STERLIN
29,5873
DOLAR
23,3693
EURO
25,4212
ALTIN
1.478,87
BIST
5.510,12
SON DAKİKA
KTEZO’dan açıklama! – KIBRIS HABER
Akaryakıta zam! Yeni fiyatlar bu gece yarısından itibaren geçerli olacak – KIBRIS HABER
Sami Özuslu; “Ekonomideki kötü gidişata 25 Haziran’da hep birlikte ‘dur’ diyeceğiz”! – KIBRIS HABER
Euro Bölgesi teknik resesyona girdi! – KIBRIS HABER
Bakanlar Kurulu toplantısı tamamlandı! – KIBRIS HABER
KGS- 2 Cumartesi günü gerçekleştirilecek! – KIBRIS HABER
Cinsel gücü artırıcı jel çaldı! – KIBRIS HABER
Gözler Bakanlar Kurulu’nda alınacak kararlarda! – KIBRIS HABER
Akaryakıt fiyatlarına büyük bir zam gündemde! – KIBRIS HABER
Büyük kazada yaralıların ismi açıklandı! – KIBRIS HABER
KKTC, Dünya Sağlık Turizmi Konseyi Başkanlık bayrağını devraldı! – KIBRIS HABER
2024-2026 Dönemi Orta Vadeli Mali Planı yayımlandı! – KIBRIS HABER
Tufan Erhürman; “Olan Kıbrıslı Türklere olacak”! – KIBRIS HABER
Maske geri döndü! – KIBRIS HABER
Brent petrol fiyatı! – KIBRIS HABER
Hafta sonu için hava durumu tahmini! – KIBRIS HABER
Döviz durdurulamıyor! 8 Haziran Döviz Kurları – KIBRIS HABER
Lefkoşa’da telefon ve internet kesintisi! – KIBRIS HABER
Zorlu Töre, sessizliğini bozdu! – KIBRIS HABER
103 Milyon Euro’ya transfer oldu! – KIBRIS HABER
Cumhurbaşkanı Tatar, Atlılar toplu mezarındaki kazı çalışması için Nikos Hristodulidis’e saygı çağrısında bulundu! – KIBRIS HABER
Sağlık Bakanlığı’ndan önemli açıklama! – KIBRIS HABER
Lapta Turizm Festivali başlıyor! İşte etkinlik takvimi – KIBRIS HABER
Dikkat! Telefon ve internet kesintisi olacak – KIBRIS HABER
Baba Vanga’nın 2023 yılı kehanetleri gerçek mi oluyor? İşte o kehanetler – KIBRIS HABER
16 yılda toplam 413 ırkçı olay davası! – KIBRIS HABER
Başbakan Ünal Üstel; Hükümetimiz hayat pahalılığı karşısında gerekli adımları atacaktır! – KIBRIS HABER
Sami Özuslu, öğretmenlerin hükümet tarafından büyük saldırılara maruz kaldığını söyledi! – KIBRIS HABER
Canlı yayında içki içme yarışı yaptı! Şişe şişe içince hayatını kaybetti – KIBRIS HABER
Tecavüz etmekle suçlanıyor! – KIBRIS HABER

‘Lüks’ ikinci el! Dünyada başlayan akım Türkiye’de de hızla yayılıyor

‘Lüks’ ikinci el! Dünyada başlayan akım Türkiye’de de hızla yayılıyorÇevre duyarlılığı, bilinçli tüketim ve yükselen fiyatlar tüketim …

‘Lüks’ ikinci el! Dünyada başlayan akım Türkiye’de de hızla yayılıyor
CyborNFT
24.04.2022 09:39
0
A+
A-

‘Lüks’ ikinci el! Dünyada başlayan akım Türkiye’de de hızla yayılıyor
Çevre duyarlılığı, bilinçli tüketim ve yükselen fiyatlar tüketim alışkanlıklarını değiştirdi. Artık tüketiciler ikinci el ürün kullanıyor ve bunu gizlemiyor. Tüm dünyada artan ikinci el lüks ürün tüketimi, Türkiye’de de hızla yayılıyor. Bu alanda faaliyet gösteren e-ticaret platformları da aldıkları yatırımlarla büyümeye ve daha geniş kitlelere ulaşmaya başladı.

