STERLIN
29,4501
DOLAR
23,3834
EURO
25,1530
ALTIN
1.474,46
BIST
5.626,49
SON DAKİKA
10 Haziran 2023 Nöbetçi Eczaneler
Talay Ayhun Hayatını Kaybetti! – KIBRIS HABER
Gökyüzü kızıla büründü! Maskeler geri döndü – KIBRIS HABER
EVKAF, uluslararası down sendromlu çocukları misafir etti – KIBRIS HABER
Metin Arhun’dan asgari ücret açıklaması! – KIBRIS HABER
Eski dünya yıldızları sahada! – KIBRIS HABER
YÖK’ün KKTC için belirlediği 400 yükseköğrenim kontenjanı açıklandı! – KIBRIS HABER
Başbakanlık’tan flaş açıklama! – KIBRIS HABER
Tufan Erhürman’dan köy ziyaretleri! – KIBRIS HABER
Bu bölgelere 3 gün boyunca su verilmeyecek! – KIBRIS HABER
Gönyeli’de, serada uyuşturucu yetiştirdi! – KIBRIS HABER
Güney Kıbrıs’ta Hakemler Birliği bombalandı! – KIBRIS HABER
Bakanlar Kurulu toplantısı sona erdi! – KIBRIS HABER
Başbakan Üstel; “Dövize karşı yeni çalışma içindeyiz”! – KIBRIS HABER
Piyasada tüp yok! – KIBRIS HABER
Acun Ilıcalı bir kulüp daha satın aldı! – KIBRIS HABER
Brent petrol fiyatında düşüş! – KIBRIS HABER
T.C. Cumhurbaşkanı Erdoğan KKTC’ye Geliyor! – KIBRIS HABER
Altın fiyatlarında son durum! – KIBRIS HABER
Bakanlar Kurulu toplanıyor! İşte gündem – KIBRIS HABER
13 yaşındaki çocuğa çarptı! – KIBRIS HABER
Lefkoşa’da 3 işyeri kapatıldı! – KIBRIS HABER
Dövizin yükselişi durmuyor! – KIBRIS HABER
Büyük ikramiye bu bilete isabet etti! – KIBRIS HABER
9 Haziran 2023 Nöbetçi Eczaneler
Bu bölgelerde elektrik kesintisi! – KIBRIS HABER
Şampiyon Gençlik Gücü! – KIBRIS HABER
Turgut Akçın, Doğrudan Gelir Desteği’nin bir an önce ödenmesini talep etti! – KIBRIS HABER
KTEZO’dan açıklama! – KIBRIS HABER
Akaryakıta zam! Yeni fiyatlar bu gece yarısından itibaren geçerli olacak – KIBRIS HABER

Kiralık kasadaki not vergiden kurtaramadı

Kiralık kasadaki not vergiden kurtaramadıGelir Yönetimi Başkanlığı’na gönderilen bir soruda kiralık kasadaki ziynetlerde kardeşlerin birisi vefat …

Kiralık kasadaki not vergiden kurtaramadı
CyborNFT
03.05.2022 09:38
0
A+
A-

Kiralık kasadaki not vergiden kurtaramadı
Gelir Yönetimi Başkanlığı’na gönderilen bir soruda kiralık kasadaki ziynetlerde kardeşlerin birisi vefat edince vergi karışıklığı yaşandı. Kasadan çıkan not ise ziynet eşyalarının hayattaki kardeşe ilişkin olduğunu ispat edemeyince vergi ödeme mecburiliği ortaya çıktı.

Vatandaşlar ya da şirketler vergi maddelerindeki durumlarını anlayamadıkları durumlarda Maliye’ye sorarak öğrenebiliyor. Özelge denilen bu sistemde gelen soruya cevap veriliyor, soru soran ya da sorun yaşayan şirketin ismi gizleniyor. Fakat birebir istikamette sorun yaşanabileceği niyetiyle verilen karşılık bir sistem üzerinden yayımlanıyor. Afyonkarahisar’da defterdarlığa gelen bir soru, 19 Nisan tarihinde Gelir Yönetimi Başkanlığı’nca, ‘Kiralık kasada bulunan ziynet eşyalarına ilişkin veraset ve intikal vergisi’ başlığı altında yanıtlandı.

EL YAZISI İLE YAZILMIŞ

CyborNFT

Özelgede, öncelikle olay anlatıldı. Vatandaşın talep formunda; 26 Aralık 2021 tarihinde vefat eden kız kardeşin bir bankada kiralık kasasının bulunduğu kaydedilerek, kasa açma tutanağında, kasadan çıkan bütün ziynet eşyaları ile nakit para üzere birikimlerinin kasa sahibinin kendi el yazısı ile kız kardeşine ilişkin olduğunu not ettiğinin tespit edildiğinin belirtildiği anlatıldı. Hayattaki kız kardeş Gelir Yönetimi Başkanlığı’na kelam konusu menkul malların veraset ve intikal vergisi matrahına dahil edilip edilmeyeceği konusunda görüş talep etti. Özelgede, 7338 sayılı Veraset ve İntikal Vergisi Kanununun 1’inci unsurunda, Türkiye Cumhuriyeti uyruğunda bulunan şahıslara ilişkin mallar ile Türkiye’de bulunan malların veraset yoluyla yahut rastgele bir suretle olursa olsun ivazsız bir halde bir şahıstan öteki şahsa intikalinin veraset ve intikal vergisine tabi olduğu hatırlatıldı. Tıpkı Kanunun 23’üncü hususunda, bankalar nezdindeki kiralık kasa sahiplerinden birinin mevti halinde (Sulh hakimi tarafından yapılacak tespit hariç) vergi dairesinin yetkili bir memuru hazır bulunmadıkça kasanın açılmasına ve bu memur huzurunda tespit edilmedikçe muhteviyatının mirasçıları yahut yasal temsilcileri yahut vekilleri tarafından alınmasına müsaade verilmeyeceğinin belirlendiği vurgulandı.

KIZ KARDEŞE Mİ İLİŞKİN

Özelgede, kiralık kasa kontratının yalnızca vefat eden kız kardeş ile yapıldığı hatırlatılarak, kasanın bir diğeri tarafından da kullanılabileceğine dair rastgele bir evrak bulunmadığı belirtildi. Özelgede, “Bu kapsamda kiralık kasada bulunan menkul malların muris …’nın kız kardeşine ilişkin olduğunu gösteren ayrıca bir tevsik edici doküman ibrazının kelam konusu olmadığı konuları dikkate alındığında, murisin imzalı notları tek başına tevsik edici evrak olarak değerlendirilemeyeceğinden, kelam konusu kiralık kasada yer alan menkul malların murisin mirasçıları tarafından verilecek veraset ve intikal vergisi beyannamesinde matraha dahil edilmesi gerekmektedir” denildi.

VERGİSİ NE KADAR?

Veraset yoluyla gelenler için yüzde 1 ile yüzde 10 ortasında vergi alınıyor. Birinci 500 bin liraya kadar yüzde 1 vergi, sonra gelen 1.2 milyon için yüzde 3, sonra 2.5 milyon için yüzde 5, sonra gelen 4.9 milyon lira için yüzde 7 ve 9.1 milyon lirayı aşan kısım için de yüzde 10 vergi kelam konusu. İvazsız intikalllerde (bedelsiz devir) ise yüzde10 ile 30 ortasında vergi kelam konusu. Lakin bir şahsa ana, baba, eş ve çocuklarından (evlatlıktan evlat edinenlere yapılan intikaller hariç), ivazsız mal intikalinde oranların yarısı dikkate alınıyor.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.