STERLIN
29,5537
DOLAR
23,3708
EURO
25,3977
ALTIN
1.478,13
BIST
5.497,24
SON DAKİKA
KTEZO’dan açıklama! – KIBRIS HABER
Akaryakıta zam! Yeni fiyatlar bu gece yarısından itibaren geçerli olacak – KIBRIS HABER
Sami Özuslu; “Ekonomideki kötü gidişata 25 Haziran’da hep birlikte ‘dur’ diyeceğiz”! – KIBRIS HABER
Euro Bölgesi teknik resesyona girdi! – KIBRIS HABER
Bakanlar Kurulu toplantısı tamamlandı! – KIBRIS HABER
KGS- 2 Cumartesi günü gerçekleştirilecek! – KIBRIS HABER
Cinsel gücü artırıcı jel çaldı! – KIBRIS HABER
Gözler Bakanlar Kurulu’nda alınacak kararlarda! – KIBRIS HABER
Akaryakıt fiyatlarına büyük bir zam gündemde! – KIBRIS HABER
Büyük kazada yaralıların ismi açıklandı! – KIBRIS HABER
KKTC, Dünya Sağlık Turizmi Konseyi Başkanlık bayrağını devraldı! – KIBRIS HABER
2024-2026 Dönemi Orta Vadeli Mali Planı yayımlandı! – KIBRIS HABER
Tufan Erhürman; “Olan Kıbrıslı Türklere olacak”! – KIBRIS HABER
Maske geri döndü! – KIBRIS HABER
Brent petrol fiyatı! – KIBRIS HABER
Hafta sonu için hava durumu tahmini! – KIBRIS HABER
Döviz durdurulamıyor! 8 Haziran Döviz Kurları – KIBRIS HABER
Lefkoşa’da telefon ve internet kesintisi! – KIBRIS HABER
Zorlu Töre, sessizliğini bozdu! – KIBRIS HABER
103 Milyon Euro’ya transfer oldu! – KIBRIS HABER
Cumhurbaşkanı Tatar, Atlılar toplu mezarındaki kazı çalışması için Nikos Hristodulidis’e saygı çağrısında bulundu! – KIBRIS HABER
Sağlık Bakanlığı’ndan önemli açıklama! – KIBRIS HABER
Lapta Turizm Festivali başlıyor! İşte etkinlik takvimi – KIBRIS HABER
Dikkat! Telefon ve internet kesintisi olacak – KIBRIS HABER
Baba Vanga’nın 2023 yılı kehanetleri gerçek mi oluyor? İşte o kehanetler – KIBRIS HABER
16 yılda toplam 413 ırkçı olay davası! – KIBRIS HABER
Başbakan Ünal Üstel; Hükümetimiz hayat pahalılığı karşısında gerekli adımları atacaktır! – KIBRIS HABER
Sami Özuslu, öğretmenlerin hükümet tarafından büyük saldırılara maruz kaldığını söyledi! – KIBRIS HABER
Canlı yayında içki içme yarışı yaptı! Şişe şişe içince hayatını kaybetti – KIBRIS HABER
Tecavüz etmekle suçlanıyor! – KIBRIS HABER

Konut aidatı cep yakıyor

Konut aidatları aile bütçelerini zorluyor. Son bir yılda İstanbul’da aidatlar ortalama yüzde 77 artarken, birçok ilçede artırım oranı yüzde 100’ü aştı. Merkezi ilçelerde 100 metrekarelik bir meskenin ortalama aylık aidatı 1.300 ila 2 bin 600 lira bandında değişiyor. Merkeze uzak ilçelerde dahi en düşük aidat bedeli 500 liraya ulaştı. Lüks sitelerde istenilen sayılar 12 bin liraya kadar çıkıyor.

