STERLIN
20,2938
DOLAR
16,7832
EURO
17,4971
ALTIN
976,05
BIST
2.443,77
SON DAKİKA
DEMİSAŞ DÖKÜM EMAYE MAMÜLLERİ SANAYİ A.Ş.( Şirket Genel Bilgi Formu
GALATASARAY SPORTİF SINAİ VE TİCARİ YATIRIMLAR A.Ş.( Transfer Görüşmelerinin Sonuçlanması yahut Sona Ermesi
SENKRON SİBER GÜVENLİK YAZILIM VE BİLİŞİM TAHLİLLERİ A.Ş.( Genel Konsey Süreçlerine Ait Bildirim
MEGA POLİETİLEN KÖPÜK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.( Özel Durum Açıklaması (Genel)
MLP SIHHAT HİZMETLERİ A.Ş.( Hisselerin Geri Alınmasına Ait Bildirim
CTP: Kıbrıs Türk Halkının geleceği, elinizde oyuncak olmayacak
ABD ve Rusya ortasında ikinci takas savı…
Afganistan’da evsiz kalan depremzedeler takviye bekliyor
TİM/ Gültepe: 2022 gayemiz 250 milyar dolara yıl bitmeden ulaşacağız
Yeni Varlık Barışı bu sefer kademeli vergiyle geldi
Spot piyasada elektrik fiyatları (02.07.2022)
Hindistan’daki heyelan felaketinde bilanço ağırlaşıyor
ABD Lideri Biden: Kürtaj için seyahat etmek zorunda kalan bayanlar korunacak
Hong Kong’ta gemi ikiye ayrıldı: Onlarca kişi kayıp – KIBRIS HABER
Erhürman: Ücretler ve destekler, iki ayda bir değerlendirilmeli – KIBRIS HABER
Hong Kong’dan inanılmaz görüntüler! Gemi ikiye bölündü: Onlarca kişi kayıp
Zelenski duyurdu: Ukrayna için özel özel güvenlik kümesi kuruldu
İpe dolanan balinayı kurtarma operasyonu
Borsada yatırımcısına en fazla Fenerbahçe kazandırdı
Mikolayiv’de patlama sesleri
Ticaret Bakanı Muş: Haziran ayında ihracat 23,4 milyar dolar oldu
27 yıl aralıksız birebir şirkette çalıştı, aldığı armağan toplumsal medyayı kızdırdı!
Bu hafta global piyasalarda ağır bilgi trafiği takip edilecek
Yüsra Geyik: Arka sokaklar ayrı bir evren gibi – KIBRIS HABER
Karbonatla yok edebileceğiniz 8 kötü koku – KIBRIS HABER
Beyaz saçları azaltan mucizevi formül – KIBRIS HABER
Erdal Beşikçioğlu’ndan ‘Behzat Ç.’ itirafı! – KIBRIS HABER
Hayat onlar için çok zor! – KIBRIS HABER
Ceza’dan Sagopa Kajmer açıklaması! – KIBRIS HABER
Ali Sadi 16 oldu! – KIBRIS HABER

Kremlin şimdiden yerini kimin alacağını seçmeye çalışıyor! ‘Rusya’nın geleceğinde Putin yok’

Kremlin şimdiden yerini kimin alacağını seçmeye çalışıyor! ‘Rusya’nın geleceğinde Putin yok’Rusya’nın Ukrayna’ya savaş ilan etmesinin üzerinden …

Kremlin şimdiden yerini kimin alacağını seçmeye çalışıyor! ‘Rusya’nın geleceğinde Putin yok’
CyborNFT
25.05.2022 11:52
0
A+
A-

Kremlin şimdiden yerini kimin alacağını seçmeye çalışıyor! ‘Rusya’nın geleceğinde Putin yok’
Rusya’nın Ukrayna’ya savaş ilan etmesinin üzerinden üç ay geçti. İki ülke de çok büyük kayıplar vermeye devam ederken dünya siyaseti de geri dönüşsüz halde değişti. Rusya, savaşta istediği başarıyı elde edemezken ülke artık Putin’in yerini kimin alacağını konuşmaya başladı.

