STERLIN
21,8137
DOLAR
17,9331
EURO
18,4099
ALTIN
1.039,38
BIST
2.864,25
SON DAKİKA
Yazar’a bıçaklı saldırı! – KIBRIS HABER
Tadilat ihalesi süreci başladı! – KIBRIS HABER
Son Dakika Zam! – KIBRIS HABER
Maliye Bakanı Alişan Şan, Çiftçiler Birliği’ni kabul etti! – KIBRIS HABER
Teleferik Projesi! – KIBRIS HABER
Zehir! – KIBRIS HABER
Kazayla ilgili yeni açıklama! – KIBRIS HABER
Gözyaşları ile toprağa verildi! – KIBRIS HABER
Son Dakika Hava Durumu! – KIBRIS HABER
Memleketi kaosa sürükleyecek bir toplantıyı geride bıraktık! – KIBRIS HABER
Eylem sona erdi! – KIBRIS HABER
Otomobil alev aldı! – KIBRIS HABER
Mehmet Harmancı: Birleşecek yerlerde hiç toplantı yapılmadı! – KIBRIS HABER
Anastasiadis’e yanıt mektubu! – KIBRIS HABER
Haftalık Koronavirüs vakaları! – KIBRIS HABER
Grev eylemine destek! – KIBRIS HABER
Çeyrek altın fiyatları bugün ne kadar oldu? 12 Ağustos 2022 güncel altın kuru fiyatları – KIBRIS HABER
Fark etmeden yapıyorsunuz, ölüme yol açabilir – KIBRIS HABER
Daha lezzetlisini yemediniz! Püf noktalarıyla evde mısır yapımı – KIBRIS HABER
12 Ağustos Günlük Burç Yorumu ÖZEL HABER – KIBRIS HABER
Son Dakika Döviz Kurları! – KIBRIS HABER
Olan Lefkelilere oldu! – KIBRIS HABER
Trafik kazası; 1 Kişi hayatını kaybetti! – KIBRIS HABER
Görevden alındı! – KIBRIS HABER
İş kazası ölümle sonuçlandı! – KIBRIS HABER
Oy çokluğuyla komiteden geçti! – KIBRIS HABER
12 Ağustos 2022 Piyasa Analiz Raporu Yayımlandı! – KIBRIS HABER
12 Ağustos 2022 Nöbetçi Eczaneler
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Tarım Kredi Marketlerinde 30-40 eserde indirime gidilecek
Avrupa’da güç krizi rekor fiyatlarla derinleşiyor

Maymun çiçeği paniği büyüyor: Hastalık ‘fetiş’ şenliğinden yayılmış!

Maymun çiçeği paniği büyüyor: Hastalık ‘fetiş’ şenliğinden yayılmış!Dünya şimdi koronavirüs salgınının yaralarını saramamışken açıklanan maymun …

Maymun çiçeği paniği büyüyor: Hastalık ‘fetiş’ şenliğinden yayılmış!
CyborNFT
21.05.2022 12:22
0
A+
A-

Maymun çiçeği paniği büyüyor: Hastalık ‘fetiş’ şenliğinden yayılmış!
Dünya şimdi koronavirüs salgınının yaralarını saramamışken açıklanan maymun çiçeği virüsü olayları herkesi paniğe sürükledi. Dünya genelinde virüsün görüldüğü ülke sayısı artarken Avrupa’da kümelenen olayların kaynağı Belçika’daki tuhaf bir şenlik oldu…

Belçika’da doğrulanmış maymun çiçeği virüsü hadiselerinin sayısı üçe yükseldi.

Olayların tamamının da, iki hafta evvel ülkenin ikinci büyük kenti Anvers’te (Antwerp) düzenlenen ‘Darklands’ isimli fetiş şenliği ile temaslı olduğu bildirildi.

CyborNFT

Şenlik idaresi Facebook hesabından yaptığı açıklamada, iştirakçilerden grip gibisi şikayetler ve ciltte kabarcıklar üzere belirtilere karşı dikkatli olmaları istendi.

Şenlik takımı maymun çiçeği virüsünün, yabancı iştirakçiler aracılığıyla yayıldığını düşünüyor.

Şenlik afişi resmi sitede bu türlü paylaşılmıştı

ŞENLİK: YABANCILAR GETİRDİ

Anvers’teki 4-9 Mayıs tarihleri ortasında gerçekleştirilen Darklands fetiş şenliğine yurt içi ve yurt dışından, çoğunluğu erkek 10 bin ziyaretçi katılmıştı.

