SON DAKİKA
“Ercan Havalimanı, Ramazan Bayramı Süresince 749 Uçağa ve Binlerce Yolcuya Hizmet Verecek”
30 Ocak Döviz Kurları – KIBRIS HABER
Güzellik ve SPA Merkezinde, sauna odası alev aldı! – KIBRIS HABER
Tabipler Birliği, Çalışma Bakanlığı’nı eleştirdi! – KIBRIS HABER
15 yaşındaki kızı taciz etmişti, işine son verildi! – KIBRIS HABER
Birçok noktada sel baskını yaşayacağız! – KIBRIS HABER
Ufuk Tomson mezarı başında anıldı! – KIBRIS HABER
Borsa’da yükseliş – KIBRIS HABER
29 Ocak Petrol Fiyatı – KIBRIS HABER
THY uçağına yıldırım isabet etti! – KIBRIS HABER
Sterlin 39’a dayandı! – KIBRIS HABER
Özersay, Rum lideri Hristodulides’i eleştirdi! – KIBRIS HABER
KKTC’yi soğuk ve karlı bir hafta bekliyor! – KIBRIS HABER
Rauf Raif Denktaş 100 yaşında! – KIBRIS HABER
Rum Yönetiminden Kıbrıslı Türklere yönelik 14 maddelik paket! – KIBRIS HABER
Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığından önemli duyuru! – KIBRIS HABER
Kuaför, 15 yaşındaki kızı taciz etti! – KIBRIS HABER
Temizlediği evleri soydu! – KIBRIS HABER
Kasaplar Birliği eylem yaptı! – KIBRIS HABER
Bakanlar Kurulu toplandı! Gözler görüşme sonrası yapılacak açıklamaya çevrildi – KIBRIS HABER
Beyköy Tatbikat alanında atış yapılacak! – KIBRIS HABER
Oğuz: İstatistik Kurumu’nun açıkladığı nüfusu muteber kabul etmeliyiz 
Soğuk ve yağmurlu hava etkili oluyor
İskele’de olaylı gün
Meteoroloji kurumları arasındaki işbirliği arttırılacak
III. Kıbrıs Türk Gençlik Kongresi: Enflasyona sebep olan faktörler kamu yükü ve vergilerdir
‘Olmazsa olmaz’ Herkes hasta… Uzman isim uyardı! Üçlü virüs salgınıyla mücadele için…
Instagram takip isteklerinde yeni dönem! Yorum yağdı… “CV de gönderelim tam olsun”
Ülkede 2014 yılından bu yana kaçak yaşayan zanlılar, cezaevine gönderildi.
Burak Maviş: Yasanın süresi bitiyor, deprem fonundaki para nerede bekletilecek?

O karenin şifreleri

Çin Devlet Lideri Şi Cinping’in Moskova ziyaretinde semboller de öne çıktı. Şi ve mesken sahibi Vladimir Putin, Kremlin Sarayı’nda Ukrayna’nın Rusya’ya katıldığı taht salonunda, Rusya’nın kurucusu Knyaz Vladimir tasviri önünde stratejik işbirliğine kadeh kaldırdı.

O karenin şifreleri
Akacan The Mall
23.03.2023 09:53
0
A+
A-

O karenin şifreleri
Çin Devlet Lideri Şi Cinping’in Moskova ziyaretinde semboller de öne çıktı. Şi ve konut sahibi Vladimir Putin, Kremlin Sarayı’nda Ukrayna’nın Rusya’ya katıldığı taht salonunda, Rusya’nın kurucusu Knyaz Vladimir tasviri önünde stratejik işbirliğine kadeh kaldırdı.

Kritik ziyarette Çin Devlet Lideri Şi Cinping, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’den ekonomik münasebetlerde kıymetli ödünler aldı. Şi’nin Rusya’dan ayrılırken, “Yüzyılın değişimini Çin ile Rusya birlikte gerçekleştirecek. Çin, tarihin yanlışsız ve haklı tarafından yer alacak” kelamları dikkat çekti.

