STERLIN
20,0853
DOLAR
18,5213
EURO
17,9917
ALTIN
986,16
BIST
3.198,16
SON DAKİKA
TÜRKİYE SİGORTA A.Ş.( Payların Geri Alınmasına İlişkin Bildirim
KONTROLMATİK TEKNOLOJİ ENERJİ VE MÜHENDİSLİK A.Ş.( Yeni İş İlişkisi
KIZILBÜK GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş.( Özel Durum Açıklaması (Genel)
OYAK ÇİMENTO FABRİKALARI A.Ş.( Kredi Derecelendirmesi
EDİP GAYRİMENKUL YATIRIM SANAYİ VE TİCARET A.Ş.( TTK’nın 376. Maddesi Kapsamında Yapılan İşlemler
HİDROPAR HAREKET KONTROL TEKNOLOJİLERİ MERKEZİ SANAYİ VE TİCARET A.Ş.( Özel Durum Açıklaması (Genel)
Biden’dan petrol şirketlerine uyarı
AB Rusya’ya yönelik yaptırım paketi teklifini sundu
İskele – Ardahan yolunda araç yangını
ABD’de bekleyen konut satışları 3. ayda da düştü
Gelişen ülke piyasalarındaki kayıplar pandemi dönemini aştı
Son dakika: Instagram’a erişim sorunu
Ertuğruloğlu, Erika Olson ile görüştü! – KIBRIS HABER
TCMB’den ihracat kredilerinde amaç dışı kullanımı engellemek için yeni talimat
Rusya/Kabulov: Afganistan ile enerji ve buğday sevkiyatı konusunda anlaştık
ABD’de mal ticareti açığı Ağustos’ta daraldı
Başbakan Üstel’den Proje karşıtlarına sert sözler! – KIBRIS HABER
Çakmakla oynayan çocuk evi yaktı! – KIBRIS HABER
Kremlin: Türk bankaları Mir kullanımını ABD’nin yaptırım baskılarıyla durdurdu
İran Devrim Muhafızları Irak’ın kuzeyini bombaladı: En az dokuz kişi öldü
Pakistan’daki sel felaketinde ölü sayısı bin 663’e yükseldi
Irak Meclisi’nin oturumu protesto edildi
Kuzey Kore iki kısa menzilli balistik füze fırlattı
Papa Francis’ten Bahreyn ziyareti
İsrail askerleri, Cenin’de 4 Filistinliyi öldürdü
Çin Devlet Başkanı Xi darbe iddialarının ardından görüntülendi
Almanya’da enerji krizi… Habeck’ten nükleer santral konusunda ‘u’ dönüşü
NFT piyasası neredeyse sıfırlandı
Ali Caner Arkan Hayatını Kaybetti! – KIBRIS HABER
Murat Polat Vefat Etti! – KIBRIS HABER

Nitelikli depoya talep var

Nitelikli depoya talep varUluslararası ticari gayrimenkul danışmanlık şirketi Cushman & Wakefield tarafından hazırlanan “Türkiye Gayrimenkul …

Nitelikli depoya talep var
CyborNFT
01.08.2022 17:07
0
A+
A-

Nitelikli depoya talep var
Uluslararası ticari gayrimenkul danışmanlık şirketi Cushman & Wakefield tarafından hazırlanan “Türkiye Gayrimenkul Pazarı Görünümü Yarıyıl 2022 Raporu”na nazaran, talep tarafında pandemi sonrası ofis kiralama süreçlerinde yaşanan artış eğilimi…

Uluslararası ticari gayrimenkul danışmanlık şirketi Cushman & Wakefield tarafından hazırlanan “Türkiye Gayrimenkul Pazarı Görünümü Yarıyıl 2022 Raporu”na nazaran, artan güç ve emtia fiyatlarının yarattığı enflasyon baskısı devam etti. Global resesyon riskinin arttığı tabir edilen raporda, Türkiye’nin 2022 içinde büyüme eğiliminin devam edeceği beklentisi yer aldı.

Ofis, perakende, sanayi, lojistik ve otel pazarlarındaki son durumun farklı ayrı ele alındığı raporda ticari gayrimenkul alanında yer alan değerlendirmeler ise şöyle:

CyborNFT

Ofis pazarında kısa vadede artış beklentisi

Raporda, birincil kiraların kısa ve orta vadede Türk lirası cinsinde artması beklenirken, birincil getiri oranlarının orta vadede sabit kalması beklentisi yer aldı. Arz tarafında planlanan ofis projeleri sonlu olmakla bir arada arz tarafına eklenecek en büyük proje İstanbul Memleketler arası Finans Merkezi olmaya devam edecek. Raporda, talep tarafında pandemi sonrası ofis kiralama süreçlerinde yaşanan artış eğiliminin sürekliliğini koruduğu belirtilirken, 2022 yılının birinci yarısında boşluk oranının yüzde 20,20’den yüzde 19’a düştüğü kaydediliyor.

