STERLIN
22,8863
DOLAR
18,6378
EURO
19,6760
ALTIN
1.076,58
BIST
4.939,99
SON DAKİKA
DİSK/Çerkezoğlu: Asgari ücret talebimiz 13 bin 200 lira
AMB Üyesinden ‘en az 50 baz puan artış’ mesajı
Karaismailoğlu: Denizcilik sektörümüze 21,6 milyar dolar daha yatırım yapacağız
Sof kumaşının kaderi değişiyor
Müslüm Toprak evinde ölü olarak bulundu! – KIBRIS HABER
O bölgede 5 gün boyunca tank atışları yapılacak! – KIBRIS HABER
İtfaiye Müdürlüğü’nden kısa devre önlem uyarısı! – KIBRIS HABER
Ünal Üstel; “Biz icraat hükümeti kurduk”! – KIBRIS HABER
O kişiler hakkında yasal işlem başlatılacak! – KIBRIS HABER
Trafigura’dan Almanya’ya gaz tedariki için 3 milyar dolarlık kredi anlaşması
Dünyadaki ilk tükürük bazlı hamilelik testi yüzde 95 doğru sonuç veriyor
Spor Toto 1. Lig’den haberler! Altay krizden dayanılmaz çıktı, Göztepe moralli döndü…
Çalışan kişi başına üretim düştü
Kuzey Kore’de üç liseli öğrenciye akıl almaz idam kararı…
Bakan Kurum’dan Dünya Toprak Günü bildirisi
Rusya’dan tavan fiyat reaksiyonu: Piyasa koşullarında alanlara satacağız
Hür piyasada döviz açılış fiyatları (05.12.2022)
Ukrayna savaşında son durum: Rusya güne akın haberi ile uyandı… Kilit üs vuruldu!
Ombudsman İlkan Varol, resmi temaslarda bulunmak üzere Ankara’ya gidiyor! – KIBRIS HABER
Avustralya Başbakanı Albanese’in Covid-19 testi olumlu çıktı
Kolombiya’da toprak kayması: 3 meyyit
Bakan Nebati’den ‘enflasyon’ bildirisi
Altın rekor kırmaya devam ediyor! – KIBRIS HABER
Çin’deki en büyük iPhone tesisinde tam kapasite planı
İngiltere’ye giden uçakta bomba ihbarı
Son dakika… Memur ve emeklilerin artırım oranı muhakkak oluyor
Doğukan Sinik, Hull City’ye transferinin perde ardını anlattı
Teröristleri kara harekatı korkusu sardı… ABD’ye bu türlü yalvardı: Bizi unutmayın!
Son dakika… Memur ve emeklilerin artırım oranı aşikâr oldu
Tıp fakülteli Eyşan sınıfı geçince lokma dağıttı

Kozmetikte büyük tehlike

Kozmetikte büyük tehlikeTürkiye İlaç ve Tıbbi Aygıt Kurumu, merdiven altı kozmetik eserlerle çabayı sürdürüyor. Yılın 3. çeyreğinde denetlenen …

Kozmetikte büyük tehlike
CyborNFT
20.10.2022 07:37
0
A+
A-

Kozmetikte büyük tehlike
Türkiye İlaç ve Tıbbi Aygıt Kurumu, merdiven altı kozmetik eserlerle çabayı sürdürüyor. Yılın 3. çeyreğinde denetlenen 371 kozmetik eserden, 295’i teknik düzenlemeye ters, 7’si inançsız bulundu. 773 bin lirayı aşan para cezası uygulanırken, 7 bine yakın parfüm ve deodarant inançsız eser kapsamına alındı. Üreticisi belirli olmayan eserler imha edildi.

