STERLIN
40,0777
DOLAR
31,5998
EURO
34,3086
ALTIN
2.149,55
BIST
8.937,97
SON DAKİKA
30 Ocak Döviz Kurları – KIBRIS HABER
Güzellik ve SPA Merkezinde, sauna odası alev aldı! – KIBRIS HABER
Tabipler Birliği, Çalışma Bakanlığı’nı eleştirdi! – KIBRIS HABER
15 yaşındaki kızı taciz etmişti, işine son verildi! – KIBRIS HABER
Birçok noktada sel baskını yaşayacağız! – KIBRIS HABER
Ufuk Tomson mezarı başında anıldı! – KIBRIS HABER
Borsa’da yükseliş – KIBRIS HABER
29 Ocak Petrol Fiyatı – KIBRIS HABER
THY uçağına yıldırım isabet etti! – KIBRIS HABER
Sterlin 39’a dayandı! – KIBRIS HABER
Özersay, Rum lideri Hristodulides’i eleştirdi! – KIBRIS HABER
KKTC’yi soğuk ve karlı bir hafta bekliyor! – KIBRIS HABER
Rauf Raif Denktaş 100 yaşında! – KIBRIS HABER
Rum Yönetiminden Kıbrıslı Türklere yönelik 14 maddelik paket! – KIBRIS HABER
Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığından önemli duyuru! – KIBRIS HABER
Kuaför, 15 yaşındaki kızı taciz etti! – KIBRIS HABER
Temizlediği evleri soydu! – KIBRIS HABER
Kasaplar Birliği eylem yaptı! – KIBRIS HABER
Bakanlar Kurulu toplandı! Gözler görüşme sonrası yapılacak açıklamaya çevrildi – KIBRIS HABER
Beyköy Tatbikat alanında atış yapılacak! – KIBRIS HABER
Oğuz: İstatistik Kurumu’nun açıkladığı nüfusu muteber kabul etmeliyiz 
Soğuk ve yağmurlu hava etkili oluyor
İskele’de olaylı gün
Meteoroloji kurumları arasındaki işbirliği arttırılacak
III. Kıbrıs Türk Gençlik Kongresi: Enflasyona sebep olan faktörler kamu yükü ve vergilerdir
‘Olmazsa olmaz’ Herkes hasta… Uzman isim uyardı! Üçlü virüs salgınıyla mücadele için…
Instagram takip isteklerinde yeni dönem! Yorum yağdı… “CV de gönderelim tam olsun”
Ülkede 2014 yılından bu yana kaçak yaşayan zanlılar, cezaevine gönderildi.
Burak Maviş: Yasanın süresi bitiyor, deprem fonundaki para nerede bekletilecek?
Tepebaşı’nda bugün 3 saatlik elektrik kesintisi yapılacak

Nancy döndü krizi kaldı: Çin tatbikatlarla Tayvan’ı ablukaya aldı

Nancy döndü krizi kaldı: Çin tatbikatlarla Tayvan’ı ablukaya aldıÇin’in ikazlarına rağmen evvelki gece Tayvan’a giden ABD Temsilciler Meclisi …

Nancy döndü krizi kaldı: Çin tatbikatlarla Tayvan’ı ablukaya aldı
Akacan The Mall
04.08.2022 07:38
0
A+
A-

Nancy döndü krizi kaldı: Çin tatbikatlarla Tayvan’ı ablukaya aldı
Çin’in ikazlarına rağmen evvelki gece Tayvan’a giden ABD Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi dün adadan ayrıldı. Fakat ziyareti, ABD-Çin ekseninde önemli yara açtı. Çin Dışişleri Bakanı Wang, ‘Çin’i taciz edenler cezalandırılacaktır’ dedi. Çin ordusu Tayvan’ı kuşatma altına alan tatbikatlar başlattı.

ABD Kongresi’nin en güçlü isimlerinden Demokrat Partili Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi dün Tayvan’dan ayrılarak Güney Kore’ye hareket etti. Tayvan adasını bir modülü kabul eden Çin Halk Cumhuriyeti’nin son sert reaksiyonunun gölgesinde evvelki gece başlayan ziyarette Pelosi, Tayvan’ı asla yalnız bırakmayacakları iletisini vererek, “Amerika’nın Tayvan’la dayanışması bugün hiç olmadığı kadar büyük ehemmiyet taşıyor. Biz de buraya bu bildirisi getirdik” dedi. Tayvan Cumhurbaşkanı Tsai Ing-wen de ülkesine yönelik askeri tehdidin arttığını lakin Çin karşısında geri adım atmayacaklarını söyledi.

