STERLIN
19,9283
DOLAR
18,4649
EURO
17,8274
ALTIN
968,49
BIST
3.260,15
SON DAKİKA
NASA ‘dünyayı kurtarmak’ için birinci adımı attı… DART misyonu maksadı 12’den vurdu!
Fed/Mester: Yüksek enflasyona karşı agresif halde hareket etmek daha âlâ
Eski ABD casusuna vatandaşlık
Kısmi seferberlikte birinci can kaybı
Fed/ Bester: Yüksek enflasyonu karşı agresif formda hareket etmek daha düzgün
Rusya’da Amerikanvari okul baskını: 15 meyyit
İran’da şovlar 10’uncu gününde: 41 ölü! Mahsa isyanı sürerken Hadis’e polis kurşunu
Maechler: Enflasyonu aşağı getirmeye kararlıyız
Fenerbahçe’de Beşiktaş derbisi öncesi ‘Milli’ alarm! Jorge Jesus 5 isimle görüşecek
İktisat ve siyaset gündemi – 27 Eylül 2022
Resmi Gazete’de bugün (27.09.2022)
Ryan Babel: Bence Trabzonspor ve Eyüpspor şampiyon olur | Arda Turan ile Türk futbolunu değiştirebiliriz | Fenerbahçe…
Kanada, Mahsa Amini’nin vefatından sorumlu olanlara yaptırım uygulayacak
İngiltere ile Almanya ortasında 6 gollü düello
Nesibe Aydın Kadın Basketbol Takımı’nda hedef, Avrupa’da yarı final
Sofiane Feghouli doğruladı: “Avukatıma ilettim”
Ege Seramik’ten “tasarruf tedbiri” kararı
KSO/Zeytinoğlu: Tüm bankalarda kredi kullanımında bir kısıtlama var
Stoltenberg ve von der Leyen Brüksel’de bir araya geldi
Biden, 1 Aralık’ta Beyaz Saray’da Macron ile bir araya gelecek
Ruslar akın akın kaçıyor… Gürcistan sınırından 115 bin kişi geçti
Rusya ile Japonya arasında casus krizi: Japon Başkonsolos veri toplarken yakalandı
NATO ve AB güvenlik için ortak bildiri planlıyor
Irak Meclis Başkanı Halbusi’den istifa kararı
İran’daki protestolarda bir kadın daha hayatını kaybetti
Maç saat kaçta? – KIBRIS HABER
Hayatını kaybetti! – KIBRIS HABER
Sterlinin değer kaybı sonrası Bailey’den faiz açıklaması
Almanlardan politikacılara çağrı: Enerji fiyatları düşmezse ekonomi çökecek
Son dakika: Putin’den Edward Snowden’a vatandaşlık

Koç Holding CEO’su Çakıroğlu: Topluluğumuzu yeni kuşak çalışma sistemine hazırlıyoruz

Koç Holding CEO’su Çakıroğlu: Topluluğumuzu yeni jenerasyon çalışma sistemine hazırlıyoruzKoç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu “Kişiselleştirilmiş …

Koç Holding CEO’su Çakıroğlu: Topluluğumuzu yeni kuşak çalışma sistemine hazırlıyoruz
CyborNFT
27.05.2022 15:22
0
A+
A-

Koç Holding CEO’su Çakıroğlu: Topluluğumuzu yeni jenerasyon çalışma sistemine hazırlıyoruz
Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu “Kişiselleştirilmiş hibrit çalışma tecrübesi ve topluluğumuz bünyesindeki şirketlerimizin farklı ofislerinden çalışma imkanı sunduğumuz uygulamamızla çalışma arkadaşlarımız için 35 ortak çalışma alanı oluşturduk….

Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu, “Kültürel dönüşüm programımız ile topluluğumuzu önümüzdeki yüzyılın rekabetine ve yeni kuşak çalışma nizamına hazırlıyoruz.” dedi.

Çakıroğlu, İsviçre’nin Davos kasabasında düzenlenen Dünya İktisat Forumu’nda (WEF), uzmanlarca “Büyük İstifa” olarak nitelendirilen, salgın devrinde farklı sebeplerle gelişmiş ülkelerde milyonlarca kişinin iş yerinden istifa ederek ayrılması olgusuna ait gerçekleştirilen “Büyük İstifaya karşılık vermek” başlıklı oturumda konuştu.

CyborNFT

Çalışan beklentileriyle birlikte süratle dönüşen iş yapış modellerinin ve yetenek idaresine ait yeni jenerasyon siyasetlerin ele alındığı panelde soruları yanıtlayan Çakıroğlu, “Koç Topluluğu olarak insanı odağımıza alan temel değerlerimizden güç alıyor, uzun vadeli bedel yaratma maksadıyla hareket ediyoruz.” formunda konuştu.

Çakıroğlu, salgın devrinde çalışan tecrübesini düzgünleştirmeye yönelik uygulamaları devreye alarak çalışma arkadaşlarının desteklendiğini belirterek, “Yapılan araştırmalar yeni kuşağın karar düzeneklerinde kelam sahibi olarak, yaşadıkları toplumu olumlu tarafta etkilemek istediğini ortaya koyuyor. Beklentilerin farklılaştığı, çalışma yerlerinin değiştiği ve çalışma saatlerinin daha da esnek olduğu bu devirde çevik çalışma modelini benimseyerek çalışma arkadaşlarımızın yetkinliklerini güçlendiriyoruz. Şahsileştirilmiş hibrit çalışma tecrübesi ve topluluğumuz bünyesindeki şirketlerimizin farklı ofislerinden çalışma imkanı sunduğumuz uygulamamızla çalışma arkadaşlarımız için 35 ortak çalışma alanı oluşturduk.” tabirlerini kullandı.

