STERLIN
36,5468
DOLAR
28,9108
EURO
31,3591
ALTIN
1.887,88
BIST
8.077,31
SON DAKİKA
Kıbrıs Türk helliminin 2024’te ihracatının başlanması hedefleniyor! – KIBRIS HABER
Prof. Dr. Naci Görür ağlaya ağlaya anlattı! Türkiye’nin gündemi deprem – KIBRIS HABER
Brent petrol varil fiyatı – KIBRIS HABER
Meteoroloji Dairesi’nden yağmur haberi! – KIBRIS HABER
Sterlin 37 TL’ye dayandı! – KIBRIS HABER
Cumhurbaşkanı Tatar; “Kırgızistan’ın bize var olan desteğini artırması yönünde taleplerde bulunduk”! – KIBRIS HABER
Filistin İle Dayanışma ve Dostluk Futbol Maçı! – KIBRIS HABER
Başbakan Üstel’den, “5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü” mesajı! – KIBRIS HABER
Yağmurlu hava geliyor! – KIBRIS HABER
Zorlu Töre; “Trafik canavarını biraz da bizler beslemekteyiz”! – KIBRIS HABER
Bu bölgelerde internet kesintisi yapılacak! – KIBRIS HABER
10 Yerde yangın, 651 bin TL zarar! – KIBRIS HABER
Bakan Amcaoğlu İstanbul’da, KKTC’nin İslam ülkeleriyle işbirliği yapmak istediğini dile getirdi! – KIBRIS HABER
Cumhurbaşkanı Tatar, Kırgızistan’da konuştu! – KIBRIS HABER
KIB-TEK’ten önemli uyarı! – KIBRIS HABER
Sterlin 36,92 TL! – KIBRIS HABER
Tozlu hava o güne kadar etkisini sürdürecek! – KIBRIS HABER
Altın fiyatı rekor seviyede! – KIBRIS HABER
Okullarda ağız ve diş sağlığı taramaları başlıyor! – KIBRIS HABER
Girne Belediyesi, ağır vasıta trafiğine kısıtlama getirdi! – KIBRIS HABER
Evli lise öğretmeni 11 yaşındaki öğrencisiyle yasak aşkının ifşa edilmesinden sonra tutuklandı! “Sık sık arabamda buluşup cinsel ilişkiye giriyorduk” – KIBRIS HABER
“Güney Kıbrıs’ın Chevron ile Doğu Akdeniz’de doğal gaz çıkarmak için anlaştı”! – KIBRIS HABER
Girne’de ağır vasıta trafik kısıtlaması başlıyor! – KIBRIS HABER
Devlet yetkililerini eleştirdi! – KIBRIS HABER
Seyir halindeki otobüs yandı! – KIBRIS HABER
Yaşlılara yönelik şiddet ve kötü muameleye dikkat çekti! – KIBRIS HABER
‘Tokat terapisi’ sırasında hayatını kaybetti! – KIBRIS HABER
Başbakan Üstel, Maraş Futbol sahasını ziyaret etti! – KIBRIS HABER
Altın fiyatında rekor! – KIBRIS HABER
Şöhret Öngideren hayatını kaybetti! – KIBRIS HABER

Kız kardeşi açıkladı… Kuzey Kore başkanı Kim Jong-un da koronavirüse yakalandı!

Kız kardeşi açıkladı… Kuzey Kore önderi Kim Jong-un da koronavirüse yakalandı!Koronavirüs salgının başından beri ülkesinde hiç olay olmadığını …

Kız kardeşi açıkladı… Kuzey Kore başkanı Kim Jong-un da koronavirüse yakalandı!
CyborNFT
11.08.2022 08:37
0
A+
A-

Kız kardeşi açıkladı… Kuzey Kore önderi Kim Jong-un da koronavirüse yakalandı!
Koronavirüs salgının başından beri ülkesinde hiç olay olmadığını tez eden Kuzey Kore önderi Kim Jong-un, Kuzey Koreliler birer birer hastalanmaya başlayınca gerçeği açıklamak zorunda kalmış; Kuzey Kore’ye koronavirüsün Güney Koreliler tarafından taşındığını tez etmişti. Dün yapılan zafer konuşmasına nazaran Kuzey Kore’de artık koronavirüs denen şeyden hiç eser kalmadı. Lakin ‘hikâyedeki’ küçük bir ayrıntı da dikkat çekti.

Kuzey Kore, dün ülkenin başkanı Kim Jong-un’un yaptığı açıklamayla koronavirüs salgınını büsbütün yendi!

Kim Jong, devlet haber ajansı KCNA’nın raporuna göre “Halkımızın kazandığı zafer, devletimizin büyüklüğünü, halkımızın yılmaz azmini ve gurur duyduğumuz hoş ulusal gelenekleri dünyaya bir defa daha gösteren tarihi bir olaydır” dedi dünkü açıklamada.

CyborNFT

Covid-19’un tüm dünyayı sardığı ve sayısız insanın vefatına sebep olduğu süreç boyunca daima olarak ülkesinde tek bir hadise olmadığını ve hastalığın Kuzey Kore’ye hiç gelmediğini tez eden Kim Jong, mayıs ayında vatandaşları teker teker ‘yüksek ateş’ nedeniyle hastalanmaya başlayınca durumu itiraf etmek zorunda kalmıştı.

