STERLIN
20,6152
DOLAR
18,5418
EURO
18,2027
ALTIN
991,14
BIST
3.146,89
SON DAKİKA
Erdoğan müzakerelere bir talih daha vermesini istedi
Kur muhafazalı mevduat sisteminde değişikliğe gidildi
Meta işe alımları durduruyor
Son dakika: Putin kararnameyi imzaladı! Herson ve Zaporijya…
Resmi Gazete’de bugün (30.09.2022)
Basketbol Üstün Ligi’nin yayıncısı muhakkak oldu!
Hong Kong, 4,9 milyar dolar değerinde hazine arazisi satacak
Türkiye ve Malezya’nın Serbest Ticaret Anlaşması’nı revize eden protokol imzalandı
Galatasaray’da Erden Timur’dan dikkat çeken açıklamalar! Transfer döneminde neler yaşandı? Arda Turan, Okan Buruk, maaşlar…
Meksika Merkez Bankası’ndan 3. kez 75 baz puanlık faiz artışı
Lefkoşa Kızılbaş Parkı’nda külliye ile ilgili halka açık toplantı yapılıyor! – KIBRIS HABER
“Bu yıl Türkiye’ye gelen doğrudan yatırımın yüzde 23’ü İsviçre’den”
Okullara temizlik hizmeti sağlanmasına yönelik ihale hakkında yeni açıklama! – KIBRIS HABER
Hayvanların yemine de göz diktiler! – KIBRIS HABER
Son Dakika! Türkiye’den dünyaya ‘Kıbrıs’ mesajı; “Daha fazla güç ve silah göndereceğiz” – KIBRIS HABER
AB ülkeleri enerji krizi için bir yeniden toplanıyor
Bakan Çavuşoğlu’ndan flaş açıklama: ‘Kıbrıs Türkü’nü korumak için daha fazla güç göndereceğiz’
Duyan şaşkına döndü… Kocası için aldığı tabutu internete koyup bağışlamaya karar verdi!
Kraliçe Elizabeth’in ölüm sebebi belli oldu
Tüketiciler için yeni dönem
Ersoy: İstanbul’un ziyaretçisi 15 milyonu aşacak
Okyay Sadıkoğlu’ndan LTB’ye sert paylaşım! – KIBRIS HABER
14 Ekim’e kadar ödenmesi gerekiyor! – KIBRIS HABER
Sevgilisini darp etti teminata bağlandı! – KIBRIS HABER
Töre; “Projeyi halkımızla buluşturmak için hiçbir masraftan kaçınmayan ana vatanımıza teşekkür ediyoruz” – KIBRIS HABER
Disiplin Kurulundan karar çıktı! – KIBRIS HABER
Bakan Taçoy’dan anlamlı ziyaret! – KIBRIS HABER
Kuzey Kore’den yeni füze denemesi! Dikkat çeken zamanlama…
Adanın Yunanistan’a bağlanma hayali! – KIBRIS HABER
Piyasa enflasyonda çıkışın süreceğini öngörüyor

Nancy döndü krizi kaldı: Çin tatbikatlarla Tayvan’ı ablukaya aldı

Nancy döndü krizi kaldı: Çin tatbikatlarla Tayvan’ı ablukaya aldıÇin’in ikazlarına rağmen evvelki gece Tayvan’a giden ABD Temsilciler Meclisi …

Nancy döndü krizi kaldı: Çin tatbikatlarla Tayvan’ı ablukaya aldı
CyborNFT
04.08.2022 07:38
0
A+
A-

Nancy döndü krizi kaldı: Çin tatbikatlarla Tayvan’ı ablukaya aldı
Çin’in ikazlarına rağmen evvelki gece Tayvan’a giden ABD Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi dün adadan ayrıldı. Fakat ziyareti, ABD-Çin ekseninde önemli yara açtı. Çin Dışişleri Bakanı Wang, ‘Çin’i taciz edenler cezalandırılacaktır’ dedi. Çin ordusu Tayvan’ı kuşatma altına alan tatbikatlar başlattı.

ABD Kongresi’nin en güçlü isimlerinden Demokrat Partili Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi dün Tayvan’dan ayrılarak Güney Kore’ye hareket etti. Tayvan adasını bir modülü kabul eden Çin Halk Cumhuriyeti’nin son sert reaksiyonunun gölgesinde evvelki gece başlayan ziyarette Pelosi, Tayvan’ı asla yalnız bırakmayacakları iletisini vererek, “Amerika’nın Tayvan’la dayanışması bugün hiç olmadığı kadar büyük ehemmiyet taşıyor. Biz de buraya bu bildirisi getirdik” dedi. Tayvan Cumhurbaşkanı Tsai Ing-wen de ülkesine yönelik askeri tehdidin arttığını lakin Çin karşısında geri adım atmayacaklarını söyledi.