Amaçlarının ortak çalışma alanı sayısını 100’e çıkarmak olduğunu kaydeden Çakıroğlu kelamlarına şöyle devam etti:

“Bunun yanı sıra, çevik yaklaşımın hakikat çalışabilmesi için şeffaflığı temel alan yeni performans idare sistemimizi devreye aldık. Dijital dönüşüm ile başlattığımız, inovasyon, kurum içi girişimcilik, sıfır bazlı bütçeleme, çevik idare, insan kaynağımızın gelişimi ve karbon dönüşüm programı üzere çok değerli inisiyatiflerle sürdürdüğümüz Kültürel Dönüşüm Programımız ile yüzüncü yılına yaklaşan topluluğumuzu önümüzdeki yüzyılın rekabetine ve yeni kuşak çalışma sistemine hazırlıyoruz.”

Koç Holding, “İyi Çalışma Ortaklığına” davet edildi

Levent Çakıroğlu, panelin akabinde yaptığı açıklamada da Koç Holding’in, Dünya Ekonomik Forumu’nun değişen dünyada iş hayatının geleceğini tasarlamak üzerine kurduğu Düzgün Çalışma İştiraki (Good Work Alliance) teşebbüsüne davet edildiği bilgisini paylaştı. Toplamda 21 global şirketin dâhil olduğu bu dünya çapındaki teşebbüste Türkiye’yi temsil eden tek şirket Koç Holding olduğunu söz eden Çakıroğlu, “Girişim kapsamında üstlendiğimiz sorumluluk ve verdiğimiz taahhütler kapsamında, hibrit çalışma modeli tasarımı, yetkinlik kazandırarak istihdam ve öğrenme kültürünü teşvik, iş ve özel hayatta bütünsel sıhhatin sağlanması husus başlıklarında herkes için daha eşitlikçi ve kapsayıcı bir çalışma geleceği yaratma amacına katkı sağlayacağız. Toplamda 21 global şirketin dâhil olduğu bu dünya çapındaki teşebbüste ülkemizi temsil etmekten gurur duyuyoruz.” sözlerini kullandı.

Bu ortada, Koç Holding’in Good Work Alliance kapsamında üç kategori altında Dünya Ekonomik Forumu ile paylaştığı taahhütler şöyle:

Hibrit çalışma modeli tasarımı

Koç Holding, farklı muhtaçlık ve beklentilere sahip çalışanların tecrübelerinden hareketle şahsileştirilmiş hibrit bir çalışma modeli tasarladı. Bu model, dijital rezervasyon sistemi olan Koç Office Free uygulaması ile desteklenerek, Koç Topluluğu’na ilişkin 35 ortak ofiste çalışma imkânı sunuyor. Projeyi yalnızca Türkiye sonları içerisinde değil, küresel ölçekte kıymetlendiren Koç Holding, projenin ilerleyen etaplarında, farklı ülkelerdeki ofisler de dahil olmak üzere, toplamda 100 ofisi ortak kullanıma açmayı planlıyor. Yalnızca uzaktan çalışanlar değil, birebir vakitte farklı bölümlerde, saha ve ofislerde vazife alan Koç Topluluğu çalışanlarının tecrübesi de göz önünde bulundurularak, gereksinim ve beklentilere tahlil olacak uygulamalar tasarlanacak.

Yetkinlik kazandırarak istihdam ve öğrenme kültürünü teşvik

Türkiye’deki en büyük çevik ekosistemi oluşturan Koç Topluluğu, kültürel dönüşümünü hızlandırıyor. Çevik bir çalışma ortamı sağlamak gayesiyle, değişen dünyanın dinamiklerine süratli adapte olabilen yetenekler yetiştirmeyi hedefleyen bir öğrenme kültürünü odağına alan Koç Holding, bu kapsamda çevik liderlik yetkinliklerini geliştirmek için Koç Agile Academy’i hayata geçirdi. Liderlik, dijital ve çevik dönüşüm programları ile Koç Topluluğu çalışanlarının 2022 yılı sonuna kadar 3 milyon saat eğitimden faydalanması hedefleniyor.

İş ve özel hayatta bütünsel sıhhatin sağlanması

Koç Topluluğu çalışanları, hem işlerinde hem de toplumsal hayatlarında sıhhatlerini merkeze alan uygulamalar ile destekleniyor. Koç Topluluğu’nda sağlıklı ömür yalnızca fizikî olarak değil, toplumsal, duygusal ve zihinsel sıhhat olarak, tüm boyutları ile ele alınıyor. Bütünsel bir yaklaşımla tasarlanan projeler ile ruhsal danışmanlıktan tıbbi takviyeye, sağlıklı hayat aktivitelerinden finansal takviyeye kadar farklı alanlarda onlarca yarar sunuluyor. 2022 prestijiyle da Koç Sıhhat Yanımda hekimlerinden kapsamlı sıhhat değerlendirmesi alınan fiyatsız önleyici sıhhat programı projesi, çalışanların hizmetine sunuldu.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.