STERLIN
23,0417
DOLAR
18,8067
EURO
20,5280
ALTIN
1.156,23
BIST
4.752,24
SON DAKİKA
İsveç ve Finlandiya’dan ortak NATO açıklaması
Putin: Rusya kendisini tehdit eden ülkelere cevap verebilir
42 Örgüt yarın İçişleri Bakanlığı önünde eylem düzenleyecek! – KIBRIS HABER
KTTO, Başbakan’a 5 Şubat’a kadar süre verdi! – KIBRIS HABER
Ödemeler yarın başlıyor! – KIBRIS HABER
Sağlık Bakanlığı’ndan açıklama! – KIBRIS HABER
TBMM Başkanı; “Ersin Tatar’ın Cenevre’de ortaya koyduğu vizyonu destekliyoruz”! – KIBRIS HABER
Özvar: Vizyoner çalışmaları destekliyoruz
217 Pozitif vaka! – KIBRIS HABER
KKTC’den dönen Barbaros Şansal, İstanbul Havalimanı’nda gözaltına alındı! – KIBRIS HABER
Bakan Çavuşoğlu açıkladı… Türkiye uyardı, Norveç geri adım attı
AB, eğitilecek Ukrayna personel sayısını 30 bine çıkarıyor
İniş sırasında THY uçağının lastiği patladı! – KIBRIS HABER
Alnındaki küçük bir yara hayatını kabusa çevirdi, yemek yiyemez hale geldi! Bu virüse dikkat
Galericiler eyleme gidiyor! – KIBRIS HABER
59 bine yakın liseli eğitimle yeniden buluştu
Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği, endişe ettiklerini bildirdi! – KIBRIS HABER
AP’deki yolsuzluk soruşturmasında flaş gelişme
Bu kadarına da ‘pes’ diyeceksiniz! Cinsiyet partisi için güvercini pembeye boyanmışlar
Hayvanat bahçesi müdürü keçileri pişirterek partide servis ettirdi
ABD’den 30 yıl sonra bir ilk
Avrupa Komisyonu Başkanı Leyen, Kiev’de
Avusturya, 4 Rus diplomatı sınır dışı edecek
Ersin Tatar; “Eski siyasete artık geri dönüş yoktur”! – KIBRIS HABER
Plastikçilerden gıda ambalajı değerlendirmesi
Lavrov’dan dikkat çeken Ukrayna açıklaması
Son dakika… Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan önemli açıklamalar
Maliye Bakanlığı, ödemeleri şeffaflık ilkesi doğrultusunda kamuoyu ile paylaşıyor! – KIBRIS HABER
Kamu işçileriyle zam pazarlığı başlıyor! Süreç nasıl işleyecek?
Kar kalınlığı 22 santimetreye ulaştı! – KIBRIS HABER

Meslek Edindirme Kursları düzenleniyor! – KIBRIS HABER

Meslek Edindirme Kursları düzenleniyor! – KIBRIS HABER
CyborNFT
25.08.2022 17:09
0
A+
A-

Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki Teknik Öğretim Dairesi, meslek odalarıyla birlikte ‘Meslek Edindirme Kursları’ düzenleyecek…

Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki Teknik Öğretim Dairesi, iş gücünü desteklemek ve bu yönde olan ihtiyacı azaltmak amacıyla, meslek odalarıyla birlikte “Meslek Edinme Kursları” ilan etti.

Bu çerçevedeki basın toplantısı Milli Eğitim Bakanlığında yapılırken, toplantıya Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Mesleki Teknik Öğretim Dairesi Müdürü Gülşen Hocanın, Bakanlık Müsteşarı Aytunç Şirket, Bakanlık Müdürü Revin Gürler ile Kıbrıs Türk Otelciler Birliği (KITOB), KT İnşaat Taşeronları Birliği, KT Elektrik Müteahhitleri Birliği, KT İnşaat Müteahhitleri Birliği, KT Ticaret Odası (KTTO), KT Sanayi Odası (KTSO), KT Mimar ve Mühendis Odaları Birliği (KTMMOB), KT Esnaf ve Zanaatkârlar Odası (KTEZO) temsilcileri katıldı.

