STERLIN
22,6774
DOLAR
18,8197
EURO
20,3115
ALTIN
1.128,47
BIST
4.997,63
SON DAKİKA
Bakan Dönmez: Türkiye kıymetli bir partner durumunda
Eskişehirspor’da Özcan Kızıltan devri
Şili’de orman yangınlarında can kaybı 13’e yükseldi
Galatasaray ile Trabzonspor ligde 100. sefer karşılaşacak
Hasipoğlu; “Sayın Oktay’ın mesajları doğru algılanmalı, farklı yönlere çekilmemelidir”! – KIBRIS HABER
BTK’dan 51,5 milyon TL “istenmeyen arama” cezası
Finansal İstikrar Komitesi toplandı… İşte gündeme gelen hususlar
Ronaldo, Al Nassr’da golle tanıştı! Talisca kırmızı kart gördü (Al Fateh – Al Nassr maçı)
Dünyanın en sessiz odası! Kimse bir saatten fazla kalamadı
İstenmeyen aramalara 51,5 milyon lira ceza
7 başlıkta bu hafta nasıl geçti?
İktisat ve siyaset gündemi – 4 Şubat 2023
NBA’de Minnesota Timberwolves – Orlando Magic maçında kavga! Yumruklar konuştu, 5 oyuncu ihraç edildi
ABD; “Çin balonunun ABD hava sahasında bulunması uluslararası hukukun ihlalidir”! – KIBRIS HABER
Hem Sivasspor’da hem de Beşiktaş’ta 4 eksik! Mümkün 11’ler, öne çıkan istatistikler, iddaa oranları…
Dünyanın konuştuğu araştırma: Kanseri koklayabilen karıncalar
ABD semalarında casus balon alarmı
NATO’dan Moskova’ya ‘START’ muahedesi uyarısı
Rusya başkanı Putin’den ‘Stalingrad’ iletisi: 80 yıl sonra Alman tankları yeniden üzerimize yürüyecek
Kiev’e dayanak var süratli üyelik yok 
Dev ABD uçak gemisi Yunanistan’a demirledi
ABD Dışişleri: Türkiye’ye F-16 satışından yanayız
500 bin parasız Hong Kong bileti
Fenerbahçe Divan Şurası toplanıyor!
MHK’dan sürpriz atamalar! Harika Lig’de bu hafta…
Trabzonspor’da Abdullah Avcı dışarıda 3 büyüklere kaybetmiyor!
Fenerbahçe Lideri Ali Koç: ‘Ali Palabıyık bizim stadımıza giremez’
Yusuf Demir 3 teklifi reddetti, Galatasaray’da kaldı
Yurtdışından gelen ilaçlara temsilcilik koşulu… Ender ilaçlar için kritik yönetmelik
Yıllık enflasyon yüzde 57.68 oldu

Kodlama Maratonu’nun ikincisi tamamlandı

Kodlama Maratonu’nun ikincisi tamamlandıBilgi Teknolojileri ve İrtibat Konseyi (BTK) ve Huawei Türkiye’nin, bilişim alanında yetenekli …

Kodlama Maratonu’nun ikincisi tamamlandı
CyborNFT
22.08.2022 17:52
0
A+
A-

Kodlama Maratonu’nun ikincisi tamamlandı
Bilgi Teknolojileri ve İrtibat Konseyi (BTK) ve Huawei Türkiye’nin, bilişim alanında yetenekli yazılımcıların eğitimine yönelik birlikte yürüttüğü bir proje olan Huawei Türkiye Ar-Ge Kodlama Maratonu’nun ikincisi bugün tamamlandı. Yapay Zeka ve Huawei Taşınabilir Servisleri (HMS) kategorileri olmak üzere iki kategoride gerçekleşen müsabakada dereceye giren 16 başarılı gence mükafatları Ankara’daki BTK Başkanlığı’nda düzenlenen merasimde takdim edildi.

BTK iş birliği ile 16 Mart’ta başlayan Huawei Ar-Ge Kodlama Maratonu, 18 Ağustos’ta Ankara’da düzenlenen kapanış merasimiyle sona erdi. Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan,  BTK Lideri Ömer Abdullah Karagözoğlu ve Huawei Türkiye AR-GE’den Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Hussein Hai’nin katıldığı kapanış merasiminde başarılı yarışmacılar ödüllendirildi. 

Murat Taylan Şahin, Emre Kaplan, Ömer Savaş, Alper Temel, Veli Berkay Kolay, Ömer Faruk Cebeci, Selçuk Şan ve Mustafa Kel “Yapay Zeka” kategorisinde birinci sekize giren isimler olurken; Arif Karaçalıoğlu, Maruf Hakyemez, Kemal Adlığ, Mehmet Genç, Ömer Faruk Okumuş, İstek Özkan, Şükrü Öztürk ve Muhammet Ali Bakınç ise “Huawei Taşınabilir Servisleri” kategorisinde ipi göğüsleyen yarışmacılar ortasında yer aldılar. 