ESKİ TAHT SALONU

Akacan The Mall

Rusya ile Çin önderlerinin tepede ilan ettikleri stratejik iştirake Putin, ayrıyeten kıymetli iletiler da ek etti. Putin, Çin’den gelen üst seviye konuğunu akşam yemeği için Kremlin Sarayı surları içinde yer alan eski sarayın “Granovita” salonunda ağırlayarak, kadeh tokuşturdu. Amerika’nın keşfedilmesine bir yıl kala 1491 tarihinde Rus Çarı ‘Büyük’ İvan tarafından inşa ettirilen 495 m2’lik “Granovita” taht salonu o periyotta Avrupa’nın en büyüğü sayılıyordu.

ÇAR VLADİMİR TASVİRİ

Putin ile Şi, ortalarında vardıkları mutabakatlardan sonra eski taht odasında Rus devletinin kurucusu Knyaz Vladimir tablosu önünde poz verdi. 1882’de Rus Çarı 3’üncü Aleksander tarafından yaptırılan bu tabloda Çar Vladimir ve derebeyleri yer alıyor. Tablo birebir vakitte Putin’in Vladimir ismini da çağrıştırıyor.

TARİHİ KIYMETİ VAR

Aynı salonda 1653’te Ukrayna topraklarının Rusya İmparatorluğu’na iştiraki gerçekleşmişti. Yeniden burada 988 yılında Knyaz Vladimir, Bizans’tan gelen elçilerin akabinde Hıristiyanlığı kabul etmişti. Şi yanı sıra bu salonda eski Çin önderi Deng Şioping, eski Yugoslavya önderi Josip Tito, eski ABD Lideri Richard Nixon ve eski İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth ağırlanmıştı.

ÇİN’DEN RUSYA YANLISI TAVIR

Kremlin, Çin’in Ukrayna ihtilafında Rusya’nın yanında yer aldığını ortaya koyan bir açıklama da yaptı. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, “Putin ile Şi, Ukrayna’nın değil yalnızca Çin’in barış planının ayrıntılarını görüştü” dedi. Ukrayna önderi Volodimir Zelenski de beklentinin tersine Pekin’in kendileriyle hiç temasa geçmediğini söyledi.

3 GÜNLÜK ZİYARETİN ÖZETİ

‘YÜZYILIN DEĞİŞİMİNİ BİRLİKTE YAPACAĞIZ’

ÇİN önderi Şi ile Rus mevkidaşı Putin’in evvelki günkü görüşmelerinin akabinde, iki ülke ortasında stratejik işbirliği konusunda ortak bildiri yayımlandı. Şi dün sabah Rusya’dan ayrılırken de ‘Yüz yılın değişimini birlikte yapacağız’ diyerek Ukrayna ihtilafında Moskova’dan yana bir hal içinde yer aldı. Halbuki başlangıçta Çin’in, Rusya’yı barışa ikna edebileceği beklentisi de vardı. İşte iki başkanın ortak bildiriyle verdikleri bildiriler şöyle:

– Önderler, ortak bildiride, ABD ve Batılı ülkelerin krizdeki tutumunu üstü kapalı eleştirerek, “Taraflar, rastgele bir ülke yahut ülkeler kümesinin, öteki ülkelerin legal güvenlik çıkarlarına ziyan vererek askeri, siyasi ve başka alanlarda avantaj elde etmesine karşıdır” sözlerini kullandı.

– Ukrayna meselesinin tahlili için en uygun yolun diyalog olduğu vurgulanarak, gerginliği artıracak adımlardan kaçınılması gerektiği tabir edildi.

– Taraflar, Ukrayna krizinin tahlili için tüm ülkelerin legal güvenlik korkularına hürmet gösterilmesi, bloklar ortası cepheleşmeden kaçınılmasının değerini vurguladı.

– Taraflar, savaşta nükleer silahların kullanılmaması gerektiğini kaydetti.

Taraflar, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin onay vermediği her tıp tek taraflı yaptırıma karşı olduklarını belirtti.

Akacan The Mall
ETİKETLER: , , , , , ,
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.