STERLIN
40,1127
DOLAR
31,5993
EURO
34,3324
ALTIN
2.150,08
BIST
8.931,13
SON DAKİKA
30 Ocak Döviz Kurları – KIBRIS HABER
Güzellik ve SPA Merkezinde, sauna odası alev aldı! – KIBRIS HABER
Tabipler Birliği, Çalışma Bakanlığı’nı eleştirdi! – KIBRIS HABER
15 yaşındaki kızı taciz etmişti, işine son verildi! – KIBRIS HABER
Birçok noktada sel baskını yaşayacağız! – KIBRIS HABER
Ufuk Tomson mezarı başında anıldı! – KIBRIS HABER
Borsa’da yükseliş – KIBRIS HABER
29 Ocak Petrol Fiyatı – KIBRIS HABER
THY uçağına yıldırım isabet etti! – KIBRIS HABER
Sterlin 39’a dayandı! – KIBRIS HABER
Özersay, Rum lideri Hristodulides’i eleştirdi! – KIBRIS HABER
KKTC’yi soğuk ve karlı bir hafta bekliyor! – KIBRIS HABER
Rauf Raif Denktaş 100 yaşında! – KIBRIS HABER
Rum Yönetiminden Kıbrıslı Türklere yönelik 14 maddelik paket! – KIBRIS HABER
Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığından önemli duyuru! – KIBRIS HABER
Kuaför, 15 yaşındaki kızı taciz etti! – KIBRIS HABER
Temizlediği evleri soydu! – KIBRIS HABER
Kasaplar Birliği eylem yaptı! – KIBRIS HABER
Bakanlar Kurulu toplandı! Gözler görüşme sonrası yapılacak açıklamaya çevrildi – KIBRIS HABER
Beyköy Tatbikat alanında atış yapılacak! – KIBRIS HABER
Oğuz: İstatistik Kurumu’nun açıkladığı nüfusu muteber kabul etmeliyiz 
Soğuk ve yağmurlu hava etkili oluyor
İskele’de olaylı gün
Meteoroloji kurumları arasındaki işbirliği arttırılacak
III. Kıbrıs Türk Gençlik Kongresi: Enflasyona sebep olan faktörler kamu yükü ve vergilerdir
‘Olmazsa olmaz’ Herkes hasta… Uzman isim uyardı! Üçlü virüs salgınıyla mücadele için…
Instagram takip isteklerinde yeni dönem! Yorum yağdı… “CV de gönderelim tam olsun”
Ülkede 2014 yılından bu yana kaçak yaşayan zanlılar, cezaevine gönderildi.
Burak Maviş: Yasanın süresi bitiyor, deprem fonundaki para nerede bekletilecek?
Tepebaşı’nda bugün 3 saatlik elektrik kesintisi yapılacak

KTMMOB Genel Başkanlığına oy birliğiyle yeniden Tunç Adanır getirildi

KTMMOB Genel Başkanlığına oy birliğiyle yeniden Tunç Adanır getirildi
Akacan The Mall
30.04.2022 21:04
0
A+
A-

KTMMOB’nin 55. Olağan Genel Kurulu’nda Tunç Adanır oy birliği ile Genel Başkan seçildi. Genel Kurulda ayrıca KTMMOB’nin Yönetim Kurulu, Yüksek Onur Kurulu ve Denetleme Kurulu üyeleri de belirlendi.

Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (KTMMOB) 55. Olağan Genel Kurulu, bugün Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

KTMMOB’nin geçmiş dönemlerdeki Genel Başkanları, KTMMOB’ye bağlı Odaların geçmiş ve şimdiki dönem Başkanları ile Yönetim Kurulu üyeleri ve Birlik üyelerinin katıldığı Genel Kurula, 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Başkanı Özlem Gürkut, Kıbrıs Türk Barolar Birliği Başkanı Hasan Esendağlı ve KTMMOB ile Güney Kıbrıs’taki meslek örgütü Bilim ve Teknik Odası’nın (ETEK) oluşturduğu İki Toplumlu Ortak Çalışma Grubu Eş Başkanı Andreas Constantinides de katıldı. 

Genel Kurulun açılması sonrası Divan Başkanlığı oluşturuldu. Divan Başkanı Seran Aysal olurken, Divan Sekreterliği görevlerini de Hatice Özsaltık ile Özlem Yaver Agit üstlendi.

Akacan The Mall

Faaliyet Raporunu 54. Dönem Genel Sekreteri Evren Çavdır okurken, Mali Raporu da 54. Dönem Genel Saymanı Mert Girgen üyelerin bilgisine sundu. Üyeler Mali Raporu oy birliği ile onayladı. 

KTMMOB 55. Olağan Genel Kurulu’nda Organların belirlenmesi bölümüne geçildi. KTMMOB’nin yeni Genel Başkanı oy birliği ile Tunç Adanır seçildi.

Yönetim Kurulu ise, Buket Asilsoy, Hasan Hacışevki, Mert Girgen ve Nazife Yılmaz’dan oluşturuldu. Yüksek Onur Kurulu Başkanlığına Seran Aysal, Kurul üyeliklerine de Evren Çavdır, Görkem Çelik, Mehmet Akanyeti, Merter Refikoğlu, Nevter Zafer Cömert ve Serkan Abbasoğlu seçildi. Denetleme Kurulu ise Ali Murat Cellatoğlu ve Turan Öznesil’den oluştu. 

KTMMOB GENEL KURULUNDA KONUŞMALAR DA YAPILDI

Genel Kurul’da KTMMOB Genel Başkanı Tunç Adanır, 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Başkanı Özlem Gürkut ve Kıbrıs Türk Barolar Birliği Başkanı Hasan Esendağlı birer konuşma da yaptılar. 

