dan 3 puan alıp, önder olarak yola devam etmek
TUS ve STS imtihan sonuçları açıklandı
Brent Petrol’de Son Durum! – KIBRIS HABER
Araç Alev Alev Yandı! – KIBRIS HABER
Ampute Futbol Ulusal Kadrosu, Dünya Kupası’nda sahne alıyor! Tek amaç şampiyonluk…
Beşiktaş – Fenerbahçe derbisi öncesi Vodafone Park önünde satırlı kavga!
Ekonomik itimat Eylül’de değişmedi
Rusya-Ukrayna savaşında son durum: Kremlin için büyük çıkmaz… Rusya kritik kasabada kuşatıldı!
Beşiktaş – Fenerbahçe derbisi öncesi Vodafone Park önünde gerginlik
Küçük yazılımcı hem öğreniyor hem öğretiyor
Meteorolojiden Uyarı! Sağanak Yağış – KIBRIS HABER
Sahte Kimlik kartıyla kaçarken yakalandı! – KIBRIS HABER
Çatalköy’de elektrik kesintisi! – KIBRIS HABER
29 Eylül 2022’ye ilişkin piyasa analiz raporu yayımlandı! – KIBRIS HABER
Fikri Ataoğlu Göçebe oyunları açılış töreni için Bursa’da! – KIBRIS HABER
Altında “müdahale” dalgalanması
ABD Lideri Biden izleyicileri şoke etti… Sahnede ölen arkadaşını aradı!
Fenerbahçe’den Hull City’ye transfer olan Pelkas, geleceğiyle ilgili konuştu
Döviz kurları güne nasıl başladı? – KIBRIS HABER

Okul baskınında 21 kişi hayatını kaybetmişti! ‘Teksas Katliamı’nın raporu yayınlandı

Okul baskınında 21 kişi hayatını kaybetmişti! ‘Teksas Katliamı’nın raporu yayınlandıABD’nin Texas eyaletindeki bir okulda, 21 kişinin vefatıyla …

Okul baskınında 21 kişi hayatını kaybetmişti! ‘Teksas Katliamı’nın raporu yayınlandı
CyborNFT
18.07.2022 05:22
0
A+
A-

Okul baskınında 21 kişi hayatını kaybetmişti! ‘Teksas Katliamı’nın raporu yayınlandı
ABD’nin Texas eyaletindeki bir okulda, 21 kişinin vefatıyla sonuçlanan atakla ilgili bir soruşturma raporu yayınlandı. Raporda, yetkililerin olaya müdahalede yetersiz kaldığı ve kolluk kuvvetlerinin saldırgana vaktinde müdahale etmediği aktarıldı.

ABD’nin Texas eyaletindeki bir okulda 24 Mayıs’ta gerçekleştirilen ve 19 öğrenci ile 2 öğretmenin vefatıyla sonuçlanan silahlı taarruza ait bir soruşturma raporu yayımlandı. ABD Eyalet Temsilciler Meclisi’nden Texas House Komitesi tarafından hazırlanan rapora nazaran, okuldaki yetkililer tarafında “sistemik arızalar” olduğu sonucuna varıldı. Raporda, olay yerindeki yetkililerin “genel olarak yetersiz bir yaklaşımı” olduğu vurgulandı.

Toplamda 21 kişinin vefatıyla sonuçlanan Texas’ın Uvalde kasabasındaki Robb İlköğretim Okulu’ndaki akın hakkındaki rapor, evvel katliamda hayatlarını kaybedenlerin ailelerine iletildikten sonra bugün kamuoyuyla paylaşıldı. Raporda, okulun silahlı bir saldırgan riskine karşı gereğince hazırlanmadığı ve okulun güvenlik siyasetlerine ters olarak, “kapıları açık bırakma alışkanlığına” sahip olduğu sonucuna vardı. Texas House Komitesi, yaklaşık 80 sayfadan oluşan raporda, atak sırasında ve sonrasında yaşananların en eksiksiz biçimde ortaya koyulduğunu söyledi.

CyborNFT

Raporda, “Robb İlköğretim Okulu’ndaki bakım ve sistemik başarısızlıklar nedeniyle, saldırgan muhtemelen rastgele bir müdahaleci binaya gelmeden evvel kurbanlarının birçoklarını öldürdü” denildi. Raporda, “Saldırganın binanın içine attığı yaklaşık 142 mermiden, 100’ünü binaya rastgele bir memur girmeden evvel süratle attığı neredeyse kesin.” sözlerini yer aldı.

