STERLIN
22,7833
DOLAR
18,8297
EURO
20,2247
ALTIN
1.138,15
BIST
4.186,01
SON DAKİKA
Yatırım ve emeklilik fonları süreçleri durduruldu
Twitter’dan dezenformasyonla uğraş taahhüdü
Türkiye sarsıntısı dünyada manşet… BBC 1000 kilometrelik umut seyahatini yazdı
Kurtarma seferberliği
Şam, AB’den resmen yardım talep etti
Dualarımız bu hoş insanlara
Dünyanın en uygun restoranı Türkiye için kapılarını açıyor
Ticaret Bakanlığı’ndan bir şirkete men
Bağış sahtekarlarına dikkat
Afet bölgesinde ‘mücbir sebep’ nedeniyle vergiler ertelendi
Limanda yangın denetim altında
Trabzonspor, tesislerini depremzedelere açıyor
Fode Koita: Yaşanan iki dakika, bir saat üzere geldi’
Brezilyalı dostlardan Türkiye’ye dayanak eli
Mukavelesini feshetti, sarsıntıdan kurtuldu!
Volkan Demirel’den Christian Atsu ve Taner Savut açıklaması! ‘İnşallah ikisi de kurtarılacak’
‘Çok mutluyuz’ diye taşınmadığı meskende sarsıntıya yakalandı
Sarsıntı bölgesinde 24 saat barınma ve yiyecek hizmeti veren tesisler
Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu: 10 vilayette 152 tesiste 150 bin vatandaşımız konaklıyor
Galatasaray’ın antrenörü Gomez: ‘Bu ülke yardım etme konusunda çok büyük’
Türkiye’yi yasa boğan sarsıntıda can kaybı artıyor
İktisat ve siyaset gündemi – 9 Şubat 2023
Kosova Başbakanlık binasına Türk bayrağı silueti yansıtıldı
Twitter’dan dezenformasyonla uğraş tahhüdü
Yardım materyali taşıyan TCG Bayraktar İskenderun Limanı’na ulaştı
Fenerbahçe Genel Sekreteri Kızılhan: ‘Tüm vatandaşlarımız takviye vermeye devam ediyor’
Resmi Gazete’de bugün (09.02.2023)
AFAD, depremzedeler için oluşturulan tahliye noktalarını paylaştı
ABD Donanması’na bağlı USS George HW Bush uçak gemisi Türkiye’ye gerçek yola çıktı
Fed/Waller: Enflasyonda süratli düşüşün sinyallerini görmüyorum

Lavrov: “ABD ve NATO, Ukrayna’daki çatışmalara doğrudan müdahil oldu”

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Avrupa’da güvenlik meseleleriyle ilgili basın toplantısı gerçekleştirdi. Ukrayna meselesinden enerji ve gıda krizine kadar birçok konuda düşüncelerini aktaran Lavrov, özellikle Ukrayna’ya destek vererek Rus petrolüne tavan fiyat uygulaması önerisini getiren batılı ülkelere tepki gösterdi.

Lavrov: “ABD ve NATO, Ukrayna’daki çatışmalara doğrudan müdahil oldu”
CyborNFT
01.12.2022 17:07
0
A+
A-

Lavrov: “ABD ve NATO, Ukrayna’daki çatışmalara doğrudan müdahil oldu”
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Avrupa’da güvenlik meseleleriyle ilgili basın toplantısı gerçekleştirdi. Ukrayna meselesinden enerji ve gıda krizine kadar birçok konuda düşüncelerini aktaran Lavrov, özellikle Ukrayna’ya destek vererek Rus petrolüne tavan fiyat uygulaması önerisini getiren batılı ülkelere tepki gösterdi.

Böyle bir kararın kendilerini ilgilendirmediğini belirten Lavrov, “Tavan fiyatın ne olacağı bizi ilgilendirmiyor. Ortaklarımızla doğrudan görüşmeye devam edeceğiz. Çin, Hindistan, Türkiye ve diğer büyük alıcılarımızla ne zaman müzakere etsek, hem şartlar, hem hacim hem de fiyat açısından her zaman bir çıkar dengesi unsuru gözetiliyor” dedi.

Bu kararın üretici ve tüketici arasındaki çıkarlara bakılmadan sadece Rusya’nın cezalandırılması için alınmak istendiğini de vurgulayan Lavrov, “Bu birilerini cezalandırmak isteyenlerin değil, üretici ve tüketici arasında karşılıklı olarak kararlaştırılmalıdır. Bugün petrolden daha fazla gelir elde etmek değil, neo sömürgeci yöntemlere dayanmayan bir sistem inşa etmeye çalışıyoruz. Bunu BRICS’teki (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika) ortaklarımızla yapıyoruz. ŞİÖ (Şanghay İşbirliği Örgütü) ve AEB (Avrasya Ekonomik Birliği) ile birlikte yapıyoruz. Çin, İran, Hindistan ve diğer ülkelerle ikili ilişkiler üzerinden yapıyoruz” dedi.

