STERLIN
22,5577
DOLAR
18,6336
EURO
19,4066
ALTIN
1.051,84
BIST
4.874,34
SON DAKİKA
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan tek haneli faiz açıklaması
Vatandaşa 380 milyon borç daha yazıldı! – KIBRIS HABER
Sağlık Bakanı Altuğra eleştirilere yanıt verdi! – KIBRIS HABER
Futbolun kalbi antrenörler derneğinde attı! – KIBRIS HABER
Ukrayna’da insani kriz büyüyor… Elektrik ve suya erişim zorlaştı
Lefkoşa’da 3 kaza! – KIBRIS HABER
Elif Lort cinayeti! Mahkemeden detaylar – KIBRIS HABER
Düzce’de 1 hafta, Karkamış’ta 2 gün eğitime orta
1 kilo altın kayıp! – KIBRIS HABER
Çin, Mali’de pamuklu dokuma fabrikası kuruyor
Bol Bol Tüketin! Gribin düşmanı, antioksidan deposu, mikrop savar – KIBRIS HABER
Spot piyasada elektrik fiyatları (26.11.2022)
Vakitle yarış! Raylardan metro gelmeden saniyeler evvel kurtarıldı
ÖSYM sınav takvimini geri çekti! – KIBRIS HABER
Son dakika… Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan kıymetli açıklamalar
Acı Haber! 1 Şehit 3 Yaralı – KIBRIS HABER
İstanbul Havalimanı en ağır havalimanı oldu
Deve Gribi Alarmı! Koronavirüsten daha ölümcül – KIBRIS HABER
Dr Ceren Kabukçu ve grubu, dünyanın en eski pişirilmiş yemek kalıntılarını keşfetti
8 aylık bebeğini emzirirken öldürdü… Cinayet kuşkusu ile tutuklandı
Esaslı kurumda 55’inci yıl gururu
Son dakika: İtalya’da heyelan: 8 kişi hayatını kaybetti
Eğiste Hadimi Viyadüğü faaliyete geçiyor
Şırnak’ta 20 bin uçak yolcusu
Trodos’ta kar! – KIBRIS HABER
Serhat Akpınar; “Şimdi bir ve biz olma zamanı. Mührümüze sahip çıkalım”! – KIBRIS HABER
Squid Game oyuncusuna cinsel taciz suçlaması
Ukrayna’da elektrik kesintisi jeneratör satışlarını arttırdı
Yusuf Yazıcı, Dünya Kupası ortasında performansını üst çekmeye çalışıyor
Fiyat İstikrarı Komitesi’nin kurulmasını içeren kanun yürürlüğe girdi

“Öğretmenlerimiz manipülasyonlara paha vermedi”

“Öğretmenlerimiz manipülasyonlara kıymet vermedi”Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, ‘Öğretmenlerle İstanbul Buluşması’ aktifliği kapsamında …

“Öğretmenlerimiz manipülasyonlara paha vermedi”
CyborNFT
01.10.2022 13:37
0
A+
A-

“Öğretmenlerimiz manipülasyonlara kıymet vermedi”
Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, ‘Öğretmenlerle İstanbul Buluşması’ aktifliği kapsamında Ataşehir Zübeyde Hanım Hizmet İçi Eğitim Merkezi’nde 81 vilayetten öğretmenlerle bir ortaya geldi. Bakan Özer’in öğretmenlere yaptığı konuşmanın en kıymetli gündemi önümüzdeki ay yapılacak Uzman ve Baş Öğretmenlik Sınavı’yla birlikte Öğretmenlik Meslek Kanunu’ydu.

19 Kasım 2022’de yapılacak Uzman ve Baş Öğretmenlik Sınavı’yla ilgili bir değişiklik olmayacağını ve imtihanın katiyen yapılacağını söyleyen Bakan Özer; Öğretmenlik Meslek Kanunu ile ilgili ise ‘beklediğimizden fazla ses getirdi’ dedi.