Yükselen fiyatlar, Covid-19 nedeniyle yaşanan belirsizlikler ve çevre duyarlılığı tüm dünyada tüketicilerin lüks markalara algısını her geçen gün değiştiriyor. Lüks tüketim söz konusu olduğunda en büyük pazarlardan biri olan Çin’de özellikle son dönemde, ikinci el lüks satışları hızla yayılıyor. Türkiye’de ikinci el lüks ürünlere olan talep de son yıllarda hızla artarken; bu artışın her geçen yıl devam etmesi bekleniyor. İkinci el ürünler çok uzun yıllardır hayatımızda olsa da konu lüks ürünlere geldiğinde tüketici tercihlerinin son dönemde değiştiğini görüyoruz. Sadece ekonomik gerekçelerle değil; çevre duyarlılığı ve bilinçli tüketim gibi nedenlerle özellikle Z kuşağı, lüks ürünlere bakışı oldukça değiştirdi.

Z KUŞAĞI ETKİSİ

CyborNFT

İkinci el lüks moda platformu Original Seconds’ın Kurucusu Sinem Gürkaynak’a göre, ikinci el ürün almak artık çok daha ‘havalı’ görülüyor. “18 yıldır bu işi yapıyoruz, son 3 yıldır Z kuşağının harcama alışkanlıklarıyla birlikte ikinci el bambaşka bir hale geldi” diyen Gürkaynak, “İnsanlar önceden ikinci el ürün aldığını söylemiyordu. Artık ikinci el lüks ürünlere mesafeli yaklaşan ayıplanıyor” yorumunu yaptı. Artan taleple ciroda yüzde 350 artış yakaladıklarını belirten Gürkaynak, yıl sonunda da iki katı büyüme beklediklerini söyledi. Gürkaynak’a göre dünyada ikinci el lüks ürün satan internet sitelerine yatırımlar da yükselişe geçti ve beş yıl önce kimsenin yatırım yapmak için yaklaşmadığı siteler artık milyonlarca yatırım almaya başladı.

TALEP DEVAM EDECEK

Tescilli Markalar Derneği (TMD) Yönetim Kurulu Başkanı İzze Stamati de ikinci el satışların yükseleceğine inandığını söyledi. Lüks markalara sahip olan tüketicilerin yeni bir ürün almadan mevcut ürünü satmaya sıcak bakmayabileceğini de ekleyen Stamati sözlerini şöyle sürdürdü: “Lüks ürünlere olan talebin önümüzdeki dönemde düşeceğini sanmıyorum. Rus pazarında savaş nedeniyle sıkıntı olsa da Avrupa’da talepte bir azalma yok. Pandemiden sonra kaybedilen pazarlar da toplanacaktır. İkinci el her zaman gündemdeydi. E-ticaretle birlikte tekrar ivme kazandı.”

ÇİN’DE YENİ AKIM

BAIN&CO tarafından hazırlanan bir rapora göre, 2021’de Çin’de lüks ürün satışları yüzde 36 artışla 471 milyar yuan’a (74 milyar dolar) ulaştı. Ancak Çin’deki genç tüketiciler, kullanılmış lüks ürünleri satın alma fikrine karşı daha az direnç göstererek, değişimi hızlandırıyor. Lüks tüketimi adeta takıntı haline getiren Çin’de, son karantinayla birlikte oldukça ilginç bir yöntem de gelişti. Şangay’da karantinada kalanlar, sağlık çalışanlarının test kitlerini alması için kapıya geldiklerinde onları, kapılarına asılı Prada, Louis Vuitton, ve Hermes gibi lüks markaların kağıt çantalarıyla karşılıyor. Sağlık çalışanları da bu torbaların içinden test kitlerini topluyor. 

MARKALARIN DEĞERİ GERİLEDİ

Dünyanın en değerli 50 lüks ve premium markasının toplam değeri 2020’de 227,1 milyar dolarken; 2021’de 219,5 milyar dolara geriledi. 30 markayla toplam marka değerinin yüzde 62’sini oluşturan giyim sektörü ise pandemi nedeniyle en çok zarar gören sektörlerden biri oldu. 

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.