CyborNFT

“BİZ MÜZAKERE TALEP ETMEDİK ANCAK BİRİLERİ İSTERSE GÖRÜŞÜRÜZ”

Ukrayna kriziyle ilgili yaptığı açıklamalarda kendilerinin Kiev ile bir müzakere talebinde bulunmadığını belirten Lavrov, “Özel askeri operasyonlar sırasında takviye güçler toplanması için sürekli müzakere talebinde bulunmakla suçlandık. Bu hem gülünç hem de yalan. Bu hiç hoş bir şey değil. Hiçbir zaman herhangi bir müzakere talebinde bulunmadık. Ancak birileri müzakere yoluyla çözüme ilgi duyuyorsa onları dinlemeye hazır olduğumuzu söyledik. Geçtiğimiz mart ayında Ukrayna’nın talebi doğrultusunda Kiev tarafıyla müzakereler yürütüldü ve bu müzakerelerde Rus tarafının sunduğu şartlar kabul edildi. Ukrayna, bu anlaşmayı İngiltere ve ABD’nin baskısıyla imzalamadı.

“ABD VE NATOÇATIŞMALARA DOĞRUDAN MÜDAHİL OLDU”

Ukrayna’daki savaştan batılı ülkeleri sorumlu tutan, ABD ve NATO’nun bu çatışmalara doğrudan müdahil olduğunu da savunan Lavrov, “Biz sizin Rusları öldürmek için Ukrayna’ya ölümcül silahlar sevk etmenizi sağlayan enerji tesislerinizi devre dışı bırakıyoruz. Bu nedenle ABD ve NATO’nun bu savaşa katılmadığını söylemeye gerek yok. Sadece silah sevkiyatıyla değil, aynı zamanda personel yetiştirerek. Kendi topraklarınızda, İngiltere, Almanya, İtalya ve diğer ülkelerin topraklarında asker yetiştiriliyor. Kendi topraklarında askeri eğitimlerinin yanı sıra yüzlerce batılı eğitmen sahada silahların nasıl kullanılacağına dair eğitimler veriyor” ifadelerini kullandı.

 “NATO ASYA-PASİFİK’TE TEHLİKE OLUŞTURUYOR”

NATO’nun, Asya-Pasifik bölgesinde de icraatlarda bulunduğuna dikkat çeken Lavrov, “NATO’nun Avrupa’yı takip eden eylemleri Asya-Pasifik bölgesinde de gerilim yaratıyor. Buna karşılık Rusya ve Çin askeri işbirliğini geliştiriyor. Çin Halk Cumhuriyeti’nin bu tür bir provokasyonu (NATO’nun, Asya – Pasifik icraatları) ne kadar çok ciddiye aldığını biliyoruz. Tayvan ve Tayvan Boğazı’ndan bahsetmiyorum bile. Rusya Federasyonu’nun sınırları Çin topraklarına kadar uzanıyor. Bu nedenle ortak tatbikatlar gerçekleştiriyoruz, terörle mücadele tatbikatları yapıyoruz ve ortak hava devriyeleri gerçekleştiriyoruz. Bunlar, her türlü gelişmeye hazır olduğumuzu gösteren ihtiyati tedbirlerdir. Ancak ABD liderliğindeki NATO üyelerinin Avrupa’nın ardından burada da patlayıcı bir durum yaratmaya çalıştıkları herkes tarafından iyi anlaşılmıştır” şeklinde konuştu.

“RUS GÜBRE VE TAHILINA YAPTIRIM”

Ukrayna tahılının Karadeniz üzerinden dünyaya sevkiyatı ile ilgili imzalanan tahıl anlaşmasına da dikkat çeken Lavrov, Bu anlaşmada Rus tahıl ürünlerinin sevkiyatına da izin verildiğini ancak Avrupa ve batılı ülkeler tarafından yaptırımların sürdüğünü söyleyerek, “BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Rus tahıl ürünleri önündeki engelleri kendi inisiyatifiyle kaldırdı. Ancak anlaşmanın üzerinden 5 ay geçti. Avrupa Birliği ve ABD bu konuda son derece yavaş. BM’deki bazı meslektaşlarımız her seferinde bazı istisnaların göz ardı edilmesini söylüyor. AB’nin, Rus tahıl ve gübrelerine yaptırım uygulanmadığına dair bazı açıklamalar duyuyoruz. Bu tamamen yalan. Rusya’dan tüm gıda ihracatının yüzde 90’ına hizmet veren Rosselhozbank olmak üzere tüm bankacılık hizmetlerinin kısıtlanması ve Rus gemilerinin Avrupa limanlarına girişlerinin engellenmesi bu ürünlerin (Rus tahıl ve gübrelerinin) sevk edilmesini engelliyor” dedi.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.