STERLIN
36,7064
DOLAR
28,8903
EURO
31,4422
ALTIN
1.919,76
BIST
8.026,27
SON DAKİKA
Can Gürzap hayatını kaybetti! – KIBRIS HABER
Kırsal kesim arsaları altyapılarının bitmesi için 10 milyon TL ayrıldı! – KIBRIS HABER
Asgari ücretin 4 katı cezası var! – KIBRIS HABER
Yine alkol yine kaza! – KIBRIS HABER
Başbakan Üstel; “Gençlerimiz için her türlü fedakarlığı yapacağız”! – KIBRIS HABER
“2006 yılından beri kamuya tek bir engelli istihdam edilmedi” dediler. Eylem başlatacaklar – KIBRIS HABER
KAMU-SEN’den mesaj! – KIBRIS HABER
Gıda denetim sonuçları açıklandı! Zehir yiyoruz – KIBRIS HABER
Kıbrıs Vakfı, Eğitim Destek Programı Başlattı! – KIBRIS HABER
Güney’de polisler mercek altında! – KIBRIS HABER
“Mulla Hüseyin artık “kayıp” değil, bir mezarı var”! – KIBRIS HABER
Zehie Helin Reessur cinayeti davası ertelendi! – KIBRIS HABER
1 Aralık Brent petrol fiyatı – KIBRIS HABER
Sıcaklık 21-24 derece dolaylarında seyredecek! – KIBRIS HABER
Ateşkes sona erdi! İsrail ordusundan açıklama – KIBRIS HABER
Telekomünikasyon Dairesi, abonelerin borçlarını 15 Aralık’a kadar ödemesini istedi! – KIBRIS HABER
Gemikonağı’nda kaza sonucu 20 yaşındaki kız yoğun bakımda! – KIBRIS HABER
Sterlin uçuşta! – KIBRIS HABER
Türkiye Adalet Bakanı Tunç; “İsias sorumluları yargı huzurunda hesap verecek”! – KIBRIS HABER
Bu bölgelerde yarın uzun süreli elektrik kesintisi yaşanacak! – KIBRIS HABER
Birinin 6. diğerinin 4. tutuklanması! – KIBRIS HABER
629 Gündür ülkede kaçak yaşamış! – KIBRIS HABER
KKTC, Türk Devletleri Atletizm Birliği toplantısına katıldı! – KIBRIS HABER
“Rum yönetimi kışkırtıcı eylemlerine son vermeli”! – KIBRIS HABER
KTSO, İSO ile işbirliği protokolü imzaladı! – KIBRIS HABER
“Türkiye ile tam bir fikir birliği içerisinde hareket ediyoruz”! – KIBRIS HABER
Hamitköy’de 264 kilo kaçak et ele geçirildi! – KIBRIS HABER
İkamet izinsiz 6 kişi daha tutuklandı! – KIBRIS HABER
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bütçesi onaylandı! – KIBRIS HABER
Telekomünikasyon Dairesi, abonelerinin, 31 Ekim tarihine kadar olan borçlarını kapatmaları gerektiğini duyurdu! – KIBRIS HABER

Kiev: Batan gemide nükleer başlık var

Kiev: Batan gemide nükleer başlık varRusya’nın Ukrayna savaşında batan Karadeniz filosunun amiral gemisi ‘Moskova’ ile ilgili önemli bir iddia …

Kiev: Batan gemide nükleer başlık var
CyborNFT
24.04.2022 07:37
0
A+
A-

Kiev: Batan gemide nükleer başlık var
Rusya’nın Ukrayna savaşında batan Karadeniz filosunun amiral gemisi ‘Moskova’ ile ilgili önemli bir iddia gündeme geldi. Ukrayna Savunma Bakanlığı Güney Kuvvetleri Komutanlığı, Rusların ölen denizcilerini değil, gemide kalan nükleer başlıklı füzelerin peşinde olduğunu öne sürdü.

Rusya, savaş gemisinin battığı bölgede arama-kurtarma faaliyetlerini yoğunlaştırırken Ukrayna tarafı geminin güvertesindeki 16 seyir füzesinden bir bölümünün taktik nükleer başlık taşıdığı iddiasını ortaya attı. Ukrayna ayrıca batan Rus savaş gemisini kendi tarihi mirası ilan ederek Rusya’nın enkazda yürüttüğü çalışmaları şimdiden yasadışı ilan etti.

