STERLIN
23,5373
DOLAR
19,0854
EURO
20,6530
ALTIN
1.201,77
BIST
4.997,80
SON DAKİKA
Rusya’dan Ermenistan’a tehdit üzere ihtar: Çok önemli sonuçları olur!
Türkiye’den Fransa’ya kınama: YPG’ye madalya kabul edilemez
Avrupa’da toplumsal patlama: Grevler Almanya’yı kilitledi
İskoçya’ya Müslüman Başbakan
ABD’den o tepe için yeniden davet yok
TwItter’a ederinin iki katını ödemiş
Netanyahu’dan geri adım: Tartışmalı yargı düzenlemesi ertelendi
Trabzonspor’un yeni Asbaşkanı Zeyyat Kafkas: “320 milyon TL bulamazsak UEFA’dan men cezası gelebilir”
A Ulusal Kadro Teknik Yöneticisi Stefan Kuntz puan ortalamasında efsaneleri solladı! Terim, Güneş ve Denizli’den daha düzgün
Galatasaray’da öncelik Mauro Icardi değil, Milot Rashica! 7 milyon Euro’luk teklif sunulacak
BES’te kalana avantajlı kredi imkanı geldi
Beşiktaş’ta N’Koudou Fenerbahçe derbisinde misyon bekliyor: “Quaresma üzere üzgün ayrılmak istemiyorum”
Asya borsaları yükselişte
İktisat ve siyaset gündemi – 28 Mart 2023
Disney, 7 bin çalışanını işten çıkarıyor
Biden’dan Kongre’ye taarruz silahlarının yasaklanması daveti
Resmi Gazete’de bugün (28.03.2023)
En düşük emekli maaşına artırım düzenlemesi Komisyon’dan geçti
Sigorta sektörü iki ayda reel yüzde 55,5’lük büyüme gösterdi
Eyüpspor’un yeni teknik direktörü Zafer Turan
Darüşşafaka Lassa uzatmalarda kazandı
Netanyahu, tartışmalı yargı reformunu ertelendi
Özer: 2022-2023 eğitim öğretim yılı uzamayacak
Restorancılar Birliği’nden, Akpınar’a tepki! – KIBRIS HABER
Engelli bireylerin diş tedavileri yapıldı – KIBRIS HABER
Polonya’da Rusya ve Belarus için casusluk yaptığı iddia edilen 2 kişi tutuklandı
Kahramanmaraş’ta deprem! – KIBRIS HABER
Kudüs’te protestocular meclis binası önünde toplandı: 3 gözaltı
Berlin’de şehir içi ulaşım grevden etkilenmedi
Serhat Akpınar; “Halkımız uyanmalı, uyanmalıyız”! – KIBRIS HABER

Kraliçe II. Elizabeth’in cenazesinde başrolü onlar oynayacak!

Kraliçe II. Elizabeth’in cenazesinde başrolü onlar oynayacak!İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in ölümü sonrası gözler 19 Eylül’de düzenlenecek …

Kraliçe II. Elizabeth’in cenazesinde başrolü onlar oynayacak!
CyborNFT
14.09.2022 15:22
0
A+
A-

Kraliçe II. Elizabeth’in cenazesinde başrolü onlar oynayacak!
İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in ölümü sonrası gözler 19 Eylül’de düzenlenecek cenaze törenine çevrildi. Dünya liderlerinin buluşacağı cenaze bin yıldan fazla süredir devam eden monarşi geleneklerini ve sembollerini içerecek. İşte dünyanın merakla beklediği cenazenin sembolleri…

İngiltere monarşisindeki 70 yıllık saltanatıyla tahtta en uzun süre kalan hükümdar ünvanına sahip olan Kraliçe II. Elizabeth’in cenaze töreni, ülkede Winston Churchill’in ölümünden bu yana düzenlenen ilk tam devlet cenazesi olacak.

Dünyanın dört bir yanından önemli isimlerin katılacağı cenaze töreni bin yıldan fala süredir devam eden monarşik gelenekleri ve sembolleri içerecek. Peki bu semboller neler? 

CyborNFT

1-KRALİÇE’NİN KURŞUN TABUTU

Cenazenin odak noktası tabii ki de kraliçenin naaşını taşıyan tabut olacak. Hava ve su sızdırmaması için kurşun ile kaplanan tabut pahalı olduğu bilinen İngiliz meşesinden yapıldı. Kraliçenin tabutunun bundan 30 yıl önce hazırlandığı öğrenilirken tabutu hazırlayan firma Prens Philip, Freddie Mercury ve Jimi Hendrix gibi ünlü isimlerin de tabutunu yaptı.

2- TABUT ÖRTÜSÜ- KRALİYET BAYRAĞI

İskoçya’daki Balmoral Kalesi’nde hayatını kaybeden kraliçenin cenazesi dün akşam Londra’ya getirildi. Uluslararası ajanslara düşen görüntülerde kraliçenin tabutunun kraliyet bayrağına sarılı olduğu görüldü.

