STERLIN
19,9468
DOLAR
18,4762
EURO
17,8391
ALTIN
969,35
BIST
3.260,15
SON DAKİKA
Global piyasalarda dolar rallisi orta verdi
TMSF, bir şirketi daha satışa çıkardı
Şiddetli Güç, Kuveyt Varlık Fonu ile pay satışında anlaştı
NASA ‘dünyayı kurtarmak’ için birinci adımı attı… DART misyonu maksadı 12’den vurdu!
Fed/Mester: Yüksek enflasyona karşı agresif halde hareket etmek daha âlâ
Eski ABD casusuna vatandaşlık
Kısmi seferberlikte birinci can kaybı
Fed/ Bester: Yüksek enflasyonu karşı agresif formda hareket etmek daha düzgün
Rusya’da Amerikanvari okul baskını: 15 meyyit
İran’da şovlar 10’uncu gününde: 41 ölü! Mahsa isyanı sürerken Hadis’e polis kurşunu
Maechler: Enflasyonu aşağı getirmeye kararlıyız
Fenerbahçe’de Beşiktaş derbisi öncesi ‘Milli’ alarm! Jorge Jesus 5 isimle görüşecek
İktisat ve siyaset gündemi – 27 Eylül 2022
Resmi Gazete’de bugün (27.09.2022)
Ryan Babel: Bence Trabzonspor ve Eyüpspor şampiyon olur | Arda Turan ile Türk futbolunu değiştirebiliriz | Fenerbahçe…
Kanada, Mahsa Amini’nin vefatından sorumlu olanlara yaptırım uygulayacak
İngiltere ile Almanya ortasında 6 gollü düello
Nesibe Aydın Kadın Basketbol Takımı’nda hedef, Avrupa’da yarı final
Sofiane Feghouli doğruladı: “Avukatıma ilettim”
Ege Seramik’ten “tasarruf tedbiri” kararı
KSO/Zeytinoğlu: Tüm bankalarda kredi kullanımında bir kısıtlama var
Stoltenberg ve von der Leyen Brüksel’de bir araya geldi
Biden, 1 Aralık’ta Beyaz Saray’da Macron ile bir araya gelecek
Ruslar akın akın kaçıyor… Gürcistan sınırından 115 bin kişi geçti
Rusya ile Japonya arasında casus krizi: Japon Başkonsolos veri toplarken yakalandı
NATO ve AB güvenlik için ortak bildiri planlıyor
Irak Meclis Başkanı Halbusi’den istifa kararı
İran’daki protestolarda bir kadın daha hayatını kaybetti
Maç saat kaçta? – KIBRIS HABER
Hayatını kaybetti! – KIBRIS HABER

Milyonlarca kişinin hayatını kurtaran çiçek aşısının ardındaki büyük gizem!

Milyonlarca kişinin hayatını kurtaran çiçek aşısının gerisindeki büyük gizem!Çiçek hastalığının sonunu getiren ve günümüzde Maymun Çiçeği …

Milyonlarca kişinin hayatını kurtaran çiçek aşısının ardındaki büyük gizem!
CyborNFT
01.08.2022 17:52
0
A+
A-

Milyonlarca kişinin hayatını kurtaran çiçek aşısının gerisindeki büyük gizem!
Çiçek hastalığının sonunu getiren ve günümüzde Maymun Çiçeği hastalığına karşı kullanılan aşıların bugüne dek kimsenin teşhis edemediği bilinmeyen bir virüse dayandığı ortaya çıktı. İşte milyonlarca hayat kurtaran aşının ardındaki büyük gizem…

50 yıldır çoğunlukla Afrika’da görülen maymun çiçeği virüsü, Mayıs ayında dünya genelinde yayılmaya başladı.

Virüsle uğraşın yollarını araştıran bilim insanları geçmişte kullanılmış iki çiçek aşısından faydalanma yoluna gittiler: ACAM2000 ve JYNNEOS.

CyborNFT

ABD’de maymun çiçeğine müdafaa sağlamak için sadece bu iki aşının kullanımına müsaade veriliyor. Avrupa Birliği de JYNNEOS’un kullanımına onay vermiş durumda.