ÇAVUŞOĞLU

CyborNFT

Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu toplantıda yaptığı konuşmada, meslek edindirme kurslarının artan nüfusun ihtiyaçları, günlük hayat ve hayatın idamesi açısından önemine işaret ederek, KKTC’de geçmişten bu yana faaliyet gösteren meslek edindirme okullarının beklenen ivmeyi sağlamakta yetersiz kaldığını aktardı.

Meslek edindirmede belli bir gayret gösterilse de, birlik ve odalarla iş birliği yapılmadıkça başarı sağlanmasının mümkün olmadığına değinen Bakan Çavuşoğlu, Çıraklık Eğitim Merkezi’nin bu anlamda KKTC’nin kendi kendine yetmesinde bir nebze çare olduğunu söyledi.

Çavuşoğlu, bir yandan KKTC gençlerinin çeşitli sebeplerle yurt dışına çalışmaya giderken, diğer taraftan ülkede 40 binin üzerinde yasal çalışma izniyle yaşayan işçi olduğunu kaydederek, aynı zamanda ülkenin belli miktardaki yerli insanının “işsiz” statüsünde bulunduğunu hatırlattı.

Meslek odalarına teşekkür eden Çavuşoğlu, birlik ve odaların da ülkenin kendi kendine yetebilmesini arzuladığını, bu sebeple onların da desteği ve iş birliğiyle 20 alanda 575 kursun halkın ayağına götürüleceğini ve halkın ayağa kaldırılacağını ifade etti.

HOCANIN

Bakan Çavuşoğlu’nun ardından söz alan Mesleki Teknik Öğretim Dairesi Müdürü Gülşen Hocanın da bu konudaki en büyük desteği Bakan Çavuşoğlu’nun kendisinde gördüklerini, mesleki eğitimde yapılacak çok şey olduğunu ve adım adım hedefe yürüdüklerini söyledi.

Hangi alanlarda kursların açılacağıyla ve katılım koşullarıyla ilgili bilgi notunun Mesleki Teknik Öğretim Dairesi’nin web sayfasında mevcut olduğunu anlatan Hocanın, ilerleyen zamanlarda talep edilecek başka kursların da açılabileceğini ekledi.

Toplantıda, oda ve birlik temsilcileri de söz alarak kurslarla ilgili görüşlerini ve sektörlerde yaşanan sıkıntıları Bakanlık yetkililerine aktardı.

KURSLAR

Meslek edindirme kursları Lefkoşa’da Atatürk Meslek, Haydarpaşa, Osmen Örek ve Sedat Simavi Endüstri Meslek liselerinde, Gazimağusa’da Doktor Fazıl Küçük Endüstri, Gazimağusa Meslek ve Gazimağusa Ticaret liselerinde, Girne’de Girne Turizm Meslek Lisesi’nde, Güzelyurt’ta Güzelyurt Meslek Lisesi’nde, Lefke’de Cengiz Topel Endüstri Meslek Lisesi’nde, İskele’deyse İskele Ticaret Lisesi’nde yer alacak ayrıca çeşitli odaların desteğiyle iş yerlerinde de başlatılacak.

Kurslarda öğretmenlerle birlikte öğretici ustalar da eğitmen olarak görev alabilecek.

Başvurular 1 Eylül’den itibaren ilgili okullara yapılabilecek. Kursa katılmak isteyenler ilgili meslek lisesinden detaylı bilgi alabilecek. Kurslar ücretli olacak ve alanlara göre farklılık gösterecek.

Alanlarda açılan her kurs sonucunda bir üst yeterlilik alınarak, yeter sayıda yeterliliğin alınması koşuluyla genel seviye sertifikası ve/veya kalfalık/ustalık belgesi sınavına giriş hakkı elde edilecek veya alınan yeterlilikle çalışma imkânına sahip olunacak.

Kurslara KKTC vatandaşı ve KKTC’de yasal oturma ve çalışma izni, öğrenci vizesi bulunan 15 yaşını aşmış kişiler katılabilecek.

Hangi alanda kursların açılacağı ve kursa katılım koşullarıyla ilgili bilgiye mtod.mebnet.net web sitesinden ulaşılabilecek.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.