STERLIN
26,8442
DOLAR
21,5033
EURO
23,1138
ALTIN
1.358,70
BIST
5.382,18
SON DAKİKA
Komşu olarak görüşüyorlardı, birbirlerinin eşlerine aşık oldular! İki adam nikah töreniyle eşlerini ve çocuklarını değiştirdi – KIBRIS HABER
Ömer Faruk Borahan’ın otopsisi yapıldı! – KIBRIS HABER
Ölüm sebebi belli oldu! – KIBRIS HABER
Hava Durumu Raporu! – KIBRIS HABER
YSK’dan ara seçime yönelik 6 ilçede askıya alınan sandık seçmen listelerine ilişkin açıklama! – KIBRIS HABER
KTOEÖS, deprem riski olan okullar için Milli Eğitim Bakanlığı önündeydi! – KIBRIS HABER
Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplandı! – KIBRIS HABER
Girne’de elektrik kesintisi! – KIBRIS HABER
SON DAKİKA! İYİ Parti’de istifa şoku – KIBRIS HABER
6 Haziran 2023’e ilişkin piyasa analiz raporu yayımlandı! – KIBRIS HABER
Kahramanmaraş’ta deprem! – KIBRIS HABER
Brent petrol fiyatı! – KIBRIS HABER
Dikkat! Elektrik kesintisi – KIBRIS HABER
Asgari Ücret Tespit Komisyonu bugün toplanıyor! – KIBRIS HABER
Altın zirvede! – KIBRIS HABER
Sterlin uçuşta! 06.06.2023 Döviz Kurları – KIBRIS HABER
Asya Karaali’yi darp eden 2 Kıbrıslı Rum tutuklandı! – KIBRIS HABER
‘2. Birkan Uzun Zirve Koşusu’ yapıldı! – KIBRIS HABER
TDP oy pusulasında ilk sırada! – KIBRIS HABER
Portekiz, haftada 4 gün çalışmaya geçiyor! – KIBRIS HABER
Fuat Topaloğlu; “Araçların giderlerini dahi karşılamakta zorlanıyoruz”! – KIBRIS HABER
100’den fazla arının aynı anda saldırdığı 81 yaşındaki adam canını zor kurtardı! – KIBRIS HABER
Karneler hangi tarihte verilecek? İşte akademik takvimdeki değişiklikler – KIBRIS HABER
CHP’de yeni MYK belli oldu! – KIBRIS HABER
Açlık sınırı 14 bin 454 TL! – KIBRIS HABER
Emre Yağmuroğlu seçildi! – KIBRIS HABER
Tufan Erhürman, “laubalisiniz”! – KIBRIS HABER
İçinde 2 yaşındaki çocukla birlikte araba çalındı! – KIBRIS HABER
Dikkat! “Kanser vakalarındaki artışa ve üreme bozukluklarına sebep oluyor” – KIBRIS HABER
76 trafik kazası , 23 kişi yaralı! – KIBRIS HABER

“Nikos Hristodulidis Almanya’dan da istediğini alamadı”! – KIBRIS HABER

“Nikos Hristodulidis Almanya’dan da istediğini alamadı”! – KIBRIS HABER
CyborNFT
26.05.2023 19:23
0
A+
A-

Kıbrıs müzakerelerindeki tıkanıklığın açılması için AB’yi daha aktif müdahil etmeyi hedefleyen Rum Yönetimi Başkanı Nikos Hristodulidis’in Almanya’dan da istediğini alamadığı, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’la yaptığı görüşmede Fransa’nın müdahiliyetine “hayır” cevabını aldıktan sonra dün de Almanya Başbakanı Olaf Scholz’dan “yeni bir ‘evet, ama…’” cevabı aldığı bildirildi…

Alithia, “Almanya’dan Bile Arabulucu Bulmayı Başaramadı” başlıklı haberinde, Almanya Başbakanı Olaf Scholz’un “İstenen buysa, müzakere prosedürünü desteklemeye hazırız. Ancak bu, bütün müdahil taraflardan siyasi cesaret gerektirir ve bütün taraflarda irade var mı bilmiyorum” sözünü öne çıkardı.