CyborNFT

Törende bir konuşma yapan Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan; “Türkiye, bilgi ve irtibat teknolojileri dalında her geçen gün daha da ivmelenen büyüme süratiyle yüklü olarak yazılım üreten, ihraç eden ve bundan ihracat geliri elde eden bir ülke pozisyonuna yükselmiştir. En değerli kıymetlerimiz olan gençler; teknoloji alanında, üreten bir jenerasyon olma yolunda azimle, kararlılıkla ilerliyorlar. Gerek BTK Akademi, gerekse yaz kampları, bugün gençlerimizin eğitimlerine yaptığımız yatırımlar, ülkemize teknolojide çağ atlatacak, ekonomik olarak çok daha yeterli noktalara gelmemizi sağlayacak yazılımcıların ve mühendislerin yetiştirilmesine değerli katkıda bulunacak. Ayrıyeten Huawei’in MPN TIR’ı da 5G’nin kabiliyetlerini göstermesi bakımından epeyce değerli. Dijitalleşmenin getirilerini anlayabilmek için bu tıp tertiplerin görsel katkısının değerli olduğunu düşünüyorum” dedi.  

Törende bir konuşma yapan Bilgi Teknolojileri ve İrtibat Kurumu Lideri Ömer Abdullah Karagözoğlu; “Yazılım alanında yetişmiş insan kaynağı gereksinimi giderek öne çıkıyor.  Eğitimden üretime, bankacılıktan, otomotive, sıhhate ve güvenlik hizmetlerine kadar her alanda hizmetlerin dijital ortamlara aktarılması ile yazılım alanına olan talep de artıyor. Yazılım dalı teknoloji ve bilgi odaklı yeni ekonomik sistemin önde gelen bölümlerinden biri haline geliyor. Türkiye üzere genç nüfus ve gelişme potansiyeline sahip ülkeler için kıymetli avantajlar sunuyor. Bizler de geleceğimiz olan çocuklarımız ve gençlerimizin yetişmesi için bilgi ve irtibat teknolojileri alanında eğitimler veriyor bu alandaki insan kaynağımızı nicelik ve nitelik bakımından artırmaya yönelik çalışmalar yürütüyoruz. Yerli ve ulusal teknolojilerin üretimi için kendi kaynaklarımızın en temelinde ehil işçi yetiştirmeyi hedefliyor, BTK olarak ülkemizde bilişim alanında insan kaynağının geliştirilmesine ve eğitime büyük değer veriyoruz. Bu manada, Huawei AR-GE ve BTK Akademi işbirliğine gerçekleştirdiğimiz “Kodlama Maratonu” da çocuklarımıza ve gençlerimize kodlama alanında kendilerini geliştirmeleri ve göstermelerine fırsat vermek açısından hoş bir örnek oluşturuyor.” dedi.  

Huawei Türkiye AR-GE’den Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Hussein Hai ise yaptığı konuşmada; “Türkiye seyahatimizde bu sene 20. yılımızı kutluyoruz. Seyahatimizin birinci gününden bu yana ICT altyapısının ve ekosisteminin geliştirilmesine katkıda bulunmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Huawei olarak önceliklerimizden biri Ar-Ge alanlarına yatırım yapmak oldu. Yalnızca 2022 yılında şu ana kadar 120’nin üzerinde yeni mezun mühendisi bünyemize kattığımız Türkiye Ar-Ge merkezimizde, 1000’den fazla Türk mühendis hem yurtiçi hem de yurtdışı pazar için geliştirdikleri tahlillerle gururumuzu artırıyor. BTK işbirliğiyle hayata geçirdiğimiz Huawei Ar-Ge Kodlama Maratonu, bilişim yetenekleri geliştirme konusundaki daima gayretimizin en değerli uygulamasıdır. Şiddetli etapları muvaffakiyetle geçerek finale ulaşan tüm yetenekleri tebrik ediyorum” dedi.  

Huawei Türkiye Ar-Ge Kodlama Maratonu’na, HMS kategorisinde 500, yapay zeka kategorisinde 718 olmak üzere toplam 1.218 aday başvurdu. Adaylar BTK Akademi web sitesi üzerinden çevrimiçi eğitimlerini tamamladı. Başvuranlar ortasından 420 aday, dokuz gün boyunca Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi tarafından geliştirilen Talent Interview online mülakat sistemi üzerinden, Python, Java ve Kotlin lisanlarında yapılan ön eleme imtihanına girdi. Ön eleme imtihanının akabinde; HMS kategorisinden 24 aday ve yapay zeka kategorisinden 26 aday olmak üzere, toplamda 50 aday finale kalmaya hak kazandı. Her iki kategoride de dereceye giren toplam 16 finalist, Huawei Matebook X Pro bilgisayar ödülünün sahibi oldu. Ayrıyeten, Maraton’u tamamlayan lakin dereceye giremeyen adaylara da Huawei Watch GT2 akıllı saat armağan edildi.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.