STERLIN
22,6774
DOLAR
18,8197
EURO
20,3115
ALTIN
1.128,47
BIST
4.997,63
SON DAKİKA
Şişecam 2022 yılı net satışlarını 95,3 milyar TL’ye yükseltti
Togg’da geri sayım başladı! NFT açık artırması yarın başlayacak
Odun kesme makinesini çaldı! – KIBRIS HABER
Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan 260 bin araç satışına inceleme
Blinken’den ‘Çin balonu’ için net ileti: Açık bir biçimde egemenliğimizin ihlali
Elektronik haberleşme hizmetlerine ilişkin usulsüz pazarlama ve satış aramaları yapan şirketlere, 51,5 milyon lira idari para cezası kesildi! – KIBRIS HABER
ABD’de raydan çıkan tren alev aldı
Bakan Kurum: Vatandaşımızı bu liyakatsizlerin eline bırakmayacağız
Hamsi Festivali yarın gerçekleşiyor! – KIBRIS HABER
KOSGEB, 5 bin KOBİ’ye 10 milyar TL “Ortak Finansman Desteği” verecek
İsveç’te terör yuvası! PKK ismine adına şantaj yapıp, haraç kesiyorlar!
THY 238 seferini iptal etti
THY hava muhalefeti nedeniyle 238 seferini iptal etti
Bakanlık harekete geçti! Sıfır araba satıcılarına araştırma ve inceleme
Polis Uyardı! – KIBRIS HABER
Uludağ’da konaklama 4500 liradan başlıyor
81 vilayet valiliğine ‘ikinci yarıyıl’ genelgesi
Kar geliyor! – KIBRIS HABER
Güneşköy’de yol kenarında bulunan tekneyi kundakladı! – KIBRIS HABER
Adile Erk Kayıp! – KIBRIS HABER
Girne’de 7 saatlik elektrik kesintisi! – KIBRIS HABER
Pentagon duyurdu: Kriz bitmeden bir tane daha görüldü
Fenerbahçe Yüksek Divan Heyeti Toplantısı başladı…
Bakan Dönmez: Türkiye kıymetli bir partner durumunda
Eskişehirspor’da Özcan Kızıltan devri
Şili’de orman yangınlarında can kaybı 13’e yükseldi
Galatasaray ile Trabzonspor ligde 100. sefer karşılaşacak
Hasipoğlu; “Sayın Oktay’ın mesajları doğru algılanmalı, farklı yönlere çekilmemelidir”! – KIBRIS HABER
BTK’dan 51,5 milyon TL “istenmeyen arama” cezası
Finansal İstikrar Komitesi toplandı… İşte gündeme gelen hususlar

Konut, yabancıya da kıymetli gelmeye başladı

Konut, yabancıya da değerli gelmeye başladıKonut fiyatlarında yaşanan sert yükseliş, konut yatırımının yabancılar açısından da cazibesini …

Konut, yabancıya da kıymetli gelmeye başladı
CyborNFT
22.11.2022 14:52
0
A+
A-

Konut, yabancıya da değerli gelmeye başladı
Konut fiyatlarında yaşanan sert yükseliş, konut yatırımının yabancılar açısından da cazibesini yitirmesine yol açıyor. Savaş şartları sebebiyle ülkesinden kaçan Rus ve Ukraynalılar hariç bırakıldığında yabancıya yapılan konut satışındaki yıllık…

BEGÜM PARILTI ALKIŞ

Konut satışlarında azalış trendi sürerken bilgiler konuta erişilebilirliğin gün geçtikçe zorlaştığını gösteriyor. Uzmanlara nazaran, yabancıya satış oranlarında yaşanan düşüş fiyat artışlarının tesirinin genele yayıldığını gösterirken, bir öteki etken olarak ise vatandaşlık kaidelerine gelen yeni düzenleme gösteriliyor.

