STERLIN
21,8137
DOLAR
17,9331
EURO
18,4099
ALTIN
1.039,38
BIST
2.864,25
SON DAKİKA
Koronavirüs vakaları artınca, satışları hız kazandı! – KIBRIS HABER
Feci Kaza! – KIBRIS HABER
Güney Kıbrıs’ın kamu borcu! – KIBRIS HABER
Arctic Monkeys’in üyeleri bakkalla tartıştı! – KIBRIS HABER
Aşk-ı Memnu’nun Cemile’si Pelin Ermiş değişimi ile şaşırttı – KIBRIS HABER
ABD’li oyuncu Anne Heche hayatını kaybetti! Organları bağışlanacak – KIBRIS HABER
Güney Kıbrıs ile ABD arasında askeri tatbikat icra edildi – KIBRIS HABER
18 Ağustos’ta o ödeme yapılıyor! – KIBRIS HABER
Yangın söndürme uçağı kaza! – KIBRIS HABER
Tatar; “Tarihi unutmadan geleceği kurgulamak, yeni nesillere karşı en büyük sorumluluğumuzdur”! – KIBRIS HABER
Türkiye’ye pazarlayacağız! – KIBRIS HABER
Kıbrıs Barış Harekâtı! – KIBRIS HABER
Dmitry Chernousov dünden beri kayıp! – KIBRIS HABER
Emekli Öğretmen Hayatını Kaybetti! – KIBRIS HABER
Hırsızlık yaptığı gerekçesiyle eve çağırıp darp ettiler! – KIBRIS HABER
Öğretmenlik sınavları! – KIBRIS HABER
13 Ağustos 2022 Nöbetçi Eczaneler
Sahte Kimlik kartıyla ülkeden çıkmaya çalıştı! – KIBRIS HABER
Trafik Kazası! – KIBRIS HABER
Polis Genel Müdürlüğünden Açıklama! – KIBRIS HABER
Yazar’a bıçaklı saldırı! – KIBRIS HABER
Tadilat ihalesi süreci başladı! – KIBRIS HABER
Son Dakika Zam! – KIBRIS HABER
Maliye Bakanı Alişan Şan, Çiftçiler Birliği’ni kabul etti! – KIBRIS HABER
Teleferik Projesi! – KIBRIS HABER
Zehir! – KIBRIS HABER
Kazayla ilgili yeni açıklama! – KIBRIS HABER
Gözyaşları ile toprağa verildi! – KIBRIS HABER
Son Dakika Hava Durumu! – KIBRIS HABER
Memleketi kaosa sürükleyecek bir toplantıyı geride bıraktık! – KIBRIS HABER

KTGB’de mahkeme ve polisiye haberler konusu tartışıldı

KTGB’de mahkeme ve polisiye haberler konusu tartışıldı
CyborNFT
07.04.2022 14:00
0
A+
A-

Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği’nin gazetecilere yönelik eğitim çalışmaları çerçevesinde dün akşam mahkeme haberleri ve polisiye konularla ilgili haberler tartışıldı.

Kıdemli Yargıç Hasan Dağlı ve Polis Genel Müdürlüğü Basın ve Halkla İlişkiler Şube Amiri (Polis Basın Subayı) Yılmaz Hacıoğluları, KTGB lokalinde gazetecilerle bir araya geldi. Yargı, polis ve basın üçgeninde ilgili haberlerin etik ve hukuki açıdan nasıl ele alınması gerektiği ve tarafların karşılıklı tespit ve beklentilerinin tartışıldığı toplantıyla, KTGB’nin AB destekli “Mümkün” projesi kapsamında düzenlediği eğitimler tamamlandı.

Kıdemli Yargıç Hasan Dağlı, yargı gözünden haberlerin ele alınışındaki sıkıntıları aktarırken Polis Basın Subayı Yılmaz Hacıoğluları da polis haberleriyle ilgili tespitlerini paylaştı.

DAĞLI

CyborNFT

Kıdemli Yargıç Hasan Dağlı, mahkemelerin yapısı hakkında bilgi vererek başladığı sunumunda, haberlerde mahkemelerin isimlerinin doğru yazılmasının önemine işaret etti.