EN ESKİ GEMİ DEVREDE

CyborNFT

‘Moskova’ kruvazörü 15 Nisan’da Ukrayna’nın Odessa kentinin yaklaşık 128 km açığında batmıştı. Ukrayna Neptün füzesiyle vurduğunu, Rusya yangından battığını öne sürmüştü. Rusya donanmasına ait 8 savaş ve kurtarma gemisiyle ‘Moskova’nın battığı bölgede su altı çalışmaları başlattı. Rusya’nın bölgeye gönderdiği enkaz kaldırma deniz araçlarına arasında dünyanın faal olan en eski gemisi Çarlık Rusya döneminden kalma “Kommuna” da yer alıyor.

ŞİFRELİ CİHAZLAR ÖNEMLİ

Batılı istihbarat servisleri Rusya’nın batık gemiyle ilgili başlatılan su altı çalışmalarını birkaç nedene bağlıyor. Rusya, batan gemide bulunan şifreli haberleşme cihazlarının yabancı ülkelerin eline geçmesini istemiyor. Ayrıca infilak etmememiş füzelerin çıkarılması amaçlanıyor. Gemide hayatını kaybeden denizcilerin cesetlerine ulaşılması ve çıkarılması da başka bir hedef.

NÜKLEER BAŞLIK İDDİASI

Rusya, ‘Moskova’ ile ilgili enkaz bulma ve çıkarma çalışmalarına hız verirken Ukrayna Savunma Bakanlığı Güney Kuvvetleri Komutanlığı Rusların ölen denizcilerini değil, gemide kalan nükleer başlıklı füzelerin peşinde olduğunu öne sürdü. Yazılı açıklamada kruvazörde 16 adet yeni nesil 700 km menzilli “Vulkan” seyir füzesi bulunduğu vurgusu yapılarak, “Elimizdeki istihbarat verilerine göre Ukrayna savaşına gönderilmeden önce ‘Moskova’ kruvazöründeki 16 seyir füzesinden birkaçına taktik nükleer başlıklar yerleştirildiği yönünde. Gemi batarken konvansiyonel patlamalardan etkilenmeyen başlıklar şimdi Karadeniz dibinde bulunuyor. Ruslar nükleer silah gerçeğinin ortaya çıkmaması için bu başlıkları bir an önce dipten çıkarmak istiyor” dendi. Başlıkların istenmeyen ellere düşmesi halinde güvenlik riski oluşturabileceği de belirtiliyor.

UKRAYNA: İZİN ALSINLAR

Kiev yönetimi ise Ukrayna’nın ekonomik çıkar bölgesinde batan Rusya donanmasına ait ‘Moskova’ kruvazörü enkazını milli tarihi servet ilan etti. Rusya’nın Ukrayna yönetimi izni olmaksızın enkaz bölgesinde çalışmalar yapılamayacağını UNESCO aracılığıyla Moskova’ya iletildi. Dipte yapılacak tüm çalışmaların Kiev tarafından yasadışı sayılacağı belirtildi.

OLAY ESRARINI KORUYOR

-Rusya’nın Karadeniz donanmasının amiral gemisi ‘Moskova’nın batmasıyla ilgili esrar perdesi aralanmış değil. Ukrayna tarafı geminin 14 Nisan tarihinde Rus gemisine yönelik karadan atılan iki “Neptün” füzesiyle vurularak batırıldığını iddia etmişti.

-Rusya Savunma Bakanlığı ise füze saldırısını kabul etmeyerek gemide fırtına esnasında çıkan yangında mühimmatın infilak etmesi sonucu büyük zarara gördüğünü ve ertesi gün Sivastopol limanına halatlarla çekilmek istenirken su alarak battığını ilen etmişti.

-Savaş gemisinde meydana gelen can kaybı bir hafta boyunca sır olarak tutulduktan sonra Rus tarafı önceki gün gemide bir denizcinin hayatını kaybettiğini, 27 denizcinin de kayıp sayıldığını duyurdu. Ukrayna tarafı ise batan gemiden en az 100 Rus denizcinin öldüğünü iddia etmişti.

RUS KRUVAZÖRÜ UKRAYNA SAVAŞINDA SULARA GÖMÜLMÜŞTÜ

Ukrayna, 15 Nisan’da Odessa kenti açıklarında batan Rus amiral gemisi ‘Moskova’da nükleer savaş başlığı bulunduğunu, bu nedenle Rusların enkazdaki cihaz ve silahları hızla çıkarmak istediğini öne sürdü. Patlamada zarar görmeyen nükleer başlıkların bir tehlike ihtiva etmediği de belirtildi.

CyborNFT
ETİKETLER: , , , ,
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.