STERLIN
33,4308
DOLAR
27,3824
EURO
29,0085
ALTIN
1.630,05
BIST
8.334,94
SON DAKİKA
“Yemlik Dane Mısır Üretim Projesi” kapsamında hasat yapıldı – KIBRIS HABER
Türkiye ve Azerbaycan’a skandal sözler! ‘Soykırım’ çıkışı taptı – KIBRIS HABER
27 yıl önce öldürülmüştü, sır perdesi aralandı! – KIBRIS HABER
2 yaşındaki çocuk pitbull saldırısında hayatını kaybetti! – KIBRIS HABER
Atatürk büstüne zarar veren şahıslar tutuklandı! – KIBRIS HABER
İzinsiz ikamet eden iki kişi daha tutuklandı! – KIBRIS HABER
“Sapkınlık gerçekten” dedirten görüntüler! – KIBRIS HABER
35 araç trafikten men edildi! – KIBRIS HABER
Gümrüğe beyan edilmemiş ürünler tespit edildi! – KIBRIS HABER
Gazimağusa’da uyuşturucu! – KIBRIS HABER
Trafik kazasında Zafer Akyurt ağır yaralandı! – KIBRIS HABER
Gıda denetim sonuçlarına göre Elma’da limit üstü kalıntıya rastlandı! – KIBRIS HABER
“Bölge artık yarı açık Maraş”! – KIBRIS HABER
Nalbantoğlu Hastanesi’nde sanal anjiyo çekimlerine başlandı! – KIBRIS HABER
Bunu yapan eczaneleri ihbar edin! – KIBRIS HABER
Yağmur bekleniyor – KIBRIS HABER
Ayten Berkalp, Lefkoşa Maratonu’nda yer alacak – KIBRIS HABER
Northernland Sports Fest 23 başladı – KIBRIS HABER
Başbakan Üstel, gençlerle buluşacak! – KIBRIS HABER
Okullarda şiddet kontrol edilemez boyutlarda! – KIBRIS HABER
Girne Belediyesi’nde “Uluslararası Müz-ler Sanat Sempozyumu” sergisi – KIBRIS HABER
Veteriner Dairesi’nden ceza uyarısı! – KIBRIS HABER
Maliye Bakanı Berova, Metehan Sınır Kapısı’na gitti! – KIBRIS HABER
29 Eylül Döviz Kurları – KIBRIS HABER
29 Eylül Brent petrol fiyatı! – KIBRIS HABER
KKTC’de İnterpol tarafından aranan çok sayıda kişi var! – KIBRIS HABER
Sahte reçete vurgununda bir eczacı daha tutuklandı! – KIBRIS HABER
14 yaşındaki öğrenci öğretmenini gözünden bıçakladı! – KIBRIS HABER
Tedavinin bir parçası olduğunu söyleyerek hastalarına cinsel saldırıda bulundu! – KIBRIS HABER
Cumhurbaşkanı Tatar, Türkiye’den gelen Kıbrıs gazileriyle bir araya geldi – KIBRIS HABER

Kral Charles’ın başbakanları: Biri Hindu biri Müslüman

Birleşik Krallık’ta eski sömürgelerden göç edenlerin çocukları siyasette başrol almayı sürdürüyor. Müslüman Londra Belediye Lideri, Hint kökenli Başbakan’dan sonra İskoçya Başbakanlığı’na da Pakistanlı bir göçmen çocuğu geldi. Kral 3’üncü Charles’ın taç giyme merasiminde bu göçmen yöneticiler de yer alacak.

Kral Charles’ın başbakanları: Biri Hindu biri Müslüman
CyborNFT
29.03.2023 08:38
0
A+
A-

Kral Charles’ın başbakanları: Biri Hindu biri Müslüman
Birleşik Krallık’ta eski sömürgelerden göç edenlerin çocukları siyasette başrol almayı sürdürüyor. Müslüman Londra Belediye Lideri, Hint kökenli Başbakan’dan sonra İskoçya Başbakanlığı’na da Pakistanlı bir göçmen çocuğu geldi. Kral 3’üncü Charles’ın taç giyme merasiminde bu göçmen yöneticiler de yer alacak.

İngiltere Hükümdarı 3’üncü Charles, 6 Mayıs Cumartesi günü Londra’daki Westminster Abbey’de taç giydiğinde, yanında mesken sahibi sıfatıyla eski sömürgelerinden gelme iki başbakan olacak. Çalkantılı bir devrin akabinde Birleşik Krallık’ın başına geçen Hindistan asıllı Rishi Sunak’tan sonra, İskoçya’nın başına da Pakistan asıllı Humza Yousaf seçildi. Her iki isim, Birleşik Krallık’tan bağımsızlıklarını 1947’de kazanan ülkelerden gelmenin yanı sıra, seçimle değil parti içi oylamayla liderlik koltuğuna oturmaları ve zati kabine üyeleri olmaları bakımından birbirlerine benziyor.

