STERLIN
36,7041
DOLAR
28,8797
EURO
31,4561
ALTIN
1.919,75
BIST
8.026,27
SON DAKİKA
Can Gürzap hayatını kaybetti! – KIBRIS HABER
Kırsal kesim arsaları altyapılarının bitmesi için 10 milyon TL ayrıldı! – KIBRIS HABER
Asgari ücretin 4 katı cezası var! – KIBRIS HABER
Yine alkol yine kaza! – KIBRIS HABER
Başbakan Üstel; “Gençlerimiz için her türlü fedakarlığı yapacağız”! – KIBRIS HABER
“2006 yılından beri kamuya tek bir engelli istihdam edilmedi” dediler. Eylem başlatacaklar – KIBRIS HABER
KAMU-SEN’den mesaj! – KIBRIS HABER
Gıda denetim sonuçları açıklandı! Zehir yiyoruz – KIBRIS HABER
Kıbrıs Vakfı, Eğitim Destek Programı Başlattı! – KIBRIS HABER
Güney’de polisler mercek altında! – KIBRIS HABER
“Mulla Hüseyin artık “kayıp” değil, bir mezarı var”! – KIBRIS HABER
Zehie Helin Reessur cinayeti davası ertelendi! – KIBRIS HABER
1 Aralık Brent petrol fiyatı – KIBRIS HABER
Sıcaklık 21-24 derece dolaylarında seyredecek! – KIBRIS HABER
Ateşkes sona erdi! İsrail ordusundan açıklama – KIBRIS HABER
Telekomünikasyon Dairesi, abonelerin borçlarını 15 Aralık’a kadar ödemesini istedi! – KIBRIS HABER
Gemikonağı’nda kaza sonucu 20 yaşındaki kız yoğun bakımda! – KIBRIS HABER
Sterlin uçuşta! – KIBRIS HABER
Türkiye Adalet Bakanı Tunç; “İsias sorumluları yargı huzurunda hesap verecek”! – KIBRIS HABER
Bu bölgelerde yarın uzun süreli elektrik kesintisi yaşanacak! – KIBRIS HABER
Birinin 6. diğerinin 4. tutuklanması! – KIBRIS HABER
629 Gündür ülkede kaçak yaşamış! – KIBRIS HABER
KKTC, Türk Devletleri Atletizm Birliği toplantısına katıldı! – KIBRIS HABER
“Rum yönetimi kışkırtıcı eylemlerine son vermeli”! – KIBRIS HABER
KTSO, İSO ile işbirliği protokolü imzaladı! – KIBRIS HABER
“Türkiye ile tam bir fikir birliği içerisinde hareket ediyoruz”! – KIBRIS HABER
Hamitköy’de 264 kilo kaçak et ele geçirildi! – KIBRIS HABER
İkamet izinsiz 6 kişi daha tutuklandı! – KIBRIS HABER
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bütçesi onaylandı! – KIBRIS HABER
Telekomünikasyon Dairesi, abonelerinin, 31 Ekim tarihine kadar olan borçlarını kapatmaları gerektiğini duyurdu! – KIBRIS HABER

Öğrencilerden bağımlılıklara sanatsal farkındalıklar

11. Sağlıklı Kuşak Sağlıklı Gelecek Yetenek Müsabakası, çocukların ve gençlerin bağımlılık konusuna sanatsal bir bakış açısıyla yaklaşması ve …

Öğrencilerden bağımlılıklara sanatsal farkındalıklar
CyborNFT
03.04.2022 10:33
0
A+
A-

11. Sağlıklı Kuşak Sağlıklı Gelecek Yetenek Müsabakası, çocukların ve gençlerin bağımlılık konusuna sanatsal bir bakış açısıyla yaklaşması ve bağımlılıklar alanında farkındalık oluşturmak emeliyle düzenleniyor.  Heyet değerlendirmesinin akabinde dereceye giren öğrencilerin açıklandığı çevrim içi ödül merasimi, Yeşilay Genel Lideri Prof. Dr. Mücahit Öztürk ve T.C. Ulusal Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Mehmet Nezir Gül’ün iştirakiyle yapıldı.

