STERLIN
22,7206
DOLAR
18,8374
EURO
20,2161
ALTIN
1.137,31
BIST
4.505,34
SON DAKİKA
Voleybolcu çift zelzelede hayatını kaybetti
Malatya BBSK oyuncusu Mehmet Can Ağırbaş’tan üzücü haber
Göztepe taraftarları 5 otobüs malzemeyi sarsıntı bölgesine gönderdi
Resmi Gazete’de bugün (08.02.2023)
ABD’de tüketici kredileri Aralık’ta beklentilerin altında arttı
Zoom 1300 çalışanını işten çıkaracak
Trabzonspor, kapılarını depremzede çocuklara açıyor
Volkan Demirel, ailesi ve takımıyla birlikte İstanbul’a geldi
Fed/Powell: Enflasyonu dizginlemek için ek faiz artışları gerekli
İstanbul’da Çarşamba günü bazı kamu çalışanları idari izinli sayılacak
Dursun Özbek: “Mümkün olduğu kadar depremzedelere ulaşmaya çalışıyoruz”
İngiltere Kralı III. Charles’tan Türkiye’ye taziye mesajı
NATO: Bu korkunç zamanda müttefikimiz Türkiye ve etkilenen herkesle dayanışma içindeyiz
Yunanistan Başbakanı Miçotakis’ten deprem açıklaması:
Kosova’da Türkiye’deki depremler nedeniyle 1 günlük yas ilan edildi
Depremin ikinci akşamında can kaybı 4 bin 544’e yükseldi, 26 bin 721 kişi yaralı! – KIBRIS HABER
İsias Otel enkazında ses teması kuruldu! – KIBRIS HABER
Bakanlar Kurulu toplantısı sona erdi! – KIBRIS HABER
Ercan Havalimanı’na gelen yardımlar deprem bölgelerine gönderilmeye devam ediliyor! – KIBRIS HABER
İtalyan deprem uzmanı; “Türkiye, 3 metre Arap Yarımadası’na doğru kaydı”! – KIBRIS HABER
Can kaybı 3 bin 703’e yükseldi! – KIBRIS HABER
Yaşamını kaybeden kızının elini bir an bile bırakmadı! – KIBRIS HABER
İskenderun Limanı’ndaki yangın söndürülemiyor! – KIBRIS HABER
Spor müsabakaları için Türkiye’de bulunan 4 kafile adaya dönüyor! – KIBRIS HABER
Süleyman Soylu; “Tarihimizin en büyük afetlerinden biriyle karşı karşıyayız”! – KIBRIS HABER
Fatma Demirel; “İsias Hotel’in enkazından ses geldi”! – KIBRIS HABER
Bu kare dünyayı yasa boğdu… Ölen kızının elini bırakmadı
Azerbaycan halkı, Türkiye’deki depremzedeler için seferber oldu
Rum Dışişleri Bakanlığı Genel Müdürü; “Yardım talebimiz reddedildi”! – KIBRIS HABER
Nazım Çavuşoğlu’ndan son dakika açıklaması! – KIBRIS HABER

KOBİ web siteleri siber taarruz tehdidi altında

KOBİ web siteleri siber hücum tehdidi altındaTürkiye E-Ticaret Ekosistemi Raporu’nun sonuçlarına nazaran e-ticaret, Türkiye geneli süreç hacminde …

KOBİ web siteleri siber taarruz tehdidi altında
CyborNFT
07.07.2022 13:07
0
A+
A-

KOBİ web siteleri siber hücum tehdidi altında
Türkiye E-Ticaret Ekosistemi Raporu’nun sonuçlarına nazaran e-ticaret, Türkiye geneli süreç hacminde %69 oranında artış yakalayarak KOBİ’lerin ilgisini çekmeye devam ediyor. O denli ki e-ticaret için kullanılan web siteleri KOBİ’lerin operasyonel süreçlerinin merkezinde yer alıyor. Satış ve görünürlüğü artırması sayesinde tercih edilen web sitelerinin güvenliğinin göz gerisi edilmemesi gerektiğine dikkat çeken Komtera Teknoloji Kanal Satış Yöneticisi Gürsel Tipsin, KOBİ’lerin web sitelerindeki siber güvenliği sağlayabilmeleri için 4 uygulanabilir adımı açıklıyor.