AŞILARIN GEÇMİŞİ BÜYÜK BİR GİZEMİN PARÇASI

Her iki aşının da son derece inançlı ve aktif olduğu düşünülüyor. Fakat bu aşıların geçmişi büyük bir gizemin de bir modülü.

100 yıldan uzun mühlet boyunca bilim etrafı çiçek aşısının sığır çiçeği hastalığından türetildiğine inanıyordu.

Ama 1939’da, çiçek aşısının geliştirilmesinden yaklaşık 150 yıl sonra yapılan moleküler testler durumun bu türlü olmadığını ortaya koydu.

Daha yakın bir geçmişte yapılan genetik sekanslamalar da bu bulguları onayladı.

BUGÜNE KADAR KİMSENİN TEŞHİS EDEMEDİĞİ BİR VİRÜS

Buna nazaran, çiçek hastalığının sonunu getiren ve bugün de maymun çiçeği hastalığına karşı kullanılan aşılar, bugüne dek kimsenin teşhis edemediği, bilinmeyen bir virüse dayanıyor.

83 yıldır yapılan araştırmalara rağmen kimse bu virüsün çiçek aşısına nasıl, neden ya da ne vakit dahil olduğunu ya da hala yırtıcı tabiatta bu virüsün var olup olmadığını bilmiyor.

MİLYONLARCA İNSAN HAYATINI BU VİRÜSE BORÇLU

Bilinen tek bir şey var: Çiçek hastalığının insanların hayatına meydan okuduğu yıllarda yaşayan milyonlarca insan ömürlerini bu virüse borçlular.

Ayrıca bu virüs olmasaydı maymun çiçeği virüsü de artık çok daha büyük bir süratle yayılıyor olacaktı.

Almanya’daki Robert Koch Enstitüsü’nden virolog Jose Esparza, “1939’a dek çok uzun bir müddet çiçek aşısının sığır çiçeği virüsüyle tıpkı olduğu düşünülüyordu. Lakin daha sonra bunların farklı virüsler içerdiği tespit edildi. O vakitten beri sığır çiçeği virüsünü bir cins vaccinia yani çiçek aşısını da kökeni bilinmeyen öteki bir çeşit olarak kabul ediyoruz,” diyor.

PEKİ BU NASIL MÜMKÜN OLUYOR?

Bu virüs nereden çıkmış olabilir? Doğal ortamının neresi olduğunu bir gün tespit edebilmemiz mümkün olur mu?

Çiçek aşısının birinci yapılmasından bu yana yüz yıllar geçmiş olsa da dünya genelinde müzeler ya da koleksiyonlarda eski virüslerin izlerini görmek mümkün.

Esperza’nın başkanlık ettiği memleketler arası bir grup 2017 yılında yaptıkları bir hafriyatta, 1902 yılında Philadelphia’da üretilmiş bir aşıya ulaştı.

Yapılan testlerde hiçbir sığır çiçeği virüsü izine rastlanmadı. Bunun yerine 1976’da Moğolistan’da tespit edilen at çiçeği virüsüyle bir akrabalık olduğu sonucuna varıldı.

O günden bu yana tıpkı takım çok sayıda öteki tarihi aşı örneğine de ulaştı ve sekanslamalarını gerçekleştirdi. Esperza, “31 örneklemin hiçbirinde sığır çiçeğine rastlamadık” diyor.

Yani 19’uncu ve 20’inci yüzyılda aşılar çoğunlukla at çiçeğinden türetiliyordu. Sığır çiçeği ya hiç kullanılmıyor ya da kısa mühlet zarfında çabucak at çiçeğiyle telafi ediliyordu.

Ancak bilim insanları daha çok çiçek aşısı sekanslaması yaptığında, bunların da bir dönüşümden geçtiklerini tespit etti.

Bu aşılar, yalnızca yükle at çiçeğinden oluşmuyor, aslında temelini bugün de aşılarda bulunan gizemli bir virüs oluşturuyordu.

BELKİ YALNIZCA BİR KAZAYDI

Esparza, “1930’a kadar ana sekans at çiçeği iken daha sonra vaccinia, yani çiçek aşısına dönüştü, lakin bunun kökeni bilemiyoruz” diye konuşuyor.

