STERLIN
19,7212
DOLAR
15,9536
EURO
16,7213
ALTIN
931,28
BIST
2.393,61
SON DAKİKA
ABD, Kiev Büyükelçiliğini yeniden açtı
Son dakika: ABD’den Türkiye açıklaması: Güvenlik kaygıları karşılanabilir
Savcılık mütalaasında yer aldı… Berlusconi’nin partilerinde seks köleleri vardı
ABD’li yazılım şirketi: Biden’ın Twitter takipçilerinin yarısı uydurma
ABD’nin konuştuğu taksi şoförü! Toplumsal medyada kahraman ilan edildi
Ukrayna savaşında bir ilk! Rus askeri mahkeme karşısında kabahatini kabul etti
19 Mayıs’a özel hatıra bileti
Hindistan’da fabrikanın duvarı çöktü: 12 kişi hayatını kaybetti
NASA imajları paylaştı… Uzaydan bile görülen patlama şok tesiri yarattı!
EKPSS sonuçları açıklandı
Rusya’dan peşe peşe misilleme kararı!
e-YDS giriş dokümanları erişime açıldı
Air France-KLM ile deniz taşıma devi ortasında kargo işbirliği
Rusya’dan tüyler ürperten talep! ‘Azovstal’dan çıkan askerler idam edilsin’
Girne’de 6 İşletme mühürlendi! – KIBRIS HABER
Güney Kıbrıs’ta hayvancılar isyanda – KIBRIS HABER
Beklenen ödeme yapılıyor – KIBRIS HABER
Güney Kıbrıs’ın yüzde 6’sının Kıbrıs Türk arazisi olduğu iddia edildi – KIBRIS HABER
Güney Kıbrıs’ta ele geçirilen uyuşturucu madde miktarında büyük artış – KIBRIS HABER
Yakıt Değişim Değeri ücreti kaldırıldı – KIBRIS HABER
Pazar günü yağmur bekleniyor! – KIBRIS HABER
Başbakan’dan sürpriz açıklama mesajı – KIBRIS HABER
Goldman Sachs Çin için büyüme iddiasını düşürdü
İrlanda’da vahşet! ‘İki yaşındaki bir çocuğa bunları nasıl yaparsınız!’
Konut pazarı en sıcak 10 kent
Erdoğan: NATO’yu güvenlikten mahrum hale getirmeye evet demeyiz
YUVAM hesapları uzaktan açılabilecek
Kamu ihalelerinde, “e-ihale” mecburiliği
“AMB süratle negatif faiz bölgesinden çıkmalı”
İran’da rehine krizi: 4 meyyit, 5 yaralı

Kiralık kasadaki not vergiden kurtaramadı

Kiralık kasadaki not vergiden kurtaramadıGelir Yönetimi Başkanlığı’na gönderilen bir soruda kiralık kasadaki ziynetlerde kardeşlerin birisi vefat …

Kiralık kasadaki not vergiden kurtaramadı
CyborNFT
03.05.2022 09:38
0
A+
A-

Kiralık kasadaki not vergiden kurtaramadı
Gelir Yönetimi Başkanlığı’na gönderilen bir soruda kiralık kasadaki ziynetlerde kardeşlerin birisi vefat edince vergi karışıklığı yaşandı. Kasadan çıkan not ise ziynet eşyalarının hayattaki kardeşe ilişkin olduğunu ispat edemeyince vergi ödeme mecburiliği ortaya çıktı.

Vatandaşlar ya da şirketler vergi maddelerindeki durumlarını anlayamadıkları durumlarda Maliye’ye sorarak öğrenebiliyor. Özelge denilen bu sistemde gelen soruya cevap veriliyor, soru soran ya da sorun yaşayan şirketin ismi gizleniyor. Fakat birebir istikamette sorun yaşanabileceği niyetiyle verilen karşılık bir sistem üzerinden yayımlanıyor. Afyonkarahisar’da defterdarlığa gelen bir soru, 19 Nisan tarihinde Gelir Yönetimi Başkanlığı’nca, ‘Kiralık kasada bulunan ziynet eşyalarına ilişkin veraset ve intikal vergisi’ başlığı altında yanıtlandı.

EL YAZISI İLE YAZILMIŞ

CyborNFT

Özelgede, öncelikle olay anlatıldı. Vatandaşın talep formunda; 26 Aralık 2021 tarihinde vefat eden kız kardeşin bir bankada kiralık kasasının bulunduğu kaydedilerek, kasa açma tutanağında, kasadan çıkan bütün ziynet eşyaları ile nakit para üzere birikimlerinin kasa sahibinin kendi el yazısı ile kız kardeşine ilişkin olduğunu not ettiğinin tespit edildiğinin belirtildiği anlatıldı. Hayattaki kız kardeş Gelir Yönetimi Başkanlığı’na kelam konusu menkul malların veraset ve intikal vergisi matrahına dahil edilip edilmeyeceği konusunda görüş talep etti. Özelgede, 7338 sayılı Veraset ve İntikal Vergisi Kanununun 1’inci unsurunda, Türkiye Cumhuriyeti uyruğunda bulunan şahıslara ilişkin mallar ile Türkiye’de bulunan malların veraset yoluyla yahut rastgele bir suretle olursa olsun ivazsız bir halde bir şahıstan öteki şahsa intikalinin veraset ve intikal vergisine tabi olduğu hatırlatıldı. Tıpkı Kanunun 23’üncü hususunda, bankalar nezdindeki kiralık kasa sahiplerinden birinin mevti halinde (Sulh hakimi tarafından yapılacak tespit hariç) vergi dairesinin yetkili bir memuru hazır bulunmadıkça kasanın açılmasına ve bu memur huzurunda tespit edilmedikçe muhteviyatının mirasçıları yahut yasal temsilcileri yahut vekilleri tarafından alınmasına müsaade verilmeyeceğinin belirlendiği vurgulandı.

KIZ KARDEŞE Mİ İLİŞKİN

Özelgede, kiralık kasa kontratının yalnızca vefat eden kız kardeş ile yapıldığı hatırlatılarak, kasanın bir diğeri tarafından da kullanılabileceğine dair rastgele bir evrak bulunmadığı belirtildi. Özelgede, “Bu kapsamda kiralık kasada bulunan menkul malların muris …’nın kız kardeşine ilişkin olduğunu gösteren ayrıca bir tevsik edici doküman ibrazının kelam konusu olmadığı konuları dikkate alındığında, murisin imzalı notları tek başına tevsik edici evrak olarak değerlendirilemeyeceğinden, kelam konusu kiralık kasada yer alan menkul malların murisin mirasçıları tarafından verilecek veraset ve intikal vergisi beyannamesinde matraha dahil edilmesi gerekmektedir” denildi.

VERGİSİ NE KADAR?

Veraset yoluyla gelenler için yüzde 1 ile yüzde 10 ortasında vergi alınıyor. Birinci 500 bin liraya kadar yüzde 1 vergi, sonra gelen 1.2 milyon için yüzde 3, sonra 2.5 milyon için yüzde 5, sonra gelen 4.9 milyon lira için yüzde 7 ve 9.1 milyon lirayı aşan kısım için de yüzde 10 vergi kelam konusu. İvazsız intikalllerde (bedelsiz devir) ise yüzde10 ile 30 ortasında vergi kelam konusu. Lakin bir şahsa ana, baba, eş ve çocuklarından (evlatlıktan evlat edinenlere yapılan intikaller hariç), ivazsız mal intikalinde oranların yarısı dikkate alınıyor.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.