STERLIN
29,4291
DOLAR
23,3737
EURO
25,2298
ALTIN
1.464,53
BIST
5.573,40
SON DAKİKA
KKTC, Dünya Sağlık Turizmi Konseyi Başkanlık bayrağını devraldı! – KIBRIS HABER
2024-2026 Dönemi Orta Vadeli Mali Planı yayımlandı! – KIBRIS HABER
Tufan Erhürman; “Olan Kıbrıslı Türklere olacak”! – KIBRIS HABER
Maske geri döndü! – KIBRIS HABER
Brent petrol fiyatı! – KIBRIS HABER
Hafta sonu için hava durumu tahmini! – KIBRIS HABER
Döviz durdurulamıyor! 8 Haziran Döviz Kurları – KIBRIS HABER
Lefkoşa’da telefon ve internet kesintisi! – KIBRIS HABER
Zorlu Töre, sessizliğini bozdu! – KIBRIS HABER
103 Milyon Euro’ya transfer oldu! – KIBRIS HABER
Cumhurbaşkanı Tatar, Atlılar toplu mezarındaki kazı çalışması için Nikos Hristodulidis’e saygı çağrısında bulundu! – KIBRIS HABER
Sağlık Bakanlığı’ndan önemli açıklama! – KIBRIS HABER
Lapta Turizm Festivali başlıyor! İşte etkinlik takvimi – KIBRIS HABER
Dikkat! Telefon ve internet kesintisi olacak – KIBRIS HABER
Baba Vanga’nın 2023 yılı kehanetleri gerçek mi oluyor? İşte o kehanetler – KIBRIS HABER
16 yılda toplam 413 ırkçı olay davası! – KIBRIS HABER
Başbakan Ünal Üstel; Hükümetimiz hayat pahalılığı karşısında gerekli adımları atacaktır! – KIBRIS HABER
Sami Özuslu, öğretmenlerin hükümet tarafından büyük saldırılara maruz kaldığını söyledi! – KIBRIS HABER
Canlı yayında içki içme yarışı yaptı! Şişe şişe içince hayatını kaybetti – KIBRIS HABER
Tecavüz etmekle suçlanıyor! – KIBRIS HABER
Plastik poşetler 2-3 kez daha zamlanacak! – KIBRIS HABER
Brent petrol fiyatı! – KIBRIS HABER
Serhan Aktunç; “Halkın hakkını en yüksek sesle savunacağım”! – KIBRIS HABER
Arpa buğday fiyatları belirlendi! Verilecek destek yükseltildi – KIBRIS HABER
Altında büyük artış! Yeni rekor – KIBRIS HABER
7 Haziran Günlük Burç Yorumu ÖZEL HABER
“Polis Halk Koşusu” için kayıtlar devam ediyor! – KIBRIS HABER
Murat Şenkul’dan açıklama! Boğazyolu Caddesi kaçış yolu tamamlandı – KIBRIS HABER
Alkol yine bir kazaya sebep oldu! – KIBRIS HABER
Hava Durumu! – KIBRIS HABER

Netanyahu’dan geri adım: Tartışmalı yargı düzenlemesi ertelendi

İsrail’de protestocular ve istifa tehdidinde bulunan koalisyon ortakları ortasında çıkmaza giren Netanyahu, yargının yetkilerini kısıtlayacağı gerekçesiyle tartışılan yasa unsurlarını meclisten geçirme sürecini ertelediğini açıkladı. Sürece diyalogla devam edeceğini belirten Netanyahu, “teslim olmadık” dedi.

Netanyahu’dan geri adım: Tartışmalı yargı düzenlemesi ertelendi
CyborNFT
28.03.2023 08:22
0
A+
A-

Netanyahu’dan geri adım: Tartışmalı yargı düzenlemesi ertelendi
İsrail’de protestocular ve istifa tehdidinde bulunan koalisyon ortakları ortasında çıkmaza giren Netanyahu, yargının yetkilerini kısıtlayacağı gerekçesiyle tartışılan yasa unsurlarını meclisten geçirme sürecini ertelediğini açıkladı. Sürece diyalogla devam edeceğini belirten Netanyahu, “teslim olmadık” dedi.

İsrail’de haftalardır şiddetli protestolara neden olan tartışmalı yargı ıslahatının meclisten geçirilmesi süreci ertelendi. Son olarak hükümete yargı düzenlemesinden vazgeçilmesi daveti yapan Savunma Bakanı Yoav Galant’ın vazifeden alınmasıyla reaksiyonlar artmış, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu protestocular ile istifa tehdidinde bulunan koalisyon ortakları ortasında kalmıştı. Dün akşam saatlerinde ulusa seslenen Netanyahu, “ülkenin parçalanmasını istemediklerini” söyleyerek süreci diyalog ve uzlaşma yoluyla yürüteceklerini belirtti ve yargı düzenlemesinin ertelendiğini duyurdu.

