STERLIN
23,3960
DOLAR
19,0533
EURO
20,6366
ALTIN
1.216,98
BIST
5.061,99
SON DAKİKA
Almanya’daki grev THY uçuşlarını iptal ettirdi
5,6 Büyüklüğünde deprem! – KIBRIS HABER
Maliye Bakanlığı’na, 1 milyar 500 milyon TL’ye kadar borçlanabilme yetkisi verildi! – KIBRIS HABER
Narlı sosların satışı yasaklandı
Hür piyasada döviz açılış fiyatları (24.03.2023)
Bakanlıktan dolandırıcılık uyarısı! Paranızı kaptırmayın
Çekme evraklı aracı başına bela oldu
Yellen dolara güveniyor
Feci kaza! 1 kişi hayatını kaybetti, 4 kişi yaralandı – KIBRIS HABER
Yaz saati uygulamasına geçiliyor! – KIBRIS HABER
Pazar gününe kadar sağanak yağmur bekleniyor! – KIBRIS HABER
24 Mart 2023’e ilişkin piyasa analiz raporu yayımlandı! – KIBRIS HABER
İki İsviçre bankasına Rusya soruşturması
Fed’e muhalefet korosu genişliyor
AB önderlerinden Türkiye daveti
Fransa’da emeklilik yaşı protestoları 9. gününde: Bordeaux Belediyesi ateşe verildi
Dünya bu kelamları konuşuyor… Almanya’dan flaş Putin açıklaması
Londra’da ramazan ışıltısı
Saç teli incelendi hastalıkları ortaya çıktı… Beethoven neden öldü
Yeni orkide tipi keşfedildi
Medvedev’den Berlin’e sert karşılık: Putin’in tutuklanması savaş ilanı olur
5 soruda Trump neyle suçlanıyor
Senatör Menendez yeniden devrede… Bir buçuk dakikalık soruya 3 sözlük karşılık
Zelzelesi unutmadı
Kripto reklamı değerliye patladı
Netanyahu’ya muhafaza kalkanı… O yasa çıktı İsrail karıştı
Global piyasalar Yellen’ın kelamlarıyla dalgalandı
TCMB’nin 2022 kârı 72 milyar TL
Japonya’da imalat faaliyetleri beşinci ayda da daraldı
Japonya’da enflasyon sürat kesti

KKTC’de ekonomi tamamen kayıt dışına kaymış durumda! – KIBRIS HABER

KKTC’de ekonomi tamamen kayıt dışına kaymış durumda! – KIBRIS HABER
CyborNFT
09.08.2022 10:23
0
A+
A-

Bağımsızlık Yolu Genel Sekreter Yardımcısı Münür Rahvancıoğlu Meltem Sakin’in sunduğu Mayıs TV’de yayınlanan Mayıs Manşet programına katılarak ülke gündemine dair açıklamalarda bulundu…

Özel Sektör Çalışanının Var Olmadığı Asgari Ücret Tespit Komisyonu Lağvedilmeli, Asgari Ücret En Düşük Kamu Maaşına Eşitlenmeli

Rahvancıoğlu, asgari ücret belirlenme sürecinin kangrenleşmiş bir sorun olduğuna değindi. Rahvancıoğlu, asgari ücret belirleme sürecinin yapısal olarak sıkıntılı olduğunu, ne kadar yüksek belirlense de, enflasyon ve zamlar karşısında eriyen alım gücüyle asgari ücretin günü karşılamaz hale geldiğini belirtti. Bağımsızlık Yolu olarak bu sorunun özel sektörde sendikalaşma ile aşılacağı düşüncesinde olduklarını söyleyen Rahvancıoğlu, eğer özel sektörde sendikalaşma sağlanırsa çalışanlar mücadeleleriyle, kendi gelirleri ile ilgili güvenceyi sağlamış olacaklardır dedi.

Rahvancıoğlu, bunun olmadığı noktada asgari ücret belirlenirken kişilerden, partilerden, hükümetlerden arındırılmış bağımsız bir yöntemle belirlenmesi gerekiyor açıklamasını yaptı. Parti olarak önerilerinin, asgari ücretin en düşük kamu maaşına eşitlenmesidir diyen Rahvancıoğlu, böylece asgari ücretlinin temsil edilmediği Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nu da lağvetmiş oluruz dedi.

