STERLIN
21,8137
DOLAR
17,9331
EURO
18,4099
ALTIN
1.039,38
BIST
2.864,25
SON DAKİKA
Koronavirüs vakaları artınca, satışları hız kazandı! – KIBRIS HABER
Feci Kaza! – KIBRIS HABER
Güney Kıbrıs’ın kamu borcu! – KIBRIS HABER
Arctic Monkeys’in üyeleri bakkalla tartıştı! – KIBRIS HABER
Aşk-ı Memnu’nun Cemile’si Pelin Ermiş değişimi ile şaşırttı – KIBRIS HABER
ABD’li oyuncu Anne Heche hayatını kaybetti! Organları bağışlanacak – KIBRIS HABER
Güney Kıbrıs ile ABD arasında askeri tatbikat icra edildi – KIBRIS HABER
18 Ağustos’ta o ödeme yapılıyor! – KIBRIS HABER
Yangın söndürme uçağı kaza! – KIBRIS HABER
Tatar; “Tarihi unutmadan geleceği kurgulamak, yeni nesillere karşı en büyük sorumluluğumuzdur”! – KIBRIS HABER
Türkiye’ye pazarlayacağız! – KIBRIS HABER
Kıbrıs Barış Harekâtı! – KIBRIS HABER
Dmitry Chernousov dünden beri kayıp! – KIBRIS HABER
Emekli Öğretmen Hayatını Kaybetti! – KIBRIS HABER
Hırsızlık yaptığı gerekçesiyle eve çağırıp darp ettiler! – KIBRIS HABER
Öğretmenlik sınavları! – KIBRIS HABER
13 Ağustos 2022 Nöbetçi Eczaneler
Sahte Kimlik kartıyla ülkeden çıkmaya çalıştı! – KIBRIS HABER
Trafik Kazası! – KIBRIS HABER
Polis Genel Müdürlüğünden Açıklama! – KIBRIS HABER
Yazar’a bıçaklı saldırı! – KIBRIS HABER
Tadilat ihalesi süreci başladı! – KIBRIS HABER
Son Dakika Zam! – KIBRIS HABER
Maliye Bakanı Alişan Şan, Çiftçiler Birliği’ni kabul etti! – KIBRIS HABER
Teleferik Projesi! – KIBRIS HABER
Zehir! – KIBRIS HABER
Kazayla ilgili yeni açıklama! – KIBRIS HABER
Gözyaşları ile toprağa verildi! – KIBRIS HABER
Son Dakika Hava Durumu! – KIBRIS HABER
Memleketi kaosa sürükleyecek bir toplantıyı geride bıraktık! – KIBRIS HABER

Ne Amerikan füzeleri ne yaptırımlar… Rusya’yı Rasputitsa durdurdu!

Ne Amerikan füzeleri ne yaptırımlar… Rusya’yı Rasputitsa durdurdu!Rusya’nın saldırısı ile başlayan savaş Ukrayna’nın doğusunda yoğunlaşmış …

Ne Amerikan füzeleri ne yaptırımlar… Rusya’yı Rasputitsa durdurdu!
CyborNFT
21.04.2022 16:06
0
A+
A-

Ne Amerikan füzeleri ne yaptırımlar… Rusya’yı Rasputitsa durdurdu!
Rusya’nın saldırısı ile başlayan savaş Ukrayna’nın doğusunda yoğunlaşmış durumda. Zira Rusya tüm çabalarına rağmen ülkenin başkenti Kiev’i düşüremedi. Haliyle dünya tabiri caizse Ukrayna’nın direnişinin sırrını çözmeye çalışıyor. Savaş 57’nci gününe girerken Rusların alışılmadık ama etkili bir silahı göz ardı ettikleri ortaya çıktı. İşte Rus ordusunu kâbusu haline gelen Ukrayna’nın gizli silahı Rasputitsa…

Rusya Devlet Başkanı Putin’in emri ile 24 Şubat’ta Ukrayna içlerine ilerlemeye başlayan Rus ordusu Kiev’i düşürme planını rafa kaldırıldı ve yönünü ülkenin doğusuna çevirdi.

Pek çok askeri uzman bu durumu Rusya’nın askeri başarısızlığı olarak yorumlarken bunun için pek çok neden öne sürüldü.

CyborNFT

Rus askeri teçhizatının yetersizliği, modernizasyon eksikliği ve batıdan Ukrayna’ya gönderilen silahların savaşın gidişatında önemli paya sahip olduğu belirtilirken uzmanlar, Rusya’nın gizli bir düşman ile de çarpıştığı belirtiyor.

RASPUTİTSA ERKEN BAŞLADI

Ukrayna’nın başkentini ele geçiremeyen ve binlerce asker kaybeden Rusya Rasputitsa’nın azizliğine uğradı. Zira Ukrayna’da ‘çamurlu yol mevsimi’ olarak da bilinen Rasputitsa tam da Rus işgalinin başladığı döneme denk geldi.

Rasputitsa çoğunlukla karların erimeye başladığı Mart aylarında yaşanıyor Ancak bu yıl Ukrayna’da hava sıcaklıkları, mevsim normallerinin oldukça üstünde seyretti ve ‘çamurlu yol mevsimi’ erken başladı.

