STERLIN
22,7206
DOLAR
18,8374
EURO
20,2161
ALTIN
1.137,31
BIST
4.505,34
SON DAKİKA
Voleybolcu çift zelzelede hayatını kaybetti
Malatya BBSK oyuncusu Mehmet Can Ağırbaş’tan üzücü haber
Göztepe taraftarları 5 otobüs malzemeyi sarsıntı bölgesine gönderdi
Resmi Gazete’de bugün (08.02.2023)
ABD’de tüketici kredileri Aralık’ta beklentilerin altında arttı
Zoom 1300 çalışanını işten çıkaracak
Trabzonspor, kapılarını depremzede çocuklara açıyor
Volkan Demirel, ailesi ve takımıyla birlikte İstanbul’a geldi
Fed/Powell: Enflasyonu dizginlemek için ek faiz artışları gerekli
İstanbul’da Çarşamba günü bazı kamu çalışanları idari izinli sayılacak
Dursun Özbek: “Mümkün olduğu kadar depremzedelere ulaşmaya çalışıyoruz”
İngiltere Kralı III. Charles’tan Türkiye’ye taziye mesajı
NATO: Bu korkunç zamanda müttefikimiz Türkiye ve etkilenen herkesle dayanışma içindeyiz
Yunanistan Başbakanı Miçotakis’ten deprem açıklaması:
Kosova’da Türkiye’deki depremler nedeniyle 1 günlük yas ilan edildi
Depremin ikinci akşamında can kaybı 4 bin 544’e yükseldi, 26 bin 721 kişi yaralı! – KIBRIS HABER
İsias Otel enkazında ses teması kuruldu! – KIBRIS HABER
Bakanlar Kurulu toplantısı sona erdi! – KIBRIS HABER
Ercan Havalimanı’na gelen yardımlar deprem bölgelerine gönderilmeye devam ediliyor! – KIBRIS HABER
İtalyan deprem uzmanı; “Türkiye, 3 metre Arap Yarımadası’na doğru kaydı”! – KIBRIS HABER
Can kaybı 3 bin 703’e yükseldi! – KIBRIS HABER
Yaşamını kaybeden kızının elini bir an bile bırakmadı! – KIBRIS HABER
İskenderun Limanı’ndaki yangın söndürülemiyor! – KIBRIS HABER
Spor müsabakaları için Türkiye’de bulunan 4 kafile adaya dönüyor! – KIBRIS HABER
Süleyman Soylu; “Tarihimizin en büyük afetlerinden biriyle karşı karşıyayız”! – KIBRIS HABER
Fatma Demirel; “İsias Hotel’in enkazından ses geldi”! – KIBRIS HABER
Bu kare dünyayı yasa boğdu… Ölen kızının elini bırakmadı
Azerbaycan halkı, Türkiye’deki depremzedeler için seferber oldu
Rum Dışişleri Bakanlığı Genel Müdürü; “Yardım talebimiz reddedildi”! – KIBRIS HABER
Nazım Çavuşoğlu’ndan son dakika açıklaması! – KIBRIS HABER

Kritik bir dönemdeyiz! – KIBRIS HABER

Kritik bir dönemdeyiz! – KIBRIS HABER
CyborNFT
02.09.2022 14:38
0
A+
A-

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, Kıbrıs Türk halkı adına kritik bir dönem olduğunu belirterek, gidişata dur diyeceklerini vurguladı…

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Tufan Erhürman, “CTP’nin kuruluşundan bu yana ilkeleri arasında ne varsa, her birinin tehdit ve tehlike altında olduğu bir dönemdeyiz” diye konuştu.

4 Eylül Pazar günü gerçekleştirilecek CTP’nin 28’inci Olağan Kurultayı hakkında da konuşan Tufan Erhürman, “Bu halk adına kritik bir dönemdeyiz. Bu kritik dönemde kurultayımızı gerçekleştiriyoruz. Bu kurultayda, bu gidişe dur dediğimizi de göstereceğiz. Hedefimiz CTP’nin tek başına iktidara gelmesidir. Çünkü bu yapının bizi nereye doğru taşıdığı ortada. Kurultayda bunların işaretini de vereceğiz” ifadelerini kullandı.

“BARIŞ İÇİN MÜCADELEYE, ÇÖZÜMDEN SONRA DA DEVAM ETMEMİZ GEREKİYOR”

CyborNFT

1 Eylül Dünya Barış Günü ile sözlerine başlayan CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, bugün dünyanın pek çok yerinde savaşlar ve çatışmaların devam ettiğini söyledi.

Dünyanın birçok yerinde insanların ölmeye devam ettiğini ifade eden Erhürman, barışın önemine işaret etti. Kıbrıs’ta barış denildiği zaman anlaşılan şeyin çözüm olduğuna dikkat çeken Erhürman, “Barış için mücadeleye, çözümden sonra da devam etmemiz gerekiyor. Biz öncelikli olarak çözümden bahsediyoruz. Bir çözümün, buradaki sıkıntıların çözülmesinde de katkısı olacaktır. Çözümün olması, pek çok sorunun çözümünün de motive edilmesi de kesin olarak görülüyor” diye konuştu.

