SON DAKİKA
“Ercan Havalimanı, Ramazan Bayramı Süresince 749 Uçağa ve Binlerce Yolcuya Hizmet Verecek”
30 Ocak Döviz Kurları – KIBRIS HABER
Güzellik ve SPA Merkezinde, sauna odası alev aldı! – KIBRIS HABER
Tabipler Birliği, Çalışma Bakanlığı’nı eleştirdi! – KIBRIS HABER
15 yaşındaki kızı taciz etmişti, işine son verildi! – KIBRIS HABER
Birçok noktada sel baskını yaşayacağız! – KIBRIS HABER
Ufuk Tomson mezarı başında anıldı! – KIBRIS HABER
Borsa’da yükseliş – KIBRIS HABER
29 Ocak Petrol Fiyatı – KIBRIS HABER
THY uçağına yıldırım isabet etti! – KIBRIS HABER
Sterlin 39’a dayandı! – KIBRIS HABER
Özersay, Rum lideri Hristodulides’i eleştirdi! – KIBRIS HABER
KKTC’yi soğuk ve karlı bir hafta bekliyor! – KIBRIS HABER
Rauf Raif Denktaş 100 yaşında! – KIBRIS HABER
Rum Yönetiminden Kıbrıslı Türklere yönelik 14 maddelik paket! – KIBRIS HABER
Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığından önemli duyuru! – KIBRIS HABER
Kuaför, 15 yaşındaki kızı taciz etti! – KIBRIS HABER
Temizlediği evleri soydu! – KIBRIS HABER
Kasaplar Birliği eylem yaptı! – KIBRIS HABER
Bakanlar Kurulu toplandı! Gözler görüşme sonrası yapılacak açıklamaya çevrildi – KIBRIS HABER
Beyköy Tatbikat alanında atış yapılacak! – KIBRIS HABER
Oğuz: İstatistik Kurumu’nun açıkladığı nüfusu muteber kabul etmeliyiz 
Soğuk ve yağmurlu hava etkili oluyor
İskele’de olaylı gün
Meteoroloji kurumları arasındaki işbirliği arttırılacak
III. Kıbrıs Türk Gençlik Kongresi: Enflasyona sebep olan faktörler kamu yükü ve vergilerdir
‘Olmazsa olmaz’ Herkes hasta… Uzman isim uyardı! Üçlü virüs salgınıyla mücadele için…
Instagram takip isteklerinde yeni dönem! Yorum yağdı… “CV de gönderelim tam olsun”
Ülkede 2014 yılından bu yana kaçak yaşayan zanlılar, cezaevine gönderildi.
Burak Maviş: Yasanın süresi bitiyor, deprem fonundaki para nerede bekletilecek?

Lavrov’dan peşe peşe sert açıklamalar…

Lavrov’dan peşe peşe sert açıklamalar…Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, “Almanya, Scholz hükümeti iktidara geldikten sonra bağımsızlığının …

Lavrov’dan peşe peşe sert açıklamalar…
Akacan The Mall
17.05.2022 14:37
0
A+
A-

Lavrov’dan peşe peşe sert açıklamalar…
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, “Almanya, Scholz hükümeti iktidara geldikten sonra bağımsızlığının son belirtilerini de kaybetti” dedi. Lavrov barış müzakerelerine ait de “Rusya ile Ukrayna ortasında müzakereler devam etmiyor zira Kiev bu süreçten çekildi” dedi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya’nın başşehri Moskova’da Yeni Ufuklar Maratonu, Bilgi ve Eğitim Platformu çerçevesinde düzenlenen konferansta konuştu. Rus dış siyaseti ve Rusya’nın Ukrayna operasyonlarıyla ilgili açıklamalarda bulunan Lavrov Almanya Başbakanı Olaf Scholz’u gaye aldı.

Rusya-Ukrayna çatışmalarında Ukrayna’ya dayanak veren ve Rusya’ya ekonomik yaptırımlar uygulayan Scholz’u eleştiren Lavrov, “Almanya Scholz hükümeti iktidara geldikten sonra bağımsızlığının son belirtilerini de kaybetti” dedi. Rusya’nın müttefiklik bağlarını sürdürdüğü Çin ile batı ülkeleri ortasındaki ekonomik savaşla ilgili de açıklama yapan Lavrov, “Çin, Batıyı geçti ve ekonomik olarak ön sıralara ilerledi” diye konuştu.