Kim Jong koronavirüsü itiraf etmek zorunda kalsa da ismine hiçbir vakit koronavirüs salgını demedi ve ülkesinin ‘yüksek ateş’ salgınıyla boğuştuğunu söyledi.

Birkaç günde milyonlarca hadise açıklamak zorunda kalınan ülkede yeniden yalnızca bir günde, Kim Jong’un açıklamasıyla salgın sona erdi.

“KORONAVİRÜSÜN ÜZERİNE GÜNEŞ ÜZERE DOĞDUK”

Kuzey Kore başkanı Kim Jong-un “Koronavirüsün üstüne güneş üzere doğduk” diyerek salgını yendiklerini açıkladı. Bu açıklamanın sebebinin ise ülkede son iki haftadır yeni Covid-19 hadisesi görülmemiş olması.

Ancak sıhhat altyapısı Covid-19’la uğraş için kâfi olmayan ülkede salgının bu kadar geç ortaya çıkmış olması ve kimsenin virüs yüzünden hayatını kaybetmemesi dünya kamuoyunda inandırıcı bulunmadı ve bu açıklamalar eleştirildi.

HİÇBİR AÇIKLAMALARI İNANDIRICI BULUNMADI

Ülkede bu yılın mayıs ayından bu yana, 26 milyonluk nüfusu ortasında yaklaşık 4,8 milyon ‘ateş’ hadisesi bildirdi, fakat muhtemelen halkta panik yaratmamak ve test kitlerinin eksikliği nedeniyle bunların sadece bir kısmını Covid olarak tanımladı.

Uzmanlar, Kuzey Kore’nin düşük mevt oranının ve 29 Temmuz’dan bu yana sıfır yeni olay açıklamasının kuşku uyandırıcı olduğunu düşünüyor.

Ülke, yetersiz donanımlı hastaneler, az sayıda ağır bakım ünitesi ve mevcut olmayan Covid-19 tedavi ilaçları yahut aşıları ile dünyanın en makûs sıhhat sistemlerinden birine sahip.

KIZ KARDEŞİ İTİRAF ETTİ

Kız kardeşi, Kim Jong-un’un Kuzey Kore Covid krizi sırasında ‘ciddi formda hastalandığını’ söyledi

Kim Yo-jong, rejim başkanının ülkede koronavirüs için kullanılan bir söz olan ‘yüksek ateşi’ olduğunu söyledi.

Devlet medyası bugün yaptığı açıklamada, sıhhat çalışanları ve bilim adamlarının Pyongyang’daki bir toplantısında konuşan Kim Jong’un önleyici önlemlerin hafifletilmesi davetinde bulunduğunu söyledi.

Rejim, Kuzey Kore’den resmi olarak bildirilen 74 meyyit sayısını ‘dünya sıhhat topluluğu tarihinde eşi görülmemiş bir mucize’ olarak nitelendirdi. Bu sayı hakikaten de inandırıcı olmaktan uzak ve bir mucize olmaya daha yakın…

Kim Jong’un nüfuzlu kız kardeşi Kim Yo-jong, ülkede patlak vermen salgın için Güney Kore’den balonlarla sonun üzerinden uçan propaganda broşürlerini suçladı ve Seul’ün, aktivistlerin broşürleri göndermesini engelleyememesi durumunda buna ‘ölümcül’ misilleme yapılacağı konusunda uyardı.

“ATEŞTEN YANARKEN BİLE ÜLKESİ İÇİN ÇALIŞTI”

Ayrıca erkek kardeşinin virüse yakalandığını öne sürerek, onun da ‘ateşle’ yatağa düşen on milyonlarca Kuzey Koreli ortasında olduğunu söyledi.

Kuzey Kore’nin bir sonraki önderi olarak isimlendirilen Kim Yo, kardeşi için “Ateşinden ötürü ağır hasta olmasına karşın, salgınla çaba savaşı karşısında sonuna kadar bakmak zorunda olduğu insanları düşünerek bir an bile uzanamadı” kelamlarını kullandı.

DSÖ: KUZEY KORE İÇİN ENDİŞELİYİZ

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) geçen ay, Kuzey Kore’yle ilgili açıklamasında bağımsız dataların yokluğunda durumun daha güzele değil daha da berbata gittiğine inandığını söylemişti. DSÖ’den rejimin virüsü ortadan kaldırdığına dair savlarına karşılık gelmedi.

Kuzey Kore, Kim ve iktidar partisindeki başka üst seviye isimlerin aşılanıp aşılanmadığı net olmasa da, aşı sağlamak için milletlerarası teklifleri reddetti.

SALGIN İÇİN GÜNEY KORE’Yİ SUÇLADILAR

Küfürlerle dolu olduğu bildirilen bir konuşmada Kim Yo-jong, virüsün ülkeye Güney Kore’den gönderilen objeler aracılığıyla girdiğine dair temelsiz argümanları tekrarladı ve salgının Güney tarafından hudut tansiyonunu yükseltmek gayesiyle başlatılan bir ‘histerik saçmalık’ olduğunu tez etti.

“Güney Koreli kuklalar hâlâ bölgemize broşürler ve kirli objeler sokuyor. Buna karşı koymakta sert olmalıyız.”

Ülkede baş gösteren koronavirüs salgınının Kim Jong’un yıllardır bir gözdağı aracı olarak kullandığı kalabalık askeri geçti merasimleri nedeniyle yayıldığı düşünülüyor.

 

 

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.