STERLIN
20,2672
DOLAR
16,6438
EURO
17,5242
ALTIN
979,74
BIST
2.471,03
SON DAKİKA
Almanya’da enflasyon Haziran’da geriledi
ABD iktisadı birinci çeyrekte yüzde 1.6 küçüldü
Almanya, Türkiye’den personel getirmeye yeşil ışık yaktı
Hal Yasa Tasarısı Resmi Gazete’de yayımlandı – KIBRIS HABER
Dünyanın en yeterli restoranı ziyan açıkladı
Bankacılık dalının kârı Mayıs’ta sekize katladı
İnsanlık tarihini değiştirebilecek keşif: En eski cetlerimiz düşündüğümüzden 1 milyon yıl daha yaşlı
Güney Kıbrıs’ta bazı alanlarda maske takma zorunluluğu getirildi! – KIBRIS HABER
Ercan’da kurye operasyonu: 950 bin euro ile yakalandı – KIBRIS HABER
Bedelli askerlik yoklaması 4 Temmuz’da yapılacak – KIBRIS HABER
Patates beyanları incelendi – KIBRIS HABER
Kripto borsasıyla ünlü yatırımcı ortasındaki tartışma büyüyor
Sanat yapıtı üzere ders notu
İngiltere’den Rusya’nın en varlıklı işadamına yaptırım
Hangi ülkede, taban fiyatlı çalışan oranı ne kadar?
Miçotakis’ten flaş NATO açıklaması
Rusya pahalı ruble sebebiyle ‘dostane’ kurlardan alım yapmayı planlıyor
İsveç ve Finlandiya’ya NATO yolu açıldı…Rusya’dan birinci açıklama!
Sigorta affı için son başvuru ve son ödeme tarihi açıklandı – KIBRIS HABER
Pandemide orta vermişlerdi… Taylandlı mahkumlar mahpustan çıkabilmek için kanalizasyon temizliyor
Japonya’da sıcaklıklar rekor düzeye ulaştı
Japonya, 2023 G7 Tepesi’ne mesken sahipliği yapacak
Kanada’da kanlı banka soygunu teşebbüsü: 2 meyyit, 6 yaralı
Özer, Paris’te eğitim tepesinde
Euro Bölgesi’nde ekonomik itimat Mart 2021’den beri en düşük düzeyde
Beyaz saçları azaltan mucizevi formül – KIBRIS HABER
Amcaoğlu: Hükümetin hazırladığı ekonomik paket yarın halkla paylaşılacak – KIBRIS HABER
Başbakan Ünal Üstel: Jeneratörler 10 gün içinde devreye girecek – KIBRIS HABER
Air Serbia ve THY, ortak teşebbüs kurabilir
Hayatı serada öğreniyorlar

Kuzey Kore’de Covid krizi büyüyor… Salgının hatalısı bulundu! Ordu devreye girecek

Kuzey Kore’de Covid krizi büyüyor… Salgının hatalısı bulundu! Ordu devreye girecekKuzey Kore’de Covid-19 salgını krizi her geçen gün büyüyor. 50 …

Kuzey Kore’de Covid krizi büyüyor… Salgının hatalısı bulundu! Ordu devreye girecek
CyborNFT
16.05.2022 10:52
0
A+
A-

Kuzey Kore’de Covid krizi büyüyor… Salgının hatalısı bulundu! Ordu devreye girecek
Kuzey Kore’de Covid-19 salgını krizi her geçen gün büyüyor. 50 kişinin hayatını kaybettiği sayısız insanın yüksek ateş belirtisi gösterdiği ülkede Kim Jong-un’un orduyu devreye soktuğu açıklanırken bir anda ortaya çıkan hadiselerin sebebi olan ‘süper bulaştırıcı’ küme da birinci kere dillendirildi…

Kuzey Kore başkanı Kim Jong-un sık sık düzenlettiği devasa askeri geçit merasimlerinde ülkesinin sahip olduğu gücü sergilemek ve bununla övünmekle ünlü. Lakin Kim’in bu merakı ona çok değerliye patlamış üzere görünüyor…

Koronavirüs salgınının başından beri ülkede hiç hadise olmadığını açıklayan, halkını aşılamayan ve salgın konusunda hudutlarını kapatmak dışında önlem almayan Kuzey Kore şu anda yeni ortaya çıkan bir hadise patlaması ve beraberinde gelen ölümlerle sarsılmış durumda.

CyborNFT

Kim Jong-un 25 Nisan’daki geçit merasimine eşiyle katılmıştı

HATALI BULUNDU!

Tüm bu olup bitenlerin sorumlusunun ise 25 Nisan’da düzenlenen büyük bir Kuzey Kore askerî geçit merasimi olduğu düşünülüyor. Geçen ay yapılan aktiflikte yürüyen askerlerin Covid testi olumlu çıktı.

Bu durum ise ‘süper yayıcı’nın ordu olduğunu işaret ediyor.

Devlet medyası KCNA’nın bugün açıkladığı son rapora nazaran ülke şu anda 1,2 milyon “ateş” hadisesini aştı.

