STERLIN
22,7490
DOLAR
18,6347
EURO
19,5849
ALTIN
1.060,81
BIST
4.957,77
SON DAKİKA
Bakan Alım: Bu ekonomik program başarılı olacak
İsveç Başbakanı’ndan Türkiye aykırısı eski milletvekiline karşılık: Türkiye’nin teröre karşı kendini muhafaza hakkı var
İngiltere’de demiryolu personelleri Noel arifesinde greve gitmeyi planlıyor
Resmi Gazete’de bugün (06.12.2022)
2022 Dünya Kupası | Brezilya 4-1 Güney Kore (Rakip Hırvatistan)
Çaykur Rizespor konutunda Pendikspor ile yenişemedi
Brezilya – Güney Kore maçında birçok ilk yaşandı! Neymar, Pele ve Ronaldo’dan üçüncü oyuncu…
Trabzonspor’da Dorukhan sevinci
Aliağa Petkimspor – Manisa BB maçında tribünler boşaltıldı
Meksika’da 8 aylık hamile kadını öldürüp bebeğini çaldılar
Putin saldırı sonrası onarılan Kırım Köprüsü’nü ziyaret etti
Bakan Soylu’dan Kılıçdaroğlu’nun iddialarına sert cevap: Gündem değiştirme çabasında
Hüseyin Amcaoğlu; “Derdimiz koltuk değil”! – KIBRIS HABER
Tufan Erhürman, Beyarmudu sınır kapısını işaret etti! – KIBRIS HABER
Üreticilere yüzde 50 tohumluk desteği verilecek! – KIBRIS HABER
7 saatlik elektrik kesintisi! – KIBRIS HABER
Polisleri darp etti! – KIBRIS HABER
Rusya’da iki askeri havaalanında patlama: 3 ölü, 8 yaralı
Çin’in Avrupa’da yüzlerce sahte polis karakolu deşifre edildi…
İşte Cristiano Ronaldo’nun yeni takımı! – KIBRIS HABER
Kanunsuz bir şekilde KKTC’ye geçen Rum vatandaş tutuklandı! – KIBRIS HABER
Yarından itibaren hava durumuna dikkat! – KIBRIS HABER
YSK’da ad çekimi yapıldı! – KIBRIS HABER
Çavuşoğlu’ndan KKTC açıklaması: Türk dünyası Doğu Akdeniz’e inmiş oldu
Kuzey Kore’den Güney Kore sınırına 130 top atışı
İskoçya’daki Glasgow Havalimanında şüpheli paket alarmı
Spot piyasada elektrik fiyatları (05.12.2022)
AB’nin Rus petrolüne tavan fiyat uygulaması yürürlüğe girdi
Osman Bican, Serhatköy’ün su sorununu çözme vaadinde bulundu! – KIBRIS HABER
52 trafik kazası! 13 yaralı – KIBRIS HABER

Meslek planına dijital takviye

Kariyer planına dijital destekÖğrencilik yıllarında staj yapmak istediler lakin bulamadılar. Sonra milyonlarca gencin tıpkı sorunu yaşadığını …

Meslek planına dijital takviye
CyborNFT
07.11.2022 07:25
0
A+
A-

Kariyer planına dijital destek
Öğrencilik yıllarında staj yapmak istediler lakin bulamadılar. Sonra milyonlarca gencin tıpkı sorunu yaşadığını gördüler ve yola çıktılar. Emre Aykan ve Elis Yılmaz Aykan tarafından kurulan meslek platformu Youthall, gençlerin staj ve iş bulmasına yardımcı olurken, özel içeriklerle gelişimlerine de katkı sunuyor. Bugün 1500 kayıtlı şirket ve 1.1 milyondan fazla genç kullanıcıya ulaşan platform, küresel bir marka olmayı hedefliyor.

Öğrenciler eğitim periyodunda staj yapmakta, sonrasında ise hayalindeki işi bulmakta zorlanıyor. Klasik bir CV ile yapılan iş müracaatları da birden fazla vakit ne çalışanı ne de patronu şad ediyor. İşte bu sorunu gören teşebbüsçüler gençlere meslek seyahatlerinde yardımcı olmak için yola çıktı. Emre Aykan ve Elis Yılmaz Aykan tarafından kurulan Youthall, bugün iş bulma platformundan fazlasını sunması ile öne çıkıyor. Teşebbüsün yola çıkışını, geldiği noktayı ve yeni devir amaçlarını Emre Aykan ile konuştuk.