Habere göre Rum Yönetimi Başkanı Nikos Hristodulidis’in dün Berlin’de görüştüğü Almanya Başbakanı Olaf Scholz ülkesinin, Kıbrıs sorununa BM kararları temelinde iki bölgeli ve iki toplumun devlet liderliğinde temsil edildiği federasyon çözümünden yana olduğunu tekrarladı.

Görüşme sırasında düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Scholz, Almanya’nın müzakerelerin yeniden başlamasına ve Doğu Akdeniz’de iyi komşuluk ilişkileri sağlanmasına katkıda bulunmak istediğini söyledi.  Kıbrıs prosedüründeki durgunluğun artık yeni bir ivme kazanması gerektirdiği üzerinde duran Scholz, “Almanya karşılıklı güven yaratılması için katkı koymak niyetindedir ve  -istenen buysa, müzakere prosedürünü desteklemeye niyetliyiz. Ancak bu, bütün müdahillerden siyasi cesaret gerektirir ve bütün taraflarda irade var mı bilmiyorum” dedi.

CyborNFT

Scholz, Doğu Akdeniz’de, özellikle enerji alanında büyük ekonomik perspektifler olduğunu bu nedenle bölgedeki bütün halkların çıkarına, iyi komşuluk ilişkilerinin çok önemli olduğunu vurguladı, açık meselelerin uluslararası hukuk zemininde diyalogla çözülebileceğine inanç belirtti.

Hristodulidis’in, müzakerelere yeniden başlama niyetini teyit ederek AB’nin bunun için kararlı bir katkıda bulunması için Almanya’nın desteğini talep ettiğini yazan gazete, bu talebine “bir taahhüt ya da en azından olumlu bir cevap alamadığına” işaret etti.

Habere göre, AB’nin müdahiliyetinin BM himayesi altında olması gerektiğini, AB’nin BM’nin yerine geçemeyeceğini fakat BM’nin çabalarına el destek sağlayabileceğini söyleyen Hristodulidis, “BM güvenlik ağımızdır. AB, bütün tarafların çıkarına bir durum yaratılabilmesine her türlü gereç ve teşvike sahiptir. Almanya, AB’nin aktif üye devleti olarak buna katkı koyabilir” dedi.

Hristodulidis, Berlin Yunanistan’ın Türkiye ile ilişkilerindeki etkin rolüne atıf yaparak Almanya’nın, sözde “Rum MEB’indeki ihlallerin” son bulmasında belirleyici rol oynayabileceğini de savundu.

Haberi “Herkesten Siyasi Cesaret İstedi” başlığıyla aktaran Fileleftheros, Hristodulidis’in Alman yayın organı Die Welt’e verdiği özel röportajda, Avrupa’nın Kıbrıs sorununda arabuluculuk yapması önerisini ve AB arabuluculuğu görevini üstlenebilecek, muteber bazı olası kişiliklere atıf yaptığını yazdı.

Habere göre Die Welt’in, Avrupa’dan, arabuluculuk görevini yerine getirebilecek kişinin eski Almanya Başbakanı Angela Merkel olup olamayacağı sorusuna karşılık Hristodulidis, “Fransa Cumhurbaşkanı’yla, Hollanda Başbakanı’yla ve bazı Avrupa Komisyonu yetkilileriyle belirli isimler üzerinde görüş alış gerişinde bulundum, bunu Almanya Başbakanı’yla da görüşeceğim” dedi, şunları ekledi:

“Merkel tabii katkı koyabilecek bir kişilik ancak AB onu tercih eder mi, süreç içerisinde göreceğiz. Doğrudan Türk Cumhurbaşkanı ile konuşabilecek bir siyasi yetkili olmalı. Türkiye’yi AB’ye yakınlaştırmalıyız, bu da Kıbrıs sorununun çözümünden geçer.”

Haberi Politis, “Almanya Kıbrıs Sorununda Yeni Dinamik Arzu Ediyor… Hristodulidis Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile Berlin’de Görüştü” ve Haravgi “Kıbrıs Arabulucusu Olarak Merkel’in Adı Masada… Başkan: Türk Cumhurbaşkanı İle Doğrudan Konuşabilecek Siyasi Yetkili” başlığıyla aktardı.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.