ÇİN: ‘CEZALANDIRILACAKLAR’

CyborNFT

Çin ise Tayvan adasının etrafını sararak altı alanda gerçek mühimmat ile hafta sonuna kadar sürecek bir dizi askeri tatbikat başlattı. Bu tatbikatları ‘gerekli ve haklı’ olarak niteleyen Pekin idaresinden en sert yansıyı Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi lisana getirdi. Wang, “Bu tam bir maskaralıktır. ABD, kelamda ‘demokrasi’ ismi altında Çin’in egemenliğini ihlal ediyor. Çin’i taciz edenler cezalandırılacaktır” tabirlerini kullandı.

TAYVAN’DAN SERT TEPKİ

Tayvan Savunma Bakanlığı, evvelki gün 21, dün ise 27 Çin savaş uçağının hava savunma alanlarını ihlal ettiğini bildirdi. Çin ordusu tarafından yayınlanan koordinatlara nazaran, Çin tatbikat bölgeleri birtakım noktalarda Tayvan kıyı şeridinin 20 kilometre (12 mil) yakınında bulunuyor. Savunma Bakanlığı Sözcüsü Sun Li-fang dün düzenlediği basın toplantısında, “Çin’in tatbikatlarından kimileri (Tayvan’ın) karasularını ihlal ediyor. Bu, memleketler arası nizama meydan okuyan irrasyonel bir harekettir” dedi. Japonya, dün Çin’e tatbikatlarla ilgili telaşlarını lisana getirdi. Güney Kore de, bölgesel barış ve istikrarı korumak için diyalog davetinde bulundu. Singapur, Malezya ve Tayvan’dan sonra Pelosi dün Güney Kore’ye geçti.

PELOSİ, TİANANMEN’DE PANKART AÇMIŞTI

ABD Temsilciler Meclisi Lideri Pelosi, Tayvan’a ziyaretiyle bir anda memleketler arası gündemin bir numarasına oturdu. Lider ve Lider Yardımcısı’ndan sonra ABD Başkanlık Veraset Çizgisi’nde üçüncü sırada olan Pelosi, 5 çocuğu üniversite yaşlarına geldikten sonra 47 yaşında siyasete atıldı.

* Pelosi 1987’de hayatını kaybeden bir Demokrat parlamenter koltuğu için yapılan seçimi kazandı ve o günden bu yana San Francisco bölgesini Kongre’de temsil ediyor.

* İtalyan-Amerikan kökenli bir aileden gelen 82 yaşındaki siyasetçi, üç periyottur Temsilciler Meclis Lideri ve Çin’e karşı da katı tavrıyla biliniyor.

* 1991’de Çin ziyareti sırasında mihmandarları atlatıp Tiananmen Meydanı’na gidip üzerinde “Demokrasi için ölenler anısına” yazan bir pankart açmıştı. Çin’de 1989 ilkbaharında başşehir Pekin’deki Tiananmen Meydanı’nda toplanan demokrasi yanlısı göstericiler askeri müdahale ile bastırılmış, binlerce kişi ölmüştü.

* Pelosi’nin sonraki yıllarda da Çin idaresini insan hakları ihlalleriyle suçlayan faaliyetleri devam etti.

NEW YORK TİMES YAZDI: TAYVAN, UKRAYNA OLUR MU

Çin’in hak argüman ettiği Tayvan ile yaşadığı son kriz, akla Rusya-Ukrayna bağlantısını getirdi. Tayvan ve Ukrayna meseleleri birbirine benzese de ayrılan noktaları da var. Amerikan New York Times gazetesinde yer alan bir tahlile nazaran ABD’li yetkililer, Çin’in Ukrayna’yı yakından takip edip Tayvan’da muhtemel senaryolara karşı plan ve hazırlık yapıyor. Buna nazaran Rusya da Çin de toprak talebinde bulunuyor. Rusya kara harekâtı başlatmıştı, Çin’in deniz ve hava harekâtı yapması gerekiyor.

TEKNOLOJİ FAKTÖRÜ

Olası bir Tayvan savaşının da Ukrayna üzere orta vadeli bir silahlı çatışmaya dönebileceği öngörülüyor. Ayrıyeten Tayvan’ın mikroçip üretici olması vesilesiyle krizin dünyayı bu kere teknolojik taraftan vurabileceği yorumları yapılıyor. Rusya’da Putin idaresi, Ukrayna’yı tarihi olarak eski Rus medeniyetinin bir kesimi olarak görürken, Tayvan’ın bugünkü statüsü ise Çin’de komünistlerin iktidara geldiği 1949’da rakiplerinin ada olan Tayvan’a çekilmesinden kaynaklanıyor. Komünist başkan Mao Zedong’a yenilen Çan Kayşek liderliğindeki Çin Milliyetçi Partisi (Kuomintag) üyeleri, Tayvan’a yerleşip 1912’de kurulan “Çin Cumhuriyeti” iktidarının adada devam edeceğini belirterek bağımsızlık ilan etmişti. Çin ise Tayvan’ın bu tek taraflı kararını tanımıyor.

 

CyborNFT
ETİKETLER: , , , , , ,
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.