STERLIN
20,0059
DOLAR
18,4795
EURO
17,8090
ALTIN
973,04
BIST
3.299,00
SON DAKİKA
Türk Hava Yolları, sponsor olduğu federasyonlarla iyi niyet sözleşmesi imzaladı
Bakan Özer: Kütüphanelerimizde 80 milyon kitap var
Külliye’ye hayır eylemi! – KIBRIS HABER
Rus basını açıkladı… İşte Rusya’nın ‘referandum’ planı!
Hataların adamı Harry Maguire İngiltere – Almanya maçına da damga vurdu! Tarihin en pahalı stoperi…
Meteorolojiden toz uyarısı! – KIBRIS HABER
Finlandiya’da hududu geçmek isteyen Ruslar için çit önerisi
Erdoğan: Yıl başından sonra iktisatta istikrarı göreceğiz
Türkiye’de dört gençten biri ‘sessiz istifa’ sürecinde
“Faizi Mart’ta tepeye çıkardıktan sonra oturup bekleyeceğiz”
Çekya, Slovakya hududunda denetimlere başlıyor
Galapagos Adaları’nda turist teknesi battı: 4 meyyit, 2 kayıp
TBF açıkladı! Ceyhun Yıldızoğlu ile yollar ayrıldı
TOKİ, 26 vilayette 365 arsayı açık artırmayla satacak
Batı’nın Rusya’ya cevabı nasıl olacak? Nedir bu ‘felaket’ sonuçlar?
Filipinler’i vuran Noru Tayfunu’nda can kaybı 8’e yükseldi
Lider! – KIBRIS HABER
Gençler göç ediyor! – KIBRIS HABER
Alım: EYT çalışması teknik olarak bitti
Göztepe’de lider Rasmus Ankersen alana indi
Köprüler yapılmalı! – KIBRIS HABER
Turizm en çok hangi bölgede toparlandı?
“Gereksiz toplantı vakit ve para kaybı”
Tüm dünya Japonya’yı izliyor… Suikasta kurban giden Shinzo Abe’nin tartışmalı cenaze merasimi protestolar eşliğinde başladı
Son Dakika: 2022 FIBA Bayanlar Dünya Kupası’nda Sırbistan – Mali maçı sonrası kavga! Canlı yayında kadro arkadaşları birbirine girdi…
Avrupa’yı korkutan sızıntılar! Güç kesimi alarma geçti…
Meksikalı TikTok yıldızı Karla Pardini’ye silahlı taarruz
Fenerbahçeli eski futbolcu Kemalettin Şentürk, Pazarspor’un başına geçecek
Dolar durdu, altın nefes aldı
KONDA Araştırması: Güç bağımsızlığının yolu yeşil güçten geçiyor

Meslek liselerinin geliri 1 milyarı aştı

Meslek liselerinin geliri 1 milyarı aştıMilli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, mesleksel ve teknik ortaöğretim kurumlarının döner sermaye işletmesi …

Meslek liselerinin geliri 1 milyarı aştı
CyborNFT
22.09.2022 13:07
0
A+
A-

Meslek liselerinin geliri 1 milyarı aştı
Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, mesleksel ve teknik ortaöğretim kurumlarının döner sermaye işletmesi kapsamında 2021 yılının birinci sekiz ayına oranla yüzde 243 gelir artışı sağlayıp 2022 yılının birinci sekiz ayında 1 milyar 75 milyon gelir elde ederek yeni bir rekora ulaştığını söyledi.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, mesleksel ve teknik eğitimde öğrencilerin uygulama maharetlerine yönelik atılan adımların yanı sıra yapılan yasal değişiklikler sayesinde meslek liselerinin hem beşeri hem de ekonomik açıdan meyvelerini güçlü bir biçimde vermeye davam ettiğini söyledi. Özer, bu bağlamda mesleksel eğitimde döner sermaye kapsamında gerçekleştirilen üretimlerden elde edilen gelirde 2021 yılına kıyasla 2022’nin birinci sekiz ayında rekor bir artış sağlandığını belirtti.

İLK SEKİZ AYDAKİ GELİR, 1 MİLYAR 75 MİLYONU AŞTI
Mesleki eğitimdeki dönüşümlerde önceliğin eğitim, üretim ve istihdam döngüsünü güçlendirmek olduğunu vurgulayan Bakan Mahmut Özer şunları söyledi: “Bu manada attığımız adımlardan biri de döner sermaye kapsamında meslek liselerinde yapılan üretim kapasitesini artırmaktı. Buna nazaran mesleksel ve teknik ortaöğretim kurumlarımızın 2021 yılının birinci sekiz aylık toplam geliri 312 milyon 908 bin lira iken bu gelir, 2022 yılının birinci sekiz ayında yüzde 243 oranında artışla 1 milyar 75 milyon lirayı aşarak yeni bir rekora ulaştı.”

CyborNFT

EN FAZLA GELİR İSTANBUL, ANKARA VE GAZİANTEP’TEN
Üretimden en fazla gelir sağlayan birinci üç ilin sırasıyla İstanbul, Ankara ve Gaziantep olduğunu belirten Bakan Özer, “Mesleki ve teknik eğitim kurumlarının sekiz ayda yaptıkları üretimlerden İstanbul, 117, Ankara, 105 ve Gaziantep ise 91 milyon lirayı aşkın gelir elde etti. Geçen yıl tıpkı devirde İstanbul, 41, Ankara 31 ve İzmir yaklaşık 15 milyon lira gelir sağlamıştı” dedi.

EN FAZLA GELİR GAZİANTEP ŞEHİT KAMİL BEYLERBEYİ MTAL
Bakan Özer; okullar bazında yapılan üretim sıralamasında ise 25 milyon 255 bin liralık üretimle Gaziantep Şehit Kamil Beylerbeyi Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesinin birinci, Hatay Dörtyol Recep Atakaş Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi’nin 22 milyon 90 bin liralık üretimle ikinci ve İstanbul Büyükçekmece Kumburgaz Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesinin de 21 milyon 383 bin liralık üretimle üçüncü olduğunu kaydetti.

2022 yılının birinci sekiz ayında en fazla gelir elden eden birinci üç okulun “yiyecek içecek hizmetleri, bilişim teknolojileri, elektrik elektronik teknolojisi, metal teknolojisi, kimya teknolojisi, makine teknolojisi, mobilya ve iç yer tasarımı” alanlarında üretim yaptığını söyleyen Özer, yiyecek içecek hizmetlerinde 256 milyon 794 bin, mobilya ve iç yer dizaynında 207 milyon 487 bin, konaklama ve seyahat hizmetlerinde 126 milyon 198 bin, kimya teknolojisinde 87 milyon 510 bin ve bilişim teknolojilerinde 68 milyon 765 bin lira gelir elde edildiğini belirtti. Bakan Özer, bu süreci muvaffakiyetle yürüten Mesleksel ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü, tüm vilayet müdürleri, okul yöneticileri, öğretmen ve öğrencilere teşekkür etti.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.