AZINLIKLARIN ROLÜ ARTIYOR

CyborNFT

Dün ismi İskoç parlamentosunda oylanan 37 yaşındaki Humza Yousaf, hem ülkenin en genç başbakanı hem de bir Batı Avrupa demokrasisinin birinci Müslüman başkanı oldu. Yousaf bugün İngiltere Hükümdarı Charles’dan onay alarak resmen vazifesine başlayacak. Yousaf’un İskoç parlamentosundaki en büyük rakibi, Personel Partisi’nin önderi Anas Sarwar da Pakistan kökenli.

BELEDİYE LİDERİ DA GÖÇMEN

Ayrıca Krallık’ın başşehri ve en kalabalık kenti Londra’yı da tekrar Pakistan göçmeni Müslüman Sadiq Khan yönetiyor. Yani İngiltere’de eski sömürgelerden gelenlerin idareye iştiraki giderek artıyor. Gözlemcilere nazaran Birleşik Krallık siyasetinde etnik ve dini çeşitlilik bir “norm” haline geldi. Hindistan asıllı Sunak’ın kabinesinde en kıymetli konumları dolduran Dışişleri Bakanı James Cleverly ve İçişleri Bakanı Suella Braverman da “renkli” şahıslar. 68 milyonluk Birleşik Krallık nüfusunun yaklaşık 1.8 milyonunu Hindistan asıllılar, 1.6 milyonunu ise Pakistanlılar oluşturuyor.

Rishi Sunak ve eşi Akshata Murty

HER ŞEY PÜRÜZSÜZ DEĞİL

Önceki gün yaptığı zafer konuşmasında Yousaf, 1960’larda ülkeye İngilizce bilmeden göç eden babasının “en çılgın hayallerinde bile” bu anı göremeyeceğini söyledi, “Bugün açık bir bildiri gönderdik: Cilt renginiz yahut inancınız, hepimizin konutu olarak isimlendirdiğimiz ülkeyi yönetmeye mani değil” diye ekledi. Öte yandan etnik ve dini azınlıklar lehine kaydedilen tüm ilerlemeye karşın İngiltere, yasa dışı göçmenlere karşı giderek daha sert tedbirler alarak çelişkili manzara veriyor. Boris Johnson hükümetinden sonra Sunak da Fransa’dan teknelerle gelen göçmenlere karşı tavrı sertleştiriyor.

KİMDİR HUMZA YOUSAF

– Babası Pakistanlı, annesi Kenya doğumlu Güney Asyalı olan Yousaf, Glasgow’da doğdu ve burada özel okulda eğitim aldı. ABD’de 11 Eylül atakları sonrası ırkçılığa uğradığını anlatan Yousaf, Glasgow Üniversitesi’nde Müslüman Öğrenciler Derneği’nin başkanlığını yaptı.

– İskoçya’nın birinci müslüman milletvekili olan Bashir Ahmad’ın asistanı olarak parlamentoya girdi. 2011’de, şimdi 26 yaşındayken, bugün başına geçtiği İskoç Ulusal Partisi’nden (SNP) ülkenin en genç milletvekili seçildi. İki defa evlendi, biri üvey iki çocuğu var.

– 2012’de memleketler arası kalkınma bakanı olarak atandığında ülkenin birinci Müslüman kabine üyesi oldu. 2016’da ulaştırma, 2018’de adalet, 2021’de ise sıhhat bakanı oldu.

– Ulaştırma bakanıyken sigortasız araç kullanmaktan yakalandı, 300 sterlin para cezası ve altı ceza puanı aldı. En son bulunduğu sıhhat bakanlığı vazifesinde ise sistemsel aksaklıklar ve hastanelerde uzun bekleme müddetleri yüzünden eleştirildi.

Humza Yousaf, annesi Shaaista ve babası Muzaffer Yousaf ile

ÖNÜNDEKİ ZORLUKLAR NELER

– Liberal eğilimli Yousaf’un zaferi, birebir partiden toplumsal ve mali açıdan Hıristiyan muhafazakâr rakibi Kate Forbes’in muhtemel muvaffakiyetinden telaş eden genç seçmeni sevindirdi. SNP liderlik yarışında ikinci olan Forbes, kürtaja ve eşcinsel evliliğe karşı tavrıyla biliniyor.

– Kampanya sırasında Yousaf’un en büyük vaadi, yeni bir bağımsızlık referandumu düzenlemek oldu. “İskoçya’ya bağımsızlık getiren kuşak olacağız” dedi. Anketlere nazaran bağımsızlığa takviye yüzde 45 seviyesinde.

– Öte yandan Sunak hükümeti referanduma müsaade vermeyeceklerini tekrarladı, “İskoçlar için nitekim kıymetli olan şeye, iktisada odaklanın” dedi. Bağımsızlık referandumu için Londra’nın onayı kural.

– Yousaf, önümüzdeki 18 ay içinde yapılacak seçimlere kadar bütçe, emisyon amaçları ve cinsiyet değiştirme ameliyatına dair tartışmalı bir yasal düzenleme dahil bir dizi zorluğu aşmak zorunda.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.