STERLIN
36,4690
DOLAR
28,9866
EURO
31,1913
ALTIN
1.855,36
BIST
7.790,03
SON DAKİKA
Yağışlı hava o güne kadar etkili olacak! – KIBRIS HABER
Rum tahvillerinin değeri 6,75 milyar Euro! – KIBRIS HABER
Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Komitesi toplandı! – KIBRIS HABER
Ölümlü kazaya sebep oldu! – KIBRIS HABER
Bir haftada 604 bin TL’lik zarar! – KIBRIS HABER
Lefkoşa’da bir kişinin üzerinden kokain çıktı! – KIBRIS HABER
Meclis’te bütçe görüşmesi başladı! – KIBRIS HABER
Eczacılar “Onur Yürüyüşü” düzenliyor! – KIBRIS HABER
Cumhurbaşkanı Tatar, Guterres’in atadığı temsilci adayını onayladı! – KIBRIS HABER
Ercan hava trafiğine kapatıldı! – KIBRIS HABER
Kıbrıs’ta sarı alarm verildi! – KIBRIS HABER
11 Aralık Brent petrol fiyatı – KIBRIS HABER
Sağanak yağmur yurdu etkisi altına aldı! – KIBRIS HABER
MasterChef’te herkesi şaşırtan veda! – KIBRIS HABER
11 Aralık Döviz Kurları – KIBRIS HABER
Diş fırçasını bütünüyle yutan kadın boğulmaktan son anda kurtuldu! – KIBRIS HABER
Girne Belediye Başkanı Murat Şenkul seçim döneminde verdiği sözü tuttu! – KIBRIS HABER
Rum Maliye Bakanı; “Önümüzdeki yıllar zor olacak”! – KIBRIS HABER
Cumhurbaşkanı Tatar, KTMMOB’nin 63’üncü Kuruluş Yıl Dönümü Resepsiyonu’na katıldı! – KIBRIS HABER
Eczacılar “Onurları İçin” Meclis’e yürüyecek! – KIBRIS HABER
Cumhurbaşkanı Tatar; “AB’nin Kıbrıs’ta iki devletli çözümü kabul etmesi gerekiyor”! – KIBRIS HABER
“Yurt dışından hayvan girişi yasaklanmalı”! – KIBRIS HABER
“Kamuya yapılan engelli vatandaş istihdamları olumlu”! – KIBRIS HABER
Asgari Ücret Saptama Komisyonu’nda üye değişti! – KIBRIS HABER
2 Saat elektrik verilemeyecek! – KIBRIS HABER
İçki hırsızları mahkemeye çıkarıldı! – KIBRIS HABER
Meteoroloji uyardı! – KIBRIS HABER
Gıda denetim sonuçları! – KIBRIS HABER
Elektrik direğine çarpıp kaçtı, yakalandı! – KIBRIS HABER
Zehie Helin Reessur cinayeti davası yine ertelendi! – KIBRIS HABER

Kozmetikte büyük tehlike

Kozmetikte büyük tehlikeTürkiye İlaç ve Tıbbi Aygıt Kurumu, merdiven altı kozmetik eserlerle çabayı sürdürüyor. Yılın 3. çeyreğinde denetlenen …

Kozmetikte büyük tehlike
CyborNFT
20.10.2022 07:37
0
A+
A-

Kozmetikte büyük tehlike
Türkiye İlaç ve Tıbbi Aygıt Kurumu, merdiven altı kozmetik eserlerle çabayı sürdürüyor. Yılın 3. çeyreğinde denetlenen 371 kozmetik eserden, 295’i teknik düzenlemeye ters, 7’si inançsız bulundu. 773 bin lirayı aşan para cezası uygulanırken, 7 bine yakın parfüm ve deodarant inançsız eser kapsamına alındı. Üreticisi belirli olmayan eserler imha edildi.