421 BİNDEN FAZLA YAPITTAN 18’i DERECEYE GİRDİ
İlkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin iştirakine açık müsabakada, görsel ve edebi olmak üzere iki kategoride bağımlılık bahisli eserler değerlendirildi. Müsabakanın birinci etabında bu iki kategoriden 81 ilin ilkokul, ortaokul ve lise birincileri belirlendi ve 1.000’er TL ile ödüllendirildi. Toplam 477 vilayet birincisinin değerlendirildiği Türkiye finalinde ise her seviye ve kategoriden ülke şampiyonları belirlendi. Ödül merasiminde dereceye giren 18 eser sahibine mükafatları takdim edildi. Kategori birincileri 10 bin TL, ikincileri 5 bin TL, üçüncüleri 3 bin TL mükafatın sahibi oldu. Yeşilay’ın Sağlıklı Jenerasyon Sağlıklı Gelecek Yetenek Yarışması’nda bu yıl öğrenciler toplamda 585 bin TL ödül aldı.

EN ÇOK MÜRACAAT VAN’DAN 
Bu yıl rekor müracaat alan yarışa en çok müracaat yapılan vilayetler Van, Mersin ve Erzurum oldu. Van’dan 103 bin 685, Mersin’den 84 bin 958 ve Erzurum’dan 75 bin 64 müracaat geldi.

ÖĞRENCİLER NELER DEDİ?
İlkokul-Görsel Kategori Birincisi – Yenişehir İlkokulu / Yenişehir / Diyarbakır Abdulkadir Enes Yusufoğlu: “Resmimi büyük bir heyecanla yaptım, iki hafta sürdü. Yeşilay’ı balinaya benzettim. Balina bu bağımlılıkların hepsini yerse keyifli ve sağlıklı bir hayat olur diye düşündüm.”

CyborNFT

Ortaokul-Görsel Kategori Üçüncüsü – Hüseyin Özer Merzeci Ortaokulu / Toroslar / Mersin  Yağmur Karadurmuş: “Resmi teknolojiyle daima vakit harcayan etrafımdaki insanlardan ilham alarak yaptım.”

Ortaokul-Görsel Kategori İkincisi – Toki Ortaokulu / Merkez / KilisDeniz Korkmaz: “Çok hoş ve eğlenceli bir süreçti bu resmi yapmak. Ayrıntılı ve yorucuydu fakat sonucu çok hoş. Fotoğrafımda kitap okumanın bağımlılıktan kurtarması yanında Yeşilay’ın da çabasını paylaşmak istedim.”

Ortaokul-Görsel Kategori Birincisi -Talatpaşa Ortaokulu / Şişli / İstanbul Ulduz Muradova: “Bu resmi çizerken dünyadan tüm makus alışkanlıkların çekilebileceğini düşündüm. Mıknatısı ise Yeşilay olarak konumlandırdım.”

Lise-Görsel Kategori İkincisi – Rize Türk Telekom Hoş Sanatlar Lisesi / Merkez / Rize Fatih Gürkan Çavuş: “Böyle bir yarışta bu türlü bir ödül aldığım için çok memnunum. Fotoğraftaki çocuk benim kardeşim ve yeni doğmuş olmasına karşın teknolojiyle çok haşır neşir. Legolardan yaptığım yeşil hilali Yeşilay olarak düşündüm ve kardeşimin önünde onu bağımlılıklardan koruyan bir kalkan olarak resmettim.”

Ortaokul-Edebi Kategori Birincisi – Kasımlı Ortaokulu / Alaplı / ZonguldakCemre Su Çilingir: “Bağımlılığı büsbütün yok edemesek bile bağımlıların sayısını olabildiğince aza indirebiliriz. Bu müsabakaya hayallerimi emanet ettim. Kompozisyonumda sesimi duyar mısınız diye bir soru sordum size. Sesimi duyan herkese çok teşekkür ederim.”