Elis Yılmaz Aykan ve Emre Aykan 

CyborNFT

HENÜZ ÖĞRENCİYKEN BAŞLADILAR

Girişimcilik kıssalarının 2014 yılı sonlarına dayandığını belirten Kurucu Ortak Emre Aykan süreci söyle anlattı: “Ortağım Elis Yılmaz Aykan ile Bilkent Üniversitesi’nde okuduğumuz devirde staj aramaya başlamıştık ve yaptığımız müracaatlara şirketlerden olumlu yahut olumsuz dönüş yapılmadığı için, daha düzgün bir staj yeri bulmak ve kendimizi de şimdiki tutmak maksadıyla stajim.net web sitesini fiyatsız bir altyapı ile hayata geçirdik. Fikrimizin üzerine ağırlaştıkça aslında bunun yalnızca bizim değil hem milyonlarca gencin hem de şirketlerin yaşadığı bir sorun olduğunu fark ettik. Web sitesi açıldığı birinci günden itibaren tam da bu nedenle çok önemli derecede ilgi gördü. Biz de bu süreçte şahsî gelişimimizi artırmak ve adımlarımızı gerçek atmak için kesimin önde gelen önderlerine ulaştık. Tecrübelerini ve gereksinimlerini öğrendik. Hem kendimizi hem de teşebbüsümüzü geliştirdik. Teşebbüs hızlandırma programlarına katıldık. Birinci ofisimizi Bilkent Cyberpark’ta açtıktan kısa bir müddet sonra yatırım alıp İstanbul’a taşındık. Türkiye’deki küresel ve lokal büyük şirketler ile mutabakatlar yaparak 2017 yılında Paris’te bulunan girişimcilik yerleşkesi Station F’in Facebook iş paydaşlığı ile gerçekleştirdiği Founder’s Hızlandırma Programı’na dahil olduk. Bu periyotta çalışmalarımızın küreselleşmesi ile ismimizi değiştirerek, hizmetlerimizi genişlettik. Bu değişim sonrası gençlerin meslek platformu Youthall olarak hizmet vermeye devam ediyoruz.”

SADECE İŞ DEĞİL

Klasik bir istihdam platformu olmadıklarına, meslek odaklı bir ekosistem kurduklarına dikkat çeken Aykan, “Şirketlerin yalnızca ilanlarını yayınladığı bir platform değiliz. Bunun başarılı olmayacağını biliyoruz. Bizler istiyoruz ki; gençler çalışacakları şirketi görsün, kurum kültürünü anlasın ve sonra karar versin. Sayfamızda şirketlerin kendilerini anlatmasını sağlıyoruz. Ayrıyeten tarafları bir ortaya getiren etkinlikler de düzenliyoruz. Aksi halde 2-3 ay sonra işten ayrılmalar her iki taraf için de vakit ve maliyet kaybı manasına geliyor” dedi. Birden fazla vakit gençlerden ‘CV’im çok boş, kimse benimle çalışmak istemez’ iletisi aldıklarını belirten Aykan, özel eğitimler ve içeriklerle üyelerin kendilerini geliştirmelerine de imkan sağladıklarını söz etti. Kullancılardan rastgele bir fiyat talepleri olmadığını belirten Aykan, platform kapsamında, ulaşım, giyinme, barınma ve eğitim üzere gereksinimlere indirimli erişim sağlayan fırsatlar alanı da oluşturduklarını ekledi.

DÜNYAYA AÇILACAK

Bugün 1500 kayıtlı şirkete ve 1.1 milyondan fazla genç kullanıcıya ulaştıklarını lisana getiren Aykan, Türkiye pazarında kıymetli bir hisseye sahip olduklarını, bunu daha da büyütecek adımlar atacaklarını söz etti. Dünyanın birçok yerinden kayıtlı kullanıcıları olduğunu söyleyen Emre Aykan, “Youthall’un sistemi Türkçenin yanı sıra İngilizce ve Fransızca lisanlarını de desteklemekte. Türkiye’deki üniversiteler hariç 270 farklı üniversiteden kayıtlı kullanıcımız bulunuyor. Bilhassa İngiltere, Fransa, İtalya üzere ülkelerden kayıtlı kullanıcılarımız var. 2023’te Youthall’u yurtdışında bir ülkede faaliyetlerini yaparken görebilirsiniz diyebilirim.

