STERLIN
36,5409
DOLAR
28,9309
EURO
31,7117
ALTIN
1.874,58
BIST
8.099,05
SON DAKİKA
1963 kayıplarından Mustafa Mulla Hüseyin toprağa verilecek! – KIBRIS HABER
Asgari ücret masasında anlaşma sağlanamadı! – KIBRIS HABER
Tansu Çıdan davasında erteleme! – KIBRIS HABER
Asgari Ücret Saptama Komisyonu’ndan ilk açıklamalar! – KIBRIS HABER
Sterlin 36,68TL! – KIBRIS HABER
28 Kasım petrol fiyatı! – KIBRIS HABER
Hava Durumu Raporu – KIBRIS HABER
Göğüs dekoltesi vererek yayın açan kadına kocası da dahil olmuş! – KIBRIS HABER
Sayıştay’a bunun için başvuru yapıldı! – KIBRIS HABER
Düğünden sonra damadın başına gelmeyen kalmadı! – KIBRIS HABER
Erkut Şahali; “Her şeyiyle ile gayri yasal bir düzen ve gayri yasal bir bütçe var”! – KIBRIS HABER
Diyetisyenler Birliği, kantinlerin sağlıklı gıdalar satması gerektiğini söyledi! – KIBRIS HABER
Hasan Sadıkoğlu, Karadeniz Kültür Derneği yetkilileri ile görüştü! – KIBRIS HABER
7 yangın, 31 de hususi servis olayı yaşandı! – KIBRIS HABER
2022-2023 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarıları onaylandı! – KIBRIS HABER
Hayvancılık Dairesi’nden önemli açıklama! – KIBRIS HABER
Meteoroloji açıkladı! – KIBRIS HABER
18’er yıl hapis cezası aldılar! – KIBRIS HABER
İçişleri Bakanı Oğuz, Anamur Ticaret ve Sanayi Odası yetkililerini kabul etti! – KIBRIS HABER
Erkekler de hamile kalabilecek! – KIBRIS HABER
Cumhurbaşkanı Tatar’dan kınama! – KIBRIS HABER
Süt bedelleri ödeniyor! – KIBRIS HABER
Trodos’ta kar bekleniyor! – KIBRIS HABER
Havanın 17 santigrat dereceye kadar düşmesi bekleniyor! – KIBRIS HABER
Güney Kıbrıs yangın söndürme uçağı için 11 milyon Euro bütçe ayırdı! – KIBRIS HABER
27 Kasım petrol fiyatı – KIBRIS HABER
27 Kasım Döviz Kurları – KIBRIS HABER
15 yaşındaki öğrenciyi yaka paça dışarı attı! – KIBRIS HABER
Üzerine mermer blok düşen işçi öldü! – KIBRIS HABER
Ülkede izinsiz yaşayan 2 kişi tutuklandı! – KIBRIS HABER

‘Kurumsal bankacılıkta pek çok eser ve hizmet dijitale taşınacak’

‘Kurumsal bankacılıkta pek çok eser ve hizmet dijitale taşınacak’‘Kurumsal bankacılıkta pek çok eser ve hizmet dijitale taşınacak’ Yapı Kredi …

‘Kurumsal bankacılıkta pek çok eser ve hizmet dijitale taşınacak’
CyborNFT
28.04.2022 00:05
0
A+
A-

‘Kurumsal bankacılıkta pek çok eser ve hizmet dijitale taşınacak’
‘Kurumsal bankacılıkta pek çok eser ve hizmet dijitale taşınacak’

Yapı Kredi Kurumsal Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Kaan Şakul, kurumsal bankacılık tarafında önümüzdeki periyotta pek çok eser ve hizmetin dijital alana taşınacağını söyledi. Bloomberg HT televizyonunda Sefer Yüksel’in hazırlayıp sunduğu Finansal Teknoloji programına konuk olan Şakul, mümkün olan her eser ve hizmeti regülasyonun da dayanağı ile ilerde çok farklı boyutlarda görüleceğini tabir etti. Regülasyon değişiminden sonra da kurumsal bankacılık tarafında müşterilerin hesap açmasının çok kolaylaşacağını belirten Şakul, “Dijital çek cüzdanı çalışmamız var. Bu, firmaların çek portföylerini dijital ortamda yönetmelerini, takibini ve gereksinimleri olduğu vakit bu çekleri teminata verip gereksinimleri olduğu vakit bu çekleri teminata verip kredi kullanabilmelerini sağlayacak. Yılın ikinci yarısında kurumsal müşteriler için nakit akışı izleme platformunu hizmete sunacağız. Burada çift taraflı bir avantaj yaratmayı hedefliyoruz. Burada firmalar hem bizde olan nakit akışların platform üzerinden takip edebilecekler, ileride gereksinim duyabilecekleri kredileri burada öngörebilecekler, biz de onların gereksinimlerini evvelden tespit edip vaktinde onlara gerçek eseri hakikat fiyatla sunma imkanına erişeceğiz” diye konuştu.