Ülkede maymun çiçeği virüsü ile enfekte olanların 21 gün karantinaya alınmaları kararlaştırıldı. Bu bireylerle yüksek riskli temasta bulunanların ise semptom geliştirip geliştirmediklerini kendileri takip etmesi isteniyor.

Yüksek riskli temaslar ortasında oda arkadaşları, cinsel partnerler, yakın temasta olan bireyler ve hastayla ilgilenen sıhhat çalışanları yer alıyor.

Ayrıyeten eşcinsel erkeklere ve birden fazla partneri olan şahıslara yönelik bir bilinçlendirme kampanyası da düzenlenecek.

Karantina kararını kamuoyuna duyuran Bakım ve Sıhhat Ajansı’na bağlı uzmanlardan oluşan Risk Kıymetlendirme Kümesi (RAG), maymun çiçeği virüsüne yakalanmış şahıslarla yüksek riskli temasları bulunana şahıslara; bağışıklığı azalmış şahıslar, gebe bayanlar ve çocuklarla temas konusunda fazladan dikkatli olmalarını tavsiye etti.

Maymun çiçeği virüsünün bedende bıraktığı tahribat bu türlü görünüyor

“DURUMU YAKINDAN İZLİYORUZ”

Ülkenin ikinci büyük kenti Anvers’teki Tropikal Tıp Enstitüsü dün gece maymun çiçeği virüsü ile ilgili birinci enfeksiyonu doğruladıktan sonra bugün ikinci bir olay daha bildirdi.

Bu kişinin, resmî olarak onaylanan birinci hastanın eşi değil, öbür bir kişi olduğu belirtildi. Lakin iki hastanın da birebir partiye katıldıkları belirlendi.

Anvers Tropikal Tıp Enstitüsü’nden Isabel Brosius, virüsün geniş bir bölüme yayılma bahtının çok düşük olduğunu lakin yeniden de durumu yakından izlediklerini söyledi.

Belçika Bakım ve Sıhhat Ajansı’ndan Joris Monens, maymun çiçeği virüsünün toplumda yayılması konusunda şimdi endişelenecek bir durum olmadığını belirterek “Hastalık sadece yakın temas yoluyla bulaşıyor, kısa müddetli temas yoluyla değil lakin yeniden de dikkatli olmalıyız” dedi.

Maymun çiçeği virüsü Belçika’dan evvel İngiltere, İspanya, Portekiz, İtalya, İsveç, Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri’nde görülmüştü.

İspanya’da hadise sayısı bugün 21’e yükseldi.

Virüse daha çok Afrika kıtasında rastlanıyor

İSRAİL’E DE SIÇRADI!

Bugüne kadar İngiltere, İspanya, Portekiz, ABD, Kanada, İsveç, İtalya, Fransa, Belçika, Almanya ve Avustralya’da görülen maymun çiçeği virüsü, İsrail’de 1 bireyde tespit edildi.

İsrail’in başşehri Tel Aviv’deki bir hastane tarafından yapılan açıklamada, yakın vakitte Avrupa’ya seyahat eden 30 yaşlarında bir adamın maymun çiçeği virüsü belirtileri göstererek acil servise geldiği belirtildi. Hastanın karantinaya alındığı açıklanırken, durumunun uygun olduğu tabir edildi.

Dünya Sıhhat Örgütü daha evvel yaptığı açıklamada, hastalığın semptomlarının “klinik olarak daha az şiddetli olmasına karşın, geçmişte çiçek hastalarında görülenlere çok benzeri olduğunu” söz etmişti.

MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜ ÖLÜMCÜL MÜ?

Maymun çiçeği virüsü, Avrupa’da 1980 yılında resmen ortadan kaldırılan çiçek hastalığı ile tıpkı soydan gelen bir rahatsızlık. Belirtileri, çiçek hastalığıyla benzerlik taşıyor.

Maymun çiçeği virüsüne yakalananlarda da, çiçek hastalığında olduğu üzere, ateş, baş ağrısı, kas ağrıları, titreme ve kızarıklık, ciltte kabarıklar üzere şikayetler oluşuyor.

Maymun çiçeği virüsü mikroskop altında bu türlü görünüyor

Lakin uzmanlara nazaran, maymun çiçeği virüsü, yakalananların yüzde 30’unu öldüren çiçek hastalığından çok daha az tehlikeli. Maymun çiçeği virüsüne yakalananlarda rahatsızlıklar birkaç hafta içinde bizatihi geçiyor.

 

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.