Türkiye’den büyüyen küresel bir teşebbüs olmayı planlıyoruz. Türkiye ve dünyadaki farklı ölçekteki şirketlerin genç yetenek işe alımında kullanabileceği en yeterli yol arkadaşı olmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

YAPAY ZEKÂ İLE AKILLI EŞLEŞTİRME

“Bizi benzeri platformlardan ayıran en değerli faktör teknoloji üretmemiz” diyen Aykan, “İşverenlerin ve kullanıcımız gençlerin standart işe alım kalıplarının dışına çıkmalarını sağlıyoruz. Mesela yapay zekâ dayanaklı akıllı eşleştirme aracımız ile şirketlerin işe yahut staja alım süreçlerini bir güne kadar düşürebiliyoruz. Otomasyon sistemimiz ile tüm süreçlerin tek bir platformda ve en süratli formda kullanabilmelerine imkan sağlıyoruz. Patronların adayları kıymetlendirme evresinde kendimizin yazdığı görüntü mülakat aracımız ile işe alım süreçlerini daha verimli kılıyoruz. Ayrıyeten 18-35 yaş ortası gençlerin kullandığı bir platformuz. Gençlerin Youthall ile potansiyellerini keşfetmelerine imkan sağlıyoruz. Rastgele bir referansa gereksinim duymadan kendi kendilerine başarabilmelerinin kapısının aralıyoruz” tabirlerini kullandı.

YERLİ TEŞEBBÜSTEN YENİ KURYE MODELİ

E-ticaretin yaygınlaşmasıyla birlikte paket teslimat hizmetlerine taleplerin artması, kargo nakliyeciliği pazarının büyümesini tetikliyor. Market Research’ün yayımladığı datalara nazaran, 2021’de 13 milyar pahasında olan kargo nakliyatı pazarının 2030’a kadar 22.1 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Büyüyen pazar karşısında kurumsallaşmaya başlayan kargo şirketleri, kişi ve işletmelerin operasyon sürecinde yaşadıkları aksaklıklarda muhatap bulamamasına ve takip edilebilirliğin azalmasına yol açarken, GrakGrak Cargo yeni bir model hayata geçirdi. Yerli teşebbüs, insanların seyahat ederken paket kargo taşımasına, böylelikle ek gelir elde etmesine imkan sağlamanın yanı sıra, kullanıcıların kargolarını kimin taşıyacağına karar vermesini de mümkün kılıyor. Teşebbüs fikirlerinin kargo hizmetlerindeki eksikliklerden ortaya çıktığını aktaran GrakGrak Cargo Kurucu Ortağı Halil İbrahim Dursunoğlu, mevzuya dair şu açıklamada bulundu: “Kargolarını uygun fiyatlı göndermek isteyenlerle, seyahat ederken para kazanmak isteyen şahısları tek platformda buluşturuyoruz. Sistemimizle birlikte sadece kargo süreçlerini kolaylaştırmakla kalmıyor, birebir vakitte sürdürülebilir kargo kesimine katkıda bulunuyoruz. 2 ay üzere kısa bir müddette 20 bin kullanıcıyı aşan ailemizi büyütmeyi hedefliyoruz.”

HEDEF DÜNYAYA İNGİLİZCE ÖĞRETMEK

Dijitalleşmeyle birlikte küreselleşen dünyada hudutlar yine çizilirken, lisan bilmenin ehemmiyeti günden güne artıyor. Bununla birlikte pandemi ile hayatımıza giren online eğitim ise sunduğu avantajlar ile artık daha fazla kişi tarafından tercih ediliyor. İngilizce öğrenenlerin karşısına çıkan en kıymetli mani olan konuşma pratiğini anadili İngilizce olan ve alanında uzman eğitmenleriyle ortadan kaldırmayı hedefleyen English Guru, dünyanın dört bir yanından gelen öğrencilerin çevrimiçi olarak lisan öğrenmesini sağlıyor. İleri teknoloji markası olan VBT’nin İdare Konseyi Lideri Birol Başaran’dan 120 bin dolar civarında yatırım alan bir teşebbüs olarak bu yılı 1.5 milyon TL ciro ile bitirmeyi hedeflediklerini söyleyen English Guru CEO’su İbrahim Karakuş, 2023 gayelerinin ise 10 milyon TL olduğunu belirtti. Bin kullanıcıya ulaşan, 2023 yılı için de 5 bin kullanıcıyı hedefleyen platformun bir öteki planı da önümüzdeki yılın ikinci çeyreğinde ortalarında Çin ve Güney Kore’nin de bulunduğu Uzakdoğu pazarlarına girmek. Bunun için Ar-Ge çalışmalarını tamamladıklarını kaydeden Karakuş, gerçek vakti beklediklerini söyledi. Karakuş, yakın vakitte taşınabilir uygulamalarını hayata geçireceklerini kaydetti.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.