CyborNFT

Kesimde birinci elektronik teminat mektubu veren özel banka olduklarını vurgulayan Şakul, “Bu mevzuyu önemsiyoruz. Teminat mektubu pahalı bir kağıt, fiziki ortamda basılıyor ve bunun pek çok sakıncası olabiliyor. Fakat elektronik ortamda verilen teminat mektubunu alan taraf da çok rahat yönetiyor. İşi bittiği vakit tekrar elektronik ortamda özgür bırakıyor, otomatik riskten çıkıyor üzere pek çok yeniliği var. Sürdürülebilirlik kısımda ise biz e-dekonta geçerek birinci adımları atmıştık. Şu anda tekrar regülasyonun da takviyesi ile pek çok yerde e-dekont hem kabul ediliyor hem de tesir alanı genişliyor” dedi.

‘Bireysel bankacılıktaki pek çok yenilik kurumsal dünyaya da taşındı’

Pandeminin bir çok mecburiyetten yenilikleri de beraberinde getirdiğini ve hem firmaların hem de bankaların iş yapış hallerini değişime zorladığını belirten Şakul, “Bunun artıları da oldu. Yıllardır biz daha süratli hizmet verebilmek ve operasyon kusurlarının minimize edildiği ortama taşımak için daima müşteriyi dijital kanallara çekmeye zorluyorduk. Pandemiyle birlikte firmalar bu sefer bizi dijital kanallardaki eser çeşitliliğimizi artırmaya teşvik ettiler. Bu da hem ülkemizi hem de dünyayı farkında olmadan pilot bir çalışmaya itti” dedi. Bu periyotta kurumsal bankacılık müşterilerinin hem mobilden onay verme manasında hem de eserlere erişim manasında epey aralık kat ettiğinin altını çizen Şakul, ferdi bankacılıkta olan pek çok yeniliğin kurumsal dünyaya da taşındığını vurguladı. Artık müşterilerin senetlerini, çeklerini, takiplerini, tahsilat durumlarını, SGK üzere kurum ödemelerini dijital kanallardan yaptığına dikkat çeken Şakul, “Düzenleyici kurumlar da aldıkları ödemeleri dijital kanallara yönlendirerek hem firmaların hem de bankaların işlerini kolaylaştırdılar” diye konuştu.

‘Firmaların işletme sermayesi gereksinimi daha da artacak’

Global olarak içinden geçilen ekonomik konjonktürde firmaların bankalardan beklentilerine de değinen Şakul, 2022’nin pandeminin tesirinin azalacağı ve süratli bir olağanlaşmaya geçileceği bir yıl olarak beklendiğini lakin Rusya-Ukrayna savaşı ile bir arada dünyanın enflasyonist bir sürece girildiğini tabir etti. Şakul, bir çok genç insanın birinci defa enflasyonu yaşadığını vurgulayarak, “Dolayısıyla enflasyonist ortamda nasıl iş yapılır, firmaların muhtaçlıkları nasıl değişir, pek çok insan ve ülkemiz bunları deneyim ediyor. Enflasyon ve artan hammadde fiyatlarından ötürü firmaların muhtaçlıkları farklılık arz ediyor. Yeterli giden ekonomilerde bilhassa büyük firmalar, daha çok yatırıma yönlenir ve yatırım kredisi arayışında olurlar. Uzun vadeli ucuz krediler ajandalarının birinci hususu olur. Ancak enflasyonist ortam firma muhtaçlıklarını değiştirdi. Artan hammadde fiyatları, piyasalarda vadelerin kısalması, personellik maliyetlerinin artması üzere birçok nedenden ötürü firmaların hayatını idame ettirmesi için gerekli olan işletme sermayesi muhtaçlığı bir epey arttı. Bu devirde bizim karşımıza kredi talebi olarak en çok işletme sermayesi limit artışları damgasını vuruyor. Biz de çalışmalarımızı bu tarafta ilerletiyoruz. Çabucak çabucak bütün dallarda gördüğümüz temel gereksinim işletme sermayelerinin artması. Biz bu manada bölüm ayrımı yapmadan firmaları kıymetlendiriyoruz. Firmaların bilançolarına bakıp bu talepleri mümkün olduğunca karşılamaya çalışıyoruz. Önümüzdeki periyotta işletme sermayesi artışının daha da artacağını söyleyebilirim. Zira yalnızca Türkiye’ye has bir olay değil, dünya da enflasyonist bir ortamda. Hasebiyle hem ihracat bacağında çalışan firmaların hem yurt içi piyasaya çalışan firmaların bu muhtaçlıkları artacak. Bizler de hem Yapı Kredi olarak hem de öbür bankalar bu muhtaçlığı gözetmek durumundayız. Çalışmalarımızın eksenini daha çok bu taraf oluşturuyor” diye konuştu.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.