Genelde yağan karın eridiği Mart ayında başlayan Rasputitsa bu yıl beklenenden erken geldi ve Rus ordusunun ilerleyişine resmen set çekti.

Zira ülkedeki arazi ve asfaltsız yollar Rasputitsa nedeniyle çamura dönüştü ve tabiri caizse geçilemez bir hale geldi. Askeri uzmanlara göre Rasputitsa Rusya’nın özellikle kuzeyde ilerlemesini yavaşlatmaya yardımcı oldu.

KABİL MODELİ İŞE YARAMADI

Rusya’nın Afganistan’da uyguladığı taktiği Ukrayna’da da deneyerek hızlı bir zafer planladığı ve savaşın Rasputitsa başlamadan bitmesini beklediği düşünülüyor.

Bunu 1979’da Kabil’de uygulayan ordu bir şok saldırısı ile ülkenin başkentini düşürmüştü. Ancak tabiri caizse evdeki hesap çarşıya uymadı ve beklenmedik bir direniş ile karşı karşıya kalan Rus birlikleri erken gelen Rasputitsa nedeniyle pek çok silahını geride bırakmak zorunda kaldı.

Ukrayna’dan gelen fotoğraf ve videolar, Rus tanklarının, kamyonlarının ve diğer zırhlı araçlarının Ukrayna’daki çamurlu yollarda veya tarlalarda mahsur kaldığını ve terk edildiğini gösteriyor.

Ukrayna’dan gelen fotoğraf ve videolar, Rus tanklarının, kamyonlarının ve diğer zırhlı araçlarının Ukrayna’daki çamurlu yollarda veya tarlalarda mahsur kaldığını ve terk edildiğini gösteriyor.

Foreign Policy Research Institute üyesi Maximilian Hess’e göre, bu durum Ukrayna tarafına bariz bir avantaj sağladı.

CNBC’ye konuşan Hess bu durumun Rus ordusunun kapasitesini de tartışma konusu haline getirdiği görüşünde.

Rusya’nın işgal planı üzerinde aylardır çalıştığını ve benzer bölgelerde askeri tatbikatlar gerçekleştirdiğinin altını çizen Hess, şu ifadeleri kullandı;

‘Yeterli koordinasyona sahip değillerdi. Birimleri doğru yerlere yerleştirmek ve 300 yıldır kelimenin tam anlamıyla bir sorun olduğu bilinen çamur ile başa çıkamadılar’

RASPUTiSTA’YA KARŞI KOORDİNE OLAMADILAR

İngiltere savunma düşünce kuruluşu RUSI’de araştırma analisti olan Sam Cranny-Evans ise ‘Aynı rotadan tekrar tekrar geçmemeleri koşuluyla, araçlarının çoğu çamurda ilerleyebilir’ diyerek bir başka sorunun Rus birlikleri arasındaki koordinasyon sorunu olduğunu belirtti.

RUSYA UKRAYNA’NIN 3 KATI ARAÇ KAYBETTİ

Askeri ve savunma sanayi konularında yayın yapan Oryx’e göre, Rusya savaşta Ukrayna’dan üç kat daha fazla askeri teçhizat kaybetti.

Uydu görüntülerinden elde edilen verileri inceleyen analize göre, 20 Nisan itibariyle Ruslar 3 bin 2 adet askeri teçhizat, Ukraynalılar ise 848 adet askeri teçhizat kaybetti.

Napolyon Bonapart’ın 1812′de Rusya’yı işgali, 1941′de Sovyetler Birliği’ni işgal eden Hitler’in orduları da Rasputitsa tarafından yavaşlatılmıştı.

Napolyon Bonapart’ın 1812′de Rusya’yı işgali, 1941′de Sovyetler Birliği’ni işgal eden Hitler’in orduları da Rasputitsa tarafından yavaşlatılmıştı.

RUSYA KAYIPLARINI HALA AÇIKLAMIYOR

Ukrayna tarafı bugün yayınladığı savaş raporunda Rusya’nın 21 bin asker kaybettiği bilgisine yer verdi.

Batılı kaynaklar bu sayının 7 ile 15 bin arasında olduğunu belirtirken, Moskova konu ile ilgili ilk ve son resmi açıklamasını 2 Mart’ta yapmıştı.

Söz konusu açıklamada Rusya’nın savaştaki asker kaybı 498 olarak açıklanmıştı. Bu veri o tarihten sonra hiç güncellenmedi.

Rusya benzer bir askeri kriz ile Afganistan’ı işgal ettiğinde karşılaşmıştı. Bölgeye Sovyet askerleri ilk olarak 24 Aralık 1979’da Sovyet lideri Leonid Brejnev’in emriyle gönderilmiş, 10 yıl süren savaşta 15 bine yakın Sovyet askeri hayatını kaybetmişti.

SOVYETLERİ YIKIMA GÖTÜRMÜŞTÜ

1979 yılındaki Afganistan istilası Sovyetleri yıkıma götüren unsurlardan birisi olarak nitelendiriliyor. Sovyet ordusu 1989’da ülkeden çekilmiş, savaşın Moskova’ya maliyeti ise yıkıcı olmuştu.

Çekilmeden kısa bir süre sonra ise Sovyetler Birliği dağılmış, bu aralarında Ukrayna’nın da bulunduğu 15 ülkenin doğmasına neden olmuştu.

CyborNFT
ETİKETLER: , , , ,
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.