STERLIN
22,7340
DOLAR
18,6346
EURO
19,5823
ALTIN
1.068,67
BIST
4.827,04
SON DAKİKA
Theranos skandalında eski lidere 12 yıl 11 ay ceza
Peru’nun yeni lideri Boluarte yemin ederek misyona başladı
Salgınlarla ortak gayret mutabakat taslağına onay
“Türkiye ile swap muahedesi birkaç gün içinde gerçekleşecek
Resmi Gazete’de bugün (08.12.2022)
Napoli Teknik Yöneticisi Luciano Spalletti: ‘Nuri Şahin ileride büyük hoca olacak’
Coinbase/Armstrong: Gelirimizin yarı yarıya azalmasını bekliyoruz
Francesco Farioli: Bizim için çok âlâ bir maçtı
Fenerbahçe Alagöz Holding, FIBA Bayanlar Avrupa Ligi’nde ZVVZ USK Prag’ı devirdi!
Antalyaspor, hazırlık maçında Napoli’ye 3-2 kaybetti
Fenerbahçe’nin golcüsü Serdar Dursun: ‘Stilim Ibrahimovic’e daha yakın’
Pınar Karşıyaka, Telekom Baskets Bonn’a konutunda kaybetti
FAO: Balıkçılıkta çok avlanma baskısı sürüyor
Perulu milletvekilleri Devlet Lideri Castillo’nun misyondan alınmasını onayladı
Putin’den ‘nükleer savaş’ açıklaması: Rusya sadece karşılık vermek için kullanır
Girne’de üç araca ve 25 yaşındaki yayaya çarpıp kaçtı! – KIBRIS HABER
Gardiyanoğlu; “Lefkoşa’yı sıfırdan imar etmek için adayım” – KIBRIS HABER
Rusya’nın Kurakhove akınında 6 kişi hayatını kaybetti
Putin; “Nükleer savaş tehdidi büyüyor”! – KIBRIS HABER
Karma yem fiyatlarında indirim! – KIBRIS HABER
Sağanak yağmur bekleniyor! – KIBRIS HABER
ABD istihbaratı: Putin artık daha temkinli
Emre Efendi; “Belediyecilik sadece çöp toplamak değildir, gençlerimize de sahip çıkacağız”! – KIBRIS HABER
Lapta Huzurevi hayat buluyor! – KIBRIS HABER
Vakıflar Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı Çevrede de İyilikte Yarışıyor! – KIBRIS HABER
Öztürk Yılmaz’a ofisinde bıçaklı saldırı! – KIBRIS HABER
Sürücülerin dikkatine! 7 araç trafikten men edildi – KIBRIS HABER
Hür-İş, Çalışma Bakanlığına Cuma gününe kadar süre verdi! – KIBRIS HABER
İzlem Gürçağ Altuğra, toplumda diyabet yatkınlığına dikkat çekti! – KIBRIS HABER
Donetsk’te Rus askeri aracı minibüsle çarpıştı: 16 meyyit, 3 yaralı

Ne kadar tasarruf edebiliyoruz

Ne kadar tasarruf edebiliyoruzBugün temelleri yaklaşık 100 yıl evvel atılan Dünya Tasarruf Günü tüm dünyada kutlanıyor. Tasarrufun hem …

Ne kadar tasarruf edebiliyoruz
CyborNFT
31.10.2022 07:23
0
A+
A-

Ne kadar tasarruf edebiliyoruz
Bugün temelleri yaklaşık 100 yıl evvel atılan Dünya Tasarruf Günü tüm dünyada kutlanıyor. Tasarrufun hem vatandaşlar hem de ülke iktisadı için değerini hatırlatan Dünya Tasarruf Günü, tıpkı vakitte yarattığı farkındalık ile vatandaşların finansal geleceklerine de daha sağlam adımlar atmasını amaçlıyor. Pekala şu anda vatandaşların tasarruf eğilimleri nasıl?

31 Ekim Dünya Tasarruf Günü, insanların birikimlerini yastık altından çıkartıp bir bankada kıymetlendirme fikriyle tanıştırmak maksadıyla ortaya çıktı. Tasarruf etmenin vatandaşlar ve ülke ekonomileri için ne kadar kıymetli olduğunu vurgulamak emeliyle 1924 yılında World Savings Banks Institute (WSBI-Dünya Tasarruf Bankaları Enstitüsü) isimli bir enstitü kuruldu.

Yarattığı farkındalık ile insanların finansal geleceklerini daha sağlam inşa etmelerini benimseyen bu günün birinci adımları yaklaşık 100 yıl evvel atılsa da o tarihten bu yana da kutlamalar bir gelenek halini aldı.