“İki ayrı egemen devlet formülünü” eleştiren Tufan Erhürman, “Federasyonda egemenliğin nasıl bir şey olduğunu zannediyorsunuz? Federasyondaki egemenlik, paylaşılmış bir egemenliktir. Bunu bilmeyen ya da bilmezden gelen bir zihniyetle karşı karşıyayız” dedi.

“BU ZİHNİYETİN, HALKA DAİR BİR GAİLESİ YOK”

“İki ayrı egemen devlet” çerçevesinde, Birleşmiş Milletler önünde nasıl çözüm bulunabileceğini soran Erhürman, “BMGK kararları ortada. BM, Kıbrıs sorunundaki kararında çözümün adının, iki toplumlu iki bölgeli siyasi eşitliğe dayalı federasyon olduğunu söylüyor. BMGK kararları bunu söylerken BM’nin önünde Kıbrıs Rum lideri nasıl ikna edeceksiniz sizi tanımasına? Bunlar böyleyken, bu kadar gerçekçi olmayan bir şeyi, gerçekçiymiş gibi topluma anlatmaya çalışıyorlar. Olmayacağını onlar da biliyor” diye konuştu.

Crans-Montana’nın bir doruk noktası olduğuna vurgu yapan Erhürman, “Bizim söylediğimiz şey çok nettir. Crans-Montana’ya kadar uzlaşılan her şey geçerli kabul edilecek, bir takvim ortaya konulacak ve sonuç odaklı bir müzakere süreci başlatılacak. Bir yılın sonunda bu iş bitecek, bileceğiz” ifadelerini kullandı. Karşılarındaki zihniyetin, halka dair bir gailesi olmadığını savunan Erhürman, Kıb-Tek’te 8 ayın içerisinde 5 yönetim kurulu başkanı değişmesini eleştirdi.

“KELİME KELİME ANLATTIK…ÇOK BÜYÜK BİR KAOS YAŞANACAK”

Böyle bir kriz döneminde, böyle bir hükümetle yaşamanın, Kıbrıs Türk halkının talihsizliği olduğunu ileri süren Tufan Erhürman, “Yaptıkları gafları anlatmaya yetişemiyoruz” diye konuştu.

Erhürman, adına “Belediyeler Reformu” denilen metni de “abuk subuk” olarak niteledi. Söz konusu metnin fahiş hatalarla dolu olduğunu söyleyen Erhürman, hukuk devletinde öngörülebilirliğin önemine işaret etti.

Erhürman söz konusu durumların yanı sıra, toplanma ve gösteri yürüyüşlerini de sınırlandırma niyetinde olan bir hükümetle karşı karşıya olduklarını belirtti. Erhürman, devlet televizyonu olan BRT’ye aylardır çağırılmadığından da bahsetti. “Belediyeler Reformu’nun” uygulamasında çok büyük bir kaos yaşanacağına dikkat çeken Erhürman, teknik olarak kelime kelime anlattıklarını ifade etti.

“YAPTIKLARI HATALARLA OKKALI ELEKTRİK ZAMMIYLA KARŞI KARŞIYA KALDIK”

Pandemi başladı başlayalı, pandeminin ekonomik etkilerinin iki senede bitmeyeceğini söylediklerini hatırlatan Erhürman, karşılarındaki zihniyetin ise kurultaya odaklandığını vurguladı.

Şimdi de benzer sıkıntının içinde olunduğunu kaydeden Erhürman, “Yaptıkları hatalarla okkalı elektrik zammıyla karşı karşıya kaldık” dedi.

Erhürman, gelirlerin de stabil para birimine endekslenmesinin önemini yineledi.

Alım gücünün her gün düştüğüne dikkat çeken Erhürman, “Maliye neden sıkıntıya girmiyor? Enflasyon çıktık sonra, maliyenin gelirleri artıyor. Güney’den gelenlerden artıyor. İşletmeler, ‘güneyden gelenler olmasa, hepimiz batmıştık’ diyorlar. Talep içerde daraldıkça daralıyor” dedi. Çözüm önerilerinin çok net olduğunu belirten Erhürman, seçim döneminden itibaren önerilerini birçok kez söylediklerini kaydetti.

“HALK ADINA KRİTİK BİR DÖNEMDEYİZ”

4 Eylül Pazar günü YDÜ Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek CTP 28’inci Olağan Kurultayı hakkında da konuşan Tufan Erhürman, tüm partilileri ve sempatizanları kurultaylarına katılmaya davet etti.

Kurultayın çok kritik bir dönemde gerçekleştirileceğinin altını çizen Erhürman, “CTP’nin kuruluşundan bu yana ilkeleri arasında ne varsa, her birinin tehdit ve tehlike altında olduğu bir dönemdeyiz” dedi.

Tufan Erhürman, “Bu halk adına kritik bir dönemdeyiz. Bu kritik dönemde kurultayımızı gerçekleştiriyoruz. Bu kurultayda, bu gidişe dur dediğimizi de göstereceğiz. Hedefimiz CTP’nin tek başına iktidara gelmesidir. Çünkü bu yapının bizi nereye doğru taşıdığı ortada. Kurultayda bunların işaretini de vereceğiz” diye ekledi.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.