Türkiye İlaç ve Tıbbi Aygıt Kurumu (TİTCK) 2022 yılı üçüncü üç aylık devirde (temmuz-ağustos-eylül) denetlediği 371 kozmetik eserden, 295’inin teknik düzenlemeye alışılmamış, 7’sinin inançsız olduğunu tespit etti. Teknik düzenlemeye terslik ve güvensizlik münasebeti ile toplam 773 bin 584 lira para cezası uygulandı. Geçersiz, kaçak, taklit olduğu belirlenen 6 bin 937 adet parfüm ve deodorant Kozmetik Kanunu uyarınca inançsız eser kapsamına alındı. 

SAHTE ESERLER İMHA EİLDİ

CyborNFT

TİTCK, el dezenfektanı, antibakteriyel sıvı sabunların da içinde olduğu biyosidal eserleri risk tahlilleri yaparak özelikle ruhsatsız ve merdiven altı üretilen eserlerin tespitine yönelik kontroller de yapıyor. 2022 yılı Temmuz-Ağustos-Eylül periyodunda ruhsatsız eserler amaç alınarak yapılan kontroller sonucunda, 29 eserden 12’si ruhsatsız, bir tanesi ise teknik düzenlemeye muhalif bulundu. Ruhsatsız ve teknik düzenlemeye ters toplam eser sayısı 13 olarak tespit edilirken, bu eserleri üreten firmalara 403 bin 440 lira para cezası uygulandı. Kelam konusu eserler imha edildi. 371 kozmetik eserinin ise, 295’inin teknik düzenlemeye muhalif, 7’sinin inançsız olduğunu tespit etti. Teknik düzenlemeye karşıtlık ve güvensizlik münasebeti ile toplam 773 bin 584 lira para cezası uyguladı. Düzmece, kaçak, taklit olduğu belirlenen 6 bin 937 adet parfüm ve deodorant Kozmetik Kanunu uyarınca inançsız eser kapsamına alındı. Üreticisi aşikâr olmayan bu eserler imha edildi.

Tüm Eczacı Patronlar Sendikası (TEİS) Genel Lideri Ecz. Nurten Saydan, kozmetik eserlerle ilgili şunları söyledi:

İNTERNETTEN SATILIYOR

“Tüketimin bu kadar büyümesi inançsız kozmetik eserlerinin de artmasına neden oluyor. Bilinen en ünlü kozmetik markalarının dahi sahteleri internette satılabiliyor. İnternet üzere ortamlarda çok sayıda kalitesiz, uydurma eserlerin olması ve tüketicilerin bu eserleri kullanıp ziyan görmesi bizleri son derece endişelendiriyor. Eczane dışında bilhassa internetten satılan bu eserlerin takip ve kontrol altına alınması kamu sıhhati için çok kıymetli. Sıhhat Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Aygıt Kurumu tarafından internet kontrolleri de aktif bir biçimde yürütülmektedir. Kozmetik eserlerin tanıtım ve satışına yönelik kontroller piyasada, üretim yerlerinde, internet, TV, radyo üzere her türlü mecrada yapılıyor. Ülkemizde vatandaşımız kozmetik eserlerin reklamlarından olumsuz etkilenip bunları bilinçsizce tüketebiliyor. Bu yüzden, bu cins eserlerin Sıhhat Bakanlığı tarafından kontrolünün sıkça yapılıp caydırıcı cezaların uygulanmaya devam etmesi gerekiyor.”

İNSAN SIHHATİNİ TEHDİT EDİYOR

“Biyosidal eserlerin de yalnızca ilaç fabrikalarında bilimsel yollarla üretilmesi gerekirken, merdiven altı tesislerde koruyuculuğu olmadan üretilerek insan sıhhatini tehdit ediyor” diyen Saydan, “El dezenfektanları cildi kurutabilir, alerjik tepki oluşabilir. Fazla kullanımında alerjik tesir, egzama üzere elde yaralar çıkmasına neden olabilir. Renksiz ve kokusuz el dezenfektanlarını tercih edin. Çok kullanımdan sakının ve sırf Sıhhat Bakanlığı onaylı eserleri satın alın. Nemlendirici özelliği olanları tercih edin. Nemlendirici özelliği yoksa da ekstra nemlendirici kullanın” tabirlerini kullandı.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.