STERLIN
20,9334
DOLAR
18,5941
EURO
18,3415
ALTIN
1.021,12
BIST
3.484,42
SON DAKİKA
DP Genel Sekreterliğine aday olduğunu açıkladı! – KIBRIS HABER
“BM Barış Gücü, GKRY’nin onayı ile KKTC’de görev yapamaz”! – KIBRIS HABER
Putin duyurdu: Kısmi seferberlik için yeni düzenleme
Alman RWE’den 2030’a kadar kömürden çıkma sözü
OPEC+’dan 2 yılın en büyük üretim kesintisi
Son dakika: İsveç Ankara Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı
DTÖ’nün 2023 ticaret büyüme tahmininde keskin düşüş
Putin duyurdu: Ek seferberlik için yeni düzenleme!
ABD’de özel sektör istihdamı Eylül’de beklentiyi aştı
Truss’dan İngiltere Merkez Bankası’nın bağımsızlığına destek
Aşkı 80 yaşından sonra buldular… İnternetten tanışan çift ilişkilerinin kitabını yazdı!
“Kuzey’de alışveriş yapan yabancıları seyreden Kıbrıslı Türkler”! – KIBRIS HABER
AB uyum tasarısı ile ilgili komite toplandı! – KIBRIS HABER
En fazla gol atan takım! – KIBRIS HABER
Kamu işçisinin günlük yemek yardımı net 55 lira oldu
Aliyev: “Azerbaycan, düşmanlığı, nefreti sona erdirmek ve yeni bir barış sayfası açmak istiyor”
Siber Güvenlik Meslek Yüksekokulları açılıyor
Spot piyasada elektrik fiyatları (05.10.2022)
Ukrayna Putin’in tehdidi sonrası düğmeye bastı: Herkese bu haplardan dağıtılıyor
ABD Güney Kore’ye yeniden uçak gemisi gönderiyor
Polonya Başbakanı Morawiecki: Putin’in nükleer tehditleri bizleri korkutmaya yönelik bir girişim
Rusya’dan flaş Zaporijya kararı
İngiltere savaş gemileri gönderdi! – KIBRIS HABER
Devrim Barçın’dan fazla para iddiası! – KIBRIS HABER
Yılmazköy Hacı Ali Tesisleri bölgesinin dikkatine! – KIBRIS HABER
Güney Kore ordusundan “başarısız füze denemesi” özrü
İran, İngiltere Büyükelçisini Dışişleri Bakanlığına çağırdı
O parkın açılışı yapılıyor – KIBRIS HABER
Gübreye destek yetersiz! – KIBRIS HABER
Aksa Birinci Lig A2’de Yeni Lider! – KIBRIS HABER

“Oğlumun ölmesine müsaade vermeyin!” Annesi dünyaya seslendi… Archie’nin hayat takviyesine son verilecek…

“Oğlumun ölmesine müsaade vermeyin!” Annesi dünyaya seslendi… Archie’nin ömür takviyesine son verilecek…Archie Battersbee’nin acı hikayesi …

“Oğlumun ölmesine müsaade vermeyin!” Annesi dünyaya seslendi… Archie’nin hayat takviyesine son verilecek…
CyborNFT
03.08.2022 12:22
0
A+
A-

“Oğlumun ölmesine müsaade vermeyin!” Annesi dünyaya seslendi… Archie’nin ömür takviyesine son verilecek…
Archie Battersbee’nin acı hikayesi yalnızca İngiltere’yi değil dünyayı da tesiri altına almış durumda. Ömür dayanak ünitesine bağlı olarak nefes almaya devam eden 12 yaşındaki oğlunu hayatta tutmaya çalışan annesinin haykırışı ise duyanın adeta yüreğini yakacak kadar etkileyici… “Oğlumun ölmesine müsaade vermeyin!”

12 yaşındaki Archie Battersbee, 7 Nisan’da Southend, Essex’teki meskeninde baygın halde bulunduğundan beri bir ömür dayanak ünitesine bağlı. Archie, dört aydır komada.

