STERLIN
22,8880
DOLAR
18,6344
EURO
19,6306
ALTIN
1.077,07
BIST
4.962,97
SON DAKİKA
Zelenski’den Rus petrolüne getirilen tavan fiyat uygulamasına tenkit
Galatasaray Nef, Bahçeşehir Koleji’ni deplasmanda yendi
Fenerbahçe’de Jorge Jesus’tan transfer ve sakatlık açıklaması!
Quique Setien: ‘Fenerbahçe çok iyi oynadı’
Rusya ve Belarus, bölgesel güvenlik anlaşmasında değişiklik öngören protokolü imzaladı
Eski İran Cumhurbaşkanı Rafsancani’nin kızı Faize Haşimi’nin yargılanma süreci başladı
Gizemli hastalık streptokok paniği! Çocuklar ölüyor – KIBRIS HABER
Bu tarihlere dikkat! Atış yapılacak – KIBRIS HABER
MLP SAĞLIK HİZMETLERİ A.Ş.( Payların Geri Alınmasına İlişkin Bildirim
TRABZONSPOR SPORTİF YATIRIM VE FUTBOL İŞLETMECİLİĞİ TİCARET A.Ş.( Genel Kurul İşlemlerine İlişkin Bildirim
VAKKO TEKSTİL VE HAZIR GİYİM SANAYİ İŞLETMELERİ A.Ş.( Olağan Dışı Fiyat ve Miktar Hareketleri
ÇİMSA ÇİMENTO SANAYİ VE TİCARET A.Ş.( Kurumsal Yönetim Bilgi Formu (Güncelleme) – Yönetim Kurulu-2
Dünya Kupası son 16 turu eşleşmeleri belli oldu! – KIBRIS HABER
Ünal Üstel; “Özçınar, Güzelyurt’u Güzelyurt yapan adam”! – KIBRIS HABER
O suçtan 18 ay hapis yatmıştı, yine aynı suçu işledi! – KIBRIS HABER
Ukrayna’da kritik saatler… Büyük saldırı başlamak üzere
Akyar Kara Giriş Kapısı’ndan uyuşturucu maddeyle giriş yapmaya çalıştı! – KIBRIS HABER
Cengizköy’de trafik kazası! – KIBRIS HABER
CHP ekonomi vizyonunu açıkladı
5 milyon dolarlık peynirli makarna davası: ‘Hazırlama süresi yanıltıcı’
İran Ulusal Güvenlik Konseyi: “Mahsa Amini protestolarında 200’den fazla kişi öldü”
Endonezya’da 6.4 büyüklüğünde deprem
Uyuşturucu zanlılarına ek tutukluluk! – KIBRIS HABER
İstediği kulaklığı almayan annesini yüzünden vurarak öldürdü! Büyükannenin anlattıkları olayı çok daha trajik bir hale getirdi
Töre, ‘Topraksız Vatan Olmaz İnisiyatifi’ üyelerini kabul etti! – KIBRIS HABER
Spot piyasada elektrik fiyatları (03.12.2022)
İstediği kulaklığı almayan annesini yüzünden vurarak öldürdü! Büyükanne konuştu: ‘Sürekli sesler duyuyordu’
Üniversite öğrencisi kıza cinsel tacizde bulunan minibüs şoförü dolandırıcı çıktı! – KIBRIS HABER
Annelerinin katilini yıllarca kahraman olarak tanıdılar…
Kertenkelelerin atası dolapta bulundu

KİT’lerin 2023 yılı işçi alım adapları belirlendi

KİT’lerin 2023 yılı işçi alım yöntemleri belirlendiKamu iktisadi teşebbüsleri (KİT) ve bağlı iştiraklerinde, 1 Ocak 2023’ten sonra kontratlı işçi …

KİT’lerin 2023 yılı işçi alım adapları belirlendi
CyborNFT
05.11.2022 12:22
0
A+
A-

KİT’lerin 2023 yılı işçi alım yöntemleri belirlendi
Kamu iktisadi teşebbüsleri (KİT) ve bağlı iştiraklerinde, 1 Ocak 2023’ten sonra kontratlı işçi konumlarına alınanların 3 yıl geçmedikçe vazife yaptıkları kuruluşlara ve öbür kamu kurum ve kuruluşlarına atanamaması uygulaması sürdürülecek.

Hazine ve Maliye Bakanlığının “2023 Yılına İlişkin Genel Yatırım ve Finansman Programının Uygulanmasına Ait Yordam ve Temellerin Belirlenmesine Dair Tebliğ”i Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna nazaran, sermayesinin yüzde 50’sinden fazlası KİT’e ilişkin olan işletme yahut işletmeler topluluğundan oluşan anonim şirketler, 2020 yılında ayrılan işçi sayısını belirlerken, emeklilik, istifa, kurum dışı nakil, mevt ve iş akdi feshi yoluyla ayrılanları dikkate alacak.

CyborNFT

Bu yıl Bakanlıkça sermaye transferi yapılan KİT’ler ve bunların bağlı iştiraklerinin işçi atama süreçleri Bakanlığın uygun görüşüne bağlı olacak. Bu teşebbüsler, bildirimin ekinde yer alan “Personel Talep Formu”nu doldurarak isteklerini, münasebetleriyle Bakanlığa ileterek ve gerekli müsaadesi aldıktan sonra süreçlerini tamamlayacak.