Esparza’ya nazaran, bir cins çiçek aşısından başka bir çeşide gerçekleşen ani sıçrama aşının nasıl yapıldığıyla alakalı:

“Aşı tarihinin birinci 100 yılında, bir insanın kolundan oburunun koluna yapılan aşılamalar kelam konusuydu. 1860’da ise İtalya ve Fransa’daki bilim insanları hayvan aşılaması sistemini geliştirdiler. Böylelikle virüsün beşerden beşere geçmesi yerine, sığırlara konulması ve orada tutulması yolu geliştirildi.”

Bu kitle üretim sistemi ile zincire bir mühlet sonra koyun, at ve eşek üzere öbür hayvanlar da dahil edildi.

Bir noktada da bilinmeyen bir hayvanda tutulan bir virüs çiçek aşısı olarak kullanılmaya başlandı. Bunu birinci kimin yaptığı ya da neden, nasıl ve niye bu türlü bir şeyin kelam konusu olduğuna dair rastgele bir kayıt bulunmuyor.

Belki de yalnızca bir kazaydı: Tahminen de birisi bir çiftlik hayvanından at ya da sığır çiçeği olduğunu düşündüğü bir virüsü kullandı, virüs işe yaradı ve bunun farklı bir tıp virüs olduğunun kimse farkına varmadı.

1930’larda bu gizemli virüs en yaygın kullanılan aşı haline geldi. 20’inci yüzyılın ortalarına gelindiğinde de dünya genelinde bu virüsün yüzlerce farklı çeşidine rastlanır oldu.

Bugün bu gizemli virüs tahminen de hiç olmadığı kadar işe yarıyor.

MAYMUN ÇİÇEĞİ YAYILIYOR

Maymun çiçeği virüsü birinci sefer 1970 yılında tespit edildi ve yakın periyoda dek virüse yalnızca Afrika kıtasında rastlanıyordu.

Ancak Mayıs 2022’de dünya genelinde görülmemiş bir süratte yayılmaya başladı. Bu suratı kesmek için birçok ülke milyonlarca doz aşı sipariş etti.

JYNNEOS ve ACAM2000 aşılarının ikisi de 1930’lu yıllarda aktif olan çiçek aşısındaki birebir gizemli virüsten geliştirildi.

Temmuz 2022’de ABD hükümeti her iki aşıdan yedi milyon doz sipariş etti.

İşin komik tarafı, bugün maymun çiçeği salgınıyla karşılaşıyor olmamızın tahminen de tek nedeni çiçek aşısı uygulamasını terk etmiş olmamız.

Zira öbür virüslerin de bu fırsattan yararlandığı sanılıyor. Sığır çiçeğine büyükbaş hayvanlarda pek rastlanmasa da örneğin dünya genelinde kemirgenlerde salgın halinde görülüyor.

Ayrıca 1970’li yıllarda çiçek aşısının durdurulmasından bu yana çocuklarda hastalığın görülüşünde de bir tırmanış kelam konusu.

Bugün beşerler sığır çiçeğine fareler ya da kediler aracılığıyla yakalanabiliyor. Enfeksiyonlar çoklukla hafif oluyor, yüzde ve ellerde lezyonlar görülüyor. Lakin bu virüsün beşerden beşere bulaştığına dair bir bilgi bulunmuyor.

Ancak bu virüs nedeniyle de vefatlar kelam konusu oldu. Maymun çiçeği hastalığında olduğu üzere, hadiselerin artışının çiçek aşısı uygulamasına son verilmesiyle ilgili olduğu düşünülüyor. Hatta kimi bilim insanları sığır çiçeğinin gelmekte olan bir sıhhat tehdidi olduğunu söylüyor.

VİRÜSÜN KÖKENİNİ ÖĞRENMEMİZ MÜMKÜN MÜ?

Yani vaccinia’ya hâlâ çok talep var. Pekala lakin insanlık tarihinin bu en favori aşısının kökeninin ne olduğunu bir gün öğrenmemiz mümkün mü?

Esparza buna kuşkuyla yaklaşıyor:

“Şu anda elimizde karşılıktan çok soru var.”

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.