Archie’nin annesi, ailesinin tedavisine devam etmek için yüksek mahkemeye yaptığı müracaatın reddedilmesinin akabinde, oğlunun ömür dayanağının bugün saat 13.00’de geri çekileceğini söyledi.

CyborNFT

Archie Battersbee’nin ailesi kararın uygulanmasını durdurmak için acil olarak Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvuracak.

TİKTOK KURBANI MI OLDU?

Talihsiz çocuğun annesi Hollie Dance, oğlunun beyin hasarının çevrimiçi bir yarışa ya da ‘meydan okumaya’ katılmış olmasından kaynaklandığına inanıyor.

“Archie’nin hâlâ bizimle olduğunu biliyorum. Archie, klinisyenlerin gerçekte mahkemeye sunduklarından çok farklı işaretler gösteriyor. Aslında orada, pek çok taraftan ilerliyor.”

Özellikle Archie yaşındaki çocukları ve genç yetişkinleri tesiri altına alan bu ‘meydan okumalar’ başta TikTok ve YouTube olmak üzere, toplumsal medya sitelerinden yayılıyor.

Şimdiye kadar dünya çapında sayısız çocuk ve genç bu cins müsabakaların kurbanı oldu: Birçoğu hayatını kaybetti, büyük bir kısmı de süreksiz ya da kalıcı sakatlıklar yaşadı.

BEYİN SAPI VEFATI GERÇEKLEŞTİ

Çocuğun yatırıldığı Royal London Hastanesi’ndeki hekimler, Archie’nin beyin sapı vefatının ‘büyük olasılıkla’ gerçekleştiğine inanıyor ve hayat takviyesinin sona ermesinin kendi faydasına olduğunu savunuyorlar.

Dün, Yüksek Mahkeme başvurusunu kaybettikten sonra anne Hollie Dance, ömür dayanağının kapatılmasını ertelemek gayesiyle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne müracaatta bulunacaklarını söylemişti.

Dance şunları söyledi:

“Avukatlarımız Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvuracaklar. Onlara müracaat için sabah 09:00 saati uygun görüldü. Yani, tekrar, vaktimiz çok dar. Elimizdeki her davada, tüm evrakları hazırlamak ve bir ortaya getirmek için bir yahut iki günümüz oldu. Bu da aslında hiç vaktimiz olmadı demek.”

“ACI SONA KADAR SAVAŞMAYA DEVAM EDECEĞİM”

Hollie Dance, daha evvel yaptığı ve İngiltere’yi aşarak dünyada ses getiren açıklamasında şunları söylemişti:

“Acı sona kadar savaşmaya devam edeceğim. Bu ülkede ilerlemenin yolu bu mu? O vakit engelli oldukları için çocukları idam etmemize müsaade verecekler? Sırada ne var?”

Temyiz Mahkemesi pazartesi günü, Archie’nin tedavisinin Yüksek Mahkeme kararıyla tıpkı gün olan salı günü öğlenden sonradan itibaren devam etmemesi gerektiğine karar verdi.

Temyiz Mahkemesi, Archie’nin ebeveynleri Hollie Dance ve Paul Battersbee’nin davayı Yüksek Mahkemeye iletme talebini de reddetmişti ve aile bunun yerine direkt Birleşik Krallık’ın en yüksek mahkemesine başvurmak zorunda kaldı.

Pazar günü, Temyiz Mahkemesi kararından bir gün evvel, sıhhat sekreteri Steve Barclay, yargıçlara, BM komitesinin Archie’yi ömür dayanağında tutmaya devam etme talebi ışığında mevzuyu ivedilikle gözden geçirmelerini istemek için yazdı.

Temyiz müsaadesini reddeden üç Yüksek Mahkeme yargıcından oluşan bir panel, Archie’nin ‘her beden fonksiyonunun artık yapay yollarla sürdürüldüğünü’ söyleyen Temyiz Mahkemesinin ‘doğru kararı verdiği’ sonucuna vardı.