Akacan The Mall

“MÜZAKERELERE DEVAM ETMİYOR ZİRA KİEV ÇEKİLDİ”

Rusya’nın Ukrayna operasyonlarının akabinde evvel Belarus’ta başlayan akabinde Türkiye’de devam eden ve daha sonra internet üzerinden sürdürülen müzakerelerin şu an durduğunu söz eden Lavrov, “Rusya ile Ukrayna ortasında müzakereler devam etmiyor zira Kiev bu süreçten çekildi” dedi. İki ülke ortasında yapılan müzakerelerde Kiev’in, ABD ve İngiltere tarafından yönlendirildiğini savunan Lavrov, “Washington ve Londra’nın Ukraynalı müzakerecileri yönlendirdiği ve hatta Ukrayna topraklarında bu ülkelerin temsilcilerinin bulunduğuna dair çeşitli kanallardan bilgilere sahibiz” formunda konuştu.

Ukrayna’nın verdiği bildirilerle uygulama ortasında fark olduğunu ve bu ülkenin bağımsız bir fikre sahip olmadığını lisana getiren Lavrov, “Kiev rejimi kendi ülkesinde olanlara dair Rus aykırısı olmadıklarını ve ülkelerinde Neo Nazi bulunmadığından her fırsatta bahsediyor. Kendileri ne söylerlerse söylesinler elbette bağımsız değiller” dedi.

Batı’nın Ukrayna’ya güvenlik garantileri sunamayacağını savunan Lavrov, “Batı’nın Ukrayna’ya gereksinimi yok. Zira Ukrayna’nın tüketilebilir olduğunu düşünüyorlar” tabirlerini kullandı.

PUTİN ANKARA ZİAYERTİ PLANLAMIYOR

Konferansta konuşan Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak ile üst seviye Rus heyetinin Türkiye’yi ziyaret ederek ticari alanlarda görüşmeler yapacağının açıklanmasının akabinde Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in de Ankara’yı ziyaret edeceğine yönelik haberlere ait açıklamalarda bulundu. Önümüzdeki haftalarda Putin’in, Ankara’yı ziyaretinin planlanmadığını söz eden Peskov, Rusya Devlet Başkanı’nın birçok ülke önderi ile yaptığı telefon görüşmelerinin detaylarının Kremlin tarafından kamuoyuna aktarılmadığı tenkitlerine de karşılık verdi. Peskov, “Her vakit olmasa bile birçok telefon görüşmesinin detayları paylaşılıyor. Liderler hassas ve değerli bahisleri bazen saklı oturum ile tartışıyor. Bu açıklamalarda ele alınan hususların tamamı yansıtılamıyor” dedi.

”BUÇA PROVOKASYONU KİEV’İN TEK BAŞINA YAPABİLECEĞİ BİR ŞEY DEĞİL”

Rusya’nın Ukrayna’nın Buça kentinde sivilleri katlettiğine ait imajlar ve argümanların provokasyon olduğunu yineleyen ve bu provokasyonun Kiev tarafından profesyonelce hazırlanamayacağını belirten Peskov, “Medya ordusu, bilgi danışmanları, savaş uzmanları üzere büyük bir ordu onlar için çalışıyor. Bu medya ağı tarafından sahnelenmiş, ülke başkanları tarafından dillendirilen büyük bir üretim. Bu nedenle tüm bu durumu ve tüm bu trajediyi gün ışığına çıkaracak tarafsız, bağımsız bir soruşturmaya muhtaçlık var” diye konuştu.

PUTİN’E G20’DEN DAVET VAR

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in, G20 Önderler Zirvesi’ne katılıp katılmayacağı ile ilgili soruya yanıt veren Peskov, “Bu toplantı yaklaşınca iştirak gösterip göstermeyeceğimize yahut hangi formatta katılacağımıza karar vereceğiz. Temaslar yapıldı ve Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’e bir davet var. Her durumda Rusya G20 bünyesinde bulunmaya devam ediyor. Bu toplantıyı son derece değerli buluyoruz” sözlerini kullandı.

Akacan The Mall
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.