İlave işçi atama talebinde bulunacak kamu teşebbüsleri, münasebetlerini ilgisine nazaran Bakanlığa yahut Özelleştirme Yönetimi Başkanlığına (ÖİB) bildirecek. İşçi muhtaçlığına yönelik talepler için gönderilecek yazıda ayrıntılı açıklamalara yer verilecek.

1 Ocak 2023’ten sonra kontratlı işçi durumlarına atananlar, evvelki yıllarda da olduğu üzere 3 yıl geçmedikçe misyon yaptıkları kuruluşlara ve öteki kamu kurum ve kuruluşlarına atanamayacak.

Kurumsal alım metoduyla teşebbüslerde kontratlı işçi durumlarına atananlar, mesleğe özel müsabaka sınavıyla yardımcı olarak girilen takımlar, bulunulan durumdan farklı ve tahsil durumu prestijiyle ihraz ettikleri unvanlı takım ve konumlara yapılacak atamalar bu sınırlamanın dışında olacak.

Yapılacak atamalar için 2022’de Bakanlıktan uygun görüş alınan lakin imtihan yahut atama süreçlerine yönelik gerekli süreçlere başlandığı halde sonuçlandırılamayan işçi atama müsaadeleri, 2023 yılında ek bir müsaadeye muhtaçlık bulunmaksızın kullanılabilecek.

Maliyetlerin düşürülmesi için çok yıllı ihaleye çıkılabilecek

Teşebbüsler, 1 Ocak’tan itibaren 2023 yılında çalıştıracakları süreksiz emekçilerin toplam adam/ay mühletini, Bakanlıkça bildirilen tavanı aşmayacak formda yıl içinde askerden dönecekleri de dikkate alarak, Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığına vize ettirecek.

Toplam fazla çalışma müddetini işin gereğini dikkate alarak statüler ortasında dağıtma yetkisi, ilgili idare heyetine ilişkin olacak.

Teşebbüsler, maliyetlerin düşürülmesi ve sağlanan yararın artırılması hedefiyle izleyen yılı yahut yılları kapsayan hizmet alım ihalesine çıkabilecek. Çok yıllı hizmet alımı yapılabilmesi için işletme bütçelerinin en az 2023-2025 periyodunu kapsayacak formda hazırlanması gerekecek.

Program amaçları ve işletme bütçesi kısıtları dahilinde 2023’te ihale yoluyla alınacak hizmetlerin meblağı, Bakanlıkça bildirilecek olan meblağı aşamayacak. 2024 ve sonrasına ait hizmet alımı tavanları, 2023 yılı için Bakanlıkça bildirilen tavanın her yıl için yüzde 10’ar artırılması yoluyla hesaplanacak.

Bu halde hesaplanan yıllara sari hizmet alım tavanlarını teşebbüs idare konseyi yüzde 25 artırmaya yetkili olacak. Bu durumda mevzuya ait idare konseyi kararının bir örneği, ilgili bilgi ve evraklarla birlikte 10 iş günü içinde Bakanlığa ve ilgisine nazaran ÖİB’e gönderilecek.

Tesis yahut ünitelerin teşebbüsler ortasında dönemi durumlarında toplam hizmet alımı harcama tavanı ile fazla çalışma müsaadesinin teşebbüsler ortasındaki dağılımı, taraflarca yapılacak bir protokolle belirlenerek ilgisine nazaran Bakanlığa yahut ÖİB’e iletilecek.

Kamu teşebbüslerince hazırlanacak işletme bütçelerinin, mali maksat ve tavanlarla uyumlu olması ve işletme bütçelerinde mali amaç ve tavanları oluşturan her bir kaleme detaylı olarak yer verilmesi gerekecek.

Zorunlu hallerde ticari kredi kullanılabilecek

Teşebbüsler, finansman muhtaçlığının oluşması durumunda öncelikle gelir artırıcı ve sarfiyat azaltıcı tedbirlere başvuracak, aktif işletme sermayesi ve sabit sermaye idaresi için gerekli önlemleri alacak. Bu önlemlerin kâfi olmaması durumunda ve zarurî hallerde, tespit edilen mali büyüklüklerle uyumlu olacak formda bankalardan ticari kredi kullanımı dahil öbür finansman formüllerine başvurabilecek.

KİT’ler, Hazineye aktarılması gereken temettü meblağlarını, 2022 yılı bilançosunun katılaşmasını takiben 2 hafta içinde Bakanlığa bildirecek.

Kamu işletmeleri, tabi oldukları mevzuata nazaran hazırlamakla yükümlü oldukları mali tablolar ile Bakanlıkça hazırlanan öteki tabloları, Kamu İşletmeleri Bilgi İzleme Sistemi’nde ve belirtilen takvime uygun olarak Bakanlığa gönderecek.

Faaliyet raporları teşebbüslerin internet sitelerinde yayımlanacak

Şeffaflığın ve kamuya hesap verilebilirliğin artırılmasını teminen, teşebbüsler 2022 yılı faaliyet raporlarını 31 Mayıs 2023’e kadar internet sitelerinde yayımlayacak.

Teşebbüsler, faaliyette bulundukları bölümleri takip ederek bölüm içindeki yerlerini daha uygun tahlil edebilmek ve faal sektörel siyasetler geliştirebilmek yahut geliştirilmesine yardımcı olabilmek gayesiyle 2022 Yılı Bölüm Raporu’nu hazırlayacak. Bu raporların 31 Mayıs 2023’e kadar basılı bir örneği Bakanlık, ilgili Bakanlık ve ilgisine nazaran ÖİB’e gönderilecek.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.