ÇİN: ‘CEZALANDIRILACAKLAR’

Akacan The Mall

Çin ise Tayvan adasının etrafını sararak altı alanda gerçek mühimmat ile hafta sonuna kadar sürecek bir dizi askeri tatbikat başlattı. Bu tatbikatları ‘gerekli ve haklı’ olarak niteleyen Pekin idaresinden en sert yansıyı Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi lisana getirdi. Wang, “Bu tam bir maskaralıktır. ABD, kelamda ‘demokrasi’ ismi altında Çin’in egemenliğini ihlal ediyor. Çin’i taciz edenler cezalandırılacaktır” tabirlerini kullandı.

TAYVAN’DAN SERT TEPKİ

Tayvan Savunma Bakanlığı, evvelki gün 21, dün ise 27 Çin savaş uçağının hava savunma alanlarını ihlal ettiğini bildirdi. Çin ordusu tarafından yayınlanan koordinatlara nazaran, Çin tatbikat bölgeleri birtakım noktalarda Tayvan kıyı şeridinin 20 kilometre (12 mil) yakınında bulunuyor. Savunma Bakanlığı Sözcüsü Sun Li-fang dün düzenlediği basın toplantısında, “Çin’in tatbikatlarından kimileri (Tayvan’ın) karasularını ihlal ediyor. Bu, memleketler arası nizama meydan okuyan irrasyonel bir harekettir” dedi. Japonya, dün Çin’e tatbikatlarla ilgili telaşlarını lisana getirdi. Güney Kore de, bölgesel barış ve istikrarı korumak için diyalog davetinde bulundu. Singapur, Malezya ve Tayvan’dan sonra Pelosi dün Güney Kore’ye geçti.

PELOSİ, TİANANMEN’DE PANKART AÇMIŞTI

ABD Temsilciler Meclisi Lideri Pelosi, Tayvan’a ziyaretiyle bir anda memleketler arası gündemin bir numarasına oturdu. Lider ve Lider Yardımcısı’ndan sonra ABD Başkanlık Veraset Çizgisi’nde üçüncü sırada olan Pelosi, 5 çocuğu üniversite yaşlarına geldikten sonra 47 yaşında siyasete atıldı.

* Pelosi 1987’de hayatını kaybeden bir Demokrat parlamenter koltuğu için yapılan seçimi kazandı ve o günden bu yana San Francisco bölgesini Kongre’de temsil ediyor.

* İtalyan-Amerikan kökenli bir aileden gelen 82 yaşındaki siyasetçi, üç periyottur Temsilciler Meclis Lideri ve Çin’e karşı da katı tavrıyla biliniyor.

* 1991’de Çin ziyareti sırasında mihmandarları atlatıp Tiananmen Meydanı’na gidip üzerinde “Demokrasi için ölenler anısına” yazan bir pankart açmıştı. Çin’de 1989 ilkbaharında başşehir Pekin’deki Tiananmen Meydanı’nda toplanan demokrasi yanlısı göstericiler askeri müdahale ile bastırılmış, binlerce kişi ölmüştü.

* Pelosi’nin sonraki yıllarda da Çin idaresini insan hakları ihlalleriyle suçlayan faaliyetleri devam etti.

NEW YORK TİMES YAZDI: TAYVAN, UKRAYNA OLUR MU

Çin’in hak argüman ettiği Tayvan ile yaşadığı son kriz, akla Rusya-Ukrayna bağlantısını getirdi. Tayvan ve Ukrayna meseleleri birbirine benzese de ayrılan noktaları da var. Amerikan New York Times gazetesinde yer alan bir tahlile nazaran ABD’li yetkililer, Çin’in Ukrayna’yı yakından takip edip Tayvan’da muhtemel senaryolara karşı plan ve hazırlık yapıyor. Buna nazaran Rusya da Çin de toprak talebinde bulunuyor. Rusya kara harekâtı başlatmıştı, Çin’in deniz ve hava harekâtı yapması gerekiyor.

TEKNOLOJİ FAKTÖRÜ

Olası bir Tayvan savaşının da Ukrayna üzere orta vadeli bir silahlı çatışmaya dönebileceği öngörülüyor. Ayrıyeten Tayvan’ın mikroçip üretici olması vesilesiyle krizin dünyayı bu kere teknolojik taraftan vurabileceği yorumları yapılıyor. Rusya’da Putin idaresi, Ukrayna’yı tarihi olarak eski Rus medeniyetinin bir kesimi olarak görürken, Tayvan’ın bugünkü statüsü ise Çin’de komünistlerin iktidara geldiği 1949’da rakiplerinin ada olan Tayvan’a çekilmesinden kaynaklanıyor. Komünist başkan Mao Zedong’a yenilen Çan Kayşek liderliğindeki Çin Milliyetçi Partisi (Kuomintag) üyeleri, Tayvan’a yerleşip 1912’de kurulan “Çin Cumhuriyeti” iktidarının adada devam edeceğini belirterek bağımsızlık ilan etmişti. Çin ise Tayvan’ın bu tek taraflı kararını tanımıyor.

 

Akacan The Mall
ETİKETLER: , , , , , ,
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.