Konut aidatı cep yakıyor
CyborNFT
21.03.2023 07:37
0
A+
A-

Konut aidatı cep yakıyor
Konut aidatları aile bütçelerini zorluyor. Son bir yılda İstanbul’da aidatlar ortalama yüzde 77 artarken, birçok ilçede artırım oranı yüzde 100’ü aştı. Merkezi ilçelerde 100 metrekarelik bir meskenin ortalama aylık aidatı 1.300 ila 2 bin 600 lira bandında değişiyor. Merkeze uzak ilçelerde dahi en düşük aidat bedeli 500 liraya ulaştı. Lüks sitelerde istenilen sayılar 12 bin liraya kadar çıkıyor.

Artan kiralar ve konut fiyatları milyonlarca kişinin ortak problemiyken, aile bütçelerini zorlayan bir öbür sarfiyat de aidatlar oldu. Geçmiş yıllarda senede bir sefer artan aidatlara, artık orta artırım yapılıyor. Site idare şirketleri minimum fiyata bağlı artan işçi masraflarını ve zamlanan faturaları münasebet gösterirken, kimi sitelerde de gerçek yönetilemediği için kiraya yaklaşan aidatlar talep ediliyor. Eva Gayrimenkul Değerleme tarafından yapılan araştırmaya nazaran aidatlar son 1 yılda İstanbul’da yüzde 40 ile yüzde 154 ortasında arttı. Ortalama artışın yüzde 77 olduğunu belirten EVA Gayrimenkul Değerleme’den Değerleme Koordinatörü Serkan Bal “2022 ile 2023 kıyaslamasına nazaran yaklaşık 9 ilçenin artış oranı yüzde 100’ün üzerinde” dedi.

BEŞİKTAŞ VE ŞİŞLİ BİRİNCİ SIRADA

CyborNFT

100 metrekare bir daire için ödenen ortalama aylık aidatları incelediklerini belirten Serkan Bal, “En yüksek sayı 2 bin 600 lira ile Beşiktaş’ta görülürken, onu 2 bin lira ile Şişli, 1.800 lira ile Kadıköy, 1.750 lira ile Sarıyer ve Ataşehir takip ediyor. Kelam konusu sayının en düşük olduğu ilçeler ise Silivri ve Çatalca. Yapılan araştırmalara nazaran İstanbul’da 100 metrekare alana sahip daire başına ortalama aidat fiyatı asgarî 500 liraya ulaştı. İlçe bazlı baktığımızda bir yıllık vakit dilimi içerisinde en yüksek artış oranı sırası ile Üsküdar, Beykoz, Kadıköy ve Ataşehir ilçelerinde gözüküyor. Bunun nedeni ise Üsküdar, Beykoz ilçelerinde villa kullanımına uygun çok sayıda site bulunması, Kadıköy ve Ataşehir ilçelerinde de donanımlı sitelerin fazla olması. Bu sitelerdeki ortak alan maliyetlerinin süratli artış göstermesi oranlara yansıyor” diye konuştu. Serkan Bal, bu yıl taban fiyata orta artırım uygulanması durumunda aidat sayılarına da orta artırım yapılacağını lisana getirdi.

LÜKS SİTEDE 12 BİN TL

Lüks konut projelerinde sayıların ortalamanın çok üzerinde olduğunu belirten Serkan Bal, şu bilgileri paylaştı: “Beşiktaş’ta bilinirliği yüksek markalı projelerde ortalama 100 metrekare dairelerin aidatları 12 bin lira. Kullanım alanlarının 200 metrekarelere ulaşması durumunda ortalama aidat sayılarının 15 bin lira civarında olduğunu, 250 metrekare ve üzerinde konutların 17 bin lira ve üzeri aidat sayılarına ulaştığını söyleyebiliriz. Şişli’de bilinirliği yüksek markalı projelerde 100 metrekare dairelerin aidatlarının 9-10 bin lira bandında. Sarıyer, Üsküdar, Beykoz üzere lüks villa sitelerinde ortalama aidat sayıları 8 bin ile 12 bin lira aralığında değişiyor. Kadıköy Bağdat Caddesi’ne yakın rezidans projelerinde aidat sayılarının ortalama 5-6 bin lira aralığında olduğunu görüyoruz.”

