STERLIN
22,8704
DOLAR
18,6381
EURO
19,6812
ALTIN
1.076,31
BIST
4.961,91
SON DAKİKA
Gizli belgeler sızdı… Almanya’nın sır gibi sakladığı gerçek deşifre oldu: F-35 uyarısı!
Bakan Kirişci: İçme suyunda kayıp kaçak oranını hızlıca aşağı çekmemiz gerekiyor
Öğrencilerin robotu dünya şampiyonu oldu
Elon Musk’tan çok konuşulacak iddia: Suikaste uğrayabilirim!
Rumlar ötenaziye sıcak bakıyor! – KIBRIS HABER
Hasipoğlu; “Kadınlarımızı ön saflarda görmek bizim için mutluluk” – KIBRIS HABER
Beden eğitiminin çocuğa sayısız faydası var
İsrail’den 100 kişilik alım heyeti geliyor
10 grafikte Kasım ayı enflasyonu
Fikri Ataoğlu’ndan Kadın hakları mesajı! – KIBRIS HABER
Et fiyatlarındaki zamları eleştiren Erhürman “Bir komedidir gidiyor” dedi! – KIBRIS HABER
Son dakika… Kremlin’den AB’ye rest: Tanımayacağız
DİSK/Çerkezoğlu: Asgari ücret talebimiz 13 bin 200 lira
AMB Üyesinden ‘en az 50 baz puan artış’ mesajı
Karaismailoğlu: Denizcilik sektörümüze 21,6 milyar dolar daha yatırım yapacağız
Sof kumaşının kaderi değişiyor
Müslüm Toprak evinde ölü olarak bulundu! – KIBRIS HABER
O bölgede 5 gün boyunca tank atışları yapılacak! – KIBRIS HABER
İtfaiye Müdürlüğü’nden kısa devre önlem uyarısı! – KIBRIS HABER
Ünal Üstel; “Biz icraat hükümeti kurduk”! – KIBRIS HABER
O kişiler hakkında yasal işlem başlatılacak! – KIBRIS HABER
Trafigura’dan Almanya’ya gaz tedariki için 3 milyar dolarlık kredi anlaşması
Dünyadaki ilk tükürük bazlı hamilelik testi yüzde 95 doğru sonuç veriyor
Spor Toto 1. Lig’den haberler! Altay krizden dayanılmaz çıktı, Göztepe moralli döndü…
Çalışan kişi başına üretim düştü
Kuzey Kore’de üç liseli öğrenciye akıl almaz idam kararı…
Bakan Kurum’dan Dünya Toprak Günü bildirisi
Rusya’dan tavan fiyat reaksiyonu: Piyasa koşullarında alanlara satacağız
Hür piyasada döviz açılış fiyatları (05.12.2022)
Ukrayna savaşında son durum: Rusya güne akın haberi ile uyandı… Kilit üs vuruldu!

KYK borç faizi ve COVID cezaları siliniyor

KYK borç faizi ve COVID cezaları siliniyorBirçok kalemde borcu bulunan vatandaşları ilgilendiren yasa evvelki gün Meclis’ten geçti. Buna nazaran …

KYK borç faizi ve COVID cezaları siliniyor
CyborNFT
05.11.2022 07:39
0
A+
A-

KYK borç faizi ve COVID cezaları siliniyor
Birçok kalemde borcu bulunan vatandaşları ilgilendiren yasa evvelki gün Meclis’ten geçti. Buna nazaran, tahsil kredisi borçları faizsiz ödenecek.

Elektrik, su doğalgaz ve telefon üzere aboneliklerde, 2 bin liranın altındaki borçlara ait 9 milyon borç belgesi tasfiye edilecek. Salgında maske takmayan ve sokağa çıkma yasağını ihlal edenlere kesilen 3 milyar liralık borç silinirken, senet ve kredi kartı borçlarını vaktinde ödeyemedikleri için kara listeye alınanlara da sicil affı getirilecek. Yeni düzenlemeye nazaran atılacak adımlar şöyle:

ÖĞRENİM KREDİSİ BORCU FAİZSİZ ÖDENECEK

CyborNFT

Öğrenim kredisi alanların kredi faizleri silinecek. Kredi borçları mezun olduktan 2 yıl sonra başlamak üzere ödenmeye başlanacak. Ödemenin askerlik devrine denk gelmesi halinde, borçlunun talebi üzerine, rastgele bir ek yapılmaksızın askerlik periyodunun sonuna kadar kredi borcu ertelenecek. Tahsil kredilerinin gecikme faizinden vazgeçilmesiyle 20 milyar liralık dayanak sağlanmış olacağı belirtildi.