Archie’nin annesi Hollie, oğlunun son durumunu toplumsal medya hesaplarından paylaştı

MAHKEME VERDİĞİ KARARIN MÜNASEBETİNİ AÇIKLADI

Lords Hodge, Kitchin ve Stephens’dan oluşan panel, kararlarını açıklayan uzun bir yazıda şunları söyledi:

“Bu panelin geçen haftaki kararlılık notunda belirttiği üzere, yargıçlar, her ebeveynin kâbusu olan bir durumla karşı karşıya kalan Archie’nin özverili ebeveynlerinin yaşadığı makûs duruma büyük sempati duyuyor.”

Talihsiz çocuğun hastane odası oyuncaklarla donatıldı

Yargıçlar devam etti:

“Ne yazık ki, bir yandan Archie’nin ebeveynleri ile Archie’nin çok tecrübeli koruyucusu tarafından desteklenen NHS tröstü ortasındaki temel sorunun Archie’nin güzelleşmesiyle ilgili değil, zamanlamayla ilgili olduğu akılda tutulmalıdır.”

Mahkemenin açıkladığı karar sade ve histen uzaktı:

“Sir Andrew MacFarlane’in 25 Temmuz tarihli evvelki kararında belirttiği üzere, manalı bir düzgünleşme umudu yok. Hayatı idame ettiren tedavi sürdürülecek olsa bile, Archie önümüzdeki birkaç hafta içinde organ yetmezliği ve akabinde kalp yetmezliği nedeniyle ölecekti.”

Mahkeme tıpkı vakitte bu sonucun, yargıcın ‘en derin pişmanlıkla’ aldığı bir karar olduğunu açıkladı.

Hollie Dance, Archie’nin hastane odasından canlı yayınlar yaptı ve oğlu için yardım istedi

NİHAİ KARAR

Ve sonuncu karar açıklandı:

Panel şu sonuca varmıştır: ‘İngiltere ve Galler maddelerine nazaran, Archie’nin çıkarları ve refahı en değerli konudur. Panel bu sonuca büyük bir kederle varıyor ve bu çok üzücü vakitte Archie’nin ebeveynlerine derin taziyelerini iletmek istiyor.”

Ebeveynlerin yasal süreçlerini destekleyen Hıristiyan Hukuk Merkezi tarafından yayınlanan bir açıklamada şunlar söylendi:

“BM CRPD (Engelli Şahısların Haklarına Ait Sözleşme) dışında hiçbir makam bize merhamet yahut anlayış göstermedi. Biz bir aile olarak sonuna kadar çaba edeceğiz”

Hollie Dance, oğlu Archie için mahkeme mahkeme dolaştı

“HASTANE İLE SAVAŞMAK ZORUNDAYIZ”

Yüksek Mahkeme kararını açıklamadan evvel anne Hollie Dance şunları söyledi:

“Hastane ile her karar için savaşmak zorundayız.

“Bu durumda bir aile olarak bize onurlu bir biçimde davranılmadı. Bu ivedinin neden olduğunu ve neden tüm dileklerimizin reddedildiğini anlamıyoruz.”

Barts Health NHS Trust’ın baş sıhhat vazifelisi Alistair Chesser, hastanenin ömür takviye tedavisini sona erdirmek için aile ile irtibat kuracağını söyledi ve ekledi:

“En derin sempatimiz Archie’nin ailesiyle birlikte. Mahkemelerin talimatına nazaran, artık tedavinin geri çekilmesine hazırlanmak için aile ile birlikte çalışacağız. Bu güç vakitte herkese mümkün olan en düzgün takviyesi vermeyi amaçlıyoruz.”

*Haberde kullanılan fotoğraflar haber ajansları ve Archie’nin annesi Hollie Dance’in Facebook paylaşımlarından temin edilmiştir

 

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.