‘İÇ SAVAŞA MÜSAADE VERMEYİZ’

CyborNFT

Açıklamasında İsrail’in “tehlikeli bir yol ayrımında” olduğunu söyleyen Netanyahu, “Asla bir iç savaşa müsaade vermeyiz” dedi. “Ulusal sorumluluk hissi ve halkımızın parçalanmasını tedbire isteğiyle yargı düzenlemesinin ikinci ve üçüncü oturumlarını ertelemeye karar verdim”diyen Netanyahu, yeniden de yargı refomunun mecburilik olduğunu belirterek “teslim olmadık” dedi. 

ÜLKEDE HAYAT DURDU

Önceki gün Galant’ı misyondan almasının akabinde yargı düzenlemesinde direteceği bedellendirilen Netanyahu’nun karar değişikliğinde ülkede hayatı durma noktasına getiren grevler ve protestolar tesirli oldu. Dün on binlerce kişi İsrail meclisi Knesset önünde toplanırken, dokuz milyonluk ülkede çeşitli bölümlerden en az 800 bin kişi iş bıraktı. Ülkenin en büyük havalimanı Ben-Gurion uçuşlara kapandı. Türk Hava Yolları dahil çok sayıda yabancı firma seferlerini iptal etti. Netanyahu yanlısı çok sağcı kümeler da karşı protesto şovları düzenlerken, göstericilerle polisler ortasında yer yer çatışmalar yaşandı. Cumhurbaşkanı Isaac Herzog yasama sürecinin “derhal durması” davetinde bulundu.

BEN-GVIR İKNA EDİLDİ

Ülke çapında protestoların şiddetlenmesi sonrası köşeye sıkışan Netanyahu, plandan vazgeçilirse istifa edeceği tehdidinde bulunan çok sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir ile görüştü. Taraflar ortasındaki mutabakat kapsamında, Ben-Gvir’in idaresindeki Ulusal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı “Ulusal Muhafızlık” isimli yeni bir güvenlik gücü kurulmasının bir sonraki kabine toplantısında onaylanması kararlaştırıldı. 

GREVLER İPTAL

Netanyahu’nun açıklamasından sonra ülkenin en büyük personel sendikası Hastadrut bugün düzenlenecek ülke genelindeki grevin iptal edildiğini açıkladı. Havalimanı Çalışanları Sendikası da grevini sonlandırırken, greve katılan İsrail’in ABD Büyükelçiliği de tekrar çalışmaya başladı. Öte yandan muhalefetin önde gelen isimleri görüşmelere hazır olduklarını bildirirken, şovların erteleme kararına karşın sürmesi bekleniyor.

3 SORUDA KRİZİN NEDENİ

İsrail tarihinin en büyük protestolarını tetikleyen, ülkeyi yine bir hükümet krizinin eşiğine getiren yargı ıslahatı, iktidardaki çok sağcı ve dinci koalisyonun en değerli maksadı. Pekala Netanyahu ne istiyor, İsrailliler neye itiraz ediyor:

– YARGI ISLAHATI NE ÖNGÖRÜYOR

Plan, başbakanın misyondan alınmasından yargıçların atamasına yargıyla ilgili çeşitli mevzularda farklı başka tekliflerden oluşuyor. Temelde, Yüksek Mahkeme’ye yargıç atama yetkisi yürütmeye veriliyor. Ayrıyeten hükümetin meclis salt çoğunluğu ile mahkeme kararlarını geçersiz kılmasına imkan tanıyor. Şu ana kadar başbakanın vazifeden alınmasını zorlaştıran tasarı meclisten geçti. Hâkim atamalarıyla ilgili düzenlemenin bu hafta içinde mecliste görüşülmesi bekleniyordu.

– İSRAİLLİLER NEDEN KARŞI ÇIKIYOR

Muhalifler, değişiklikle birlikte yargının denetiminin yürütmenin eline geçeceğinden kaygı ediyor. İktidarın, mahkeme tarafından iptal edilme tasası taşımadan yasa çıkarabilecek olmasının demokratif olmayan uygulamalara kapı aralayacağı belirtiliyor. Düzenleme Netanyahu’nun ferdî çıkarına da hizmet ediyor. Hakkında rüşvet, yolsuzluk ve inancı berbata kullanmaktan üç başka soruşturma devam eden Netanyahu’nun, yargıyı denetimi altına alarak vazifeden alınmasının önüne geçeceği belirtiliyor.

– İKTİDAR KOALİSYONU NE DİYOR

Yolsuzlukların artacağı, azınlık haklarının silineceği ve denetimin tümden hükümetin ele geçeceği tenkitlerini reddeden iş başındaki çok sağcı koalisyon, teklifin, Yüksek Mahkeme’nin yetkilerini aşmasını önleyeceğini söylüyor. Lakin koalisyondaki ultra muhafazakâr ve dinci partilerin, yargı bağımsızlığı üzerinde denetim kurmaya çalıştığı tez ediliyor.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.