STERLIN
23,3201
DOLAR
19,0183
EURO
20,3796
ALTIN
1.211,83
BIST
4.975,47
SON DAKİKA
İşte ucuz arsa için yeni kura takvimi
Asya borsaları bankacılık krizinin hafiflemesiyle yükselişte
‘Hatay’da Cumhuriyetimize yakışan 3 okul açıyoruz’
Her keseye nazaran iftar var… Fiyatlar 160 ila 3.500 TL ortasında değişiyor
Konut aidatı cep yakıyor
Geçersiz ilaca tedbir teklifi Meclis’te
Ramazan pidesinin fiyatı aşikâr oldu: 10 TL
Sarsıntı endişesiyle satılık meskenler arttı
Merkez bankalarından ortak swap adımı
Galatasaray’da yüzleri güldüren gelişme! Yıldız isimler dönüyor, kadro klasik formatına kavuşuyor
Fenerbahçe, Beşiktaş maçı öncesi ağır yaralı! Yıldız isimlerin derbiye yetişmesi sıkıntı
Hakem tartışmalarıyla ilgili dikkat çeken kıymetlendirme: İki kadro da dorukta lakin daima hakları yeniyor | 2 ayda yalnızca 5 maç Galatasaray’ı bozdu
Son dakika: Beşiktaş’ta 48 milyon TL’lik Dele Alli problemi! Veda için kural koştu
Afet Yine İmar Fonunun kurulmasını öngören kanun Resmi Gazete’de
İktisat ve siyaset gündemi – 21 Mart 2023
Putin ve Şi’nin Moskova’daki görüşmesi başladı
Hektaş’ın yurtdışı iştiraki sermaye artırımı kararı aldı
Resmi Gazete’de bugün (21.03.2023)
Çavuşoğlu: Bağışların 4,3 milyar eurosu uygun kredi
Memleketler arası Bağışçılar Konferansı’nda 7 milyar euroluk yardım taahhüdü
Suudi Arabistan’dan Marmarabirlik’e ilgi
Azerbaycan’dan deprem bölgelerine 100 milyon dolarlık konut
A Milli Futbol Takımı’nda Ermenistan ve Hırvatistan maçlarının hazırlıkları başladı
Sakaryaspor sahasında kazandı
Adebayor, futbolu bıraktığını açıkladı
MHK Başkanı Lale Orta: “Hiçbir şekilde, hiç kimseye baskı yapmadım”
Depremin maliyeti 104 milyar dolar! – KIBRIS HABER
“Hükümet hiç kimseye vergi muafiyeti yapamaz”! – KIBRIS HABER
Stoltenberg, Türkiye’nin Finlandiya kararından memnun
ABD’den Ukrayna’ya 350 milyon dolarlık ek güvenlik yardımı

Kontrolmatik, 2024’de ABD’de lityum iyon pil üretimine başlıyor

Kontrolmatik Teknoloji’nin ABD’nin Güney Carolina eyaletinde 3 gigavatsaat/yıl kapasiteye sahip lityum iyon pil hücresi ve enerji depolama sistemleri fabrikası 2024 yılında üretime başlıyor. Önümüzdeki 20 yıl içerisinde enerji arz güvenliğini…

Kontrolmatik, 2024’de ABD’de lityum iyon pil üretimine başlıyor
CyborNFT
03.02.2023 15:36
0
A+
A-

Kontrolmatik, 2024’de ABD’de lityum iyon pil üretimine başlıyor
Kontrolmatik Teknoloji’nin ABD’nin Güney Carolina eyaletinde 3 gigavatsaat/yıl kapasiteye sahip lityum iyon pil hücresi ve enerji depolama sistemleri fabrikası 2024 yılında üretime başlıyor. Önümüzdeki 20 yıl içerisinde enerji arz güvenliğini…

HANDE BERKTAN

Ankara Polatlı’ya Türkiye’nin ilk özel sektör lityum iyon pil hücresi ve enerji depolama sistemleri fabrikasını kuran teknoloji ve mühendislik firması, Kontrolmatik Teknoloji, küresel pazardaki ihtiyacı görerek bu alandaki ikinci yatırımını ABD’de gerçekleştiriyor.

CyborNFT

Gündem Teknoloji programına konuk olan Kontrolmatik Teknoloji Genel Müdürü Osman Şahin Köşker, globalde artan enerji talebine ve arz güvenliğine bağlı enerji depolama teknolojilerine yatırımların önümüzdeki 20 yıl boyunca artarak devam edeceğini söyledi.

Köşker “Önümüzdeki 20 yıl yenilenebilir enerji yatırımlarının arttığını göreceğiz. Enerji arz güvenliğini sağlayabilmek adına enerji depolama yatırımlarına gidiyoruz. 2018 yılından bugüne bu alanda AR-GE çalışmalarımız devam ediyor. Kontrolmatik Teknoloji iştiraklerinden Pomega Enerji olarak, lityum temelli pil üretimi için fabrikamız bu yıl üretime başlayacak. Ankara Polatlı’daki fabrikamız, 2.2 gigavatsaat/yıl kapasiteye sahip olacak. Makine ekipmanlarının kabulunu yaptık, kuruluma başlıyoruz. Mayıs ayında deneme üretimine başlıyor olacağız. Türkiye’nin ilk lityum demir fosfat (LFP) bazlı lityum iyon pil tesisi olacak. LFP hammaddesi için de bir yatırımımız olacak. Çünkü bu bir tedarik zinciri yönetimidir. Dolayısıyla hammaddenin de üretimini gerçekleştiriyor olacağız. 3 fazda hayata geçecek tesis, 2023 yılında üretime başlayacak ve 2024 yılında 2.25 gigavatsaat/yıl kapasiteye ulaşacak” dedi.

ABD’deki LFP yatırımlarına ilişkin konuşan Kontrolmatik Teknoloji Genel Müdürü Köşker “ABD’de, Pomega Enerji olarak yatırımımızın birinci faz kapasitesi 3 gigavatsaat/yıl olacak. Pil kapasitesi olarak daha büyük bir yatırım. Yatırımın finansmanında özkaynak ve uzun vadeli finansman sağladık. ABD’deki yatırımımız, 2024 yılı içerisinde üretime başlayacak şekilde planlamalarımızı yaptık. LFP hücrelerin yanı sıra batarya modülleri ve bütünleşik enerji depolama sistemleri üretimi yapacak tesisimizin yatırım finansmanında, ABD’de eyalet teşviğinden yararlandık” dedi.

Yüksek katma değerli teknoloji hizmeti ve üretim gerçekleştiren şirketler için nitelikli insan kaynağı büyük öneme sahip. Bu doğrultuda, nitelikli işgücüne ulaşma noktasında, Kontrolmatik Teknoloji Genel Müdürü Köşker “Nitelikli işgücüne ulaşmada belli başlı alanlarda iştirak şirketlerimizde ortak fikir havuzu kurduk. Profesyonellerden de destek alıyoruz. Uzun soluklu staj programları yapıyor ve işe alım gerçekleştiriyoruz. 36 saat süre hackathon (kodlama yarışmaları) gerçekleştirdik ve katılım göstererek başarılı olan beş arkadaşımızı ekibimize dahil ettik. Yazılımcılara, iş dünyasının çok ihtiyacı olacak. Elektrik, elektronik, fizik, kimya ve biyoloji gibi temel disiplinlerden mezun gençlere büyük iş fırsatları var “ açıklamasını yaptı.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.