CyborNFT

TASARRUF EĞİLİMİ NASIL

Peki Türkiye’de tasarruf şuuru nasıl? Resmi enflasyonun yüzde 80’i aştığı Türkiye’deki vatandaşlar gereğince tasarruf edebiliyor mu? Bu soruların yanıtlarını büyük ölçüde ING Bank ve IPSOS işbirliğiyle 2011 yılından itibaren sistemli olarak yapılan Türkiye’nin Tasarruf Eğilimleri Araştırması’nda görebiliyoruz. Araştırmaya katılan vatandaşlar ortasında tasarruf etme oranı 2011 yılında yüzde 10 düzeylerindeyken bu oran 2022’nin ikinci çeyreğinde yüzde 19 oldu. Pekala ya yakın gelecekte tasarruf etmeyi planlayanlar? 2021’in ikinci çeyreğinde yakın gelecekte tasarruf etmeyi planlayanların oranı yüzde 39.5’ken bu 2022’nin ikinci çeyreğinde yüzde 31.5’e geriliyor.

YAPAMAYANLARIN MÜNASEBETLERİ NE

Araştırmanın 2022 yılının ikinci çeyrek sonuçlarına nazaran tasarruf edemeyenlerin en büyük münasebetlerine bakıldığında, yüzde 80 ile tüketicilerin kâfi gelirinin olmaması birinci sırada yer alıyor. Onu yüzde 11 ile borçlar ve ödemeler izliyor. Yüzde 3’lük kesim tasarruf yapma gayretinde olmadığını belirtirken yüzde 2 ise kâfi gelirinin olduğunu ve tasarruf yapmaya gereksinimi olmadığını söylüyor. Yüzde 1’lik dilim ise maaşını çocuklarının ya da diğerinin aldığını söz ediyor.

 

NEDEN TASARRUF YAPIYORLAR

Tasarrufu olanların bu davranışı gerçekleştirme nedenlerine bakıldığında araştırma bize şu sonuçları veriyor:

“Yüzde 50’lik kesim tasarruf yaparken geleceğe yatırım yaptığını düşünüyor. Araştırmaya katılanların yüzde 22’si çocukları için tasarruf yaptığını söylerken yüzde 15’lik kesim beklenmedik bir duruma karşı garanti olması için tasarruf yaptığını belirtiyor. Yüzde 11 gelecekteki harcamaları için toplu para muhtaçlığını karşımak hedefiyle birikim yaptığını yüzde 2 ise maddi durumunu düzeltmek için tasarruf yaptığını tabir ediyor.”

ÜRÜN TERCİHLERİ

Tasarrufu olanların tasarruf aracı tercihlerine bakıldığında ise yastık altı ve nakit en fazla tercih edilen araçlardan biri olarak görünüyor. Yüzde 35’lik kesim lira yahut dövizi yatırım aracı olarak kullandığını belirtirken yüzde 15’lik kesim sistem dışı (yastık altı) altın ya da pahalı metalleri tercih ettiğini, yüzde 13’lük kesim ise sistem için altın ya da kıymetli metalleri tercih ettiğini söylüyor. Yüzde 7’lik kesim ise yastık altında ya da lira tuttuğunu tabir ediyor.

YATIRIMLAR METAVERSE DÜNYASINDA

Araştırmadaki dikkat alımlı bahis başlıklarından biri de son periyotta sıkça duyduğumuz ‘Metaverse’. Kullanıcılara Metaverse kullanım emelleri sorulduğunda yüzde 52’lik kesitten ‘yatırım’ karşılığı alınmış. Alışveriş karşılığını verenlerin oranı yüzde 23 olurken yüzde 22 ise toplumsallaşmak için kullandığını belirtmiş. Oyun oynamak yüzde 19, sinema izlemek yüzde 9, konsere gitmek ise yüzde 7’lik orana sahip.

KREDİ BULMAYI KOLAYLAŞTIRIR

Başlangıçta çok kolay üzere görünse de, bir Tasarruf hesabına küçük ölçülerde para yatırarak para biriktirmenin iktisadi kalkınma ve ferdî refah üzerinde çok büyük tesiri var. Tasarruf, bireyleri hastalık, işsizlik ve buna benzeri ekonomik zorluk devirlerine karşı hazırlıklı fiyat. İktisadın bütünü için ise bankaların kredi vermelerini kolaylaştıran bir ögedir. Finansal krizi de hesaba kattığımızda tasarruf, bugünün gereksinimlerini karşılarken gelecek kuşakların de toplumsal ve ekonomik durumlarının garanti altına alınmasını sağlayan sürdürülebilir bir tahlil sunar.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.