ŞARTLARA UYGUN ÖĞRETMENLERİN YÜZDE 95’İ BAŞVURDU
Bakan Özer kelamlarına şöyle devam etti; ‘Bu kanunla ve imtihanla ilgili çok fazla spekülasyonlar oldu. ‘Hepimiz uzman öğretmeniz’ ya da ‘sadece Atatürk baş öğretmendir öbür kimse baş öğretmen olamaz’, ‘siz kimsiniz bizi imtihana alıyorsunuz’ üzere telaffuzların olduğu bir tartışma yürütülüyor. Güya öğretmenleri bizden daha fazla önemsiyorlarmış üzere Bakanlıkla öğretmenlerin ortasına birileri girdi fakat öğretmenlerimiz bu manipülasyonların hiçbirine kıymet vermedi. Zira uzman öğretmenlik ve baş öğretmenlik kaidelerini sağlayan öğretmenlerimizin yüzde 95’i başvurusunu yaptı. Başvuran öğretmenlerimizin yüzde 99’u da eğitimlerini tamamladı. Demek ki toplumsal medyada kopartılan fırtınalarla hayatın gerçekleri ortasında bir ilişki yok. Biz öğretmenlerimizin uzman öğretmen olmalarını istiyoruz. İmtihanı yapacak olan diğer kurum değil, Ulusal Eğitim Bakanlığı. Niyetimiz bu fırsattan azamî öğretmenimizin faydalanması.

CyborNFT

NİTELİK DEĞİL EĞİTİM DEĞERLENDİRİLECEK
Sınavda öğretmenlerin nitelikleri üzerinden değil, almış oldukları 180 saatlik eğitim üzerinden değerlendirileceklerini söyleyen Bakan Özer; “Bizim yaptığımız çok kolay düzenleme oldu. 10 yıllık öğretmen 180 saatlik bir eğitim alacak. Sonunda bir imtihana girecek lakin bu, öğretmenlerin yeterliliklerini ölçmeye yönelik bir imtihan değil. Almış olduğu eğitimi değerlendirmeye yönelik bir imtihan yapılacak. Ve öğretmenimiz uzman öğretmen olarak bir derece alacak, eğitim öğretim tazminatı yüzde 20’den, yüzde 60’a çıkacak. Söylemem gerekir ki Öğretmenlik Meslek Kanunu bir başlangıçtır. Sonuncu kanun değildir. Her kanun üzere toplumsal taleplere nazaran zenginleşecektir. Kıymetli olan bu kadar büyük bir eğitim sistemine sahip olan bir ülkede öğretmenlere mahsus olan bir kanunun meclisten çıkmasıdır” dedi.

ÖĞRETMENLERİN EĞİTİMİNDE REKOR
Öğretmenlerin ferdî ve mesleksel gelişimi için çalışmaların da süratle devam ettiğini lisana getiren Bakan Özer bu bahisle ilgili de şunları söyledi: “Bizim yeni periyotta 3 odağımızdan en değerlisi öğretmenlerimizin mesleksel ve ferdî gelişimlerini desteklemek. Güçlü eğitim güçlü gelecek sloganımızın başına güçlü öğretmeni de eklememiz gerekiyor. Bir eğitim sistemi öğretmeni kadar güçlü olduğu üzere bir toplum da öğretmeni kadar güçlüdür. Öğretmenlerinizin şahsî gelişimine ne kadar katkıda bulunursak toplumumuz da o kadar güçlü olacaktır, eğitim dışı mevzular konuşulmayacaktır. 2020 yılında Ulusal Eğitim Bakanlığının düzenlemiş olduğu eğitimlerde öğretmen başına düşen eğitim 44 saatti. 2021 yılını öğretmen başına 94 saatlik eğitimle kapattık. 2022 yılında amacımız ise 120 saatlik eğitimdi lakin daha Ekim ayına kadar geçen müddette öğretmen başına düşen eğitim saati 192 oldu. Bu son 30 yılın rekoru. Öğretmenlerimiz de ne kadar istekli olduklarını gösterdiler.”
.
GSB VE MEB ORTASINDA ‘SPOR İŞBİRLİĞİ’
Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer İstanbul’daki programına Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu’yla birlikte, iki bakanlık ortasındaki İlkokullarda Spor Kısmı Eğitimi Protokolü’nün imzalanmasıyla devam etti. İlkokul çağındaki çocukların uzman antrenörler eşliğinde sportif gelişimlerine katkıda bulunmak için imzalanan protokolle ilgili konuşan Bakan Özer; “Farklı bakanlıkların yapmış oldukları hizmetleri tek bir çatı altında toplayarak etkin hale getirmek verimliliği artırırken bakanlıkların birlikte hareket edebilir olması açısından da kıymetli. Çocuklarımızın sağlıklı bir halde gelişimlerini tamamlamaları için Gençlik ve Spor Bakanlığımızdan çok değerli dayanaklar alacağız” dedi.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.