CyborNFT

Konut bölümü, yüksek enflasyon, alım gücündeki düşüş, artan maliyetler, finansman meşakkati, jeopolitik riskler ve resesyon beklentileriyle dolu bir yılı geride bırakmaya hazırlanıyor. Bilgiler ise bölümdeki kırılganlığa işaret ediyor.

TÜİK Ekim ayı datalarına nazaran, konut satışlarında yıllık yüzde 25,3’lük ve ipotekli konut satışlarında ise yüzde 52,7 bir azalış var. Türkiye genelinde birinci el konut satış sayısı, Ekim ayında bir evvelki yılın birebir ayına nazaran yüzde 22 azalırken, ikinci el konut satışlarının da yüzde 26,7 oranında azaldığı gözleniyor.

Verilere nazaran, ülke uyruklarına nazaran en çok konut satışı Rusya vatandaşlarına yapılırken, kesimdeki savaş tesiri hissedildi. Ekim ayında Rusya vatandaşları Türkiye’den 2 bin 23 konut satın aldı. Rusya vatandaşlarını sırasıyla 498 konut ile İran, 310 konut ile Irak ve 216 konut ile Ukrayna vatandaşları izledi.

Öte yandan bilgilerde yabancıya yapılan konut satışlarının seyri ise dikkat cazibeli. TÜİK’in 2021-2022 yılı yabancıya konut satışları karşılaştırıldığında, bilhassa yılın ikinci yarısından sonraki düşüş ivmesi göze çarpıyor. Pekala, uzmanlar bu düşüşü nasıl kıymetlendiriyor?

Fiyatlardaki artış yabancılar için de motivasyon kaybına yol açıyor

TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, “Konut fiyatları çok arttı, 1 yıllık vakit zarfında 3 kat artış yaşandı. Bu ister istemez yabancılar için de bir artış. Konut fiyatlarındaki artış yabancılar için de bir motivasyon kaybına yol açıyor olabilir” açıklamasında bulundu.

Yönel Maya ayrıyeten vatandaşlık müracaatında alınacak gayrimenkulün kıymetinin 250 bin dolardan 400 bin dolara yükseltilmesinin de bu durum üzerinde tesirli olabileceğine dikkat çekiyor ve buradaki havuzun kısıtlandığını belirtti.

Rusya tesiri olmasa durum kötüleşebilir

Konut satışlarında Rusya tesirinin gözlenmesi ise adetlerin daha düşük düzeylerde kalmaması ismine değerli bir etken.

Rusya tesiri olmasa tablonun daha vahim olabileceğini söyleyen Yönel Maya, “Rusya’nın geçen yıllardaki satış ortalamalarına bakıldığında, 800 adetlerden 2023 adetlere çıkan bir satış yapılmış. Rusya tesiri ile 5 bin 400 bandına çıkmak bir muvaffakiyet zira toplam içindeki hissesi yüzde 5’lere gelmiş durumda” diyor.

Konutta ağır talep periyodu bitti

Rusların evvelden de ilgisinin olduğuna değinen İstanbul Emlakçılar Odası Lideri Nizamettin Aşa ise savaşın tesirinin en çok kiralıklarda görüldüğünü belirtiyor.

Son periyotta geneldeki bütün satışlarda bir düşüş olduğunu söyleyen Aşa, fiyatların alım gücünün üzerinde olduğunu belirtiyor. Bu durum talepte de azalmaya yol açıyor. Ağır talep periyodunun bittiğine işaret eden Aşa, “Satışları adet bazında ele almak lazım. Yüzdesel olarak bakmak aldatıcı olabiliyor” diyor.

Yabancılar ülkeler ortası fiyat kıyasına başladı

Rakamların yüksekliği, yabancı yatırımcılar için ülkeler ortası kıyaslamaları da doğuruyor. Yönel Maya, yabancı konut satışlarında son zamanlardaki en hareketli bölgeleri ise Portekiz, İspanya, Yunanistan olarak sıralıyor.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.