Türkiye İlaç ve Tıbbi Aygıt Kurumu (TİTCK) 2022 yılı üçüncü üç aylık devirde (temmuz-ağustos-eylül) denetlediği 371 kozmetik eserden, 295’inin teknik düzenlemeye alışılmamış, 7’sinin inançsız olduğunu tespit etti. Teknik düzenlemeye terslik ve güvensizlik münasebeti ile toplam 773 bin 584 lira para cezası uygulandı. Geçersiz, kaçak, taklit olduğu belirlenen 6 bin 937 adet parfüm ve deodorant Kozmetik Kanunu uyarınca inançsız eser kapsamına alındı. 

SAHTE ESERLER İMHA EİLDİ

CyborNFT

TİTCK, el dezenfektanı, antibakteriyel sıvı sabunların da içinde olduğu biyosidal eserleri risk tahlilleri yaparak özelikle ruhsatsız ve merdiven altı üretilen eserlerin tespitine yönelik kontroller de yapıyor. 2022 yılı Temmuz-Ağustos-Eylül periyodunda ruhsatsız eserler amaç alınarak yapılan kontroller sonucunda, 29 eserden 12’si ruhsatsız, bir tanesi ise teknik düzenlemeye muhalif bulundu. Ruhsatsız ve teknik düzenlemeye ters toplam eser sayısı 13 olarak tespit edilirken, bu eserleri üreten firmalara 403 bin 440 lira para cezası uygulandı. Kelam konusu eserler imha edildi. 371 kozmetik eserinin ise, 295’inin teknik düzenlemeye muhalif, 7’sinin inançsız olduğunu tespit etti. Teknik düzenlemeye karşıtlık ve güvensizlik münasebeti ile toplam 773 bin 584 lira para cezası uyguladı. Düzmece, kaçak, taklit olduğu belirlenen 6 bin 937 adet parfüm ve deodorant Kozmetik Kanunu uyarınca inançsız eser kapsamına alındı. Üreticisi aşikâr olmayan bu eserler imha edildi.

Tüm Eczacı Patronlar Sendikası (TEİS) Genel Lideri Ecz. Nurten Saydan, kozmetik eserlerle ilgili şunları söyledi:

İNTERNETTEN SATILIYOR

“Tüketimin bu kadar büyümesi inançsız kozmetik eserlerinin de artmasına neden oluyor. Bilinen en ünlü kozmetik markalarının dahi sahteleri internette satılabiliyor. İnternet üzere ortamlarda çok sayıda kalitesiz, uydurma eserlerin olması ve tüketicilerin bu eserleri kullanıp ziyan görmesi bizleri son derece endişelendiriyor. Eczane dışında bilhassa internetten satılan bu eserlerin takip ve kontrol altına alınması kamu sıhhati için çok kıymetli. Sıhhat Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Aygıt Kurumu tarafından internet kontrolleri de aktif bir biçimde yürütülmektedir. Kozmetik eserlerin tanıtım ve satışına yönelik kontroller piyasada, üretim yerlerinde, internet, TV, radyo üzere her türlü mecrada yapılıyor. Ülkemizde vatandaşımız kozmetik eserlerin reklamlarından olumsuz etkilenip bunları bilinçsizce tüketebiliyor. Bu yüzden, bu cins eserlerin Sıhhat Bakanlığı tarafından kontrolünün sıkça yapılıp caydırıcı cezaların uygulanmaya devam etmesi gerekiyor.”

İNSAN SIHHATİNİ TEHDİT EDİYOR

“Biyosidal eserlerin de yalnızca ilaç fabrikalarında bilimsel yollarla üretilmesi gerekirken, merdiven altı tesislerde koruyuculuğu olmadan üretilerek insan sıhhatini tehdit ediyor” diyen Saydan, “El dezenfektanları cildi kurutabilir, alerjik tepki oluşabilir. Fazla kullanımında alerjik tesir, egzama üzere elde yaralar çıkmasına neden olabilir. Renksiz ve kokusuz el dezenfektanlarını tercih edin. Çok kullanımdan sakının ve sırf Sıhhat Bakanlığı onaylı eserleri satın alın. Nemlendirici özelliği olanları tercih edin. Nemlendirici özelliği yoksa da ekstra nemlendirici kullanın” tabirlerini kullandı.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.