Raporda ayrıyeten Rusya –Ukrayna savaşı sırasında Türkiye’nin pozisyonu, ve bu süreçte izlediği diplomatik tavır ile bir çok yabancı şirketin merceği altına girdiği belirtildi. Yabancı şirketlerin özellikle operasyon idare hedefiyle gösterdikleri talebin önümüzde ki devirde de devam etmesi beklendiğine dikkat çekildi.

Perakendede mağaza açılışı ivme kazandı

Uluslararası tedarik zinciri krizi, enflasyon, artan maliyetler ve kurda ki dalgalanmaların sebep olduğu sektörel baskıya karşın, pandeminin yarattığı olumsuz havanın dağıldığı ve özellikle fizikî perakendeye müşteri talebinin arttığı belirtiliyor. Perakende pazarında 2022’nin birinci yarısında yeni mağaza açılışlarının ivme kazandığı gözlemlendi. Şubat ayından itibaren Rusya ve Ukrayna menşeli marka ve yatırımcıların Türkiye’ye olan ilgisinin giderek arttığına dikkat çekildi. Yılın birinci yarısında hem AVM hem de cadde mağazalarına ilginin arttığı ve giysiden teknolojiye, besinden hipermarkete birçok yeni girişin olduğu ve/veya 2022 yılı içinde planlandığı tabir edildi.

Raporda, perakande pazarında birincil kiraların dolar bazında sabit kalması ve tıpkı biçimde birincil getiri oranlarının da orta vadede sabit kalması beklentisi yer aldı. İnşaatı devam eden projelerin tamamlanmasıyla arzın artmaya devam edeceği ve talebin de hali hazırda artış eğiliminde olduğu belirtildi.

Yatırımlar yere kaydı

Rapora nazaran, birincil kiralarda hem dolar hem de TL bazında kısa vadede artışlar gözlemlenirken, birincil getiri oranının kısa ve orta vadede sabit kalması beklentisi yer aldı. İnşaat maliyetlerinin artmasına karşın lojistik tesis geliştirme faaliyetlerinin ivme kazandığına ve kısa/orta vadede arzın artacağı beklentisine dikkat çekildi. Talep tarafında ise Rusya-Ukrayna savaşı, “yakın kıyı” kavramının ön plana çıkması, ve e-ticaretin yükselişi üzere tesirlerle artış trendinin sürmesi öngörüldü. Mevcutta nitelikli depo arzının kısıtlı olduğu ve kullanıcıların özellikle büyük kapalı alana sahip depolara olan taleplerinin fazla olduğu söz edildi. Depo alanlarına olan bu talep hazır depo arzının kısıtlı olması sebebiyle yatırımların arsa alımlarına yönelmesinde tesirli oldu.

Rapor artan yabancı ilgisine dikkat çekerken; Çinli telefon üreticisi Xiaomi ve partneri Salcomp’un İstanbul/Avcılar’daki fabrika açılışınının birinci çeyrekte gerşekleştirildiği, Ford ile Volkswagen işbirliği ile piyasaya sürülecek yeni ticari araç için Kocaeli’nde üretim yapacağını, ve Çinli otomotiv markası Chery’nin 2022’nin son çeyreğinde Türkiye pazarına girmeyi planladığı da hatırlatıldı.

Otel odalarında doluluk yüzde 62 oldu

Raporda, Türkiye genelinde birinci altı ayda doluluk oranı yüzde 62, oda fiyatı ortalama 93 euro, oda başına gelir ortalama 58 euro olarak belirtilirken Avrupa’da yılın birinci yarısında doluluk oranının Türkiye’nin gerisinde kaldığı görülmektedir. Öte yandan, Avrupa’da günlük oda fiyatı 121 euro ile Türkiye’nin üzerine olmuştur. Arz tarafında Türkiye genelinde 2022’nin birinci yarısında işletme dokümanlı tesis sayısı 5,888 olurken, 5 yıldızlı otel sayısının yüzde 2’lik artışla 773’e ulaştığı belirtildi. Raporda, ziyaretçiler tarafında 2022’nin birinci 5 ayında Türkiye’ye gelen yabancı sayısında bir evvelki yıla nazaran yüzde 207’lik artış olduğu da yer aldı.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.