Teknolojik ahenk süreci, iş hayatı kelam konusu olduğunda tercihlerden bağımsız ilerliyor. Pandemi ile gelen zarurî izolasyon devri sonrası e-ticarete artan ilgi, küçük, orta ve büyük ölçekli işletmeleri dijital tahlillere yönlendirdi. Bulundukları pozisyonları aşarak, görünürlüğünü artırmayı hedefleyen KOBİ’ler hem telefon içi uygulamalar hem de web siteleri aracılığıyla daha büyük bir kitleye ulaşabiliyor. 2021 Türkiye E-Ticaret Ekosistemi Raporu’na dikkat çeken Komtera Teknoloji Kanal Satış Yöneticisi Gürsel Tipsin, e-ticaret süreç hacminde %69 artış verisini vurgularken, KOBİ’lere web sitelerinin siber güvenlik açıklarına dikkat etmelerini hatırlatıyor. 

KOBİ’lerin Eli Kolu Olan Web Sitelerinin Güvenliği Değer Arz Ediyor 

CyborNFT

Uygun fiyatlı bol seçenek arayışları sayesinde kitlelerin ilgisi online tahlillere yöneldi. Tüketicilerin gösterdiği taleplere karşılık olarak da online platformlara yatırım yapan KOBİ sayısı gün geçtikçe artış gösteriyor. Evvelce ek faaliyet olarak görülen e-ticaretin artık KOBİ’lerin operasyonlarının merkezinde yer aldığına ve iş faaliyetlerini de dönüştürürken güvenliği elden bırakmamaları gerektiğini belirten Komtera Teknoloji Kanal Satış Yöneticisi Gürsel Tipsin, KOBİ’lerin web sitelerindeki güvenliklerine gösterecekleri dikkatin, faaliyetlerinin problemsiz olmasına tesirinin büyük olacağını vurgularken, bu dikkati nasıl gösterecekleri konusunda 4 ipucu paylaşıyor. 

1. Risk tahlili ve yedekleme yapmayı ihmal etmeyin. KOBİ’ler nizamlı olarak risk tahlili yapmalıdır. Risk durumunun farkındalığı, bilhassa e-ticaret faaliyetinde bulunuyorlarsa, KOBİ web siteleri için gerekli olan programların ve eklentilerin envanterini çıkarmak manasına geliyor. Alışverişlerin inançlı olması için site içi eklentilerinin ne durumda olduğu denetim edilmelidir. İşletmeciler tarafından genelde göz arkası edilen yedekleme alışkanlığı ise dataların güvenliği için hayli kritik. Web sitelerinin dışında yedekleme yapmak KOBİ’lerin fidye yazılımı taarruzlarıyla müsabaka durumlarında süreçlerini süratlice geri yükleyebilmelerini sağlar. 

2. SSL sertifikası güvenlik seyahatinin birinci adımı. Ziyaretçilerinizden web sitenize aktarılan bilgilerin şifrelenmesi için oluşturulan SSL sertifikası e-ticaret yapan siteler başta olmak üzere işletmelerin web sitelerini inançta tutmaları için yararlıdır fakat siber güvenlik seyahatinin birinci adımını oluşturur.  

3. WAF, IDS ve IPS sistemleri ile tanışın. Web uygulamalarında güvenlik duvarı olan WAF ile akın tespit ederek tedbire sistemi IDS/IPS sistemiyle tanışmanız web sitenizi inançlı siteler kategorisine çıkaracaktır. WAF özelleştirilebilir kuralları sayesinde berbat siber trafiği sitenizden uzaklaştırırken, yük dengeleyici fonksiyonu görerek sitenizin reaksiyon mühletinin güzelleşmesine katkı sağlıyor. IDS ve IPS ise yeni kuşak güvenlik duvarının bir kesimi olarak web sitesi trafiğinin tüm kısımlarını inceleyerek kusurlu biçimlendirilmiş bilgileri bulmaya çalışıyor. KOBİ’lerin bu sistemlerle çalışması ek güvenlik pratiklerini geliştirir. 

4. Çift faktörlü kimlik doğrulama gaye kitlenize inanç verir. Siber ataklara karşı KOBİ’lerin kullanıcı hesaplarını korumak zorundadır. Hackerler tarafından caydırıcı tesiri olan çift faktörlü kimlik doğrulama düzeneği site bilgilerinizi korurken kullanıcı hesaplarını inançta tutmanızı sağlar.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.