ELEKTRİK, SU DOĞALGAZ İCRALARINA TASFİYE

Elektrik, su, doğalgaz ve telefon üzere temel ihtiyaçlara ait abonelik kontratlarından kaynaklanan icra takibindeki 2 bin liranın altındaki borçlar, ‘değersiz alacak’ olarak tanımlanacak. Bu düzenlemeyle 5 milyon şahsa ilişkin 9 milyon borç belgesinin tasfiye edilmesi hedefleniyor. Ayrıyeten, varlık idare şirketlerinde bulunan 1 milyon kişinin 2 bin 500 liranın altındaki borçları da silinecek.

YEMEK VE GÜÇ DESTEĞİ

İşverenler, işyerinde yahut müştemilatında yemek verilmeyen durumlarda çalışılan günlere ilişkin bir günlük yemek bedelinin 51 lirayı aşmayan kısmı için gelir vergisi istisnasından yararlanacak. Patronların çalışanlarına verdiği elektrik ve doğalgaz takviyelerinin bin liralık kısmı da gelir vergisi ile sigorta prim kesintisinden muaf tutulacak.

ENERJİDE VERGİ MUAFİYETİ

Yenilenebilir güçte vergi muafiyeti 25 kilovattan 50 kilovata çıkarılacak. Elektrik Piyasası Kanunu uyarınca lisanssız yürütülebilecek faaliyetler kapsamında yenilenebilir güç kaynaklarına dayalı elektrik gücü üretimi emeliyle, sahibi oldukları ya da kiraladıkları konutların çatı ya da cephelerinde konseyi gücü azami 50 kilovata kadar elektrik gücünden gereksinim fazlasını son kaynak tedarik şirketine satanlar gelir vergisinden muaf olacak.

SALGIN DEVRİ CEZALARINA AF

COVID-19 salgını sürecinde maske takmayanlara ya da sokağa çıkma yasağını ihlal edenlere verilen para cezalarına da af getiriliyor. Bu düzenlemeyle yaklaşık 3 milyar liralık cezanın tahsilinden vazgeçiliyor. Lakin şu ana kadar tahsil edilen cezalara ait paralar ise iade edilmeyecek. Gerçeğe muhalif sıhhat raporu kullanımı nedeniyle yapılan ödemeler hariç olmak üzere, 65 yaş üstü şahıslara yapılan yersiz ödemeler tahsil edilmeyecek, yapılan yersiz ödemeden kaynaklı ceza ve faizleri silinecek. İntörn hekimler ile diş hekimliği beşinci sınıf öğrencilerinin aylık ödemeleri net taban fiyat düzeyine çıkarılacak.

KUR MUHAFAZALI MEVDUAT UYGULAMASINA UZATMA

2022 yılı sonuna kadar yabancı paraların ve hesabı bakiyelerinin Türk lirası mevduat ve katılma hesaplarına dönüşümün desteklenmesi kapsamında dönüşüm fiyatı üzerinden TL’ye çevrilmesi gereken son tarih 31 Aralık 2023 olacak. Türk lirasına çeviren mükelleflerin bu kapsamda açılacak mevduata tahakkuk ettirilecek faiz ve kâr hisseleri ile başka yararları istisna kapsamında tutulacak. Cumhurbaşkanı’na, istisnayı, 31 Aralık 2023 tarihine kadar her bir süreksiz vergi yahut yıllık hesap periyotları sonu prestijiyle kurumların bilançolarında yer alan yabancı paralar için farklı başka yahut birlikte uygulatma konusunda yetki veriliyor.

KARA LİSTE TEMİZLENECEK

Karşılıksız çıkan çeki protesto edilmiş, senet, kredi kartı ve öbür kredi borçlarını vaktinde ödeyemedikleri “kara liste”ye alınanlar için de ‘sicil affı’ getiriliyor. Buna nazaran bu borçları nedeniyle, Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’ne bildirilen bireylerin ve kredi müşterilerinin, borçlarının ödenmesi geciken kısmının 1 Haziran 2023’e kadar tamamının ödenmesi ya da yine yapılandırılması halinde, kara listeden çıkarılacaklar. Bu borçların anapara yahut taksit ödeme tarihi 1 Ekim 2022’den evvel olacak.

AYM DÜZENLEMESİ

Anayasa Mahkemesi (AYM) lider ve üyelerinin mecburî emeklilik yaşından evvel misyon müddetlerinin dolması halinde, evvelki vazifelerine dönmesinin yolu da açıldı. Buna nazaran AYM’nin, zarurî emeklilik yaşından evvel vazife müddeti dolan lideri ve Yargıtay, Danıştay, Sayıştay Lider ve üyeleri ortasından seçilen üyeleri rastgele bir sürece gerek olmaksızın ve boş takım koşulu aranmaksızın, kalan misyon müddetlerini tamamlamak üzere geldikleri üyelik misyonuna geri dönecekler, boşalan birinci üye takımı kendilerine tahsis olacak.

 

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.