Mahkemelerdeki teminat prosedürleriyle ilgili sürecin basına aktarılışında sıkıntılar gördüğünü belirten Dağlı, KKTC hukuk sisteminde “tutuklama”nın mahkeme emriyle veya polis tarafından suçüstü yakalanma halinde yapıldığını; bu durumda da zanlının 24 saat içinde mahkemeye çıkarıldığını anlattı.

Dağlı, zanlının teminatla serbest kalmasının sanki serbest bırakıldığı gibi algılandığını, oysa zanlının ilerideki yargılanmada hazır bulunması kaydıyla teminata bağlandığını kaydederek bazı durumlarda zanlıların 3 ayı geçmemek üzere cezaevine de gönderilebildiğini belirtti.

Zanlı ve sanık tanımlarına da değinen Kıdemli Yargıç Hasan Dağlı, “Bir kişi kendisine dava tebliğ edilene kadar zanlıdır. Teminat ve tutukluluk sürecinde de zanlıdır. Dava ikame edilince ise sanık olur” dedi.

Basının, gerçeklerin kamuoyuna aktarılmasındaki rolünün önemine dikkat çeken Hasan Dağlı, haberlerde yargıç, tahkikat polisi ve savcıların adının yer almasının da sıkıntılar doğurduğunu belirterek bundan kaçınılmasını istedi.

Dağlı, mahkeme kesin yargısını vermedikçe sanığın suçluymuş gibi gösterilmemesi gerektiğini, bunun masumiyet karinesi gereği olduğunu vurguladı.

Zanlı ve sanık haklarının KKTC Anayasası’nın güvencesi altında olduğunu ifade eden Kıdemli Yargıç Hasan Dağlı, yargılanan kişi hakkında mahkeme henüz kesin kararını vermemişken yapılan bazı yayınların önyargı oluşturduğuna dikkat çekti.

ÇOCUKLARLA İLGİLİ HABERLERE DİKKAT

Dağlı, çocuklarla ilgili mahkeme haberlerinde fotoğraf ve açık isim verilmemesini istedi; beraat eden veya Çocuk Suçular Yasası uyarınca sabıka kaydının silinebildiği durumlarda bile isimleri internet yayınlarında yer alan çocukların ömür boyu sorun yaşayabildiğini, gazetecilerin buna titizlik göstermesi gerektiğini söyledi.

Hasan Dağlı, mahkemelerin çocukların yargılandığı davaları kapalı oturumla yaptığını belirtti ve herhangi bir konuda yargılama devam ederken tarafların basına demeç vermesinin de doğru olmadığını kaydetti.

HACIOĞULLARI

Polis Genel Müdürlüğü Basın ve Halkla İlişkiler Şube Amiri Yılmaz Hacıoğulları da hem polislerin hem de basının kamu görevi yürüttüğünü, haberlerin kamuoyunu olumlu veya olumsuz etkileyebildiğini, eleştirilerin kişiselleştirilmeden ve yıpratılmadan yapılması gerektiğini söyledi.

Gazetecilerin, polisiye olayları ilk yayımlayan olmak istediğini, polisin ise özellikle karmaşık olayları netleştirerek açıklama yapmak zorunda olduğunu belirten Hacıoğulları, “Hızlı ama doğru bilgi aktarmak önemli. Bilgi akışı, doğrulama gerektiği için bazen gecikebilir. Bazı gazeteciler olayın magazinsel boyutuyla ilgili sorular soruyor. Bizim, soruşturmanın içeriğini etkileyecek bilgileri basına vermemiz doğru olmaz” diye konuştu.

Hacıoğulları, polisiye konuların toplumun her kesimi ve özellikle çocuklar düşünülerek kaleme alınması gerektiğini; zanlıların açık isimlerinin ve yüzleri açık fotoğraflarının yayımlanmasının da doğru olmadığını ifade etti.

Olayların resmi kaynaklardan doğrulatılması gerektiğini, birçok kişinin masum olduğu sonradan anlaşıldığı halde adları internet haberlerinde kaldığı için mağduriyet yaşadığını kaydeden Polis Basın Subayı Yılmaz Hacıoğulları, basın bültenlerinde cinsel içerikli suçlara yer vermediklerini kaydetti.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.