T.C. Sıhhat Bakanlığı sitesinde harika yayıcı terimi şu halde tanımlanıyor: Bir bulaşıcı hastalık etkenini hassas şahıslara beklenenden çok daha fazla bulaştıran enfekte kişi. COVID-19 salgınında tüm dünyada üstün bulaştırıcılar tek başlarına onlarca hassas bireye virüs bulaştırarak salgının yayılımını hızlandırmışlardır.

Kuzey Kore’yle ilgili yayın yapan dış kaynaklı haber siteleri ve araştırma kuruluşlarına nazaran Çin hududundaki Sinuiju kentinde vazifeli birkaç gardiyan bu ayın başlarında Covid semptomları göstermeye başladı.

Fotoğrafta görünen yığınlar bugün yaşanan kaosun sorumlusu oldu

İsmi açıklanmayan bir hudut güvenlik yetkilisi “Yüksek ateşleri ve akut teneffüs semptomları vardı ve sıhhat yetkilileri tarafından yapılan testlerden sonra, Omicron varyantı ile enfekte oldukları doğrulandı. Testleri olumlu çıkanların birçok, 25 Nisan’daki askerî geçit merasimine katılan subay ve askerler.” açıklamasını yaptı.

GÖVDE ŞOV YAPARKEN ÜLKEYİ RİSKE ATTI

Kuzey Kore, 25 Nisan’da ordusunun kuruluşunun 90. yıldönümünü kutlamak için 20 binden fazla askerin katıldığı ve ülkenin son model silahlarının sergilendiği büyük bir askerî geçit merasimi düzenlemişti.

Kuzey Kore devlet medyası tarafından yayınlanan fotoğraflarda, Pyongyang’ın Kim Vilayet Sung Meydanı’nda maskesiz ve toplumsal aralıklı olmayan büyük kalabalıklar açıkça görünüyordu.

O sırada Kuzey Kore, pandemi başladığından bu yana şimdi tek bir Covid hadisesi bildirmemişti. Uzmanlar ise bu durumun doğruluğu konusunda kuşkularını daima olarak lisana getiriyorlardı.

Kuzey Kore önderi sokağa inerek sorumluların peşine düştü

Lakin devlet medyası KCNA bugün yaptığı açıklamada, nihayet 12 Mayıs’ta birinci Covid olayını bildirdikten sonra ülkenin şu anda en az 1,2 milyon hadise ile büyük bir “ateş” salgını yaşadığını söyledi Ülkede en az 50 kişinin öldüğü ve yarım milyondan fazla kişinin tıbbi tedavi gördüğü de açıklamadaki çarpıcı ayrıntılar ortasındaydı.

ORDUYA BUYRUK VERDİ

Kuzey Kore’de yaşananların ciddiyeti ise Kim Jong-un’un sıhhat görevlilerini salgın tedbire konusundaki atakları konusunda şiddetli bir formda eleştirmesiyle ortaya çıktı.

Kuzey Kore önderi orduya, geçen hafta Omicron’un tespit edildiği başşehir olan “Pyongyang’da ilaç tedarikini derhal istikrara kavuşturmak için” çalışmaya başlamasını emretti. Kim, bilhassa de ilaç dağıtmak için eczanelerin 7/24 açık tutulmasındaki başarısızlıktan bahsederek acil tedbirler alınmasını istedi.

Kim Jong-un ülkede “büyük bir karışıklığa” neden olduğunu söylediği salgınla ilgili günlük acil politbüro toplantılarını denetleyerek kendisini Kuzey Kore’nin hastalık müdahalesinin önüne ve merkezine koydu.

ECZANELERE BASKIN ÜZERE ZİYARET

Devlet medyası KCNA’ya nazaran Kim, ilacın düzgün bir formda dağıtılamamasının nedeninin “Tedarikten sorumlu Kabine ve halk sıhhati kesimi yetkililerinin kolları sıvamamaları, mevcut krizi gerçek dürüst tanımamaları” olduğunu söyledi.

KCNA, eczaneleri birinci elden denetlemek için ziyaret eden Kim, “Kabine ve halk sıhhati dalını sorumsuz çalışma tavırları nedeniyle şiddetle eleştirdi” dedi.

Kim Jong-un eczaneleri böyle denetledi

DÜNYANIN EN MAKUS SIHHAT SİSTEMİ

Uzmanlar, Kuzey Kore’nin yetersiz donanımlı hastaneleri, az sayıda ağır bakım ünitesi ve hiçbir Covid tedavi ilacı yahut toplu test uygulaması olmaması ile dünyanın en makûs sıhhat sistemlerinden birine sahip olduğunu söylüyor.

Sejong Enstitüsü araştırmacısı Cheong Seong-jang AFP’ye verdiği demeçte, “Kim Jong-un bir eczaneyi ziyaret ederken Kuzey Kore’deki ilaç kıtlığını gözleriyle gördü” dedi ve ekledi:

“Kim jong-un bunu varsayım etmiş olabilir lakin durum beklediğinden çok daha önemli.”

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.