Kraliyet bayrağı İngiltere’yi temsil eden 4 bölmeden oluşur. Bu bölmelerden ikisi İngiltere’ye atılmıştır.

Bayrakta İngiltere’yi kırmızı zemin üzerinde üç sarı aslan, İskoçya’yı sarı zemin üzerinde kırmızı bir aslan ve İrlanda’yı da mavi zemin üzerinde sarı bir arp temsil eder.

3- CENAZE ARACI

Cenaze töreninde kraliçenin tabutu İngiliz Ordusunun tören birimi olan ‘King’s Troop Royal Horse Artillery’ tarafından sağlanan bir silah arabası üzerinde taşınacak.

Tabutu taşıyacak aracı Kraliyet Donanması üyeleri yürüyerek taşıyabilir. Bu gelenek 1901’de hayatını kaybeden Kraliçe Victoria’nın cenaze töreninde başlamıştı.

Silah arabası üzerinde taşınan kraliçenin tabutu, Westminster Hall’a getirilecek ve katafalk adı verilen yükseltilmiş bir platform üzerinde duracak. Kraliyet muhafızları tarafından korunacak tabutun başında monarşinin ana sembolleri duracak.

Katafalk, üzerine genellikle önemli bir kimsenin naaşının veya tabutunun yerleştirildiği yüksek platform. Çoğunlukla tahtadan inşa edilir. Bazı katafalklar tekerler üzerinde hareket edebilir.

4- İMPARATORLUK TACI

Monarşinin ana sembollerinden biri kaçınılmaz olarak imparatorluk tacı. Hükümdarın egemenliğini sembolize eden İmparatorluk tacı 1937’de kraliçenin babası Kral 5. George için yapıldı ve daha sonra kraliçeye uyarlandı.

Üzerinde 3 binden fazla değerli taşın bulunduğu taç, dünyaca ünlü Cullinan II elması (317.4 karat) ve Kara Prens’in Yakutu’na (170 karat) da ev sahipliği yapıyor.

5- HÜKÜMDAR ASASI

Ortalama 90 cm uzunluğundaki hükümdar asası (Sovereign’s Scepter) hükümdarın laik dünyadaki gücünü temsil eder. Asanın sapında İngiltere, İskoçya ve İrlanda’yı temsil eden gül, deve dikeni ve yonca sembolleri eklenmiştir.

Asanın baş kısmında ise dünyanın en büyük elmasından kesilen bir kaç parçadan biri olan Cullinan I elması (530 karat) yer alıyor. Bu elmas asaya 1910 yılında monte edilmiştir.

6- HÜKÜMDAR KÜRESİ

Monarşinin diğer bir sembolü, Hükümdar küresi (The Sovereign’s Orb) Hıristiyan dünyasında hükümdarın gücünü temsil ediyor. Üzerinde bir haç bulunan 27 cm genişliğindeki altın kürenin üzerindeki mücevherler yapıldığı yıl olan 1661’de var olduğuna inanılan 3 kıtayı temsil ediyor.

Hükümdar asası ve hükümdar küresi 1661’de 2. Charles için yapılmıştır ve Kraliyet Mücevherlerinin en değerli parçalarıdır.

7- BUCKİNGHAM SARAYI

775 odalı Buckingham Sarayı 1837’den beri monarşinin Londra’daki resmi adresi olmuştur. Kraliçe’nin hayatının büyük bir kısmını geçirdiği saray aynı zamanda resmi işlerin de yapıldığı yerdir.

Kraliçenin cenazesi pazartesi günü buradan törenin yapılacağı Westminster Hall’a taşınacak. Cenaze aracı Londra’nın en büyük tören yolu olan Mall caddesinden gidecek.

8- WESTMİNSTER HALL

Kraliçenin cenaze töreni, Westminster Sarayı’nın en eski bölümü olan Westminster Hall’da yapılacak. 17 bin metrekarelik salon, 1393’te 2.Richard tarafından yaptırılan ve bir mühendislik harikası olarak adlandırılan meşe çatısıyla bilinir.

Pazartesi günü Kraliçe’nin tabutu cenaze töreni için Westminster Kilisesi’ne getirilecek. Törenin ardından tabut, tören alayı ile Westminster Kilisesi’nden Wellington Arch’a ve oradan da Windsor’a gidecek. Cenaze aracı naaşı Windsor Şatosu’ndaki St. George Şapeli’ne nakledecek. Burada da defin işlemi gerçekleştirilecek.?

19 Eylül’deki cenaze, Kral 2. George’un 1760’taki cenaze töreninden bu yana Westminster Abbey Kraliyet Kilisesi’nde bir hükümdar için düzenlenen ilk cenaze töreni olacak.

Westminster Abbey Kraliyet Kilisesi’nde 17 kral ve kraliçe gömülü olsa da, kilise 1066’dan beri her hükümdarın taç giyme törenine ve 16 kraliyet düğününe ev sahipliği yaptı.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.