ADANIR

KTMMOB Genel Başkanı Tunç Adanır konuşmasında, “Göreve geldiğimiz 22 Aralık 2021 tarihinden bugüne kadar Ülkemizde bir genel seçim ve üç UBP-DP-YDP koalisyon hükümeti süreci yaşamış bulunmaktayız. Bu koalisyon hükümetinin yaşattığı siyasi kaoslar dizisi bizleri şok etmeye devam etmektedir ve toplum olarak adeta bir sonraki aşamada hangi siyasi sıra dışılık ile karşılaşacağız diye bekler hale gelmiş bulunmaktayız” dedi.

Tunç Adanır konuşmasının devamında, “23 Ocak 2022 Genel Seçimlerinin ardından kurulan 38. Hükümet’in ilk icraatı yakıta yapılan otomatik zamlar dizisi ile başlayarak, tüm sektörlerde zincirleme zamlarla günlük yaşamı zorlaştırmıştır. Bu zamların etkileşimi olarak en sonunda, hükümet, yönetimsel zaafiyetinin en güçlü darbesini de Mart ayında elektrik tarifesine yaptığı fiyat artışı zam icraatı ile taçlandırmıştır. Seçimler öncesi Popülist siyasetler neticesinde, enerjide yaşanan fiyat artışlarını gerektiği dönemlerde fiyatlara yansıtmayan hükümet, elektrik faturalarına bir seferde 3 kat fiyat artışı yapmıştır. Bunun sonucunda da insanların yaşam kalitesi ciddi şekilde düşmüştür, adeta uçurumlar yaratılmıştır. 59 günlük ömrü son bulan, 38. Hükümet döneminde sadece zam ve kabine değişikliği dışında hiçbir icraat görmeyen halkımız, bundan sonra aynı partilerden kurulacak olan koalisyona umudu ve güveni kalmamıştır” ifadelerini kullandı. 

TALAT

2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat konuşmasında, Ülkenin büyük bir kaotik ortam içinde olduğunu belirterek, “Sözün bittiği yerdeyiz” dedi.

UBP-DP-YDP Hükümeti ile ilgili son günlerde yaşanan hükümet krizlerine değinen Talat, “Bütün bu numaralar dış karışmacılıkların sonucudur. Özellikle son yaşadıklarımız tam da budur. Bu yaşadıklarımız çok acı verici, çok üzücü şeylerdir. Bunları kabullenmemiz mümkün değil. Buna tepki koymak zorundayız. Başka yolu yok” dedi.

Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği, Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği ve Kıbrıs Türk Barolar Birliği’nin ülkenin en büyük meslek örgütleri olduğunu vurgulayan 2. Cumhurbaşkanı Talat, üç birliğin ortak çalışmalarının devamını diledi.

“Hukuksuzluğa karşı mücadele çok ciddi şekilde sürdürülmek zorundadır” diyen Talat, Mağusa-İskele-Yeniboğaziçi İmar Planı’nın Başbakanlık’ta bekletildiğini yineleyerek, “Böyle bir hak yoktur. Gerekirse hukuk mücadelesi verilmelidir” dedi.

GÜRKUT

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Başkanı Özlem Gürkut da KTMMOB Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmasında, “Bugün sizin gününüz, o yüzden ben sizlere burada sağlığın ne kadar büyük sorunlar içinde olduğunu, kanser hastalarının bile, 1 kg altında doğan küçük bebeklerin bile, yatağa bağımlı hale gelmiş hastaların bile ilaç bulamadığını, bugün devlet hastanelerinde bir MR veya Ultrasounda ihtiyaç duymanız halinde en  erken alabileceğiniz randevu tarihinin 3-4 ay sonraya olduğunu ya da devlet hastanelerinin tavanlarının ve duvarlarının üzerimize yıkılıyor olduğunu anlatmayacağım” dedi.

“Pandemiden çıkmaya çalıştığımız şu günlerde maalesef ülkemizde bir yönetim kalmamıştır” diyen Gürkut, “Ancak bütün bunlara rağmen kamunun kadrolarının her defasında liyakata dayalı doldurulacağının ilan edilmesine rağmen liyakattan ve adalatten uzak bir şekilde giderek siyasi şekilde şişirilmesinin yanı sıra son dönemlerde yasalarda olmayan koordinatörler, danışmanlar gibi yeni yüksek maaşlı siyasi atamalar ile şişirildiğini görmek bizi üzüyor” şeklinde konuştu. 

ESENDAĞLI

Kıbrıs Türk Barolar Birliği Başkanı Hasan Esendağlı da konuşmasında, “Bugün içinde bulunduğumuz durumda toplumsal anlamda Kıbrıslı Türkler olarak hissettiğimiz şey sadece endişe ve kaygı değil, umutsuzluk ve aşağılanmadır” dedi.

Hasan Esendağlı’nın açıklamasının devamı şu şekilde:

“Kaygımız artık ‘biz bu ülkede çocuklarımızı büyütüp yetiştirebilecek miyiz?’ noktasındadır. Her birliğin her örgütün birlikte hareket etmesinin hayati önem arz ettiği bir döneme girdiğimizi görüyoruz. Bu anlamda Genel Kurula davet edilmemiz, üç örgütün birlikte olmasının KTMMOB tarafından gördüğü değer bizim için çok anlamlıdır. Aynı hislerle burada bulunmaktayız. Umut ederiz ki önümüzdeki dönemde gücümüzün yettiği kadarı ile ülkemiz için birlikte hareket etmeye devam ederiz.”

Akacan The Mall
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.