İLÇE İLÇE AİDATLAR

?

* Markalı konut projeleri, standart özelliklere sahip site projeleri ve tekil apartman daireleri dikkate alınarak hazırlanmıştır.   

* Kaynak: Eva Gayrimenkul Değerleme

ANKARA VE İZMİR’DE 1.000 TL’Yİ AŞTI

Yapılan araştırmaya nazaran Ankara ve İzmir’de ortalama aidatlar bin lirayı aşıyor. Bu kentlerdeki sayıları paylaşan Serkan Bal şunları söyledi: “Ankara’da Çankaya ilçesinde 100 metrekarelik daire başına ödenen ortalama aylık aidat fiyatı 1.250 lira, Gölbaşı’nda 750 lira, Yenimahalle’de 550 lira, Etimesgut’ta 480 lira. Tekil konut binası olup apartman vazifelisi bulunmayan, ortak alan masrafları az olan eski apartman binalarında ise aidat ortalaması 200 TL bandında. Markalı konut projelerinde 3 bin lira ile 4 bin lira ortasında değişiyor. Lüks sitelerde fiyatlar daha da artıyor. İzmir’de Karşıyaka’da ise 100 metrekarelik daire başına ödenen ortalama aylık aidat fiyatı 1.150 lira, Bayraklı ve Bornova’da 1.000 lira olduğunu tespit edebiliyoruz. Eski apartman binalarında ise İzmir genelinde aidat ortalamasının 220 TL bandında olduğunu görüyoruz. Çeşme’de yazlık lüks sitelerde aidatlar 2 bin 500 TL ila 5 bin TL aralığında değişiyor.”

EV SAHİBİ VE KİRACILAR İÇİN KIYMETLİ UYARILAR

– Konut alırken ya da kiralarken satış ve kira bedelinden sonra kesinlikle aidatı da sorun. Beklentinizin çok üzerinde bir aidat, alım ya da kiralama kararınızı etkileyebilir. İdare planlarını okuyarak aidatların nasıl toplanacağını öğrenebilirsiniz. Şimdi yeni başlayan bir projeden mesken alıyorsanız bu sefer ortak alanlara, peyzaja, kaç giriş kapısı olduğuna dikkat etmenizde yarar var. Zira bu alanların fazla olması aidatların yüksek olacağı manasına gelir.

– Ev sahibiyseniz yapılan idare toplantılarına, genel suralara kesinlikle katılın. Böylelikle masraf kalemlerini sorgulayabilirsiniz.

– Toplantıda alınan kararlara itiraz edebilirsiniz. Şayet bir usulsüzlük varsa, genel şuraya katılmayanlar toplantı tarihinden sonra 6 ay, katılanlar 1 ay içinde Sulh Hukuk Mahkemesi’ne dava açabilir. Usulsüzlük yapıldığını düşünmüyor, fakat artış oranına itiraz etmek istiyorsanız, bu kez fevkalâde genel şura talebinde bulunmalısınız. 1/3 malik bir ortaya gelip, tasarruf önlemlerini masaya yatırabilir.

– Kiracıysanız her sarfiyattan sorumlu olmadığınızı bilmeniz kıymetli. Apartman ya da sitelerde sarfiyatlar işletme bütçesi ve yatırım bütçesi olarak ikiye ayrılıyor. Sitede çalışanın maaşı, ortak alan faturalar üzere kullanımdan kaynaklı işletme kalemlerinden kiracı sorumlu. Lakin demirbaş kalacak kalemler kiracıdan değil, mesken sahibinden istenmek zorunda. Mesela asansör büsbütün değişecekse, binaya yalıtım yapılacaksa bunu mülk sahibi karşılar. Apartman görevlisinin maaşı kiracının sorumluluğunda olsa da tazminatını mülk sahibi öder.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.