TÜM GENÇLERİN BAĞIMLILIKLARI DÜŞÜNMELERİ DEĞERLİ
Yeşilay Genel Lideri Prof. Dr. Mücahit Öztürk şunları söyledi: “Yeşilay olarak, tüm dünyada insani ve ortak olan kıymetleri savunan bir sivil toplum kuruluşuyuz. Alkol, tütün, husus, kumar ve teknoloji bağımlılıklarının kişiyi hem vücut hem ruh sıhhati açısından olumsuz etkilediğini biliyoruz. Birçok çalışmamızla vücut ve ruh sıhhati yerinde, şuurlu bir jenerasyonun yetişmesi için çocuklarımıza ve gençlerimize ulaşmayı hedefliyoruz. ‘Sağlıklı Jenerasyon Sağlıklı Gelecek’ aslında her şeyi özetleyen bir başlık. Müsabakamız için bu başlığı düşünürken bağımlılıktan uzak bir kuşağın ne manaya geldiğini, onların ülkenin geleceği ve ülkeyi kurtaran kuşak olduğunu göz önünde bulundurduk ve T.C. Ulusal Eğitim Bakanlığı ile bir protokol çerçevesinde büyük bir projeye adım attık. Tüm çocukların ve gençlerin bağımlılıklarla ilgili düşünmesi, fikir üretmesi, zihinsel uğraş sarf etmesi ve bu sayede zihinlerinde Yeşilay’ın kıymetlerinin yer edinmesi; oluşan pahalara uygun bir hayatın sürdürülebilmesi bizim için çok değerli. Maksadımız gençlerin yalnızca Yeşilay’ın bedellerine sahip olmaları değil; birebir vakitte bizim için de ilham olacak yapıtları bir ortaya getirmek. Her yıl o kadar pahalı görsel ve edebi eserler geliyor ki biz bunlardan yıllarca ilham alıyor, her birini yayınlıyor, öteki çocuk ve yetişkinler tarafından görülmesini sağlıyoruz. Çocuklarımız ve gençlerimiz berrak zihinleriyle farklı bakış açıları sunuyor; her yıl ödül almasa da birçok yapıtla fikirlerimizin geliştirmesine katkı sağlıyor. Müracaat sayılarının gençlerle ilgili maksadımıza ulaştığımızı gösterdiğini sevinerek ve gururla söyleyebiliriz. Önümüzdeki yıllarda daha fazla çocuğumuza ve gencimize ulaşacağımıza eminiz. Yarışımıza katılan tüm öğrencilerimize süreçteki katkılarından ötürü Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüklerine, Yeşilay şubelerimize ve çocuklarımızı teşvik eden, yol gösteren öğretmenlerimize teşekkür ederiz.”

İLGİLERİMİZDE HER VAKİT ÖNLEMLİ OLMALIYIZ
Gençleri makûs alışkanlıklar hakkında şuurlu bir halde üretmeye teşvik eden bu iş birliğinden memnunluk duyduklarını belirten T.C. Ulusal Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Mehmet Nezir Gül şunları söyledi:
“Hayat aklımızı, fikrimizi ve zihnimizi sağlıklı davranışlarla besleyerek yürümemiz gereken bir seyahat. Bizim yetişmemizde, ruh ve fikir manasında birtakım aralıkları kat etmemizde münasebetlerimizin çok büyük bir tesiri var. Aileyle ve arkadaşlarla kurulan bağlantıların sağlıklı bir tabanda yürümesi toplumumuz ve geleceğimiz açısından çok değerli. Herkesten olabileceği üzere onlardan da bize gelecek berbat alışkanlıklar ya da daha farklı külfetler olabilir. Bağlantılarımızda her vakit önlemli olmalıyız. Dijital dünyayla kurduğumuz bağlantıda ve bağda da her vakit kendi irademize hâkim olmalıyız. Gençlerimiz sanat, spor, edebiyat, fotoğraf ve müzik alanlarında sıklıkla yer almalı. ‘Sağlıklı Jenerasyon Sağlıklı Gelecek’ projesini yalnızca bir yarış etkinliğinden ibaret görmemeli, devamını getirmeli. Her birimiz Yeşilay ile irtibatımızı bir istekli olarak sürdürebiliriz. 81 vilayetten katılan tüm öğrencilerimize teşekkür ediyor ve tebrik ediyoruz. Bu türlü hoş gençlerle bir ortada epey, onların hoş çalışmalarını ve haberlerini aldıkça gelecek ismine umudumuz artıyor.”

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.