Rus-Leton medya kuruluşu Meduza, Kremlin kaynaklarının Putin konusunda yaşanan memnuniyetsizliği sızdırdığını sav etti. Gündeme bomba üzere düşen argümana nazaran, Rus halkı bir yana, Rus seçkinlerinin tamamı da artık Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in vazifesi bırakması gerektiğini düşünüyor.

Rus iş insanları ve hükümet yetkilileri yaptırımlar yüzünden hayli güç günler geçiriyor ve artık Putin konusundaki huzursuzluğu saklamak bir yana onun yerini kimin alması gerektiği konuşulmaya başlandı.

CyborNFT

Çarpıcı haberlere nazaran Rus istihbarat toplulukları da Putin’in Ukrayna savaşı konusundaki beceriksizliğine ikna olmuş durumda.

Ukrayna’nın casusluk ajansı şefi, Putin’in bir suikast teşebbüsünden kurtulduğunu ve darbe tasaları nedeniyle kendini daha da tecrit ettiğini söylemişti.

Putin’le ilgili hastalık söylentileri ayyuka çıktı… Pekala yerini kim alacak?

HERKES PUTİN’E CEPHE ALDI

Kremlin kaynaklarının Rusya Devlet Lideri’nin Ukrayna’nın işgali sırasında neredeyse herkesi kendisine karşı cephe almak zorunda bıraktığını söylüyor. Üst seviye Rus yetkililerin Vladimir Putin’siz bir hükümet planladıkları dillendiriliyor.

Kremlin yetkilileri ve Rus seçkinleri ortasında Putin’den şad olan neredeyse hiç kimse yok…

Haberi paylaşan kaynaklar “İş insanları ve hükümetin birçok üyesi, cumhurbaşkanının yaptırımların ölçeğini düşünmeden savaşı başlatmasından mutsuz ve bu cins yaptırımlarla yaşamanın imkansız olduğunu düşünüyor.” Dedi. Bu sav daha sonra öbür iki hükümet yetkilisi tarafından da doğrulandı.

Rusya’da savaştan kaynaklanan sıkıntılar şimdiden gözle görülür hâle geldi ve yaz ortasına kadar çok daha farklı istikametlerden de zahmetler yaşanmaya devam edecek: Ulaşım, tıp, hatta tarım…

Putin’in halefleri… Yerine bu isimlerden biri geçebilir mi?

DİPLOMATLAR BİRER BİRER KAÇIYOR

1945’ten bu yana bir Avrupa devletine yönelik en büyük hücum olan Rusya’nın üç ay süren işgali, 6,5 milyondan fazla insanın yurt dışına kaçmasına, tüm kentleri moloz haline getirmesine ve Batı’nın Rusya’ya gibisi görülmemiş yaptırımlarını dayatmasına neden oldu.

Cenevre’deki BM ofisinde kıdemli bir Rus diplomat, Putin’in Ukrayna’yı ‘tahammül edilemez’ işgali olarak nitelendirdiği olay nedeniyle dün istifa etti ve bu durum birçok Rus diplomatın savaşı desteklemediğini söylemesine yürek verdi.

Ukrayna’da ‘özel askeri operasyon’dan yana olan Rus seçkinleri bile barış arayan yurttaşlarının hoşnutsuzluğunu paylaşıyor.

Rusya’nın Ukrayna’daki savaşını desteklemediği için istifa eden diplomat Boris Bondarev

Rusya’nın güvenlik servisleri FSB ve GRU’daki (‘şahinler’ olarak anılan) üst seviye yetkililerin Putin’in işgali beceremediğine ve operasyonun denetimini ele geçirmek istediğine inandığı söyleniyor.