CyborNFT

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, Tarafların Kendi Çıkarları Doğrultusunda Ahlaksız Pazarlıkların Döndüğü Gayri Meşru Bir Yapıdır

Konuyla ilgili doğrudan muhatabın olmadığı Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda konuşulan konu sanki asgari ücretmiş gibi gözüküyor diyen Rahvancıoğlu, ancak bunun böyle olmadığını söyledi. Rahvancıoğlu, Asgari Ücret Tespit Komisyonu, komisyonda bulunan tarafların kendi çıkarları doğrultusunda ahlaksız pazarlıkların döndüğü gayri meşru bir yapıdır ifadelerini kullandı.

KKTC’de Ekonomi Tamamen Kayıt Dışına Kaymış Durumdadır

Kayıt dışı ekonomi hakkında da konuşan Rahvancıoğlu, kktc’de ekonomi tamamen kayıt dışına kaymış durumdadır dedi. Kar eden bir işletme zararda gösteriyorsa, yatırımları yapılıyor ama gerçek maaşlar üzerinden yapılmıyorsa tüm bunlar kayıt dışılıktır diyen Rahvancıoğlu, özellikle büyük sermayedarların itinayla kayıt dışı işlemler yaptığını, vergilerini ödemediklerini söyledi. Rahvancıoğu, özel sektör çalışanına vasıfsız diyen İşveren Sendikası Başkan Yardımcısı’nın vergi ödemediğini, şirketini zararda gösterdiğini bunun resmen bu kayıt dışılığın bir ispatı olduğunu anlattı.

Rahvancıoğlu, son zamanlarda bazı kesimlerde, toplanan vergiler “yeniden memurun maaşına gidecek”, “işverenler niye vergi versin” gibi işverenler vergi vermesine gelen bazı söylemlerin yükseldiğini açıkladı. Bu söylemlerin hükümet çevrelerinden değil kendine muhalefet diyen çevrelerden geldiğini anlatan Rahvancıoğlu, halihazırda vergi vermeyen işverenleri meşrulaştırıyorlar dedi. Rahvancıoğlu, bu söylemin kapkaççı, rantçı sermaye ile işbirliği içerisinde, emek karşıtı, toplum karşıtı bir zihniyetin ürünü olduğunun altını çizdi.

Kamusal Sağlık ve Kamusal Enerji Politikaları Üretmeliyiz

Rahvancıoğlu, son dönemde doktor vizite ücretlerinin artmasıyla, kamu hastanelerine talebin artacağına da değindi. Bütçede, kamusal sağlığa ayrılan miktarın artırılması gerektiğinin atını çizen Rahvancıoğlu, personel, teçhizat ve hastane binası yatırımı yaparak vatandaşa ücretsiz kaliteli kamusal sağlık hizmeti verilmesinin önemini vurguladı.

Bugüne kadar kamu hastanelerinin geliştirilmemesinin bilinçli bir politika olduğunu da söyleyen Rahvancıoğlu, özel sağlık sektörünü semirtmeye çalışıyorlar dedi. Rahvancıoğlu, bu tesadüfen ortaya çıkmış bir düzen değil tamamen bilinçli bir şekilde oluşturulmuş soygun düzenidir dedi.

Rahvancıoğlu, tıpkı sağlıkta olduğu gibi enerji sektöründe de yıllardır istikrarlı ve planlı bir şekilde kamusal enerji üretimini baltalıyorlar açıklamasını yaptı. Halkın kamusal enerji üretimine tepki duymasını istiyorlar diyen Rahvancıoğlu, böylelikle daha kolay özel sermayeye satılmasını sağlayacaklar dedi. Kamusal enerji kapasitenin geliştirilmesi için yatırım yapılması gerekiyor diyen Rahvancıoğlu, “ama ortada bir AKSA kamburu var. Bir yılda AKSA’ya vermiş olduğumuz parayla her yıl yeni bir ünite açabilirdik” açıklamasında bulundu.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.