STERLIN
19,9029
DOLAR
15,8769
EURO
16,8435
ALTIN
942,56
BIST
2.372,35
SON DAKİKA
Finlandiya Dışişleri Bakanlığı: PKK’nın yakından izleneceğine dair Türkiye’ye garanti verebiliriz
Fransa’dan Ukrayna’ya AB üyeliği uyarısı: 15-20 yıl sürebilir
İskele’de de yangın…
Dünya Ekonomik Forumu iki yıl aranın ardından İsviçre’de başlıyor – KIBRIS HABER
İran’da Atom Enerjisi Kurumu şeffaflık yasasından muaf tutuldu – KIBRIS HABER
Solan orkideyi canlandıran ilginç yöntem! – KIBRIS HABER
Kas ve eklem ağrılarına iyi gelen doğal ağrı kesici krem – KIBRIS HABER
Haşlanmış yumurtanın suyunu sakın lavaboya dökmeyin! – KIBRIS HABER
Aylar sonra bir birinci… Zelenski ve eşi buluştu!
Kraliçe’nin bebeği 3 saniyede tükendi
İlişkinizdeki karşılıklı güveni güçlendirin – KIBRIS HABER
Spot piyasada elektrik fiyatları (22.05.2022)
Mavroyannis’ten Anastasiadis’e eleştiri… – KIBRIS HABER
Kasulidis: Kıbrıs sorunu çözülmezse bizi karşılarında bulacaklar – KIBRIS HABER
Tatar, iş kazasında yaşamını yitiren Taşçı için başsağlığı mesajı yayımladı – KIBRIS HABER
Simon: EastMed bir seçenek ama hayata geçirilmesi çevresel dinamiklere bağlı – KIBRIS HABER
Talep edenlerin veya yakınlarının TMK’ya başvurmamış olması şartı aranacak – KIBRIS HABER
Konser alanında bir kıza cinsel saldırıda bulundu! – KIBRIS HABER
Son dakika… ABD Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı
Rusya’nın ‘ölümcül silahı’ vuruldu! O anlar saniye saniye kamerada
Zelenski: Rusya nedeniyle ikinci kriz besin krizi olacak
Suudi Varlık Fonu Suudi prensin şirketinden pay aldı
Yeşilyurt’ta büyük kaza: Yaralılar hastaneye kaldırıldı – KIBRIS HABER
Yürüyüşte KKTC de temsil edildi – KIBRIS HABER
ABD’den flaş ‘maymun çiçeği’ açıklaması… Bu semptomlara dikkat
1971’de öldürülen İsrail Başkonsolosu’nun yeğeni CNN TÜRK’e yaşananları anlattı
Erten Gazi iki yıldır Euroleague finallerinde şampiyonluklar yaşıyor – KIBRIS HABER
Tatar, THY Avrupa Ligi şampiyonu Anadolu Efes’i kutladı – KIBRIS HABER
Araç sürücüsü her yerde aranıyor! – KIBRIS HABER
Uzmanlar da şaşkın! Nereden çıktı bu maymun çiçeği… – KIBRIS HABER

KOBİ’lere güç verimliliği takviyesi

KOBİ’lere güç verimliliği takviyesiSanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Bu programla işletmelerin yetkilendirilmiş bireylere …

KOBİ’lere güç verimliliği takviyesi
CyborNFT
15.04.2022 00:11
0
A+
A-

KOBİ’lere güç verimliliği takviyesi
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Bu programla işletmelerin yetkilendirilmiş bireylere yaptıracakları güç etüdü maliyetlerini biz KOSGEB olarak karşılayacağız.” dedi. Takviyeden, güç verimliliği sağlamak isteyen yaklaşık 100 bin…

KOBİ Güç Verimliliği Dayanak Programı başlıyor. Programla işletmelerin yetkilendirilmiş şahıslara yaptıracakları güç etüdü maliyetleri Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme Yönetimi Başkanlığı (KOSGEB) tarafından karşılanacak.

Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) 49. Olağan Genel Konseyi Toplantısı’nda KOSGEB’in yeni takviyesine ait açıklama yapan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “KOSGEB aracılığıyla KOBİ Güç Verimliliği Takviye Programını başlatıyoruz. Bu programla işletmelerin yetkilendirilmiş bireylere yaptıracakları güç etüdü maliyetlerini biz KOSGEB olarak karşılayacağız. Bununla da kalmayacağız. KOBİ’lerimizin etüt sonucunda önerilen değişiklikleri yapmaları durumunda buradaki masraflarının değerli bir kısmını da yeniden biz KOSGEB olarak üstleneceğiz. Müracaatları bugün prestijiyle açıyoruz. Örneğin, ellerindeki verimsiz elektrik motorlarının verimlileri ile değiştirilmesini kabul eden işletmelerimize 100 bin liraya, verimlilik artırıcı sarfiyatları içinse 400 bin liraya kadar dayanak vereceğiz. Ben şahsen bu programdan, metal iş kolundaki kesimlerde faaliyet gösteren KOBİ’lerimizin yararlanması gerektiğinin kıymetinin farkındayım. İnşallah bu takviyeye başvurarak ülkemizde rekabetçiliği artıracak biçimde güç verimliliği çalışmalarını başlatmış olacağız. Bütün işletmelerimizi şartları inceleyerek bu dayanaktan yararlanmaya davet ediyorum. Şimdiden tüm KOBİ’lerimize iyi uğurlu olsun.” dedi.

CyborNFT

100 bin işletme yararlanacak

KOBİ Güç Verimliliği Takviyesi Programı’ndan öncelikli olarak ‘Enerji Kaynaklarının ve Gücün Kullanımında Verimliliğin Artırılmasına Dair Yönetmelik’” kapsamında dayanak alan işletmeler dışındaki KOBİ’ler yararlanabilecek. Yıllık güç tüketimi 500 TEP (Ton Muadil Petrol) bedelinin altında olan yaklaşık 100 bin işletme takviyeden faydalanabilecek.

Program, Güç Motorları Dayanağı ve Verimlilik Artırıcı Dayanak olarak iki farklı modüle sahip bulunuyor. Güç Motorları Takviyesi, 10-99 TEP yıllık güç tüketen KOBİ’lere yönelik olarak kurgulandı. Bu takviyenin birinci basamağında Güç Verimliliği Danışmanlık (EVD) şirketleri, etüt proje sertifikası olanlar yahut güç yöneticileri, işletmelerin motor etütlerini yapacak. Hazırlanan rapor, KOSGEB sistemine girilecek.

KOSGEB, işletmelere birinci etapta rapor için 2 bin 500 TL’ye kadar dayanak verecek. Rapor, KOBİ’nin kullandığı motorun değişimi istikametinde olur ve işletme de bu değişikliği yaparsa KOSGEB’den 100 bin liraya kadar geri ödemesiz dayanak alacak.

Gaye, verimliliği artırmak

Programın ikinci modülü olan Verimlilik Artırıcı Destek’te birinci kademede güç etüdü yapılacak. Yetkilendirilmiş şahıslar; işletmede kazanlardan fanlara, fırınlardan termal ölçüme kadar ayrıntılı bir etüt yapacak. Rapor, KOSGEB sistemine girdikten sonra işletmeye 30 bin liraya kadar dayanak ödemesi gerçekleştirilecek. İşletme, rapordaki tespitlere uygun değişikliklere giderse KOSGEB’den 400 bin liraya kadar geri ödemesiz dayanak alacak. Bu dayanaktan TEP kıymeti 100-500 ortası olan işletmeler yararlanabilecek.

KOSGEB, çevreyi ve yeşil kalkınmayı takviyelerine adapte etmek için emisyon azaltılması, daha pak ve döngüsel iktisada geçiş, etraf kirliliği üreten endüstrinin ortadan kaldırılması, güç verimliliğinin artırılması üzere mevzularda muhtaçlıklar kapsamında yeni takviye düzenekleri da oluşturacak.

CyborNFT
ETİKETLER: , , , ,
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.