İSTİHBARAT SERVİSLERİNDE DEĞİŞİKLİĞE GİTTİ

Putin’in, Rusya’nın iç güvenlik teşkilatı FSB’yi, erken başarısızlıklardan sonra Ukrayna’da istihbarat toplamaktan sorumlu önder kuruluş olarak misyondan aldığı ve yerine askeri istihbarat teşkilatı GRU’nun yerleştirdiği bildirildi.

Fakat Rusya Devlet Lideri, generallere ferdî olarak buyruklar vererek ve sorumlulukları devretmek için gayret ederek askeri operasyonun denetimini ele geçirdi.

Öte yandan Ukrayna savunma bakanlığının ana istihbarat yöneticisi dün Putin’in rastgele bir suikast teşebbüsünden kaçınmak için astlarıyla yakın temasını kestiğini açıkladı.

Tümgeneral Kyrylo Budanov, Ukrainskaya Pravda’ya verdiği demeçte, “Manik sendromlarından kimilerine bakıldığında, önemli bir formda bir halef hazırlamaktan korkuyor ve bu halefin hazırlık evresinde koltuğu Putin’in kendisinden biraz daha erken almak isteyebileceğinin farkında” dedi.

“Dolayısıyla herkesi aşikâr bir uzaklıkta tutuyor. Ve sonsuza dek karar süreceğine inanıyor. Ancak o denli olmayacak. 20. ve 21. yüzyıllardaki rastgele bir diktatörün tarihine bakın. Hepsinin sonu birebir. Birçok durumda, kendi istekleri dışında öldüler.”

Üst seviye Rus yetkililer, Putin’in güçleri Ukrayna’nın doğusunda kanlı bir savaşta savaşırken savaş haberleri konusundaki üstünlüklerini sürdürebilmek için bilgi savaşını şiddetlendirdiler.

Rusya parlamentosu, Batılı bir ülkenin Rus medyasına ‘dostça davranmaması’ durumunda savcılara Moskova’daki yabancı medya ofislerini kapatma yetkisi veren bir yasa tasarısını onayladı.

SIHHATİ BOZUK OLSA BİLE…

Tasarı Putin tarafından imzalanmayı bekliyor.

Putin’in daima tecrit siyaseti, Kremlin içinde kaynakları olduğunu argüman eden bir Rus Telegram kanalına nazaran sıhhati bozulmaya devam ederken bile vazgeçmediği bir durum.

Telegram kanalı General SVR’ye nazaran Rus önder geçen hafta ‘başarılı’ bir kanser ameliyatı geçirdi ve sıhhat vazifelilerinin tedavinin ‘gerekli’ olduğu tarafındaki tavsiyelerini takiben düzgünleşiyor.

Haber, Putin’in Soçi’de müttefiki Alexander Lukashenko ile devlet televizyonunda yaptığı görüşmeden birkaç saat evvel, ikili görüşmeler için otururken ayaklarını bükerek kameraya yakalandığında ortaya çıktı.

“HASTANEYE YATIRILSA KOLTUĞUNU BIRAKABİLİR”

Kremlin, Putin’in sıhhat sıkıntılarına ait son argümanlar hakkında yorum yapmadı, lakin Rus önderin bir sıhhat sorunu olduğunu sistemli olarak reddediyor.

Eski bir MI6 şefinin, Putin’in sıhhat sıkıntıları nedeniyle ‘2023’e kadar gideceğini’ ve Rusya’nın başkanı olarak yine ortaya çıkmayacağını iddia ettiği de gelen haberler ortasında.

Putin’i devre dışı bırakmanın yolu onu hastaneye yatırmaktan geçiyor olabilir mi?

Richard Dearlove, Rus diktatörün sıhhatinin önemli formda bozulduğuna dair daima söylentilerin, onu uzun bir mühlet boyunca yatırmak ve böylelikle ülke idaresini ondan almak için bir mazeret yaratabileceğini tez etti.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.