“OLAY YERİNE ÇOĞUNLUĞU KOLLUK KUVVETLERİNDEN OLMAK ÜZERE 376 KİŞİ GÖNDERİLDİ”

Yayınlaman raporda, katliamın olduğu gün okulda çeşitli kurumlardan 376 kişilik bir grubun bulunduğu ve bunların çoğunlukla federal ve eyalet kolluk kuvvetlerinden olduğu belirtildi. Katliama ait raporda, 376 yetkiliden 149’u ABD Hudut Devriyesi’nden, 14’ünün İç Güvenlik Bakanlığı’ndan ve 91’i Texas Kamu Güvenliği Bölümü’ndendi. Raporda ayrıyeten 25 kişinin Uvalde Polis Departmanından, 16’sının San Antonio Polis Departmanından ve 16’sının Uvalde İlçesi Şerif Ofisinden olduğu belirtildi. Rapor lakin yetkililerden hangisinin olay yerine ne vakit vardıklarının belirtilmediğini söyledi.

KAPI KİLİTLERİ ÇALIŞMIYORDU

Raporda, Robb İlköğretim Okulu’nun “kapılarının ve kilitlerinin bakımıyla ilgili yinelenen sorunları” olduğu belirtildi. Texas House Komitesinin raporuna nazaran, “Robb İlköğretim Okulu’nun kapılarının ve kilitlerinin bakımıyla ilgili yinelenen sıkıntıları vardı. Bilhassa, 111 numaralı sınıfın kilitleme sisteminin yanılgılı olduğu biliniyordu, fakat tamir edilmedi” denildi. Raporda, “Robb İlkokulu, kapıların kilitli tutulmasını gerektiren güvenlik siyasetlerine uymama alışkanlığına sahipti ve bunun ölümcül olduğu ortaya çıktı” denildi.
Polisin saldırgana 77 dakika sonra müdahale ettiği ortaya çıktı

Texas House Komitesi, bu haftanın başlarında Texas’taki okul saldırısının basına yayılan CCTV imgelerine nazaran, polisin saldırgana 77 dakika sonra müdahale ettiğini belirtti. Raporda, “Yaralıların yardım için bir saatten fazla beklemesi ve saldırganın orta sıra ateş etmeye devam etmesi göz önünde bulundurulduğunda bu can kaybına katkıda bulunabilirdi” denildi.

The Austin American-Statesman isimli lokal gazete tarafından taarruza dair elde edilen imajlarda, 18 yaşındaki saldırganın 11.33’te okula girdiği ve silahlı akınlarına başladığı, polisin ise 11.36 civarında okulda bulunmasına karşın saldırgana 12.50 civarında müdahale ettiği ortaya çıktı.

“SALDIRGANIN İSTİKRARSIZ BİR HAYATI VARDI”

Texas House Komitesi tarafından hazırlanan rapor ayrıyeten, 18 yaşındaki saldırgan Salvador Ramos hakkında bilgiler yayımladı. Rapora nazaran, tetikçinin, husus bağımlılığı problemleriyle gayret eden bir anne ve baba figürü de dahil olmak üzere “dengesiz bir mesken hayatı” olduğu belirtildi. Tetikçinin ailesinin “sık sık taşındığı” ve “görece yoksulluk içinde yaşadığı” belirtildi. Raporda, Ramos’un okul hayatı boyunca akademik olarak düşük performans gösterdiği ve çok devamsızlık yaptığı belirtildi. Saldırganın toplumsal medya irtibatlarından, “tehditkar davranışlar sergilediği” bildirisinin ortaya çıktığı belirtildi.

“OKUL POLİS ŞEFİ KOMUTA SORUMLULUĞUNU ÜSTLENMEDİ”

Raporda, Robb İlköğretim Okulu polis şefinin “olay komuta sorumluluğunu” üstlenmediği sonucuna varıldı. Raporda, “Polis Şefi Pete Arredondo, kendisine evvelden atanmış bir sorumluluğu üstlenmedi. Telsizleri yanında olmadığı için öbür kolluk kuvvetleriyle emniyetli bağlantıdan yoksundu. Durumun aktif bir biçimde denetimini sağlayamadı. Olay yerinde kolluk kuvvetlerinin genel olarak yetersiz bir yaklaşımı vardı. Birçoğu için bunun nedeni, kendilerine yanlış bilgilerin verilmesiydi” sözleri yer aldı. Okul Polis Şefi Arredondo Temmuz başında istifa etmişti.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.